2010 Fiat Ducato L4h2 Karavan Yapımına Başlıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karavanlahayat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,878
.
İzolasyon için kendinden yapışkanlı kauçuk veya polietilen 19 mm elastomer yalıtım yeterli ve başka hiçbir malzemeye gerek yok. Taban için tek istisna strapor olabilir. Fakat su tahliyesi için yapıştırılmamalı. Aluminyum veya difüzyonu önlemek amacıyla plastik örtü de gereksiz masraf.
Taş yününün araç içi izolasyonda sorunlu olduğunu unutmayın.

Genelde 3 koli yani 30 m2 19 mm ve kolun ve krişler için de tek koli 4-6 mm yeterli bulunmakta.

Taban için şöyle bir iletim olmuştu.

Keyifli çalışmalar Doğan bey. :smiley:
Mesut Bey bu iletinizi görmemiştim. Benim için profilinizi görme izni verirseniz , kaçırdığım başlıkları bulabilirim..🙏

Taban da çıta aralarına ( Çıtaları iki yönlü dizerek kutu oluşturacak şekilde de yapabilirim.) 19mm elastromerik kauçuğu parçalar halinde keserek yapıştırmadan yerlestirme , birleşme yerlerini üstten aliminyum folyo bant ile kapatma şeklinde bir uygulama planladım. Bu paylaşım da denk gelmiş oldu...

Etiketler
Mesut Bey bu iletinizi görmemiştim. Benim için profilinizi görme izni verirseniz , kaçırdığım başlıkları bulabilirim..🙏

Taban da çıta aralarına ( Çıtaları iki yönlü dizerek kutu oluşturacak şekilde de yapabilirim.) 19mm elastromerik kauçuğu parçalar halinde keserek yapıştırmadan yerlestirme , birleşme yerlerini üstten aliminyum folyo bant ile kapatma şeklinde bir uygulama planladım. Bu paylaşım da denk gelmiş oldu...
Janberk bey,

Mesut bey'in ilettiği uygulama çok profesyonel olmuş. ben de aynı yöntemi uygulamayı düşünüyorum şu anda. çıtaların yapıştırılması konusundaki tek endişem nem altında bu ahşabın çalışması sonrasında yapışkandan kurtulma ihtimali olabilir mi? bu durumda da ses yapar mı? çıtaların altına da kauçuk bant yapıştırarak belli noktalardan vidalamak da bu sorunu giderebilir belki.

-
Profili görme izni 'Takip et' ile veriliyorsa demin yaptım Janberk bey.

Doğan bey, aracınızın altını eşya ve duvar sabitleme ile su depoları dışında mesela çıtalar için delmemeniz yerinde olurdu.
Bu yapışkan tamamen yeterli. Üstelik çıtalar zaten zemin plakasına vidalanınca neden oynasınlar ki ?
Zeminin yanlardan kaçacak yeri yok.. ;)

Son düzenleme:

-
Profili görme izni 'Takip et' ile veriliyorsa demin yaptım Janberk bey.

Doğan bey, aracınızın altını eşya ve duvar sabitleme ile su depoları dışında çıtalar için delmemeniz yerinde olurdu.
Bu yapışkan tamamen yeterli. Üstelik çıtalar zaten zemin plakasına vidalanınca neden oynasınlar ki ?
Mesut bey,

ben o açıklamada üst taban tahtalarının alttaki çıtalara vidalandığını düşünüyorum. bu nedenle sadece yapıştırıcı ile sabitlemenin belki sıkıntı yaratabileceği düşüncesine kapıldım.

Benim aracımın içinde zaten koltuk olduğundan epey bir delik var tabanda. onları zaten nasıl kapatacağım ayrı bir konu :smiley:)

Merhaba,

Bir hafta aradan sonra çalışmalara devam ettik bugün.
Günün özeti... Geçen hafta hem soğuk hem de yasaklar nedeni ile çalışamamıştık. Babamla birlikte bugün tavan kaplaması söküldü, tavan aydınlatma camından su sızıntısı giderildi, tabanda koltuklar için açılan delikler silikonla dolduruldu, boyandı ve üzeri alüminyum bant ile kapatıldı. Paslı olan bazı noktalar zımparalanıp boyandi. Tavan, yan duvarlar ve kayar kapı içi izole edildi.
izolasyon için 19mm al folyolu kendinden yapışkanlı kauçuk kullandım.
Keçelerin tamamını söktüm. Bir de yanma testi yaptım. Keçe müthiş bir hızla alev aldı. Aracınıza kesinlikle kullanmayın. Yapıştırmak için kullanılan derbi yapıştırıcı kesinlikle alevlenen hızını artırıyor. Kauçuk izolasyon ise kesinlikle alev ilerletmedi. Ancak kullandığınız marka ve modele dikkat. Alev alan tipleri de olabilir. Kontrol edin lütfen.

Yarin da Taban çıtalarını, izolasyonunu, taban tahtasını ve elektrik hattı için spiral boru altyapısını bitirmeye çalışıyoruz.

Resimleri ekte paylaşıyorum.. Selamlar.

IMG 20210417 153209 610
IMG 20210417 153209 713
IMG 20210417 153209 684
IMG 20210417 153209 753
IMG 20210417 153209 786
IMG 20210417 153209 848

Ankara'da yağmur bize taban döşemesi için fırsat vermedi. İşlemleri dışarıda yaptığımız için ahşapların ıslanmasını göze alamadık. ayrıca tavan aydınlatma camının da kenarlarından su sızıntısını giderememişiz onu anladık :smiley: tekrar silikonladık.
elektrik tesisat alt yapısına başladık. aşağıdaki şekilde kaldı. gerisi bir sonraki haftaya artık

Bu arada 1 kVA elektrik sistemi düşünüyorum. Bana hangi inverteri tavsiye edersiniz. Aşağıda incelediğim birkaç tanesinin markasını yazıyorum.
Tommatech
Lexron
Tescom
Orbus
Mexxsun

Ayrıca güneş paneli olarak 200W x 2 Adet düşünyorum. sizce yeterli olur mu?
WhatsApp Image 2021 04 19 at 174723 1
WhatsApp Image 2021 04 19 at 174723 2
WhatsApp Image 2021 04 19 at 174723

.
Belki bu sayfa da faydanıza olabilirdi ?

Yer kaplamasını yapmadan önce araç altındaki depoların bağlantısını yapmak önemli. Bu nedenle az önce pis ve temiz su deposu siparişlerimi verdim. 2 adet 105 Lt pis su deposu ve 2 adet 90 lt temiz su deposu aldım. Temiz su depolarını teker üzereri ve yksekliği 50 cm olan modelden tercih ettim. Çift katlı yatak yapacağımdan 70 cm yükseklik olan tipte kaybedeceğim 20cm bizim için çok kıymetli.

Seviye sensörleri ve göstergeleri çok pahalı. muhtemelen yarı fiyatına yurtdışından getirmeyi düşüneceğim. tavsiyesi ya da uygun fiyata alabileceğim bir yer bilen varsa ve bilgilendirirse sevinirim.

Su tesisatını pprc boru düşünüyordum ancak hem uygulama zorluğu hem de sarsıntıya karşı birleşim yerlerinden sızdırma riski olduğundan pnomatik sistemlerde kullanılan boru ve birleştirme malzemelerini de tercih edebilirim. bir fiyat çıkartıp karşılaştırma yapacağım ancak küçük bir fark olacak gibi görünüyor.

depo resimleri aşağıdaki gibi

selamlar.

Temiz su
Pis su
z önce su

Öncelikle tüm çocukların 23 Nisan Bayramını kutlarız. Mutluluk onlarla olsun... Bir pandemi kısıtlamasını daha değerlendirdik. Bugun pissu deposu montajlarını, taban çıtalarını ve taban izolasyonunu yaptık. Her depoyu 6 noktadan askı tijleri ve alttan bükülmüş profil sacı ile monte ettik. Üstte ve altta gevşeme problemi olmaması için contalı somun kullandık. Ardından araç altında eskiden kalmış bazı fazla civataları kestik. Taban çıtalarının altlarına hem sağlamlık hemde ileride ses problemi yapmaması için silikon uyguladık. Mümkün olan en az vida kullanacak şekilde tabana akıllı vidalarla vidaladık. Taban izolasyonunu tek parça halinde 4m uzunlukta 16cm genişlikte kestik ve tek parça olarak tabana yapıştırdık. Temiz su depolarını geçici olarak yerlerine taktık. Su tesisatı sırasında tüm depoları söküp, giriş ve çıkış bağlantılarını yapıp tekrar takacağız. Demontajı herşey hazır olduğundan çok kolay olacak.
20210423 161858
20210423 161911
20210423 161917
20210423 161920
20210423 191939
20210423 191932

Bugün taban tahta montajımızı yaptık. Tabanda marin tutkallı 1 cm kalınlıkta çam lamine kontrplak kullandık. Keserken müthiş bir çam kokusu ortaya çıktı. Yorgunluğumuzu hafifletti. Ne yazık ki malzememiz eksik olduğundan elektrik altyapısına devam edemedik. Yarin bir açık yer bulabilirsem elektrik işlerine de devam edeceğiz. Ramazan ayında yorucu olsa da sonunu hayal ederek şevkle çalışıyoruz.
20210424 151149
IMG 20210424 184131 562
IMG 20210424 184131 452
IMG 20210424 184131 490
IMG 20210424 184131 522

Merhaba dostalar,

Kısıtlamaların uzun olması nedeni ile epey boş zamanımız olacak. Bu vesile ile birkaç gün de izin alıp Elektrik kablolamasına ve temiz su tesisatını çekmeye karar verdim. Artık kapanmayı bahçemizde, karavanımızda karşılayacağız.

Elektrik tesisatında marin kablo tedariki bu süreçte çok zor olduğundan mecburen TTR kablo kullanmak durumunda kalacağız.

220V hatlar için 3*2,55 TTR, 12V hatlarda ise 2*1,5 TTR kablo tedark ettim. Ancak, Elektrikli WC elektrik beslemesini en az 6mm kablo ile yapmayı planlıyorum. Akım değeri epey yüksek. Anlık tüketim değerleri 300W değerlerinde olabiliyor. Henüz tedarik etmediğimizden garantili olması için kesiti artıracağım.

Buzdolabı konusunda 12V olması yönünde isteğim var ancak bütçesel olarak 220V a da geçebilirim. Burada invertör'ün gücü ön plana çıkıyor gibi bir izlenime kapıldım. bu nedenle buzdolabının bulunduğu kısıma hem 220V hem de 12V altyapı kuracağım.
Elektrik Malzemesini Ostimde bir oto elektrik toptancısı ve bir inşai elektrik malzemesi satıcısından temin ettim. Tamamı 580 TL civarı tuttu.
50m- 3*2,5mm
35m- 2*1,5mm
5 Ade 6W tavan tipi (gömme) Led (12V)
1 Adet 12 li Sigorta kutusu
Işıklı açma kapatma switchleri (8 adet)
Konnektör (1 kutu), Konnektör Kl, Bant v.s. (10 ar adet)
Güneş paneli sistemi ve Mobilya sonrası alınacak dahaçok malzememiz olacak...

Temiz su tesisatı için pnomatik sistemlerde kullanılan ekipmanlardan tercih ettim.
Kullanacağım malzemelerin toplamı 650 TL civarı tuttu ancak esnekliği nedeni ile araç üzerinde işlemesi ve kullanım sırasında pprc ve pe-x boruya göre sarsıntı altında daha dayanıklı olacağı kesin. Boru miktarını ben fazla aldım biraz zaten yarısından fazlası da boru tuttu.
Aşağıdaki malzemeleri aldım. Eksik kalmadığını düşünüyorum ancak montajda belli olacak :smiley:

20m Soğuk su için (Mavi - 12mm çaplı Pnomatik hortum)
16m Sıcak Su için (Siyah - 12mm çaplı Pnomatik hortum) Kırmızı yoktu ellerinde :((
1 adet 6 lı kollektör (Soğuk su tesisatı için)
1 adet 3 lü kollektör (Sıcak su tesisatı için)
8 adet küresel vana (1/4") (Kollektör üzerinde)
8 Adet konnektör (1/4"-12mm) (Kollektör üzerinde)
3 adet kör tapa (kollektör üzerinde 1 adet rezerv ağız ve 2 yan kapatmaları için)
2 adet hortum bağlama ağzı (1/4)
2 Adet nipel (12mm-12mm) (boru uzatma
4 Adet 12mm-1/2" Rekor (Musluk ve şofben bağlantısı için)
teflon bant. v.s.

Montaj aşamalarını ayrıca paylaşacağım.

selamlar.

Merhaba,

Her haftasonu olduğu gibi imalatı devam ettik bugün de.

Kısaca özetlersek, elektrik tesisatında iç kısımdaki kablolarını tamamladık. Seviye sensörleri kablolarıharic tüm aydınlatma, cihaz, kontrol ve priz altyapısı tamamlandı.
Pnomatik sistem yapacağından bahsetmiştim. Hidrofor ve borulama tamamlandı. 2 saat gibi kısacık bir sürede tüm borulama bitti. Bence çok temiz bir tesisat ortaya çıktı.
Ek olarak şofben için yeterli debi muhtemelen sağlanamayacağı için 6 lt lik bir ince kombi genleşme tankı kullanacağım. Ancak bunu deneyimledikten sonra yapmayı planladım. Hidroforun bu şekilde nasıl bir basınç ve debi dalgalanması olduğunu görmek istiyorum.

Yarin depoların tesiaata ve birbirlerine bağlanması işlerini bitirmeye çalışacağız. Ancak malzeme tedariği tam kapanma nedeni ile çok zor oluyor. Bakalım elimizdeki malzeme ile ne kadarı bitecek.

Pnomatik tesisatın videosunu çektim ancak instagramdan çektiğim için buraya yükleyemiyorum ne yazık ki. Instagram hesabım @karavanlahayat igtv den izleyebilirsiniz.

Birkaç resim ekliyorum buraya. Yorum ve önerileriniz olursa yazın lütfen.
IMG 20210501 WA0005
IMG 20210501 WA0011
IMG 20210501 WA0006
IMG 20210501 WA0010
IMG 20210501 WA0008

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri