2010 Iveco Daily 35c15 17m³ Karavan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan muslum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,868
Mobilya yapımına başlanıldı. Kesim işlemleri ve üst dolapların yuvarlak köşelerinin yapımı devam etmekte.

WhatsApp Image 2020 05 23 at 13128 PM

Vlcsnap 2020 05 28 10h26m51s829

Vlcsnap 2020 05 28 10h25m50s274

Vlcsnap 2020 05 28 10h26m22s882

Vlcsnap 2020 05 28 10h26m43s754

WhatsApp Image 2020 05 27 at 103853 AM

Yatak iskeleti güçlendirildi ve ara kayıtlar atıldı.
Su depoları alındı. Su depoları için karaköy perşembe pazarına gittim. 4 tane 100Lt lik depo aldım. 2 tanesi kirli su için olacak ve aracın altına takılacak. Diğer 2 tanesi için bagajın içine konulacak ve temiz su olarak kullanılacak.
Bu dolabının kapağının açılış yönü değiştirildi.
Ekli dosyayı görüntüle 519231

Ekli dosyayı görüntüle 519232

Ekli dosyayı görüntüle 519233

Ekli dosyayı görüntüle 519234

Ekli dosyayı görüntüle 519235

Ekli dosyayı görüntüle 519236

220 2

Resimde gördüğümüz, karavanınızdaki 220 volt elektrik bağlantısı dikkatimi ҫekti. Ҫok önemli olduğu iҫin soruyorum. Bu bağlantı așağida resmini gördüklerimizden hangisine benziyor?

Doğrusunu yaptığınızı tahmin etsem de emin olmak iҫin soruyorum.

220 Anschluss

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 519407
Resimde gördüğümüz, karavanınızdaki 220 volt elektrik bağlantısı dikkatimi ҫekti. Ҫok önemli olduğu iҫin soruyorum. Bu bağlantı așağida resmini gördüklerimizden hangisine benziyor?

Doğrusunu yaptığınızı tahmin etsem de emin olmak iҫin soruyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 519408
Merhaba, kapaklı olana benziyor. Bauhousedan almıştım onları sonrasında aşağıdaki gibi bir ara kablo yaptım

IMG 20200530 102112

Su depolarının bağlantıları tamamlandı. Su tankları çerçevenin içine sabitlendi ve çerçeveler sökülebilir olabilmesi için vida ile araca bağlandı. Su tesisatı bağlantıları tamamlandıktan sonra, su tanklarının yere sürtme ihtimaline karşı daha dayanakılı olması için, alt kısımlarını saç ile kaplamayı planlıyoruz. Nurullah ustanın ellerine sağlık. Buradan da ayrıca teşekkür etmek istedim.

IMG 20200529 183208

IMG 20200529 183203

Nurullah

Yandan

Son düzenleme:

Merhaba, kapaklı olana benziyor. Bauhousedan almıştım onları sonrasında aşağıdaki gibi bir ara kablo yaptım

Ekli dosyayı görüntüle 519414

Kendi yaptığınız (kendiniz yaptınız, ҫünkü böyle bir kablo piyasada olmaması lazım) kablonuzda iki tane fiș var. Ama bir kabloda bir tane fiș bir tanede priz olması lazım. 220 voltluk sistemde iki tarafıda fiș olan bir kablo kullanmak ҫok tehlikeli. Ҫünkü her iki uҫtada elektrik yüklü uҫlar aҫıkta duruyor. Bir anlık dalgınlık felaketle sonuҫlanabilir. Bu tehlikeyi önlemek iҫin karavanın dıșındaki bağlantı farklı yapılır.

Karavanın dıșında priz böyle olmalı: Bu prizlerde de uҫlar dıșarda ama elektrik yüklü değiller. Elektriği siz uzatma kablosuyla getirip bu prize veriyorsunuz. Getirdiğiniz kabloyu böyle bir prize takınca, elektrik yüklü uҫlar örtülmüș olur.

EIN

Uzatma kablosu da böyle olması lazım: Așağıdaki kabloda elimizde tașıdığımız sol taraftaki prizde elektrik olsa da uҫlar saklı olduğu iҫin tehlikeli olmaz.
UZ

Kolay gelsin, iyi ҫalıșmalar.

Son düzenleme:

Kendi yaptığınız (kendiniz yapınız, ҫünkü böyle bir kablo olmaması lazım) kablonuzda iki tane fiș var. Ama bir kabloda bir tane fiș bir tanede priz olması lazım. 220 voltluk sistemde iki tarafıda fiș olan bir kablo kullanmak ҫok tehlikeli. Ҫünkü her iki uҫtada elektrik yüklü uҫlar aҫıkta duruyor. Bir anlık dalgınlık felaketle sonuҫlanabilir. Bu tehlikeyi önlemek iҫin karavanın dıșındaki bağlantı farklı yapılır.

Karavanın dıșında priz böyle olmalı: Bu prizlerde de uҫlar dıșarda ama elektrik yüklü değiller. Elektriği siz uzatma kablosuyla getirip bu prize veriyorsunuz. Getirdiğiniz kabloyu böyle bir prize takılınca, elektrik yüklü uҫlar örtülmüș olur.

Ekli dosyayı görüntüle 519427

Uzatma kablosu da böyle olması lazım: Așağıdaki kabloda elimizde tașıdığımız sol taraftaki prizde elektrik olsa da uҫlar saklı olduğu iҫin tehlikeli olmaz.
Ekli dosyayı görüntüle 519429

Kolay gelsin, iyi ҫalıșmalar.

Anlatmak istediğinizi çok iyi anladım. İnce ama çok önemli bir detay. İlk fırsatta anlattığınız sisteme dönüşümünü sağlayacağım. İlginize çok teşekkür ederim.

Motokaravanınızla zevkli seyahatler, çocuklarınızla güzel anılar biriktirmenizi dilerim. Arka kapıyı iptal edip ihtiyacınıza uygun şekilde dizayn etmişsiniz. Genelde bu tip tadilatlarda yan kayar kapıların korunduğunu görüyorum. Neden iptal edilip karavan kapısı takılmamasını merak ediyorum. Hem açma kapama sesi hem gevşakliğe bağlı seyirde ses yapması ve ısı izolasyonu hendikap değilmi?
Kayar kapı kullanımda dahamı fonksiyonel? Ekstra ne avantaj sağlıyor.
Ayrıca camları karavanlarda tercih edilen pleksi tip yapmama nedeni daha pahalı olmasımıdır?

Motokaravanınızla zevkli seyahatler, çocuklarınızla güzel anılar biriktirmenizi dilerim. Arka kapıyı iptal edip ihtiyacınıza uygun şekilde dizayn etmişsiniz. Genelde bu tip tadilatlarda yan kayar kapıların korunduğunu görüyorum. Neden iptal edilip karavan kapısı takılmamasını merak ediyorum. Hem açma kapama sesi hem gevşakliğe bağlı seyirde ses yapması ve ısı izolasyonu hendikap değilmi?
Kayar kapı kullanımda dahamı fonksiyonel? Ekstra ne avantaj sağlıyor.
Ayrıca camları karavanlarda tercih edilen pleksi tip yapmama nedeni daha pahalı olmasımıdır?

Merhaba, güzel temmenileriniz için teşekkürler.

Arka kapaklar seyahat esnasında çok ses yapıyordu. Bunun dışında yatak bölümüne toz gelmemesi ve temiz kalması için kapalı olmasının daha iyi olacağını düşünerek kapak sistemini değiştirdir. Bu kapak sistemini kendi imkanlarımızla yaptık. Nurullah usta akrabamdır onunda yardımıyla demir maliyetine sistemi değiştirdik sayesinde.

Sürgülü kapı konusunu bizde düşündük aslında, fakat hem maliyet hemde yapacak usta bulma konuları nedeni ile bundan vazgeçtik. Ama en büyük sebep tabiki maliyettir.

Sürgülü kapı ağır olduğundan açma kapaması daha zor oluyor fakat ilerleyen sürecte kapının otomatik açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmayı taktırmayı düşünüyorum. Hatta küçük bir çocuğumuz var araç yüksek olduğu için inip binmekte zorlanıyor bu nedenle otomatik açılan kapı ile birlikte çalışan basamakta yaptırmayı planlıyorum.

Camlarda karavan camı kullanmamamızın nedenide maliyetleri düşürmek içindir. Pleksi camlar sıcak-soğuk konusunda daha avantajlı deniyordu.Daha kullanışlıda olabilirler ama bazı şeylerden fedakarlık etmek zorundayız ki bütçemizi fazla aşmadan karavanı yapabilelim :D

İyi günler dilerim

Rast gitsin
Merhaba, güzel temmenileriniz için teşekkürler.

Arka kapaklar seyahat esnasında çok ses yapıyordu. Bunun dışında yatak bölümüne toz gelmemesi ve temiz kalması için kapalı olmasının daha iyi olacağını düşünerek kapak sistemini değiştirdir. Bu kapak sistemini kendi imkanlarımızla yaptık. Nurullah usta akrabamdır onunda yardımıyla demir maliyetine sistemi değiştirdik sayesinde.

Sürgülü kapı konusunu bizde düşündük aslında, fakat hem maliyet hemde yapacak usta bulma konuları nedeni ile bundan vazgeçtik. Ama en büyük sebep tabiki maliyettir.

Sürgülü kapı ağır olduğundan açma kapaması daha zor oluyor fakat ilerleyen sürecte kapının otomatik açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmayı taktırmayı düşünüyorum. Hatta küçük bir çocuğumuz var araç yüksek olduğu için inip binmekte zorlanıyor bu nedenle otomatik açılan kapı ile birlikte çalışan basamakta yaptırmayı planlıyorum.

Camlarda karavan camı kullanmamamızın nedenide maliyetleri düşürmek içindir. Pleksi camlar sıcak-soğuk konusunda daha avantajlı deniyordu.Daha kullanışlıda olabilirler ama bazı şeylerden fedakarlık etmek zorundayız ki bütçemizi fazla aşmadan karavanı yapabilelim :D

İyi günler dilerim

Herşey gönlünüzce gelişsin, işiniz rast gitsin.

Mobilya ve ahşap işlemlerine devam edildi. Yatak bölümü üst rafları takıldı.
Banyo kapısının çerçevesi ve kapısı yapıldı.
Sürücü bölümü üstünün kapı çerçevesi ve kapısı takıldı.
Köşe çıtaları takıldı.

IMG 20200601 132148

IMG 20200601 172310

IMG 20200601 181349

IMG 20200601 185513

IMG 20200601 190516

IMG 20200601 172557

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri