220v Seyyar Kablo Yapımı Için Marin Sahil Besleme Kablosu Ve Uygun Fişler Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mavistein Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,526

mavistein

Yeni Üye
Merhaba
Çekme karavan için seyyar kablo bakarken birkaç başlıkta 3x2,5'den daha ince kesitli kablo kullanılmasının tavsiye edilmediğini gördüm. Ayrıca dış mekanda uzatma kablosu kullanırken de üzerinden araç veya insanlar geçebileceği için her kablonun da uygun olmayacağını düşünüyorum.
Ben çekme karavanım (Adria 360) için 1.5m'lik, dişi tarafı 3'lü uçlu, erkek tarafı standart erkek ip44 bir kablo aldım. Ancak özellikle gitmeyi planladığım kışın kayak yerlerinde hem kalabalıktan hem de güneş panelleri yeterli enerji sağlayamayabilir diye, çoğunlukla truma terme 220v su ısıtıcı ve akü şarjı için 25m'lik bir uzatma kablosu bakıyorum. Elimdeki 1,5m kabloyla kolayca ve güvenli şekilde bağlansın diye dış mekanda kulanılan IP44 safe-box adlı su geçirmez bağlantı kutularından aldım.

Öncelikle kullanabileceğim en çok güç çeken alet truma terme olacak, onun da çekeceği gücü 500W diye tahmin ediyorum (220v x 1,3A). Buna bir o kadar daha güç eklesek (karavanda elektrikli çalışan ve bu kadar güç çekecek birşey yok, ısıtma-ocak-buzdolabı gaz ile çalışıyor) bile 20-25m uzunluktaki bir kablo için 3x1,5 yeter mi? Konu ile ilgili teknik bilgisi veya deneyimi olanlar kısa bir onay veya uyarı yaparlarsa çok memnun olurum.

3x2,5'lik 20-25 metre kablolar 1000 TL'den daha ucuz değil. (ben makara veya çoklu priz bakmıyorum, sadece tek dişi çıkışlı bakıyorum) Yani en ucuzlarının metre fiyatı 40 TL, düzgün ve internette iyi değerlendirme alanlar 2500 TL'den başlıyor, metre fiyatları 100 TL'yi geçiyor) ve sanırım kalitesiz ürün ve yanıltıcı tanıtım/etiket de piyasada çok.

Bu şekilde, dış mekanda hem ezilmeye hem de suya dayanıklı bir uzatma kablosu bakarken marin sahil besleme kablolarına denk geldim. Erişim kablonun ismi geçiyor pek çok yerde, bir örnek bu, metre fiyatları 40TL'ye yakın Teknelere sahilden enerji vermek için kullanıldığından hem darbe hem de suya oldukça dayanıklı olur diye düşünüyorum. Buna bir erkek ve bir dişi IP44 fiş ekleyerek örnek erkek fiş ve örnek dişi fiş (sanırım ip44 değil) eklenerek bu kablo yapılabilir mi? Fiyat olarak çok daha uygun olabilir.
Tabi bu işlemi ben yapamam, bir elektrikçiye yaptırmak isterim.

Bu şekilde kendimiz bir seyyar kablo yapabilir miyiz? Sanırım maliyeti 3x2,5 25m kablo için 1250 TL gibi biryere gelecek.
Bu konuda daha önce bu şekilde bir işlem yapanlardan veya konu ile teknik bilgisi olanlardan da yorumlarını alabilir miyim? Eğer düşünceniz olumlu ise, bu fişleri her elektrikçi olması gerektiği gibi takabilir mi sizce?

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

Serhan

Linkini verdiğiniz kablodan alabilirsiniz. Boş kablo sarıcı da satılıyor. Mahallesinizdeki elektrikçi kolayca yapar.
Ben de 2.5 mm2 kablo ve boş sarıcıyı kendim almıştım.
Ayrıca 1.5 mm2 kablodan hazır set almıştım.
Sadece buzdolabı+ kettle kullanacaksam
1.5mm2 olanı , uzerine bir de kışın ısıtıcı kullanacaksam 2.5 mm2 olanı kullaniyorum.
Haliyle 1.5 mm2 olan hafif ve küçük, dolayısıyla kullanımı çok daha rahat.
Truma termeyi ben hiç kullanamadım. Hatta kışın dert oluyor donma nedeniyle.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Geri