2010 Fiat Ducato L4h2 Karavan Yapımına Başlıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karavanlahayat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,881

Karavanlahayat

Karavanla Hayat Güzeldir
Dostlar merhaba,

İsmim Doğan,
Bir gün yolda komşumuz, karavanını temizleyen Erol Yaralı abi ile kısa bir sohbetten sonra karavan ile hayatı araştırmaya başladım ve yaklaşık 1 yıl önce aranıza katıldım. Bu süre zarfında sadece uzaktan izliyordum. 2 hafta önce biz de hayalimize kapılıp bir Fiat Ducato 15 m3 L4H2 (16+1 camlı minibüs) satın aldık. Şimdi yavaş yavaş karavan yapımına başlayacağız. 3 küçük çocuğum var bu nedenle 4+1 ruhsat almak üzere yola çıktım. Planımda aşağıdaki tüm özelliklerin olmasını planlıyorum. Tavsiye ve uygun malzeme tedariki için yönlendirmenize açığım.

Sketch up dan bir çizim de yaptım. Tasarım fotoğraflarımı da mesaja ekliyorum. Küçük değişiklikler tabi ki olacaktır. gözünüze batan detayları aktarabilirsiniz.

instagram hesabımdan da yapım aşamasındaki video ve resimleri ayrıca paylaşacağım. instagram hesabım @karavandahayat oradan da takip edebilirsiniz.

1- 4+1 yolcu kapasitesi
2- Arkaya C oturma grubu (2 kişilik yatak olacak) /masa (sökülebilir) ve üste sökülebilir (ya da asansör) ranza yatak
3- Ön 2 li koltuk ve masa grubu (yatak olabilecek)
4- 12V ve 220V elektrik alt yapısı (1 ya da 3 kW tam sinus inverter + 300/400W güneş paneli)
5- 220V Led TV
6- 220V Buzdolabı
7- Elektrikli maceratörlü WC, Duş (Hermetik Şofben-Gazlı)
8- 150-200 Lt temiz ve pis su tankları - gösterge panelleri v.s.
8- Led Aydınlatma (2 okuma, 3 kademe Tavan, 1 Ön Masa aydınlatması, Dış aydınlatma)
9- Mutfak (2 Li gazlı ocak, sıcak/soğu su tesisatı, lavabo)
10- Webasto diesel ısıtıcı (5-8kW)
11- Kauçuk(alüminyum folyolu) izolasyon
12- İç kaplama (buna henüz karar veremedim :smiley:) )
13- Tente (detay araştırmadım)
14- Araç üstü sepet (tasarım aşamasında)
15...... Birçok küçük detay.

İyi dileklerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.

Selamlar .

Capture1

Capture2

Capture3

Capture4

Capture5

Etiketler

.
Kolay gelsin Doğan bey.. :smiley:

Sketchup modelinizin .skp dosyasını forum kabul etmediği için, Google hesabınız varsa Drive'a bizim de indirebilmemiz için serbest adresini vererek yükleyebilir miydiniz ?

Nihayet karavanı için Sketchup kullanan bir cengaver.. :yum:

Son düzenleme:

.
Kolay gelsin Doğan bey.. :smiley:

Sketchup modelinizin .skp dosyasını forum kabul etmediği için, Google hesabınız varsa Drive'a bizim de indirebilmemiz için serbest adresini vererek yükleyebilir miydiniz ?

Nihayet karavanı için Sketchup kullanan bir cengaver.. :yum:
Teşekkürler. Tabi ki paylaşırım. Bazı platformlarda bu tasarımlar var ve ben de altyapı olarak bunları aldım. Birkaç küçük değişiklik ile bu hale geldi. Sizlere bu platformları da iletirim. Diğer bilgisayarımda olduğu için şu anda iletemiyorum. En kısa sürede paylaşmış olurum. selamlar.

Sökümlere Cumartesi başlıyorum nasipse. Sokağa çıkma yasağına denk geldi ama otoparkta ve araç içinde olacağından sorun olmayacağını düşünüyorum.

Size karavanı 4+1 planladığımı yazmıştım. Aracın arka koltuklarından 2 tanesini sökmeden biraz kaydırarak ve masaya yer açarak sabit bırakmayı planlıyorum. Tuv ya da TSE kontrollerinde buradaki sökme takma bir problem çıkartıyor mu? Nasıl hareket etmeliyim? Problem çıkıyorsa sadece bu 2 koltuğu bırakarak işlemi ruhsat ve tse işlemlerinden sonra mı yapmalıyım?

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Merhaba,
Bugün koltuk söküm işlemlerini bitirdik. Koltukları altındaki kaide ciddi sağlam yapılmıştı ve ayrıca tabana atılan civatalar da ciddi şekilde paslanmış. Tüm civatalari jettaşı ile kesmek zorunda kaldık. Sabah 10 dan akşam 19 a kadar uğraştırdı ama değdi. Kaideleri çiftli olan kısmını sağlam çıkartabilir. Daha güvenli bir sabitleme olacağından arkaya monte edeceğim çiftli koltuğun altına bir parçasını kullanmayı planlıyorum. Bu arada, aracın altında ve iç tabanda pas/çürük olmamasına sevindik. Yarin da yan panelleri ve plastik aksamları söküp temizleyeceğiz. İzolasyon için hazırlıklara başlayacağız.
20210403 122420
IMG 20210403 WA0005
20210403 164805
IMG 20210403 WA0004

Bugün de geriye kalan iç kaplamalar söküldü.
Arac altındaki elektrikli basamak söküldü.
arac yanlarındaki marşpiyellere bağlı basamak barları söküldü.
Arka kalorifer söküldü.

Haftaya kadar sıradaki işlerimizi planlamaya başlıyoruz.

İçeriden sökülen koltuk ve kaplamalara talip olan olursa değerlendirebiliriz. Çok temizler.
IMG 20210404 WA0011
IMG 20210404 WA0010
IMG 20210404 WA0013
IMG 20210404 WA0015
IMG 20210404 WA0017
IMG 20210404 WA0009

Dostlar selam,

bu hafta taban/yan panel çıta montajı ve izolasyon altyapısını tamamlamayı planlıyorum. Aşağıdaki sorularıma yorumlarınızı bekliyorum.

1- Kullanmam gereken çıta kalınlığı 20 mm yeterli olur mu? İzolasyon kalınlığına karar veremedim henüz ancak 19 mm-23 mm arasında kaldım.
2- Tabanda taşyünü kullanmak ısıl ve ses izolasyonu olarak çok avantajlı olur ancak sağlıklı olur mu bilemiyorum.
3- İzolasyon üzerine alüminyum folyolu ek bir izolasyon yapmalıy mıyım?
4- Eskiden kalan keçe izolasyonları var. onları sökmeli miyim, muhafaza mı etmeliyim?

selamlar.

Bugün de geriye kalan iç kaplamalar söküldü.
Arac altındaki elektrikli basamak söküldü.
arac yanlarındaki marşpiyellere bağlı basamak barları söküldü.
Arka kalorifer söküldü.

Haftaya kadar sıradaki işlerimizi planlamaya başlıyoruz.

İçeriden sökülen koltuk ve kaplamalara talip olan olursa değerlendirebiliriz. Çok temizler.Ekli dosyayı görüntüle 635694Ekli dosyayı görüntüle 635695Ekli dosyayı görüntüle 635696Ekli dosyayı görüntüle 635697Ekli dosyayı görüntüle 635698Ekli dosyayı görüntüle 635699
Merhaba , kolay gelsin....Bizde 10 gün önce sizin gibi Citroen Jumper 2013 16+1 minibüs aldık. Sürecinin beraber ilerleyecekti ama çocukların sınavları için Istanbul da bulunmak zorunda oluşum ve pazartesi günunden itibaren Covid19 tedavisi ve izolasyon durumumdan dolayi başlıyamıyoruz. Sizin bu ilk aşamalar için bilgi desteği ihtiyacımız olacaktır.
Görüşmek üzere
Saygılar....👋👋👋

Merhaba , kolay gelsin....Bizde 10 gün önce sizin gibi Citroen Jumper 2013 16+1 minibüs aldık. Sürecinin beraber ilerleyecekti ama çocukların sınavları için Istanbul da bulunmak zorunda oluşum ve pazartesi günunden itibaren Covid19 tedavisi ve izolasyon durumumdan dolayi başlıyamıyoruz. Sizin bu ilk aşamalar için bilgi desteği ihtiyacımız olacaktır.
Görüşmek üzere
Saygılar....👋👋👋
Janberk bey merhaba,
Hayırlı uğurlu olsun. umarım yapım süreçleri sıkıntısız geçer. eş zamanlı gideceğinden birbirimize destek olabiliriz diye umut ediyorum :smiley:

ben instagramdan @karavanlahayat olarak paylaşımlarımı yapıyorum. oradan da kontrol edebilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

selamlar.

Janberk bey merhaba,
Hayırlı uğurlu olsun. umarım yapım süreçleri sıkıntısız geçer. eş zamanlı gideceğinden birbirimize destek olabiliriz diye umut ediyorum :smiley:

ben instagramdan @karavanlahayat olarak paylaşımlarımı yapıyorum. oradan da kontrol edebilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

selamlar.
Takıp ederim, benim ismin @evimizyanimizdedunyaonumuzde olarak görünüyor..

.
İzolasyon için kendinden yapışkanlı kauçuk veya polietilen 19 mm elastomer yalıtım yeterli ve başka hiçbir malzemeye gerek yok. Taban için tek istisna strapor olabilir. Fakat su tahliyesi için yapıştırılmamalı. Aluminyum veya difüzyonu önlemek amacıyla plastik örtü de gereksiz masraf.
Taş yününün araç içi izolasyonda sorunlu olduğunu unutmayın.

Genelde 3 koli yani 30 m2 19 mm ve kolun ve krişler için de tek koli 4-6 mm yeterli bulunmakta.

Taban için şöyle bir iletim olmuştu.

Keyifli çalışmalar Doğan bey. :smiley:

Son düzenleme:

.
İzolasyon için kendinden yapışkanlı kauçuk veya polietilen 19 mm elastomer yalıtım yeterli ve başka hiçbir malzemeye gerek yok. Taban için tek istisna strapor olabilir. Fakat su tahliyesi için yapıştırılmamalı. Aluminyum veya difüzyonu önlemek amacıyla plastik örtü de kullanmayın.
Taş yünü ve metal üzeri keçeden sorunlu olduğunu unutmayın.

Genelde 3 koli yani 30 m3 19 mm ve tek koli kolun ve krizler için 4-6 mm yeterli bulunmakta.
Bilgi için teşekkürler.

bu bilgiler ışığında tabanda tabanda taşyünü değil de foamboard kullanmak sağlıklı olacak gibi.
19 mm en az olmalı diye düşünüyorum zaten ama 23 ü de zorlayacağım.
Arka tarafta kaplama altına döşeyeceğim çıtaları da 20*40 düşünüyorum. Daha kalınına ihtiyaç yoktur sanırım.

Ayrıca tabanı 18mm plywood (üzerine pvc kaplama ya da sudan etkilenmeyen parke) ve yan kaplamaları 6mm kavak kontraplak (üzeri suni deri kaplama) yapmayı düşünüyorum ağırlığın çok olmaması için. Buna bir tavsiyeniz olur mu?

Bu aşamayı atlattıktan sonra elektrik altyapısına başlayacağım nasipse. :smiley:

Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR