220 V Mini Kompresörlü Buzdolabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,075
Karavanda buzdolabı kullanımında "bana göre" doğru görüş şudur;
Soğutma prensibi, en basit dille sıkıştırılmış gazın dar borudan geniş boruya geçişinde gazın düştüğü boşlukda şaşırması prensibi olarak anlatılabilir...
Kompresör motoru sürekli yüksek basınç altında çalışır, dolabın termostadı kapandığı zaman kompresör gaz devir daimi için çalışmaya başlar, işte basınç altındaki kompresörün harekete geçebilme gücü bu noktada önemlidir, 220v buzdolapları daha güçlü bir şekilde devreye girer ve gazı hızlı bir şekilde pompalamaya başlar, 12v motor ile çalışan kompresörün gazı pompalamak için kalkışı daha zor olur, yavaş yavaş hızlanarak gaz devir daimini sağlar, buda zaman kaybı yapar, 220v motor ayarlanmış soğutma düzeyine daha çabuk çıkarır ve termostat atarak beklemeye başlar, 12v motorun ayarlanan soğutma düzeyine ulaşması daha uzun sürer, buda enerji kaybı olarak karşımıza çıkar...
220v buzdolapları başlangıçda inverter tarafından beslendiği için inverterin dönüşüm ve soğutma fanı için enerji harcaması 12v motorlu dolaplara göre daha fazla sarfiyatlı gibi görünsede, sonuçta biz bir soğutma elde edeceksek, 220v dolabın soğutma verimide 12v'a göre daha yüksekdir...220v dolap 12v'a göre %5-10 fazla enerji harcar, ama %10-15 daha verimli soğutma yapar, yani "ha ali veli, ha veli ali", bence matematiksel olarak dişe dokunur büyük değerlerde bir üstünlük farkı yoktur..Fark Fiyat ve ex fan sesi farkıdır...
Bence 220v dolapların, 12v dolaplara göre dezavantajı, yanlış inverter markası seçilerek inverterin sürekli 200 km hızla giden bir araç gibi son performasında çalıştırılması sonucunda, devreye giren "soğutma fan" sesidir, doğru inverter seçilerek inverterin fazla ısınmadan buna bağlı olarakda fanın daha seyrek devreye girip çıkabileceği bir seçimle fan sesi en aza indirilebiliyor...
Tartışılması gereken enerji sarfiyatı deyil, yüksek fiyat mı? inverter fan sesi mi ? tercihi olmalıdır...Ama biz ayrıntılara o kadar dalıyoruz ki bütünden kopup gidiyoruz...

Etiketler

Bizim buzdolabı hikayelerimiz, şehir efsanelerini aştı, kamp efsaneleri oldu...220v buzdolabı servisleri 12v'u tanımadıkları için bilgi düzeyleri bizden aşağıda, konunun sahipleri aslında, ikitelli sanayideki otobüs-tır 12v buzdolabı tamircileri, zaten 220v-12v dönüşümleri de onlar yapıyorlar, içlerinden gözlerimi kaparım vazifemi yaparım'cıları eleyip, yaptığı işi severek ve gerçekden yaptığının ne olduğunu anlayabilenlerle iş yaptırırken sohbet ederseniz, geldiğiniz sonuç yazdıklarım oluyor, bu en doğru sonuçdur demiyorum, işin erbabları bunu söylüyor, ben aktarıyorum...Yoksa onun bunun yazdıklarını Google'dan arayarak bilgiye ulaşmaya çalışırsak, buzdolabı kamping efsanesi oluyor..
Bu konuya , 220v-12v motor dönüşümü işi yapan biri karavancılığa gönül verir, buralarda yazmaya başlarsa, dediklerine inanıp son noktayı koyacağız..Yoksa şu anda herkes kendince profesör...

atilla bey sizi takdir ederim.....
biz izmir'de bahsi geçen 12-24 daha doğrusu kompresörler DC olduğundan 12'de 32 volta kadar çalışma prensipleri mevcuttur.Bu kompresorlerde(134A) gazli ev soğutucu dolaplarda genelde aynı gibi görünsede çök fark var,bunlar kart_ beyin dediğimiz alet ve bunu bağlantıları çok hassas ve itina gerekmektedir.
invertere gelince : inverter bağlanması akü'ye zaten 2-3 amprelik yük getirmektedir.Bu kompresor zaten everaj dediğimiz güç'te 3-3,5 amper çekmekte,düşünün ki bir de invertere bağlı olmasını + 3-3,5 amper demektir,buda dolabın daha az akü gücünden faydalanmasıdır.
Daha fazla konu hakkında bilgi gerekiyorsa arayabilirsiniz.....şu an her türlü dolaba empoze etmeye başladık 12-24 volt kompresörleri !!!
Saygılarımla Fahri ÇALIŞKAN 0541 473 3435

Sorduğum soru yerindeymis demekki. Ben bunu test ettim. Kalkisinin cektigi yuku de takilan zimbirtilarla dusururseniz, birbirlerine yakin sonuçlari elde ediyorsunuz. Ama ustten doldurmalilar farkli. Onlar cok daha az cekiyor. Kapak acildiginda soguk kacmadigindan disari sanirim. Onlarin 220 olanlarına ise rastlamadigimdan karsilastiramiyorum malum. Yani onden kapaklilar icin gecerlidir bu tespitim. Tesekkurler Atila Abi.

Gerçekten bir "ileteşememe" sorunumuz var :smiley:

Yazışmaların özeti şu:

- İnsel, 220V ile 12V dolabın enerji sarfı açısından farkının ne olduğunu sordu.

- Ben, fiziken hiç bir sistemin veriminin %100 olamayacağını hatırlatarak açıklamaya çalıştım.

- Atilla, 220V ve 12V fark etmez, fiyatına ve fan sesine bakarım dedi.

- Fahri Bey, Atilla 12V dolapları savunuyor olarak yorumlayıp 12V un 220 den az enerji çekeceğini anlattı.

- İnsel, tamam o zaman ben de fark görememiştim zaten 220 ile 12V arasında dedi.

En azından farklı şeyler söyleyen insanların da anlaşabildiğini anladık :smiley:)

Enerji kaynağı kısıtlı olan araçlar olan karavanlarda (ve teknelerde de tabii), mevcut enerjiyi daha verimli kullanmak esastır. Bu nedenle verimi düşüren çevirici sistemlerden kaçınılmalıdır.

Daha fazla açıklamaya çalışmayacağım; çünkü temel fizik kurallarına aldırmadan, yanlış yorumlanabilecek tecrübelerimize göre kararlar ürettiğimizi görüyorum.

Şunu düşünmenizi öneririm:
Her yıl onbinlerce yeni karavan üretilen Almanya gibi ülkelerdeki araçlarda, sadece 220V ile çalışan bir buzdolabı gören var mı?

Valla serdar cok haklisin. İletisim komik olmus. Ama ben birsey daha ekleyeyim. Onden kapaklilar arasinda karsilastirma yapmistim. Ben teknik bilmem. 40 litrelik waeco ile 50 litrelik arceligim vardi. ve ikisine baktiğimda arcelik mukemmelken neredeyse ayni enerjiyi cekiyorlardı. Waeco ise arcelige gore iyi sogutmuyordu. Ben mutlulugu ustten kapakli kompresorlu bir dolapda buldum. 40 derece sicaklikta herkes 10 derece dolap sogukluguna hayran kaliyor. Benim usten kapakli hem az cekiyor hem de iç soguklugu her zaman 0 derecede.
Haa yabanci karavanlarda genelde 3 sistem oluyor. Bunu da belirtmek isterim.

insel' Alıntı:
Haa yabanci karavanlarda genelde 3 sistem oluyor. Bunu da belirtmek isterim.

Yeni nesil 3 sistemleride anlatmak gerek; buzdolabına eklenen elektronik sistemle en verimli çalışma
enerjisini devreye sokan ayrıca manuel müdahale edilebilen sisteme dönüştüler.

Biz geçen gün bir arkadaşıma waeco aldık. Hem 12w hemde 220w ile çalışıyor. Performansı çok çok iyi.
30 derece dış ısı dolap ısısı +5 derece olursa saatte bu kadar amper çeker gibi net bilgiler verebiliyorlar. Biraz pahalı ama sonuçta uzun süre kullanılacak ürünler imkanı olanlara tavsiye ederim.

fbmy' Alıntı:
Biz geçen gün bir arkadaşıma waeco aldık. Hem 12w hemde 220w ile çalışıyor. Performansı çok çok iyi.
30 derece dış ısı dolap ısısı +5 derece olursa saatte bu kadar amper çeker gibi net bilgiler verebiliyorlar. Biraz pahalı ama sonuçta uzun süre kullanılacak ürünler imkanı olanlara tavsiye ederim.

Valla ben yazin kapali biraktigimda karavanin içini 50 derecede gormustum. İste o anlarda buzdolabindaki peyniri hic sevmiyorum. :smiley:

Hayir dogru anladim. Dolaplarin testleri 30 derece yapiliyor. Bu derecede motorun maksimum guc urettigi hic susmadiginı anliyoruz zaten.. Yani 40 ve hatta 50 derecede (neyseki bu yaz o kadar sicak degil) dolabin isisi da basliyor yukari tirmanmaya. Benim dolap derin dondurucu. -18e kadar yolu var. 30 derecede -18 olabilir ama bu sicaklarda -10den asagi dusmuyor. Hep calisiyor ama nafile. Yani 30 derece onden kapaklilar için 5 derece kanimca yeterli degildir. Bunu demek istedim. :smiley:
Yeterli derken tekrar belirtmekte fayda var benim yeterlilik kriterim +1, 2 derecedir. Kimileri 10 dereceye soguk diyor daha oncede yazmistim.

Halen daha yanlış anladığınızı düşünüyorum 30 Derecede +5 derece soğukluk yeterli değil demişsiniz. Bu dolabın 30 derecede maksimum soğutabildiği değer değildir ! Daha düşük dereceye getirirseniz daha fazla amper çeker. Bu amper değerini maalesef başka üreticilerden öğrenemedik. Yani benim aküm bu dolabı ne kadar çalıştırır dediğinizde sadece tahmini yuvarlak cümleler kuruyorlar. Bu sorumuza karşılık aldığımız cümleyi yazmıştım.Yani + 30 derece de +5 derece maksimum değerler değildir.

Waeco CF-40
Hacim 37 lt
En 360 mm
Boy 445 mm
Derinlik 580 mm
Sıcaklık Aralığı +10°C -18°C
Ağırlık 16 kg
Hacim 37 lt
En 360 mm
Boy 445 mm
Derinlik 580 mm
Ağırlık 16 kg

fbmy' Alıntı:
Halen daha yanlış anladığınızı düşünüyorum 30 Derecede +5 derece soğukluk yeterli değil demişsiniz. Bu dolabın 30 derecede maksimum soğutabildiği değer değildir ! Daha düşük dereceye getirirseniz daha fazla amper çeker. Bu amper değerini maalesef başka üreticilerden öğrenemedik. Yani benim aküm bu dolabı ne kadar çalıştırır dediğinizde sadece tahmini yuvarlak cümleler kuruyorlar. Bu sorumuza karşılık aldığımız cümleyi yazmıştım.Yani + 30 derece de +5 derece maksimum değerler değildir.

Waeco CF-40
Hacim 37 lt
En 360 mm
Boy 445 mm
Derinlik 580 mm
Ağırlık 16 kg
Hacim 37 lt
En 360 mm
Boy 445 mm
Derinlik 580 mm
Ağırlık 16 kg

Yok Serdar'ın dedigi devam ediyor. İletisemiyoruz. Belki bir gün yüzyüze konusur anlasiriz. :smiley: Yalniz kuçuk bir not. benim derdim ve kiyaslamam onden kapaklilarla. Usttekiler derin dondurucu diye geciyor zaten. Yani ikimizde ayni dolabi kullanıyoruz. Belki bu beni anlamanizi sağlar. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri