2018'de Mtv'ye %40 Zam Geliyor..!!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan engyzc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,766

engyzc

WJ Limited Vision 2.7 CRD...
Yer
İSTANBUL / BALIKESİR
Arkadaşlar malum.. Bir çoğumuzun aracı yüksek silindirli. Buna paralel olarak MTV ler de yüksek oluyor. Bugün basında çıkan bir habere dayanarak; Maliye Bakanı Naci Ağbal ın açıklamaları şu şekilde..

Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek seneden itibaren yüzde 40 artıracaklarını belirten Ağbal, vergileme sisteminde de değişikliğe gidileceğini kaydetti.

Ağbal, "Sadece binek otomobillere ilişkin bir artış var. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gidiyoruz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem var. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçiyoruz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici olacak. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak" dedi.

Aşağıda 2017 yılına ait güncel MTV oranları var. Yeni yıldan itibaren bu oranlara %40 ilave olacak..

MTV ORANLARI

Etiketler
sistemin mantığınında değişeceğini anlıyorum ben. yoksa adam 160 bin tl ye 1.4 motorlu o km araba alıp ilk senesinde benim 3.7 motorlu 13 yaşındaki arabama ödediğimin 3 te birini ödüyor ki kasko değerim 50 bin tl bile değil.

sistemin mantığınında değişeceğini anlıyorum ben. yoksa adam 160 bin tl ye 1.4 motorlu o km araba alıp ilk senesinde benim 3.7 motorlu 13 yaşındaki arabama ödediğimin 3 te birini ödüyor ki kasko değerim 50 bin tl bile değil.
Ama durum çokta değişmeyecek. Daha pahalı araçlar daha fazla vergi verecek. Ama alt dilim yine pahalı. Aşağıdaki cümlede öyle anlıyorum.

Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında artış olacak" dedi.

4x4 pickupların mtv'sinde artış olacak mı acaba?
binek araçlar demiş.. binekten kasıt hususî araçlar olsa gerek.. pick-up ruhsatımızda hususi yazıyorsa artar.. motor hacmine göre bir artış var. ayrıca arabanın kasko fiyatına göre de vergi artışı olacak.. yani artış yüzde kırktan fazla bile olabiliir...

binek araçlar demiş.. binekten kasıt hususî araçlar olsa gerek.. pick-up ruhsatımızda hususi yazıyorsa artar.. motor hacmine göre bir artış var. ayrıca arabanın kasko fiyatına göre de vergi artışı olacak.. yani artış yüzde kırktan fazla bile olabiliir...
Üstadım, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Binek araçtan kasıt '' otomobil-kaptıkaçtı - arazi taşıtı ve benzeri '' olarak geçen sınıf değil mi? Yoksa ruhsatta hususi - ticari kısmı mı ?

Bu arada 4*4 pick up lar ruhsatta kamyonet olarak mı geçiyor yoksa arazi taşıtı mı ? Eğer kamyonet ise %40 zamdan etkilenmemiş olacaklar. Bu durumda arazi taşıtları konusunda pick uplar satış grafiğinde yükselişe geçecektir.

Örnek vereyim. Şirketin kendi aracı olan ve kullanmakta olduğum 5 kişilik arkası camlı Fiat Doblo var. Ruhsatta Cinsi Kamyonet Van yazıyor. Ancak kullanım amacı Yolcu Nakli- Hususi. Bu araç ile herhangi bir gelir elde etmediğimiz halde vergisi ticari kategoride ve her sene muayeneye giriyor.

Örnek vereyim. Şirketin kendi aracı olan ve kullanmakta olduğum 5 kişilik arkası camlı Fiat Doblo var. Ruhsatta Cinsi Kamyonet Van yazıyor. Ancak kullanım amacı Yolcu Nakli- Hususi. Bu araç ile herhangi bir gelir elde etmediğimiz halde vergisi ticari kategoride ve her sene muayeneye giriyor.

Aile aracı olarak kullanmış olduğumuz Ford Connect aracımız da öyle. Şahış üzerine kayıtlı araç hemde. Hafif ticari araçlar sıfır satışta kamyonet olarak %4 ötv ile alındığı sürece farklı bir durum olmuyor ne yazık ki. Ülkemizdeki vergi saçmalıklarından birisi bu da malesef.

bakan beyin söylemine göre mtv oranın belirleyecek olan aracın fiyatı, değeri ve silindir hacmi olacakmış galiba tam belli degil suanda çalışma aşamasında

Maliye Bakanı Ağbal'dan MTV açıklaması...

Bakan Naci Ağbal, şunları söyledi: "Biz biliyorsunuz bu düzenlemeyi yasayla yapıyoruz. Öncelikle şunu söyleyeyim MTV her sene artıyor. Enflasyon ne kadarsa otomatik olarak zaten artıyor. Eğer biz herhangi bir yasal düzenleme yapmasaydık MTV yüzde 15 oranında 2018 yılında artacaktı.
Örneğin bu sene 500 TL MTV ödemiş bir vatandaşımız, aslında bu da iki taksitte ödeniyor, 250 250 ödeniyor, gelecek sene hiçbir müdahale yapmamış olsaydık bile 575 lira olacaktı.
Dolayısıyla yaklaşık olarak 2 takside bölecek olursak yine yaklaşık 32,5 lira filan fazla ödeyecekti 2 taksitle. Şimdi biz ne yaptık burada bir yasal düzenleme yaptık ve yeni bir tarife ürettik.
Dedik ki kanuni tarife budur. Burada da doğru bir oran ifade ediyorum. Bu oranı ifade etmem lazım. Vatandaşa yanlış bilgi verecek halim yok.
Diyoruz ki MTV’de yeni bir tarife ürettik. Bu tarifeye göre rakamlar bunlardır.
O rakamlarla önceki rakamları kıyasladığımızda bir artış oranı çıkıyor. Bu sene 500 lira ödedi gelecek sene 575 lira ödeyecekti, şimdi vatandaşımıza diyoruz ki 700 lira öde…
Herkes aynı arabayı kullanmıyor. Herkesin aynı yaşta arabası yok. Herkesin durumuna göre altında arabası var ona göre vergi ödüyor.
Vatandaşımızın bu konudaki tepkisine, duyarlılığına halk veriyorum. Vatandaşlarımız bu konuda her zaman duyalı olsunlar başımız üzerine, bunda bir sorun yok. Samimiyetle bunu yaptık ama bir şey daha yaptık. Yıllardır konuşulan bir şey vardı, yani ben araç alıyorum 50 bin liraya yandaki komşum da araç alıyor 200 bin liraya ikimizin de MTV’si aynı. İkimiz de aynı parayı ödüyoruz.
Bu adalete uygun denir mi?
Burada önemli bir değişikliğe daha gidiyoruz. Diyoruz ki tamam, haklısınız. MTV’de vergi, ödeme gücü ilkesine uygun olmalı. Ne yaptık? Dedik ki bundan sonra 1.1.2018’den itibaren, bu sene geçerli değil, bu sen alınacak araçlar bakımından aynı tarife geçerli…
Ama gelecek yıl başından itibaren bir kişi araç almak istediğinde 50 bin liralık aracın vergisi daha düşük olacak, daha pahalı aracı alanın vergisi daha yüksek olacak"
Bakan Ağbal konuşmasında "Bana kızıyorlar ya bu niye geldi? 300 bin liraya araba alanın da vergisi aynı olsun, 50 bine aynı olsun denir mi? Sistem yanlış. ÖTV’de bu düzenlemeyi yaptık, bu sene MTV’de de yaptık.

Yani kısaca kafadan bir kere %40 ilave oldu. Onu bir kenara not edin. Üstüne aracın gerçek değeri kadar bir oranda vergi ödeyeceksin. Neresinden bakarsak bakalım %40 zam oldu. Bunun altına düşmeyecek. LAfı çevirip durmasınlar. Taban fiyat belli. Şimdi tavan fiyat ayarlaması yapılıyor.

Bir de anlayamadığım nokta şu. 500 TL neden örnek vermiş.. =) Kulağa yüksek gelmesin şirin görünelim diye. Ben 1.760 ödüyorken bu sene 2.464 TL ödeyeceğim.. Aradaki fark 700 TL.. Verdiği örneğin 10 katı...

Üstadım, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Binek araçtan kasıt '' otomobil-kaptıkaçtı - arazi taşıtı ve benzeri '' olarak geçen sınıf değil mi? Yoksa ruhsatta hususi - ticari kısmı mı ?

Bu arada 4*4 pick up lar ruhsatta kamyonet olarak mı geçiyor yoksa arazi taşıtı mı ? Eğer kamyonet ise %40 zamdan etkilenmemiş olacaklar. Bu durumda arazi taşıtları konusunda pick uplar satış grafiğinde yükselişe geçecektir.
merak etmeyin gözden kaçıp mtv düşük kalırsa ek bir düzenleme ile zammı bindirirler.. yüzde kırk herkese garanti.. araç pahalı ise üstüne ek bir zam gelecek..

arabanın fiyatına göre mtv zammı yüzde 68'e kadar varabilecek.. 2018 yılından itibaren alınan arabalarda kasko değerinin yüzde 5' ini aşarsa bir alt dilimden ödeme imkanında artık kural kasko değerinin yüzde 10' unu aşarsa şeklinde oluyor.. bir kazıkta buradan..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR