29 psi lastik basıncı her tür lastik için standart olmamalı...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mimar_ankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 135
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,820

mimar_ankara

Kamp III
Yer
Ankara
Olguncandan bey de beni uyarmıştı. Aracı aldıktan yaklaşık bir ay sonra lastik basınçlarına bakma imkanım oldu. 4ü de 34 psi idi. Havalarını indirip 29 psi basarken yanımdaki taksici, abi ne yapıyorsun 29 hava ile sen bu lastikleri çukurlara girince parçalarsın dedi. Ben de tereddüt edip 30 hava bastım ama hala tereddütlerim var.
Zira 29 psi hava basıncı her tip lastik için uygulanamaz. Duster bunu yaz desenli ve 215 65 16 standart lastikler için koymuş olabilir. Ancak, her lastik tipinin üreticisi tarafından konulmuş gerekli psi değerleri var. Örneğin kataloğundan baktım, Kumho kw19 kış lastiğinin 215 65 16 ölçüsü için 44 psi basınç istiyor. Sedan binek arabamdaki 185 65 14 kış lastiklerine de 40 psi hava basardım. Duster'daki mevcut lastkler yerine bu kışlık lastiği taksam ve 29 psi bassam sanırım cant üstünde giderim.
Bu nedenle 29 psi ye fazla takılmamak, kullandığınız lastiğin markası,tipi ve ölçüsü için firmasının önerdiği basıncı kullanmak gerekiyor sanırım.
Uzman arkadaşların görüşlerini bekliyorum..

Etiketler
Ynt: 29 psi lastik basıncı her tür lastik için standart olmamalı...

firmanın önerdiği basınç dediğiniz max. psı olmasın.? Gerçi siz çölde değişik markalarda bunları denemşsinizdir ama ben yine de sorayım dedim 44 psı hava ile lastiğin her tarafı yere basar mı yoksa sadece orta kısım mı basar. *?

Her lastiğin üreticisince belirlediği basınç değerleri var. Aldığınız marka ve tipin gerektirdiği basıncı basmanız gerekiyor. Örneğin marshal ve kumhonun bu tipine 44 isteniyor. 29 basarsak yeterli olmaz, inik olur..Yani araca göre değil, lastiğe göre hava basacağız..
[attachment=1]

Image5

geçen hafta kumho marka kış lastiği aldım. 29 psi hava bastırdım. (aldığım yer 32 psi olmasında ısrar etti) fakat daha sonra bana da sanki 29 psi yetersiz gibi geldi. biraz araştırma yaptım, servis, katalog değerlerinin yeterli olduğunu lastiğin web sayfasındaki belirtilen değerlerin max basınç değeri olduğunu belirtti. sonuç olarak 32 psi ye karar verdim. hadiii hayırlı olsun:smiley:

yani 44 psi ye kadar dayanır demek istiyor o zaman. Neyse kumhoyu güle güle kullanın. Kış lastikleri gerçekten çok kaliteli, çok memnun kalırsınız. KW kaç? ankara bu kış karsız, çok yağsaydı ben kw19 alacaktım, benim sedanda çok memnundum.

mimar_ankara' Alıntı:
yani 44 psi ye kadar dayanır demek istiyor o zaman. Neyse kumhoyu güle güle kullanın. Kış lastikleri gerçekten çok kaliteli, çok memnun kalırsınız. KW kaç? ankara bu kış karsız, çok yağsaydı ben kw19 alacaktım, benim sedanda çok memnundum.
tşk ederim
kw 22, önceki arabamda da kumho kullandım güzel lastik

mimar_ankara' Alıntı:
Olguncandan bey de beni uyarmıştı. Aracı aldıktan yaklaşık bir ay sonra lastik basınçlarına bakma imkanım oldu. 4ü de 34 psi idi. Havalarını indirip 29 psi basarken yanımdaki taksici, abi ne yapıyorsun 29 hava ile sen bu lastikleri çukurlara girince parçalarsın dedi. Ben de tereddüt edip 30 hava bastım ama hala tereddütlerim var.
Zira 29 psi hava basıncı her tip lastik için uygulanamaz. Duster bunu yaz desenli ve 215 65 16 standart lastikler için koymuş olabilir. Ancak, her lastik tipinin üreticisi tarafından konulmuş gerekli psi değerleri var. Örneğin kataloğundan baktım, Kumho kw19 kış lastiğinin 215 65 16 ölçüsü için 44 psi basınç istiyor. Sedan binek arabamdaki 185 65 14 kış lastiklerine de 40 psi hava basardım. Duster'daki mevcut lastkler yerine bu kışlık lastiği taksam ve 29 psi bassam sanırım cant üstünde giderim.
Bu nedenle 29 psi ye fazla takılmamak, kullandığınız lastiğin markası,tipi ve ölçüsü için firmasının önerdiği basıncı kullanmak gerekiyor sanırım.
arkadaşlar ben de aracı yeni aldım kapıdaki şemada şofor kapısından bahsediyorum 29 psi yazıyor ben de kontrol ettim basınç 4 lastik te 37 psi idi ama kapıda 29 psi yazıyor diye yazılanı uygulayıp basınçları düşürdüm acaba yanlış mı yaptım bilgisi olan var mı

mimar_ankara' Alıntı:
arkadaşlar şofor kapı içinde 4 lastik de 29 psi yazıyor acaba hangisi dogru çünkü ben aracı yeni aldım ve baktıgımda basınçler 4 lastikte de 37 psi idi ben de kapıda 29 yazıyor diye tutum indirdim acaba yanlış mı yaptım bilen var mı

bazı benzincilerdeki cihazların değerleri bar üzerinden
karıştırıyor olmayasınız? 44 hava basılan bir lastik ne duydum ne
gördüm

Araçtaki standart 4 lastik de 29psi olacak arkadaşlar.

Ümiterkan, yeniBF goodrich'lere kaç bastınız? onlara 29 az gelir sanırım..31-32 ister en azından sanırım, zira dış eti standarta göre daha kalın.

mimar_ankara' Alıntı:
Ümiterkan, yeniBF goodrich'lere kaç bastınız? onlara 29 az gelir sanırım..31-32 ister en azından sanırım, zira dış eti standarta göre daha kalın.

Şu anda 34psi ile kullanıyorum bir sıkıntı yok şimdilik

Lastik araştırırken ilginç bir şey öğrendim. Bizim ebattaki lastiklerin genel yük indeksi 98. Bu da genelde boş ağırlığı 1600 2250 kg olan araçlar için olduğunu ifade ediyormuş. Lastikçiler genelde 98 yük indeksli pickup ya da jip lastiklerine 35-40 psi arası hava bastıklarını söylediler. Oysa bizim araçlar 1150-1300 kg arasında değişmekte. Yani 29 psi hesaplanmış ve üzerinde kafa yorularak önerilmiş bi hava basıncı. Çünkü lastik tabanı; ağırlık yetersizliği nedeniyle aşırı havayla yere iyi basmıcak. 98 yük indeksinin ağırlı baz alınarak aracın ağırlığı da baz alınarak lastiğin yere en iyi tutunma-konfor ilişkisi düşünülerek DACIA 29 psi hava önermiş. Yoksa bu lastik ebadına özgü bir hava basıncı değil.
Bu hava basıncı 98 yük indeksli lastikte Dustera özgü bir hava basıncı.

sayın mimarankara , kusura bakmayın ama çok yanlış bilgiler veriyorsunuz herkese.

44 psi olmalı demeniz baştan yanlış , ugurgarip de zaten ikaz etmiş , maximum olmasın o diyerek.

taksicinin söylediği , benzincinin söylediği vs mi önemli aracınızın kapı içindeki sticker mı ?

bu kadar basit bir konu neden bu kadar kafa karıştırmış anlayamadım , neyse ki sayın ümiterkan arabanın üzerinde ÜRETİCİ TARAFINDAN yapıştırılan etikete dikkat çekmiş...

Bu arada lastik üreticisi firmanın verdiği basınca uymak lazım demişsiniz külliyen yanlış... Adam ne bilsin sizin kaç kilogramlık araca bu lastiği takacağınızı ? 980 kilogramlık bir araçla 1210 Kilogramlık araç aynı havayı mı basacak ? "Lastiğe göre değil araca göre basacağız" demişsiniz bir de , e o zaman lastik ölçüsünün de önemi yok nasıl olsa araç önemli , kendinizle çelişmişsiniz. Lastik ve o lastiğin hangi araca takıldığı önemlidir. Bu yüzden her araç üreticisi fabrikada araca taktığı lastikler için en uygun basınçları bir yapıştırma olarak arabaya koyar. 63 model impala'da bile torpido içerisinde ideal basınç için tablo vardır.

Ne sadece lastiğe ne de sadece arabaya göredir basınç. İkisinin birbirine adapte edilmiş haline bakarak basınç belirlenir , bilginize...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR