DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

3.0 Crd Su Eksiltme

'CHEROKEE' forumunda onurred tarafından 22 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu 281 kişi tarafından okunmuş, 6 cevap yazılmıştır

1. onurred

onurred Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Merhaba,

2006 model 3.0 CRD Grand Cherokee Limited sahibiyim. Geçtiğimiz Nisan ayından beri SUV kullanıyorum, dolayısıyla bu tarz araçlar ile ilgili çok fazla tecrübem yok.

Aracı aldıktan hemen sonra yaklaşık 9000 km-2 hafta süren bir Avrupa turu yaptım. Dikkat ettiğim halde yağmurlu havalarda virajlı dağ yollarında birkaç defa arkayı saldım ve kontra ile toparladım. Bir de 100 km üzerindeki hızlarda otobanlardaki kasislerde (Bulgaristan-Sırbistan otoban kalitesi çok kötü) araç ciddi bir şekilde savruluyor.

Asıl sorum; araçta herhangi bir hararet problemi olmamasına rağmen 1 haftalık yaz şartlarında devamlı kullanımda (günde ortalama 500 km) su seviyesi maksimum'dan orta seviyeye düşüyor. Hararet ise en fazla orta seviyenin bir tık altında kalıyor.

Bu tarz bir su eksiltme bu araçlarda normal midir?

Teşekkürler.

Etiketler:

2. mauvais

mauvais Kamp III

Alınan Beğeni:
    337
    merhaba,

yazdığın belirtilerin hiç biri bu araç için normal değil.. hele kontra işlemine varması da ilginç, ben 1-2 defa ıslak yolda hızlı dağ inişinde arkayı kaydırdım araç kendisi topladı ESP ile.
    öncelikle bu araçlar çok iyi yol tutar, bursa - istanbul arası virajlı dağ inişlerinde çoğu aracı arkamda bırakmışlığım var, ön ve arka takımlarda ya da lastiklerinde ciddi problem olduğunu düşünüyorum.

su eksiltme ise olmaz, soğutma sisteminde bir kaçak var ve bu şekilde aracı kullanman çok riskli.

araç kaç km de, bakım durumu nasıl? alırken araca eksper yaptırdın mı? bu işlemi tabi ki normal bir eksperde değil, Jeep servisinde yaptırmak lazım.
    benim önerim en kısa zamanda bir servise gidip baktırman olacak.

KLL bunu beğendi.

3. onurred

onurred Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Selamlar,

Lastiklerim sıfıra yakın. ESP bende de devreye girdi ama eski alışkanlık kendisinin toplamasına fırsat vermeden kontraya gitti elim. Belki de kendisi toparlayacaktı.

Araç 245000'de aldım, şu an 255000'de. Bakımları kayıt bulabildiğim kadarı ile düzenli yapılmış gözüküyor. Tecrübe sürüşü yaptırdım alırken ama malesef tam anlamı ile bir ekspertize sokmadım.

Su eksiltme konusu can sıkıcı evet. Aracı otoparka bıraktığımda ertesi sabah sağ ön taraf hizasında zeminde ıslaklık görüyorum. Şu an periyodik bakım için serviste araç. Usta bu araçlarda kronik silindir bloğunda çatlama olabildiğini, hararet yapmadıkça bu şekilde çok fazla kullanan olduğunu söyledi. Umarım sadece soğutma sistemindeki bir kaçaktır problem.

Teşekkürler

4. mauvais

mauvais Kamp III

Alınan Beğeni:
    337
    aracı hangi ustaya bıraktığınızı merak ettim.. kronik silindir bloğu çatlamasını olduğunu ilk defa duydum...
    sağ önden su eksilttiğine göre zaten bir kaçak var, radyatörden sızma olabilir diye düşünüyorum.
    istanbul da mısınız?

KLL bunu beğendi.

5. KLL

KLL Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.

Alınan Beğeni:
    375
    mercedesin hangi motoru bloğu kronik çatlarmış şaşarım.

6. VolkanGurcan

VolkanGurcan Mechanic

Alınan Beğeni:
    102
    Su miktarı azalıyorsa mutlaka bir yerden kaçırıyordur.Özellikle soğutma suyu hortumlarının motor bloğuna girdiği yerleri kontrol edin.Su sızıntısı olsada motorun sıcaklığıyla buharlaşıyor olabilir.Daha basit olarak soğutma suyu kabında çatlak olabilir.Hortumların bağlantı noktalarından kaçırabilir gevşek kelepçeden yada kelepçenin kestiği hortumdan.Son bakılacak yer motor bloğu olur artık.

KLL bunu beğendi.

7. mosmoruk

mosmoruk Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    3
    Muavisin ,Volkan Gürcan ın ve de KLL nin dediğine katılıyorum.Uzun yıllar Mercedesin çeşitli (1974 modelden 1994 modele kadar) modellerini kullandım son on yıldır da Mercedes motorlu 2.7CRD & 3.0 CRD kullanıcısı olarak motor bloğu çatlağı diye bir sorun ne yaşadım ne duydum.Bence siz soğutma sistemindeki özellikle plastik boru ve bağlantılarını kontrol ettirin.Bunlar aşırı ısı altında çalıştıklarından belirli bir süre sonra yıpranıyor.Gözle bakınca normal görünsede kimyasal özelliklerini yitirdikleri için belli belirsiz kaçak oluyor.Wj de bende bu sorunu yaşadım şanzıman yağı soğutucu var radyatörün içinde o çatlamış ve/veya patlamış idi.Şanzıman yağına da baktırın su karışmış mı?Ya da motor yağ soğutucu var ona baktırın su kabında yağ var ise o da gitmiş olabilir.

KLL bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...