3 Sistem Buzdolabı Gaz Valfi Konusunda Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,625

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Elimdeki 3 sistem buzdolabı 12v ve 220v'da çok güzel çalışıyor, buzluğunda rakıya buz bile yapıyor...
Gaz ile çalışmıyordu, biraz inceleyip, gaz valfini sökdüm, valfdeki parçaların dizilimi aşağıdaki resimdeki A dizilimi şeklindeydi, bana sanki biri kurcalamış gibi geldi, Bende bu dizilimi B şekline çevirdim, ve dolap artık gaz ilede çalışıyor..

Sormak istediğim bu vanayı sökmüş olanlar varsa benim B dizilimim doğrumu acaba, veya dizilimde eksik bir parça varmı...
Şu an B dizilimi ile çalışmasında bir sorun yok ama konu gaz olunca bu konuda deneyimli olanlardan yardım bekliyorum...

Gaz Valf

Valf dizilim

Etiketler
Ynt: 3 Sistem Buzdolabı Gaz Valfi Konusunda Yardım

Teşekkürler, sorun çözüldü. Gaz konusunda tereddütlere yer vermemek için, musluğun ambalajda sıfırını buldum, yenisi ile değiştirdim..
İhtiyacı olanlar bana ulaşabilirler..

Musluk

Hareketli parça konik ve delikli olan parça olması lazım, yay hareketine göre; "A" çözümü doğru gibi geldi.
Atilla yenisini bularak sorunu çözmüşsün ama bizi merakta bıraktın. ;) ;D

Niye alınayım Yusuf, zaten başında deneyimi olanlar dedim, şimdi artık deneyimli olan benim, dolabı ayrı ayrı 12v, 220v ve LPG ile sırasıyla çalıştırdım, bütün sistemlerde süper çalışıyor ve benim klasik deyimimle rakıya buz bile yapıyor.. Güzel günlerde kullanma dileğine teşekkür ederim, buzdolabı satılık, sahibinden.com'a ilanı verdim zaten...

Ferhat, üşenmeden her şekilde denedim, muhtemelen vana daha önce kurcalanmış ve parça eksiği var gibime geliyor, LPG yanıyor dolap çalışıyordu ama arada bir düğme oynayınca düğmenin döndüğü yerden gaz kaçağı oluyordu ve gaz kesicisi sensör devreye girmiyordu..Ama şimdi artık sorun yok, vananın sıfırını takdım, bağlantı elemanlarında bazı ölçü farklılıkları çıkdı onları hallettim, gaz kesici sensörüde sıfırladım, şimdi mükemmel oldu..Sonuç olarak herkeze faydası olabilecek bir sorunu hallettim, ama elinden ince iş gelmeyenlerin becerebileceği bir şey deyil, çünkü işin içinde LPG olunca şakaya gelmez, dolabın bütün sistemlerini elden geçirdim, dolap dört dörtlük oldu, dolap artık üç sistemdede buzluğunda buz yapabiliyor hale geldi..Artık kullanması yeni sahibine kaldı..

Dolabın ilanı..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-karavan-3-sistem-karavan-buzdolabi/detay

E 1

Musluğun yenisini nereden bulduğunuzu söylermisiniz. Benim de bu tip musluklara ihtiyacım var. Westy'min 30 senelik orjinal trumatiğinin aynı böyle bir musluğu vardı, her tarafından gaz kaçırdığı için iptal ettim ve çalışmıyor, ocak gözlerindeki musluklar da aynı tip ve onlarda gaz kaçırıyor. Artık kontrollü bir şekilde kaçıra kaçıra kullanıyoruz. Tabii hepsini değiştirmek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Atilla abi dolabı çok da güzel toparlayıp tertemiz yapmışsın... Hayırlı satışlar dilerim. İhtiyacı olanlar için kaçırılmayacak fırsat... Çalışıp çalışmadığını bile bilmeden satışa çıkarılan ve ne olduğu bilinmeyen 2. el dolapların yanında avantajlı görünüyor.

Sn. Bilbo; Gaz musluğunun orjinalin aynısı diye bir şey yok, işlevsel olarak aynısı aldım, ama parça üzerinde çeşitli revizelerden sonra eski sisteme adapte edilebiliyor, Konu gaz olunca gerçekden bu konuda elmahareti gazın çalışma mantığını anlama konusunda geçmiş deneyimleri olmayanların bu işlere kalkmasını pek tavsiye etmem, nereden aldığıma gelince ben kombi, şofben malzeme toptan satıcılarından binbir rica ile aldım, onlar bile bu işlerle profesyonel olarak uğraşmayanlara satmak istemiyorlar.. Dediğim gibi kombi yedek malzemeli satanlarda var yanlız çoğunluğu pilot alevli sistemli gaz muslukları, bize lazım olan pilot alevsiz olduğu için bu tipi pek bulunmuyor..

Evet Cem, yeri gelip sitede bu tip dolapların, soğutmasından bazı şıkayetler oluyordu, bende doğal olarak çekiniyordum, ama bakımlarını yaptıkdan sonra yaptığım soğutma testini sizlerlede paylaştım, sonuç bence mükemmel , sabah ısısı 3.8 dereceye düşüyor bu içindeki domates karpuz için fazla bile, termostatı kısmak bile lazım, buz bölümü ise süper 2-3 saate çatır çatır rakıya buz yapıyor..Dolap satıldı, bir karavancıya gitmedi, elektriği olmayan bir yayla evinde kullanılacak...

Dolabın arkasında alt tarafta fan gibi bir parça görünüyor resimlerde. Bu dolabın arkasında hava sirkülasyonu oluşması için takılmış bir fanmı? Yoksa nedir? Amonyaklı dolaplarda ilk defa görüyorum. Bizim bilgisayar fanları ile yapmaya çalıştığımzı adamlar bu şekilde mi çözmüş? Orjinal olup olmadığını merak ettim. Eğer orjinalse fanı açıp kapamak için bir düğme de olmalı dolap üzerinde.

Yabancı forumlarda takip ettiğim bilgilere istinaden, dolap karavanda küçük ve sıcak bir ortamda çalışacağı için 90 derece redüktörlü fanı ben takdım, havanın çok sıcak olduğu şartlarda çalıştırılarak hava sirkülasyonunu sağlama amaçlı ve ayrı bir düğme ile istenildiği zaman çalıştırılacak biçimde...

Atilla bey, bu dolabı araç hareket halindeyken deneme şansınız oldumu hiç.?

Üç sistem buzdolabını aldım karavana takmadan önce evde denedim, "bana göre" beş para etmez bir buzdolabı sistemi, hele birde 60 litre iç hacminde olması bana hacim olarak uygun bir buzdolabı deyil, içine hiç bir şey sığmıyor, hiç bir şeyi soğutmuyor sadece serinletiyor, 12v kompresörlü buzdolabınıda denedim, 220v buzdolapları kadar verimli deyiller, 220v kompresörlü büro tipi buzdolabının gerek hacim gerekse soğutma olarak elime hiç buzdolabı su dökemez, 220v kompresörlü buzdolaplarının tek eksisi inverter üzerinden çalıştırılabildiği için 24 saate fazladan 4-6 amp eneji harcamaları, buda önemli bir harcama deyil ama bazılarına devasa gelebiliyor, ben güneş paneli kullandığım için bu benim için sorun teşkil etmediğinden ben 220v buzdolabından süper bir şekilde memnunum, ama buzdolabım carfoursa'larda 200 TL'ye satılan uyduruk buzdolabı deyil, electrolux A+plus model süper bir buzdolabı 200 amp akü ve 180 wat günwş paneli ile dışarıdan hiç bir enerji kaynağına ihtiyaç hissetmeden 4 veya 5 gün güneşin şiddetine göre bana yetiyor....

atiladi' Alıntı:
Teşekkürler, sorun çözüldü. Gaz konusunda tereddütlere yer vermemek için, musluğun ambalajda sıfırını buldum, yenisi ile değiştirdim..
İhtiyacı olanlar bana ulaşabilirler..
slm..88 tdi westfalia araç sahibiyim..3 sistem elektrolüxs buzdolabım var ama lpg de bir türlü çalıştıramadım..pilot alev yok ve yeni sistemden bahsediyor arkadaşlar..bulunduğum yerde bu tip işleri yapan olmadığından..işin açıkcası kendimde ellemiyorum..risk taşıdığı için bilinçsiz kişilerede elletmedim..5 kg tüp yerine araç lpg tankı taktırdım..bağlantıları tekrar gözden geçirdim ama çalışıp çalışmadığı belli değil..ışık yanmıyor..neyapabilirim..gaz musluğunu yarın bende sökmeyi düşünüyorum..bu linkten https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150255871309166&set=a.10150190965989166.326189.612784165&type=1&theater inceleyebilirsiniz..
teşekkür ederim..sevgiyle kalın..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri