3.90 Çekme Karavan Için Skoda Fabia 101 Bg Yeterli Olur Mu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpber18 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,091

alpber18

Yeni Üye
selamünaleyküm gezenbilir ailesi,siteyi karavan hayalimden dolayı internet üzerinden takip ediyordum sonra cnr expo da karavan fuarında standları gördüm ve merakım git gide arttı ,çekme karavan 3.90 ile başlamak istiyorum ilk başta formda okuduğum kadarıyla çeken araçda önemliymiş ,skoda fabia choice 101 bg aracım var çekip çekmeyeceği konusunda endişelerim var ,çok öyle dağa tepe gezmeyeceğimi düşünerek kullanışlı olur mu bilgi verirseniz sevinirim ona göre çeki demiri taktırıp hayalimin bi köşesinden başlamak istiyorum

Etiketler
Aleyküm selam. :smiley: bence çok güzel bir dünyaya merak salmışsınız. Benim de karavanlara camperlara merakım var ama şimdilik kamp yaparak idare ediyorum. :smiley:
Öncelikle aracınızın fabrika verilerine bakmanızı, başkalarının tavsiyelerine pek kulak asmamanızı nacizane tavsiye ederim. Her aracın çekme kapasitesi vardır. Aracın motor gücünden ziyade arka dingile binecek ağırlık, şasi kapasitesi ve fren gücü gibi kriterlere göre üreticiler tarafından fabrika çıkışı hesaplanır. Bunun yanında tabiiki motorun ve şanzımanın yük altındaki performansı da önemli. Almak istediğiniz karavanın boş ve tahmini dolu ağırlığını hesaplayarak aracınızın kapasitesi ile kıyaslayınız. Eğer uygunsa geriye çeki demiri montajı ve ruhsata işlenmesi gibi işlemler kalıyor. İnşallah gönlünüzce hayalinizi yaşarsınız.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

towcar.info adresinden aracınızı ve karavanı seçip inceleyebilirsiniz. tüm renklerin yeşil olması güvenli sürüş anlamına gelir. 3.90 dediğiniz model izmirli kardeşlerin yeni 750kg altı diye pazarladığı modelse adria aviva 400 serisi ile eşleştirebilirsiniz ağırlık denkliği açısından.

750 Kg.olarak satışa sunulan karavanların kullanım ağırlığı,
genellikle 900 Kg. civarında olur.
Araştırmanızı buna göre yapmanızda yarar var.
Ayrıca tork değerleri küçük olan araçların bu yüklerde
motoru aşırı zorlayacağını unutmayın .

Karavan gezileri çok güzeldir, zannederim çok seveceksiniz ..

tşke ederim ilginiz için cevap yazmanız beni mutlu etti hemen tavsiyelerinizi uygulayacağım ,kısa zamanda da çekme karavan alma yolunda adımlar atacağım inşaallah,insanlar hayallerinin peşinde koştukça mutlu bence..

@alpber18

Ortiz 3.90 modelinde satıcı bile 1 tonluk şase kullandığını söylüyor. Zaten o karavanlar camsız olarak 750 altı. Cam eklediğinizde otomatik olarak 750 kg geçiyor. Dolayısıyla siz direk 1 tona göre hesap yapın. (Camlı hali 800-850 kg civarı ise sizde min 100 kg yükleseniz 950 kg ı geçer)

Bildiğim kadarıyla aracınızın ağırlığı 1.2 tonun altında. Bu şartlarda ben almanızı önermem. Motorunuz çekse de özellikle frenlemelerde aracınıza çok ciddi yük biner sıkıntı yaşarsınız.

Bana göre fabrika çıkışı 700 kg altı karavanlara bakın. Saly Carabinata, MAY 360, Carpento 360'ı değerlendirin. Ve güneş paneli vb fazla yük düşünmemeye çalışın. 650-680 kg alıp en fazla 100 kg siz yükleseniz 780 kg ı geçmeyen bir karavanı gönül rahatlığı ile zaptedebilirsiniz.

@alpber18

Ortiz 3.90 modelinde satıcı bile 1 tonluk şase kullandığını söylüyor. Zaten o karavanlar camsız olarak 750 altı. Cam eklediğinizde otomatik olarak 750 kg geçiyor. Dolayısıyla siz direk 1 tona göre hesap yapın. (Camlı hali 800-850 kg civarı ise sizde min 100 kg yükleseniz 950 kg ı geçer)

Bildiğim kadarıyla aracınızın ağırlığı 1.2 tonun altında. Bu şartlarda ben almanızı önermem. Motorunuz çekse de özellikle frenlemelerde aracınıza çok ciddi yük biner sıkıntı yaşarsınız.

Bana göre fabrika çıkışı 700 kg altı karavanlara bakın. Saly Carabinata, MAY 360, Carpento 360'ı değerlendirin. Ve güneş paneli vb fazla yük düşünmemeye çalışın. 650-680 kg alıp en fazla 100 kg siz yükleseniz 780 kg ı geçmeyen bir karavanı gönül rahatlığı ile zaptedebilirsiniz.
tşk ederim demirak bilgileriniz için 1 kaç gün önce saly carabinata yı incelemiştim ideal büyüklükte ,kullanışlı görünüyor,çeki demiri işini bi çözeyim önce de karavan planı halihazırda var

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR