3. Proje Transporter T6 Karavan (rehber Videolar Içerir)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ProntoBasso Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,781

ProntoBasso

L200 Bigfoot 185 Hp
Yer
İstanbul
Herkese merhaba,
Forumun bu bölümünde ilk defa paylaşım yapıyorum. Bundan önce 2 arac hazırladım biri L200 biri Grand Cherokee WJ. Başlıkları forumda var ilgilenenler için.
Şimdi de bir Transporter T6 aldım ve karavana çeviriyorum. tabi şu sıralar evlerdeyiz bolca vaktimiz var o yüzden de bu güne kadar hep isteyip de işe yoğunlaşmaktan/zamansızlıktan yapamadığım video çekimlerini de yapmaya karar verdim.
Bir yandan çekim yapıp bir yandan arabayı yapmaya çalışmak uzunca bir zaman alıyor ama şu sıralar dediğim gibi vaktimiz bol.
Ortaya çıkarmaya çalıştığım araç bir camper, kamp ve doğada hayatı idameye yardımcı olacağını düşündüğüm unsurları barındıracak. Amaç sürekli içinde yaşamak değil. Türkiyede örneğini çok görmediğimiz bir nevi mini expedition vehicle olarak tasarlıyorum.

Planladığım ve yapmaya başladığım eklentiler kabaca şu şekilde.

Cam montajı (Bitti)
Ses ve Isı yalıtımı (Bitti)
Komple iç halı kaplama (duvarlar için yere değil) (halı alındı)
395W Solar Panel
MPPT Şarj Kontrol Ünitesi (Alındı)
180A AGM Yaşam Aküsü
Araç içi çeşitli yerlerde 12v çıkışlar
1000w inverter
Mutfak Bölümü Ocak ve Lavabo
12V Kompresörlü Buzdolabı
20lt civarı tezgah altına bir su deposu
Sürücü koltuğunun arka bölümü bagaj kapağına kadar komple tezgah ve dolap (Sketchup da 3D çizimleri bitti)
Tabii ki uyumak için bir alan (değişik bir plan var kafamda)
Webasto (Muadili) Dizel Isıtıcı
Bagaj kapağının bulunduğu yere soğuk duş (Kumdan çamurdan tuzdan arınmak için)
Dönebilen ön koltuklar
Tepeye komple portbagaj (Siyah Sigma Profil'den kendim yapıcam)
Portbagaj üstüne LED aydınlatmalar Ön arka ve yanlar
Portbagaj üstüne Hava geçirmez ekipman sandıkları (mevcut)
5cm civarı bir suspension lift ve BF KO2 Lastikler
Ön tampona vinç
Şnorkel
All Band Dijital Analog APRS'li Telsiz sistemi (Evet amatörüm TA2KME) (mevcut)
Harici GPS Cihazı(mevcut)
Uydu Telefonu (mevcut)
Dahili Internet bağlantısı

Tabi amaç bunları (vinç montajı ve yükseltme harici) hiç sanayiye gitmeden kendim yapmak.

Kısaca eğlenceli bi araç olucak pek örneğini görmediğimiz türden. O yüzden heyecanlıyım :smiley:

İlk olarak panelvan olan transporter'ı camlı van'a çevirdim.
Neden camlı van almadın da çevirdin diye soracak olursanız da bulduğumuz araç çok temizdi kaçırmak istemedik ayrıca teoride muadili temizlikteki (gibi görünen) bir camlıvandan 10.000 lira daha uygundu fiyatı.

Aşağıya cam açma kısmının videosunu ekliyorum.
Hem benzer işlemi yapmak isteyenlere bir rehber olsun hem uzunca süredir boşladığım foruma bir katkım olsun.

Buralardaki sohbeti özledim, yorum ve önerilerinizi, eleştirilerinizi beklerim.
Devamı gelecek.

Sağlıcakla kalın.

Mert.

Herkese merhaba,
Forumun bu bölümünde ilk defa paylaşım yapıyorum. Bundan önce 2 arac hazırladım biri L200 biri Grand Cherokee WJ. Başlıkları forumda var ilgilenenler için.
Şimdi de bir Transporter T6 aldım ve karavana çeviriyorum. tabi şu sıralar evlerdeyiz bolca vaktimiz var o yüzden de bu güne kadar hep isteyip de işe yoğunlaşmaktan/zamansızlıktan yapamadığım video çekimlerini de yapmaya karar verdim.
Bir yandan çekim yapıp bir yandan arabayı yapmaya çalışmak uzunca bir zaman alıyor ama şu sıralar dediğim gibi vaktimiz bol.
Ortaya çıkarmaya çalıştığım araç bir camper, kamp ve doğada hayatı idameye yardımcı olacağını düşündüğüm unsurları barındıracak. Amaç sürekli içinde yaşamak değil. Türkiyede örneğini çok görmediğimiz bir nevi mini expedition vehicle olarak tasarlıyorum.

Planladığım ve yapmaya başladığım eklentiler kabaca şu şekilde.

Cam montajı (Bitti)
Ses ve Isı yalıtımı (Bitti)
Komple iç halı kaplama (duvarlar için yere değil) (halı alındı)
395W Solar Panel
MPPT Şarj Kontrol Ünitesi (Alındı)
180A AGM Yaşam Aküsü
Araç içi çeşitli yerlerde 12v çıkışlar
1000w inverter
Mutfak Bölümü Ocak ve Lavabo
12V Kompresörlü Buzdolabı
20lt civarı tezgah altına bir su deposu
Sürücü koltuğunun arka bölümü bagaj kapağına kadar komple tezgah ve dolap (Sketchup da 3D çizimleri bitti)
Tabii ki uyumak için bir alan (değişik bir plan var kafamda)
Webasto (Muadili) Dizel Isıtıcı
Bagaj kapağının bulunduğu yere soğuk duş (Kumdan çamurdan tuzdan arınmak için)
Dönebilen ön koltuklar
Tepeye komple portbagaj (Siyah Sigma Profil'den kendim yapıcam)
Portbagaj üstüne LED aydınlatmalar Ön arka ve yanlar
Portbagaj üstüne Hava geçirmez ekipman sandıkları (mevcut)
5cm civarı bir suspension lift ve BF KO2 Lastikler
Ön tampona vinç
Şnorkel
All Band Dijital Analog APRS'li Telsiz sistemi (Evet amatörüm TA2KME) (mevcut)
Harici GPS Cihazı(mevcut)
Uydu Telefonu (mevcut)
Dahili Internet bağlantısı

Tabi amaç bunları (vinç montajı ve yükseltme harici) hiç sanayiye gitmeden kendim yapmak.

Kısaca eğlenceli bi araç olucak pek örneğini görmediğimiz türden. O yüzden heyecanlıyım :smiley:

İlk olarak panelvan olan transporter'ı camlı van'a çevirdim.
Neden camlı van almadın da çevirdin diye soracak olursanız da bulduğumuz araç çok temizdi kaçırmak istemedik ayrıca teoride muadili temizlikteki (gibi görünen) bir camlıvandan 10.000 lira daha uygundu fiyatı.

Aşağıya cam açma kısmının videosunu ekliyorum.
Hem benzer işlemi yapmak isteyenlere bir rehber olsun hem uzunca süredir boşladığım foruma bir katkım olsun.

Buralardaki sohbeti özledim, yorum ve önerilerinizi, eleştirilerinizi beklerim.
Devamı gelecek.

Sağlıcakla kalın.

Mert.

Bilgilendirici, daha da önemlisi öğretici bir anlatım. Zevkle baktım ve dinledim. Güzel bir tim çalıșması.

Benim için șahsen önemli bir faydası da, kullanılan aletlerin Türkçe isimlerini duymak oldu.

Pencereleri açmak mümkün değil galiba. Yazın sıcak günlerde sorun olabilir.

Son düzenleme:

Merhaba, çok teşekkürler yorumlarınız için,
@Akdeniz45 Çok teşekkür ederiz güzel yorumlarınız için, mümkün olduğunca Türkçe ismini kullanmaya çalışıyorum, malum kendin yap şeklindeki kaynakların birçoğu ingilizce, Türkçe muadil isimlerini bulmak ya da öğrenmek bazen sıkıntı olabiliyor, mesela aracın içini söktüğümüz videoda kumpas yerine kaliper demişim 😇
Pencerelerden 1 tanesi açılır özellikte ama yazın araç içinde oturmayız herhalde ya da arka bagajı ve sürgülü yan kapıyı açtıkmı serinletir diye "umuyoruz".
@bayzero çok teşekkürler eksik olmayın.
@omnitemporal yok 4x4 değil keşke olsaydı :smiley: ama bana komik gelen bir örnek veriyim.
Son 8 yıldır 4x4 araç sahibiyim, bizim yaptığımız tabi off-road değil, tatilde gizli koyları kamp yerlerini falan bulalım arabaların giremeyeceği yerlere girip sakin sessiz yerde eşimle kamp yapalım.
Yine böyle arayışlardan birinde 12K TL paraya amerikadan getirttiğim 4 inç yükseltme kitli, işte çamur lastikleri vs V8 Grand cherokee WJ aracımla bir yola girdik ama yol dediğim yerde yürümek bile ustalık istiyo. Bi 45 dakkada yolu tamamladık ve sahile ulaşan son tepelik alanı aştıktan sonra ne görelim 1 doblo 1 duster bizden önce aynı yolu kullanarak oraya gitmiş 😂
Sonra dedim ki abi bize 4x4 fazla. Yani o arabaları kullanacaksan hakkını vereceksin.
en kötü 2 haftada 1 muhakkak bu gibi abuk subuk yerlere gideriz 4 çekere gerçekten hitiyacım olan ya 3 ya 4 yer olmuştur aksi taktirde asla gidemeyeceğimiz :smiley: Biz biraz layt ofroadcuyuz 😂
Bakalım bi bunu deneyeceğiz olursa olur olmazsa girebileceğimiz yere gideriz :smiley:
Son olarak @bayar28 çok teşekkür ederiz.

Bir video daha paylaşayım o zaman, camları taktıktan sonra hem yalıtım hem elektrik tesisatı için tüm aracı söktük,
Bu videoyu çektikten sonra ses yalıtımı yaptık şu anda da ısı yalıtımını yapıyoruz yarın biter herhalde ses yalıtımı (titreşim engelleme diyelim) videosu da kanalda mevcut, buraya da koyarım isterseniz.

Tekrar çok teşekkürler güzel yorumlarınız için.

Görüşmek üzere.

Merhaba herkese,
Bu panelvanlarda iç kısım tamamen çıplak olduğu için sacın ttremesinden ötürü baya bir ses oluyor yolda giderken. Bunu azaltıp ticari araç hissinden hususi araç hissine yaklaştırmak için ses/titreşim yalıtımı yaptık.
Buyrunuz.

Merhaba herkese,
Bu panelvanlarda iç kısım tamamen çıplak olduğu için sacın ttremesinden ötürü baya bir ses oluyor yolda giderken. Bunu azaltıp ticari araç hissinden hususi araç hissine yaklaştırmak için ses/titreşim yalıtımı yaptık.
Buyrunuz.

Genellikle burada youtube kanalının reklamını yapanları ve link atıp gidenleri ciddiye almam.Ancak sizin paylaşım yapıyor olmanız,detaylardaki hakimiyetiniz,pozitf enerjiniz takdire değer.Karavan yapma planım olmamasına rağmen kanalınıza üye oldum,beğendim.Takipteyim.

Çok teşekkür ederim sağolun,
Ben 2008 den beri buralardayım önceleri fotoğrafla yaptığımız paylaşımları şimdi videoyla yapmaya çalışıyoruz sadece. Dediğiniz gibi biraz eğreti duruyor haklısınız ben de çok düşündüm foruma koysammı diye ama yaptıklarımı hep paylaşıyordum bunu da bu şekilde paylaşayım dedim.
Tekrar çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için.

Görüşmek üzere.

.
Müstakbel karavancı Neşe hanım ve Mert bey, :yum:
Bu videonun 9:50 ile10:30 dakikaları arasındaki 40 saniye boyunca , kendinden yapışkanlı, kapalı gözenekli poliüretan izolasyon şiltelerinin asıl uygulama amacı olan ideal ısı izolasyonu ile beraber, hareket halinde oluşan titreşimi sönümleyerek ses izolasyonu da sağladığını görebilir hatta duyabilirsiniz.
Poliüretan yerine lateksin de ayni etkileri gösterdiği bilinmekte.

Özellikle teker üstlerinin bombeli yapısı yüzünden titreşmemeleri yani aktif ses kaynağı olmadıkları düşünülürse, sadece ısı izolasyonunun teker sesini de azaltması yeterli olabilirdi.

Aracınız teorik olarak zaten küçük hacım ve titreşime uygun saç yüzeylerinin kısıtlı olmasıyla da panelvanlara göre daha avantajlı durumda.
Marka motokaravan üreticilerinin, panelvanlarda bile ses izolasyonunu gerekli gördükleri ve uyguladıkları bilgisine ulaşamadım..
Kısaca;
Eğer ısı izolasyonunda yukarıdaki iki üründen birini kullanacak iseniz, bence sesi önleme açısından çift dikiş atmış olacaksınız.
Bunları sizden çok, sizden ilham alacaklar için yazdım. :yum:

Titiz ve didaktik yapılı videolarınızı merakla bekliyorum.
Aracınızdan yapılacak karavanların çalışma yaşamına en uygunları olduğunu düşünenlerdenim.
Kolay gelsin. :yum:
.

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut merhaba çok teşekkür ederim haklısınız, dediğiniz gibi Bitüm esaslı malzeme kullanılması şart değil önemli olan videonun başında da söylediğim gibi titreşen malzemenin titreşimini sönümlemek, bunu sağlayabilecek yeterli yoğunlukta herhangi bir malzeme olabilir. Malzeme yoğunlaştıkça başarısı artıyor.
Üreticiler ses izolasyonu ya da titreşimi engellemek için gönderdiğiniz videoda 03:04 de gösterilen Bitüm/Bütil esaslı ses sönümleme plakalarını kullanıyorlar. Bu plakaları panelvanların çeşitli bölgelerinde özellikle düz/kavis içermeyen sac noktalarında görebilirsiniz. Videoda da bahsettiği gibi kullanılan kapalı hücreli poliüretan şilteye göre görece daha ucuz bir malzeme . Bu şiltelerden ben de kullanmak istedim ama ülkemizde cidden çok yüksek fiyatları.
Videoda kullanılan kapalı gözenekli poliüretan izolasyon şilteleri otomotivde özellikle motor bölmesiyle araç kabinini birbirinden ayıran duvarlarda kullanılıyor, çok iyi bir ses ve ısı izolatörü. Ama işte m² başına fiyatları biraz yüksek

Ayrıca panelvan üreticilerinin taban ve tavan sacına ve tekerlek çıkıntılarına verdikleri girinti çıkıntılar da mukavemeti artırmakla beraber titreşimi/sesi engellemeye yarıyor.
Saca kıvrım vererek titreşim rezonansını azaltma ve sessizleştirme yöntemi Endüstriyel havalandırma kanallarında sıkça kullanılan bir yöntem.
Aşağıdaki fotoğrafta düz saclar üzerine verilmiş olan baklava şeklindeki form, yapının içinden geçen yüksek volümlü hava nedeniyle, kanalda kullanılan sacların rezone olarak ses çıkartmasını ve bağlantı noktalarının zamanla titreşim nedeniyle deforme olmasını engellemek amacıyla veriliyor.

Industrial ventilation 1280x640

Isı izolasyonu için Knauf firmasının Earthwool (kaya yünü deniyormuş sanırım) adını verdiği mineral yün esaslı bir yalıtım malzemesi ve bina mantolama sistemlerinde kullanılan XPS panel kullandım. Bunları aracın farklı yerlerine tatbik ettim.
Bunları seçerken de yalıtım malzemelerini karşılaştırarak ısı iletkenlik katsayılarına (Lambda λ değerleri) uygulanabilirlik, yanmazlık, doğaya dost olup olmadığı gibi kriterlere bakarak seçimimi yaptım.
Mesela Poliüretan köpük kullandığım ürünlerden daha yüksek yalıtkanlık katsayısına sahipti ancak uygulanması çok zahmetli ve ekoloji dostu bir ürün olduğu söylenemez.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, gönderdiğiniz videoyla bu şiltenin tek başına kullanıldığında bile hem bitüm malzemenin yapamadığı ses yalıtımı ve ısı yalıtımını yaparken, titreşim engellemede de ne kadar başarılı olduğunu öğrenmiş oldum, gördüğüm videolarda bitüm malzeme üzerine bu şilteyi uyguluyorlardı hep, çok da gerek yokmuş baktığınızda :smiley:

Görüşmek üzere.

Son düzenleme:

Bu arada karavanda "daha büyük her zaman daha iyidir" gibi bir genel düşünce varmış gibi gelmeye başladı bana bilmiyorum yanılıyormuyum. O yüzden aldığımız araç da en küçüğü olunca bi çekince başlamadı değil. Gerçi kullanım yoğunluğumuz tek aracımız olması gibi başka faktörler de var ama baktım otobüsten midibüsten karavan yapanlar baya arttı son zamanlarda. Acaba bir Ford Transit ya da Ducato falan alarak mı başlasaydım karavancılığa. Siz ne düşünüyorsunuz ?

.
Bence sorarken cevaplamışsınız da.
“Daha büyük, her zaman daha iyidir” yaklaşımı, doğru olup olmaması bir tarafa herşeyden önce objektif kalitede ve sizin dışınızda var olan bir tesbit.
Halbuki çalışma yaşamında olup, ikinci aracı gereksiz yapma amacı, sizin ana çıkış noktanız ve bu karar aslında, tartışmalı genel bir yaklaşımdan çok daha fazla ağırlığa sahip olmalıydı ?
Üstelik iki aracı en ideal tarzda birleştirebilecek de zaten elinizdeki araç !

Sekiz sene evvel emekli olurken 4,85m boyunda 2,85 yüksekliğinde şehir gezi istemlerimize de karşılık verebilecek bir kamper alıp, tek araç olarak kullanmaya başladık. Bu büyüklük, elinizdeki aracınızı değiştirmek istediğinizde onun hemen bir numara büyüğü sayılabilir. Böyle bir kamperi çalışma yaşamında devamlı tek araç olarak kullanmak tahminlerimize göre oldukça sıkıntılı . Aslında aracımız park çizgileri içinde kolaylıkla yer bulabilse de, eşim yollarda ve park ederken sıklıkla tuhaf bakıldığından hep gülerek bahseder. Böyle bir araçla kapalı park yerlerine de giremiyoruz.
Bence aracınız, amacınızın zaten üst limiti..

Karavanın büyüklüğü tabi bazı çözümleri kolaylaştırabilir. Ama asla hepsini değil. Üstelik onları hep yanınızda taşıma durumunda kalabilirsiniz. Söylediğiniz şekilde düşünmeye başlayınca da sonunu bulabileceğinizden emin değilim. Çünkü bahsettiğiniz prensibin peşinizi bırakmama durumu var.;)
Haddim olmasa da yaşıma güvenerek sormama izin verirsiniz umarım ?
Bu kadar araç değişimi yapmanız üzerine hiç düşündünüz mü ?

Kısaca; karavan bazı noktalardan size tam uymuyorsa, siz ona uyun, derim.

Zaten karavana asıl anlamını veren, subjektif karakteriyle bizim kanılarımız.
Güzelliğin on par'etmez
Bu bendeki aşk olmasa

diyen Veysel, belki rehberiniz olabilirdi ?.. :yum:
.

Son düzenleme:

Ne güzel özetlemişsiniz, haklısınız. Dediğiniz gibi sonu yok, transporter olmadı sprinter, sprinter olmadı midibüs, midibüs yetmedi otobüs, otobüs yetmedi arkasına römork, şeklinde uzayıp gider sonu gelmez bu işin :smiley:

Ne güzel özetlemişsiniz, haklısınız. Dediğiniz gibi sonu yok, transporter olmadı sprinter, sprinter olmadı midibüs, midibüs yetmedi otobüs, otobüs yetmedi arkasına römork, şeklinde uzayıp gider sonu gelmez bu işin :smiley:

Bir çok ek gereksinimi yapmadan 4 yıldır T5 Caravella ile gezdik. Ben emekli olsamda eşim çalışmaya devam ediyordu. Şehir içi iki araç gerçekten sıkıntılı. Uzun yıllar çalışacaksanız, @doğrucudavut en ideal seçime ulaştığınızı söylemiş.
Bir ileri aşaması belki üstü açılır pop-up sistem olabilirdi. T6 için Türkiye de bu konuda şimdilik sorunlu.
Biz artık köy yaşamına geçiş yaptığımız için şehir problemlerinden bir sure sonra uzaklaşıyoruz. Boyumuz da 1.87 olduğu için panelvanlar göz kırpmaya başladık.
T6 'nın memnun etmeyeceği gezgin herhalde yoktur...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR