2010 Mondial Rapıdo 400---GS 400 :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İbrahim35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,792
Ynt: 2010 Mondial Rapıdo 400---GS 400 :smiley:

Dediklerinizde haklısınız. Ben aynı şeyi motosikletin yanında daha önce satın aldığım fotoğraf ekipmanında da (paraflaş seti) yaşadım.

Daha önce motosiklet basınında yer almış bir kişi ve araştıran bir enduro kullanıcısı olarak naçizane tavsiyem ikinci elde 8000-9000 TL gibi fiyatlara bulabileceğiniz bir kaç yaşında bir DRZ'ye bakmanız.(eğer önceliğiniz şehirlerarası uzun yollar yapmak değilse)

Etiketler

Murat hocam;

Dediklerinizin birçoğu kesinlikle doğru.Heleki çinlilerin pazar payının ve ürettiği malzemelerin kalitesi.ama bizim Türk ithalatçılarda malzemeyi olduğunca ucuza mal etmeye çalışmakta. Yoksa Çinlilerden ne isterseniz onu istediğiniz kalitede yapmakta.Ne kadar para okadar kalite..

Evet bu motorun tel jantlı olmaması ve alaşımlı jant olması dezavantaj olabilir,ama bununla hard enduro yapılmıcak.Eğer enduro bile denmicek olunursa bende V-strom lara hiçbirşekilde enduronun e si bile demem. Ne egsoz borusu gerektiği gibi konumlandırılmış nede jantları nede yüksekliği.Ama suzuki ona enduro diyebiliyor değilmi?

Peki bu motor birçok eksiği olabilir ama öncelikle yüksek cc li bir makinanın Türk pazarına kazandırılmasının iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum ve tebrik ediyorum.

Bende 4 sene boyunca çinli kullandım ve onların sayesinde özümde yatan enduro,cross ruhunu canlandırdım. Ve 4sene boyunca hertürlü bakımını zamnında yaptım.İzmirden çıkıp kıyı egeyi dolaşıp bafa gölü dağlarını dolaşıp hiç tık demeden evimede geldim. Japonda 3000 yada 5000km de değişen yağı ben çinde 1500 de değiştirdim.Ama bana birçok şeyi öğretti.

Kısaca bu makina şuan iyi diyemem.Dediğim gibi bunu zaman ve koltuğuna oturan bilinçli sürücüler yorumlayacak. Bilinçli diyorum çünkü çinliler patladığında bilende bilmeyende motor sahibi oldu. Ve nede olsa dağılcak mantığınla binip kullandılar.Sonuçta dağıtmayı başardılar.Tabi kii de hepsi çok iyi değil.Ama bazı şeylerde bizlerin elinde.Yoksa japona da bakım yapmasak onlarda dağılmaktan kaçınamaz.

Ben mondial 125 kullanıyorum bu yazılanlardan sonra gidip ruhsata baktım ne zaman almıştım diye 2006 nın 3. ayında almışım ve bir kere akü değiştirdim onun dışında bu güne kadar tek bir parçası değişmedi ve arıza vermedi sadece yağına bakıp biniyorum. Bende alırken çin malı ama ucuz 1-2 sene dağda biner atarım diye almıştım.
Yeni modelin de bu sağlamlıkta olması bence yeterli. Ama şunu da belirtmeden edemiyeceğim paranız varsa tabiki buna dönüp bakmamak gerekir.

İbrahim kardeşim, haklısın aynen katılıyorum. Motosikletin motor kısmını üretebilmek ve satabilmek için uluslar arası bazı teknik kriterler var onlara uymak gerekiyor genellikle de japon motorlarının birebir taklididir mesela RAMZEY 200 Suzuki 200cc nin nerdeyse birebir taklididir ama motorunda birkaç ufak ayrıntı farklı.
Sonuç olarak bilinçli bir sürücü elinde çin motoru da olsa, hint motoru da olsa uzun yıllar dayanır, yol alır. Her ne kadar motosiklete en karşı olan ve en az destek verilen bir ülkede olsak ta böyle bir modelin piyasaya uygun fiyatlarda çıkması, motosiklet sahibi olmak isteyenleri daha da cesaretlendirir hatta piyasadaki diğer motosikletlerin de fiyatlarını aşşağı çekebilir diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun diyelim.

Farlarını beyendim. Benim motora olur mu acep??
Motorumun farı yetersiz, değiştirmeyi düşünüyorum bir yerden sadece farın tası ve camı bulsam gerisini kendim yapacam

acemi80' Alıntı:
Ben mondial 125 kullanıyorum bu yazılanlardan sonra gidip ruhsata baktım ne zaman almıştım diye 2006 nın 3. ayında almışım ve bir kere akü değiştirdim onun dışında bu güne kadar tek bir parçası değişmedi ve arıza vermedi sadece yağına bakıp biniyorum. Bende alırken çin malı ama ucuz 1-2 sene dağda biner atarım diye almıştım.
Yeni modelin de bu sağlamlıkta olması bence yeterli. Ama şunu da belirtmeden edemiyeceğim paranız varsa tabiki buna dönüp bakmamak gerekir.
mete abim mondialı getiren UĞUR sattığı malın arkasında duran bir firma giresuna gittik bir arkadaşla 2006 da balatası bitmişti servis bayiyi aradı uçakla kargo ettiler va sabah aldık extra ücret ödemedik daha ne diyebilirimki sadece takdir ederim bu davaranışı.

mrtvural' Alıntı:
Farlarını beyendim. Benim motora olur mu acep??
Motorumun farı yetersiz, değiştirmeyi düşünüyorum bir yerden sadece farın tası ve camı bulsam gerisini kendim yapacam

;D ;D

Olmaz diye birşey yok Murat hocam. Ama buna benzer mercekli farları bulabilirisiniz.Aksesuarcılarda filan.Asıl önemli olan içerisinde kullanacağınız ampülün Watt değeri. Motorun çıkış watt gücünü karşılamalı çünkü.Bende mercekli far yapmıştım Mondialime çok iyi gösteriyodu ama sadece kısa varı ve 2tane yaptığım için Watt gücünü fazla çekiyodu ve aküyü yiyordu.Ama güzel olmuştu ;D Şöylede gösterecek olursamda;

İbrahim kardaşum aslında ben tası büyük far istiyorum arabalardakinden.. Benim farda 34 Wattlık ampül var, 55 watt taksam çeker herhalde ama şu an üzerindeki mevcut tas küçük, araba farından çıkma büyük tas uydurursam aynı ampülle gayet güzel aydınlık alabilirim. bazen gece yol almak durumunda kalıyorum far önemli.

ne yalan söylıyeyım motor görünün olarak çok hoşuma gitti.
motor cc olarak ta fena değil.ama resme aldanmamak lazım hele bır piyasaya düşsün kullananlar da yorumlarını paylaşsın ondan sonra.
sadece bmw 1200 gs ye benzetmişler büya. bu motora benzıyor dıye alırsak yandık.
ben alsam ilk önce lastıkleri degiştirirdim.
beleyelım görelimm..

ama fıyat konusuna degınen arkadaşlar 10000 den aşağı olacagını sanmam.
bılıyorsunuz ulkemız dunyadakı en kazık ulke.
sagolsunlar bızı canımızdan bezdırmek ıçın her seyı yapmaktalar.
ama bana kalsa 5000 lıra olsun.her kes alsın bınsın.ıçınde ukte kalmasın
bu gun asya gy 200 ün bıle 4000 tl olduğunu varsayarsak varın bakın bu ne olur..

Murat hocam;

Far mevzusu daha öncedende olmuştu. Bana göre honda titanların 2000modellerin farı sizin işinizi görür gibime geliyo,araştırırsanız güzel olur bence.

meteeor' Alıntı:
ama fıyat konusuna degınen arkadaşlar 10000 den aşağı olacagını sanmam.
bılıyorsunuz ulkemız dunyadakı en kazık ulke.
sagolsunlar bızı canımızdan bezdırmek ıçın her seyı yapmaktalar.
ama bana kalsa 5000 lıra olsun.her kes alsın bınsın.ıçınde ukte kalmasın
bu gun asya gy 200 ün bıle 4000 tl olduğunu varsayarsak varın bakın bu ne olur..

Fiyat konusu gerçekten süpriz olacak hocam.Ama 7000i geçmezse çok iyi olur.Geçecek olursa biraz zor olur bunu satın almak diy edüşünüyorum.

evet haklısın İbrahim35
yanı elbette o paraya gder ne motorlar alırınm
2 el bır f 650 bıle alsan bunu eskıtır dıye dusunuyorum..
akıllı olsalarda fıyatı cazıp tutup çok satmayı deneseler. ama sanmam
bakalım.görelım..

Bir 125 KT ile sorunsuz 26.000 km yapmış biri olarak Mondial'lerin bu modellerinden biraz umutluyum. Periyodik bakımlarını hiç aksatmadığım motosikletim ile defalarca uzun yol yaptım ve (470-630 km) bu yolculuklar sırasında hiç bir sorun yaşamadım.

Eğer yüksek devirlerde oluşan rahatsız edici düzeydeki titreşim sorunu bu modellerde halledilmişse ve fiyatları da uygun olursa, bu son modellerden bazılarının tadından yenmeyeceğini düşünüyorum.

Sonuçta, her durumda gene Japon ve Avrupa malı motosikletlerin yerini tutmayacaktır, ancak uygun fiyat politikası ve standartlara uygun kalitesiyle geliyorlarsa, bütçesi Japon 0 km modellere yetmeyenler için bulunmaz nimet olabilirler.

Görünüş olarak belki göze hoş gelebilir çünkü gereksiz detaylarla albenisini arttırmaya çalışmışlar ki başarılı olmuşlar birçok kişi çok güzel olmuş, beyendim gibi ifadelerle bu görüşlerini belirtmişler zaten. Fakat bizim gibi teknik olan kişiler biraz farklı yaklaşır yeni ürünlere ve markalara. Herkes dış plastik kaplamadan bahsederken biz ise saselerde kullanılan boruların kalitesi, et kalınlığı, kaynak kalitesinden bahsederiz. Kullanılan metal malzemedeki karbon ve katkı oranı, bu malzemenin mukavemet, direnç, paslanma ve kaynak kalitesini etkilediği gibi, imalat aşamasında maliyetini de etkiler. Motosikletin ucuz olması demek bu malzemelerin yukarıda belirttiğim kriterlerden kırpılmış anlamına gelir. Motosikletinizi kısa zamanda bazı yerlerinden paslanması, kaynak yerlerindeki boya çatlakları ve pas bunlara basit örneklerdir. Aracın Motor blok ve ana kısmlarını üretebilmek için uluslararası kriterler olduğu için genelde motorlar dayanıklı olabiliyor ama diğer bölümlerdeki plastik ve elektrik aksam kalitesi fiyatı oynatır. Bu listeye birçok kalem ekleyerek maliyet fiyatıyla oynayabiliriz.

Motosikletle "UZUN YOL" kavramı 1000-1500 km'den başlar. Ağır şartlarda, yüksek ısı ve yağ basıncında yapılacak testlerden sonra bu yeni modelin akıbeti belli olucak. 2500 km lik bir gezide " Ahh.." bile dememesi gerekir yoksa 400cc'lik şehir içi ve kısa menzilli gezinti motoru olmasından ileri gidemez. ZAten Çelik jant olması ve ön-arka tekerinde çapının aynı olması yani ön jantın 21" olmaması benim için eksi+eksi....

Motosiklet sürücülerini Amatör Motorcular ve Profesyonel Motorcular diye en azından temel iki gruba ayırmamız gerekiyor. Benim de şimdilik dahil olduğum amatör grup genelde bu işte yeni olanlardan, acemilerden oluşur. Haa, ilk 5.000 km'den sonra kendini artık uzman sananlar vardır, o ayrı mesele.

Her sözüne katılmamanın mümkün olmadığı bu ifadeler belli ki bir profesyonel motorcunun dudaklarından dökülüyor. Bizler henüz pişme, olgunlaşma aşamasında olan insanlarız ve beklentilerimiz ile hedeflerimiz de henüz bu kapsam içinde sınırlı kalıyor. Kendimi şu an bir 1000 cc motosiklet üzerinde düşünemiyorum. Daha doğrusu düşünmek istemiyorum. Bu nedenle, 125 cc ile yapılan 630 km'lik bir yol inanın bu anlamda oldukça uzun bir mesafedir. Kaldı ki 125 cc motosikletlerin çoğu zaten şehir motorlarıdır ve firmaların web sitelerinde bu şekilde bahsedilir. Bir şehir içi motosiklet ile ufak molalar vererek 500-600 km yol yaptığımızda bundan uzun yol olarak bahsediyoruz işte :smiley:

Eminim ki belli aşamalardan geçtikten sonra benim de beklentilerim ile birlikte kalite, cc ve mesafe anlayışım değişecek ve günün birinde ben de aynı ifadeleri kullanıyor olacağım.

Ancak bu tarz motosikletler, henüz başlangıç ve olgunlaşma aşamasında olan motosiklet tutkunları için, bütçeler de gözönünde tutulduğunda, her zaman ilgi çekici olacaklardır.

evet motorların fotolarını ben çekmişim herhalinden belli :D ;D neyse ben barmenim 2000den beride çeşitli motorlar kullandım ve seminere mondial gelmeseydi bende az daha ramzey 200gy alıyordum. motorları inceleme şansım oldu hatta bazılarını test bile ettim kısa bir yoldu ama olsun sonuçta belki murat abimdende önce ben kullandım km sıfırı gösteriyordu ve aküsü yeni takılmıştı kısa olmasına ragmen zevkliydi 400cc yi kullanmak eğer mondial sponsorluğuı kabul ederse türkiye turuna bile çıkabilirim ;D ::smiley: ::smiley: grenajları gayet sağlam ve bmwye benzeer bir görünümde görünüşe+++lar ekliyor. gidişi fazla asılamadım ama bacaklarımın arasında ki gücü hissettim frenleri gayet tatmin ediciyi ve elcikler ele tamamen oturuyor ayna görüşleride gayet iyi egzostan çıkan sesi de hiç bir şeye değişmem fazla yakacağınıda sanmıyorum ama ben 350cc sini daha çok beğendim ayaklarım bile yere zor basıyordu büyük ve güçlü duruyor grenajları olmaması bence bir -eksi gibi dursada duruşu 600 naked motordan daha iri... ama tabiki enduroda zevklliymiş sabırsızlıkla bekliyorum.... şimdilik bunlar tabiki 1500 kmlik bir yol yaparsam daha detaylı bir bilgi verebilirim ama elimdeki bilgiler bunlar saygılar bu arada fotoların açılımını buradan ulaşabilirsiniz
http://www.facebook.com/album.php?aid=126964&id=722825899&l=272f4c6599

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR