2016 Yılında Türkiyede Sadece 15 Adet Pajero Satıldı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumruli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,505

kumruli

Ana Kamp
Yer
ordu
Web
www.facebook.com
2016 yılında sadece 15 adet pajero satılmasına çok üzüldüm. 4 yılı aşkındır 2004 model pajero kullanıcısı olarak , ilerleyen yıllarda özellikle 2.elde pajero sıkıntısı çekmek istemiyorum.

Malum ülkemizdeki vergi sistemi yüzünden bu haldeyiz. Gönül isterdi ki her yıl 500 adet pajero yada eşdeğerindeki araç satılabilsin. 5 yaşın altında hem parça hemde adet olarak piyasayı tatmin edecek kadar araç olsun.

Bu arada 2016 yılında
LAND CRUISER 98 adet
x5 889
Q7 313
xc90 612 adet satılmış. !!

TC de fiyatı da olmuş 116 bin euro !
gerçi verilen diğer örnekler daha da pahalı araçlar olmasına karşın çok ilginç bu kadar az Pajero satılmış olması !
Pajero Almanya fiyatı 43 bin euro
yaşadığım Ukrayna'da daha da ucuz ! ama burada sıfırlarının satışı da bitti..

x5 ve xc90 da 2.0 dizel olması , q7 de 2.0 tfsi olması satışlarının yüksek olmasının sebebidir . Toyota vx200 4.5d i ülkemizden kaldırdı , iki adet mtv 23500 tl olunca pek sevimli olmuyor .

2.000 cc üstü araçlardan alınan ötv % 145 kdv de var ee nasıl olacak bundan sonra ?

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

x5 ve q7 de 2 lik motorlar olduğunu bilmiyordum :eek:
pajero wagon daki motor da 3.2 değil de 3 olsaydı satışı artabilirdi.
motor, fiyat /vergiler, distrübitör.. ne sebep olursa olsun Pajero nun TC de böyle az kullanılabiliyor olması.. yazık..

2016 yılında sadece 15 adet pajero satılmasına çok üzüldüm. 4 yılı aşkındır 2004 model pajero kullanıcısı olarak , ilerleyen yıllarda özellikle 2.elde pajero sıkıntısı çekmek istemiyorum.

Malum ülkemizdeki vergi sistemi yüzünden bu haldeyiz. Gönül isterdi ki her yıl 500 adet pajero yada eşdeğerindeki araç satılabilsin. 5 yaşın altında hem parça hemde adet olarak piyasayı tatmin edecek kadar araç olsun.

Bu arada 2016 yılında
LAND CRUISER 98 adet
x5 889
Q7 313
xc90 612 adet satılmış. !!

Dubaide yasiyorum 2014 Pajero 3 yildir kullaniyorum 2014 2. El fiyati 60-70 K AED yani 60-70 bin TLirasi 3500cc motor benzinli arac TR de bu araca binmek cok zor vergi ve yakit fiyatindan dolayi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

x5 ve q7 de 2 lik motorlar olduğunu bilmiyordum :eek:
pajero wagon daki motor da 3.2 değil de 3 olsaydı satışı artabilirdi.
motor, fiyat /vergiler, distrübitör.. ne sebep olursa olsun Pajero nun TC de böyle az kullanılabiliyor olması.. yazık..
1999 cc olmadiktan sonra fark etmiyor ister 2000 ister 3000 cc olsun otv 145

Küçük bir hesap

X5 1995 cc 231 bg 5.6lt ortalama dizel
Q7 1984 cc 252 bg 7.8lt ortalama benzin
XC90 1969 cc 235 bg 5.7lt ortalama dizel
Pajero 3200 cc 197 bg 8.2lt ortalama dizel

1800 - 2000cc arası yıllık MTV 2.878,16tl
3000 - 3500cc arası yıllık MTV 9.166,11tl

Daha küçük hacim
Daha düşük MTV
Daha düşük yakıt
Daha fazla bg

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç fiyatına değil de motor hacmine göre vergi alınmasını anlayamıyorum.

Bir ülkede yöneticiler halkın daha düşük güçte, daha performansı az araca binsin diye vergilendirme yapar mı ya.

Ne kaybeder ülke 1995 cc motor ile 4000 cc araçta aynı vergiyi alsa.

Ne olurdu 2016 yılında 15 değilde 150 araç satılsa da biz de 5 yıl düşük modeline binebilsek.. yazık

Araç fiyatına değil de motor hacmine göre vergi alınmasını anlayamıyorum.

Bir ülkede yöneticiler halkın daha düşük güçte, daha performansı az araca binsin diye vergilendirme yapar mı ya.

Ne kaybeder ülke 1995 cc motor ile 4000 cc araçta aynı vergiyi alsa.

Ne olurdu 2016 yılında 15 değilde 150 araç satılsa da biz de 5 yıl düşük modeline binebilsek.. yazık
size katılıyorum gerçekten anlamak zor yani motor büyük olunca devlet zarar mı ediyor yani şaşılacak şey

Bu durum Türkiye ve neredeyse tüm Avrupa için geçerli. Dünyadaki 3000 cc altındaki dizel araçların tahminen %90'ı bu bölgededir. Temel sebebi ise yüksek ithalata dayalı petrol fiyatları. Devlet eğer bahsettiğiniz gibi yüksek hacimli araçların vergisini düşük tutarsa evet daha fazla kullanılır ve buda daha fazla ithal = cari açık anlamına gelir.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu durum bir fransiz bir italyan firmanin kendi basarisizliklari yuzunden Turkiye nin kaderi haline geldi , herkesin mtv ler uzerinde duruyor mtv ler de astronomik asil olay dunyanin hicbir ulkesinde olmayan otv oranlari %145 ne demek ? 2.5 araba satin almak demek 1.5 arac parasi devlete odeniyor 1 arac aliciya kaliyor. Bu ne avrupada ne de zambiyada var . Ne icin bu oluyor bmw, wv bu akdeniz ulkeleri arac ureticilerini fiyat performansta perişan ettiler 70 80 bine arac satmaya basladilar bizdeki yerli ureticeler arac satislari dusmeye baslayip dandik araclarini satamaz olunca mizirdamaya basladilar 3 4 sene once otv artirildi sumbul ve cizgi araclari satilsin diye noldu wv yine 100 bin sattı tabi wv boyle satarken gelir fabrika kurar mi kurmaz , aradan 4 sene gecti guc odaklari bakti 2000 cc siniri da yaramiyor bu sefer fiyat uzerinden otv oturtalim pazar toptan hep bize kalsin yaptilar bir otv zammi daha geldi sumbul oldu 60 bin almanlar hoop 100 bin uzeri makas arasi acildi sonucta olan yine millete oldu cok paraya sumbule binmek kader oldu reno 12 murat 131 günleri geri geliyor ulkeye ya sumbul alican ya da egea . Bu ara 4x4 ler tumden ortadan kayboldu....

haklısınız dostlar.. sonuç da işte yıllık satış 15 araç :confused:
GSMH ve kişi başı geliri TC den kat kat düşük, fakir Ukrayna'da yaşadığım 'kasabada' bile, belki 15 tane IV. nesil Pajero var ! :eek:
biliyorsunuz Mitsubishi sadece araç motoru değil, tersanelerde gemi hatta gemi ana makinası da yapıyor. 2.dünya savaşında Japon Hava Kuvvetlerine uçaklar yapmış.. bugün uzaya gönderilen roket teknolojisinde bile Mitsubishi var.. (bildiğim kadarıyla Turksat uydularında imzaları var) yani adamlar yanlızca karada değil, denizde ve havada, hatta uzayda bile varlar ! :cool:
sonra Mitsubishi Electrics var, kliması var..
konumuz arazi aracı ve zaten bunu da 1937 den beri üreten kuruluş.
sonuçta böyle bir mirasın mühendisine de, TC de satsın diye 2 litrelik motor yap hatta 3.2 nin altına da indir diyemezsin.. :p
zaten Pajero Wagon üretimi sonlanmak üzere.. onun yerine Ukrayna'da Pajero Sport satmaya başladılar (L200 SUV modeli, yeni L200 deki 2.4 litre dizel motor ile)
X5, Q7, XC90 falan bunlar 2 litrelik de yapar.. yapsın..
daha çok da satar.. satsın..
lakin kulvarları apayrıdır..
Pajero nun kulvarına erişmek için asfalt dışına çıkmaları gerekir ki, çok çıkarlarsa, kurtarmaya Pajero gelir.. :rolleyes:

Son düzenleme:

Aynen . Mitsubishi , toyota vs bunların olayın farklı bir boyutundalar . Yüksek hacimden düşük güç alınıyor gibi görünüyor kağıt üstünde ama uzun dönem/km dayanıklılık ve zorlu koşullarda geniş devir aralığında ideal tork dağılımı olarak sonuçlanır . Çoğunluğunda bu zorlu koşullarda kullanmadığı gerçeğinide kabul etmek lazım . x5 , q7 otomobil mantığıyla üretilen araçlar . xc90 ı bilmiyorum ama bu son kasası fena güzel :smiley: Pickuplarda zor koşullara sürülen amarokların durumu pek iyi değilmiş .

Toyota Land Crusier dünyada en çok satan arazi aracı. sizinki Prado 150 kasa mı yoksa 120 mi ? eski 120 kasanın daha çok tutulduğunu ve daha sağlam olduğunu duydum. hiç Prado direksiyonuna oturmadım ama Pajero dan daha yumuşak ve konforlu olduğu söylenir. yakıttada Prado 4 litrelik benzinli, Pajero nun benzinli 3.8 ve 3.5 hatta 3 litrelik motorlarından bile az yaktığı iddia edilir.

Arazi araçlarının TC gibi pahalı olmadığı ülkelerde Pajero Wagon; Land Cruiser 200, Nissan Patrol ve hele Mercedes G nin karşısında para /değer karşılığı en pragmatik araç olarak kabul edilir. Land Cruiser in efsanevi 100, 105 ve 80 lerine karşı yeni 200 ün, yine eski Patrol a karşı yenisinin sağlamlık ve arazi kabiliyetleri daha düşüktür.

Yabancı ülkelerde offorad severler, Toyota ve Nissan ın bu eski modellerini, zorlu arazi şartlarına daha uygun olduklarından tercih ederler. TC de ise Pajero nun özellikle 2.nesli, tabi ki offroad için uygundur ama sonraki nesillerin pahalılığından tercih edilir. oysa yeni Pajero lardaki 2.nesil Super Select, selefinden daha iyidir.

Ukrayna gibi ülkenin kasabalarında, köylerinde bile çeşit çeşit arazi araçları cirit atarken, Orgasmatron arkadaşın 'Bu ara 4x4 ler tumden ortadan kayboldu.... ' tespiti, TC gerçeklerinde kaçınılmaz sondur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri