2019 Tüvtürk Maceraları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Dream_Rocker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,476

Dream_Rocker

Ana Kamp
Yer
Kocaeli
Web
www.onmajans.com
Merhabalar,

Güncel muayene raporumu, başıma gelenleri paylaşmak istiyorum, günlerce araştırma yaptım ve istediğim bilgilere tam olarak ulaşamadım, belki birinin işine yarar.

Aracım 1996 5.2 Zj

+Ön camımda çatlak olduğu için öncelikle ön camı değiştirmekten başladım. Çift renk camlar 600-650 Lira civarında, ben kocaelide çok memnun kaldığım bir camcıda değişimini yaptırdım. Şoför tarafındaki en ufak çatlak, görüşü engelliyor sebebiyle ağır kusurmuş.

+LPG tankının süresi dolmuştu. 60LT LPG tankı, proje ve işçilikle beraber 600 TL tuttu. Dikkat; muayeneye hemen girmeyecekseniz bayi ile konuşup projeyi muayeneye gireceğinizde alın çünkü geçerlilik süresi 30 gün.

+Eline aleti alıp zırrrt diye bijon takan abiler yüzünden 4 adet bijon saplaması diş kapmış, dördü de kullanılamaz haldeydi, birini çıkartmak için tornalık olduk hatta. 120 Liraya 4 adet bijon saplaması aldım, değişimini kendim yaptım, çok zor değil youtube'da pek çok video var bununla ilgili. En sıkıntılı nokta el freninin pabuçlarını tutan yayın fırlaması, tekrar takmam sonucu da ayarının kaçması oldu. Acemilikten birkaç kez sök tak yaptım tekerleği ancak tekerleğin hemen arkasında o ayar dişlisine ulaşabilmek için küçük bir yuva varmış, son hassas ayarı burdan yaparak, aracın altındaki somundan da gerginliğini ayarladım.

+App plakaları söküp yenileriyle değiştirdim. Normalde şoförler odasına gidip 50-60 TL'ye değişiyormuş. Bir de malum sitelerde muayeneden geçer mühürlü plaka başlıklı satışlar var, ertesi gün adresinize kadar geliyor 90 TL. Ama şoförler odasından alın yani.

+Egzos muayenesi için aracın arkasına kamera koyulup tüm işlemler online olarak yapılıyor. 65 TL ücreti var.

+Arka silecek motorunu forumdaki resimlerle daha önce tamir etmiştim, yine bozulmuştu, Mert hocam sağolsun çıkma bir silecek motoru vermişti bana. Bendeki sağlam devre ve başkanın verdiği motoru birleştirerek çalışan bir arka silecek edinmiş oldum. Arka silecek lastiğim parçalanmıştı. Universal lastik alıp lastikleri de değiştirdim 25 TL

+Aracın yağ değişimini kendim yaptım 210 TL Yağ masrafım oldu. Filtreler elimde vardı.

+Sis farlarımdan biri yanmıyordu. 2 adet ampul aldım, birini değiştirmişken diğerini de değiştirdim. Şimdi pırıl pırıl. 20 TL

+Ön park lambam yanmıyordu. malum sitelerde 10'lu osramlar 30 tl. Dipsiz lamba. elimde 9 adet daha kaldı. Göstergelere uyarsa boş bir zamanda onları değiştirebilirim.

İlk muayeneye girerken köseköy muayene istasyonunda sıra bana gelince teknisyene aracın sürekli 4 çeker olduğunu söyledim. Ayırmaz dedim. Seyyar roller var mı dedim. -Var, ayırmıyor mu dedi. Hayır ayırmıyor dedim. Aldı arabayı siz öne geçin dedi. Kasten bekledim, seyyar roller koymadan başladı ön tekerleği döndürmeye. Her birkaç turdan sonra çat sesi geldikçe sinirden delirecek hale geldim. Birşey söylemek de istemedim kıl olup bırakmasın diye. Arka tekerleğe geçip bir de onları denedi. 4. denemede falan seslendim, ayırmaz dedim neyi zorluyorsun diye. Biri gelip fırça attı teknisyen arkadaşa, heralde oradan sorumlu biri. Güvenlik seyyar roller getirdi. Neyse geçtim öne bekliyorum, 2 ağır kusur var dedi.

3. fren lambası yanmıyor
Arka tekerlek yataklama rulmanı çok fazla boşluk var...

İzmit sanayide 10 dükkan gezdim, biz anlamayız amerikan araç falan dediler. Ustamı aradım, çok basit birşey bir yere gir ben ustaya tarif edeyim, bostancıya gelme onun için dedi. Girdim, telefonda tarif etti. Usta ben bunu yapamam dedi...

Bu arada 3. fren lambasının yerini söktüm hiç ampul yok, önceki sahibi çıkarttı heralde dedim. Elektrik tesisatına baktım oraya gelen soketlerde elektrik yok. 3 tane lambayı lehimleyerek oraya taktım ve arka fren lambasından elektirik çektim, lambalar yanıyor ancak o plastik parça ışığı yansıtabilecek birşey değil, mat siyah, anlam veremedim. Universal bir led kırmızı bar alarak taktım. Cama sabitledim..

Bostancıdaki ustama gittiğimde öğrendim ki, benim aracımda zaten 3. fren lambası yokmuş... Ampul olmamasının ve mat olmasının hatta orda elektrik olmamasının sebebi oymuş. Opsiyonlu olarak eklenebiliyormuş...

Liftteki tüm jeeplerin arka tekerleklerinl gösterdi, hepsinde benimki gibi milimetrik bir boşluk var. Normalde de oluyormuş o boşluk, ama böyle kıllık yapan istasyonlar yüzünden çözümü biliyorlarmış. Diferansiyeli açıp zar gibi 2 tane pul koydular kapattılar. 250 TL daha...

Bugün muayene tekrarına gittim, sıra bana geldi. Teknisyen lpgye bakarken 3. fren lambasından kaldım ama benim aracın donanımında 3.fren lambası yokmuş servis bilgi verdi dedim. Abi parça varsa yanacak mecbur kural öyle dedi. Parçayı gösterim, bu parçanın neresinden ışık geçecek diye. Neyse led baglattım universal dedim. Yanıyor mu şuan dedi. Yanıyor dedim. Sıkıntı yok dedi. Arka tekerlekleri de kontrol ettikten sonra etiketi verdi...

Bu macerayı yaşayabilecekler için referans olsun, 3. park lambanızdan bırakırlarsa ve benimki gibi matsa, Arka tekerlek yataklama rulmanı boşlugu dediği boşluk da diferansiyelde olması gereken kadarsa benim yaptıgım hataya düşmeyin, orada itiraz edince düzeltiyorlarmış muyaneyi.

Etiketler
Benimde ekim ayında doluyor muayene.LPG söküm projesi almam lazım acilen.Bir de ABS sistemim devre dışı şu an.Işık yanmıyor söktüm ama sıkıntı çıkar sanırım.

Bu araçlardan anlamayan bir kişiye düşmüşsünüz belli Bu araçların 4x4 sistemi ayrılmaz baştan zaten hatalı gitmiş muayene işi. Sabit akslı eski Amerikan araçlarının diferansiyellerinde illa ki boşluk olur, 3. fren lambası ise teknisyeni yanıltabilir çünkü varmış gibi duruyor sökülmesi gerekli o da muayenede olmaz eğer tesisat yok ise fotoğrafını çeker gösterirsiniz kusur kalkar.

Son olarak İzmit ve Sakarya istasyonları çok eleman sirkülasyonu var,işletme sahibi ile çalışanlar arsında eskiden beri sorunlar mevcut. İstanbul'da yakın olarak Orhanlı veya Bursa istasyonlarına eğer imkan varsa gidin. Oradaki teknisyenler daha eski ve daha bilgililer.

DRB ile hava alma işi olmasa halledicem aslında basit bir lehimleme işi.Master servis 1000 TL demişti 1 sene önce.
çok para ya ben 500'e yaptırmıştım. aslında sen yaparsın onu nette resimleri videoları var. çok zor bişey değil senin için.

havasını da drb ile alman şart değil. manuel de alabilirsin. tabi bir kişi daha lazım bu işlem için :smiley:

ışık yanmıyorsa muaynede sorun çıkacağını sanmıyorum. hatta yansa bile hafif kusur olabilir. benim airbag ışığı yanıyordu hafif kusur yazmışlar. tek seferde geçtim.

çok para ya ben 500'e yaptırmıştım. aslında sen yaparsın onu nette resimleri videoları var. çok zor bişey değil senin için.

havasını da drb ile alman şart değil. manuel de alabilirsin. tabi bir kişi daha lazım bu işlem için :smiley:

ışık yanmıyorsa muaynede sorun çıkacağını sanmıyorum. hatta yansa bile hafif kusur olabilir. benim airbag ışığı yanıyordu hafif kusur yazmışlar. tek seferde geçtim.
Tamirinde sıkıntı yok zaten biliyorum nasıl yapacağımı.96 larda beyin fren borularını sökmeden ayrılmıyor maalesef.Işık yanıyor aslında ama ampulu çıkarttım yerinden :smiley:

Bu araçlardan anlamayan bir kişiye düşmüşsünüz belli Bu araçların 4x4 sistemi ayrılmaz baştan zaten hatalı gitmiş muayene işi. Sabit akslı eski Amerikan araçlarının diferansiyellerinde illa ki boşluk olur, 3. fren lambası ise teknisyeni yanıltabilir çünkü varmış gibi duruyor sökülmesi gerekli o da muayenede olmaz eğer tesisat yok ise fotoğrafını çeker gösterirsiniz kusur kalkar.

Son olarak İzmit ve Sakarya istasyonları çok eleman sirkülasyonu var,işletme sahibi ile çalışanlar arsında eskiden beri sorunlar mevcut. İstanbul'da yakın olarak Orhanlı veya Bursa istasyonlarına eğer imkan varsa gidin. Oradaki teknisyenler daha eski ve daha bilgililer.

Maalesef öyle oldu, bize de akıl olmuş oldu. Bir dahakine diğer istasyonları deneyeceğim. Çok teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR