3 Sistem Buzdolabı Nasıl Kullanılır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkokayhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,267

mkokayhan

Ana Kamp
Merhaba, karavanımda üç sistem buzdolabı, 2 x 90=180ah kuru akü, 2 x 150=300W güneş paneli, 3 sistem bir buzdolabı ve 3A akım çeken bir TV mevcut.

Buzdolabını piknik tüpü ile çalıştırdığımda aküyü sadece aydınlatma, telefon şarjı ve TV için kullanmış oluyorum ve bu değer günlük 20AH'in altında. Yazın buna bir de gece çalışacak olan vantilatör eklersem sanırım tüketim yine 30AH'in altında kalacaktır.

Buzdolabını 12V ile çalıştırdığımda 9A'lik bir tüketimi mevcut.

180AH'lik aküm olduğundan piknik tüpünden tasarruf etmek için buzdolabını sürekli olarak 12V ile çalıştırma imkanım var.

Bu durumda 3 seçenek söz konusu:

1) Buzdolabını sürekli olarak akülerden çalıştırıp tüpten tasarruf etmek
2) Buzdolabını her daim tüple çalıştırıp aküleri hiç yormamak
3) Buzdolabını sürekli tüple çalıştırma kararı daha uygun ise akülerin birini karavandan çıkartıp 30kg civarı bir yükten kurtulmak ve evde sürekli olarak bakım cihazında bekletip karavanda kalan akünün ömrü dolduğunda diğerini kullanmak.

En mantıklı çözüm sizce hangisi olur?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba, karavanımda üç sistem buzdolabı, 2 x 90=180ah kuru akü, 2 x 150=300W güneş paneli, 3 sistem bir buzdolabı ve 3A akım çeken bir TV mevcut.

Buzdolabını piknik tüpü ile çalıştırdığımda aküyü sadece aydınlatma, telefon şarjı ve TV için kullanmış oluyorum ve bu değer günlük 20AH'in altında. Yazın buna bir de gece çalışacak olan vantilatör eklersem sanırım tüketim yine 30AH'in altında kalacaktır.

Buzdolabını 12V ile çalıştırdığımda 9A'lik bir tüketimi mevcut.

180AH'lik aküm olduğundan piknik tüpünden tasarruf etmek için buzdolabını sürekli olarak 12V ile çalıştırma imkanım var.

Bu durumda 3 seçenek söz konusu:

1) Buzdolabını sürekli olarak akülerden çalıştırıp tüpten tasarruf etmek
2) Buzdolabını her daim tüple çalıştırıp aküleri hiç yormamak
3) Buzdolabını sürekli tüple çalıştırma kararı daha uygun ise akülerin birini karavandan çıkartıp 30kg civarı bir yükten kurtulmak ve evde sürekli olarak bakım cihazında bekletip karavanda kalan akünün ömrü dolduğunda diğerini kullanmak.

En mantıklı çözüm sizce hangisi olur?

Şimdiden teşekkür ederim.
Hazır kurulu solar ve akü düzenini bozmanı tavsiye etmem , lpg nin değiştirme ve bazı riskleri var iken ! Ancak problem oluşursa lpg yi de , heran çalışabilecek şekilde hazır beklet .

Şahsen benim de 3 sistem buzdolabım var , güneş paneli ile çalıştırmanın hesabını yapmaya başladım , lpg yi yedek tutmak niyetindeyim .

Benim bildiğim, 3 sistem buzdolapları gazla çalıştıklarında 12 volt elektrikten daha iyi soğuturlar. 12 volt sadece yolda giderken (motor çalışırken) uygun olur. Yolda giderken 12 volt dolabı soğuk tutar. Yola çıkmadan önce buzdolabını 230 volt veya gazla çalıştırarak sogutmak lazım. Ayrıca 12 volt ile çalışırken termostat olmadığı için dolap aralıksız çalışır.

Benim bildiğim, 3 sistem buzdolapları gazla çalıştıklarında 12 volt elektrikten daha iyi soğuturlar. 12 volt sadece yolda giderken (motor çalışırken) uygun olur. Yolda giderken 12 volt dolabı soğuk tutar. Yola çıkmadan önce buzdolabını 230 volt veya gazla çalıştırarak sogutmak lazım. Ayrıca 12 volt ile çalışırken termostat olmadığı için dolap aralıksız çalışır.
"Ben 220 volt ile çalıştırdım , soğutmasında düşüklük görmedim "

12 volt çakmak ile denemedim . Yani 12 voltla sürekli çalışırsa çok güç tüketir mi demek istediniz .

Akü ve panelleriniz uygun güçte ise , bırakın tüketsin ancak soğutma düşük oluyorsa, o zaman invörtör ile 220 voltta çalıştırmak gerekir .

Deneme yanılma ile soğutma izlenebilir .

Soruyu soran arkadaşa , dolabı 220 volt invötör ile çalıştırmayı denemesini öneririm .

Hüseyin üstad açıklamanız için teşekkürler .

.

@mkokayhan ,:yum:

Bildiğiniz gibi absorber buzdolapları ısı enerjisini soğutmakta kullanmaktalar.
Bir kilo gazın 14 kWh enerjisine karşılık, 100 Ah ilk bir akünün ise sadece kullanılabilecek ~1 kWh enerjisi bulunmakta ki özel aküler hariç hepsini de kullanmanız çoğunlukla mümkün değil.
Tedarikleri farklı zorlukta. Ağırlıkları da dediğiniz gibi işin diğer boyutu.

Bu veri, 3 sistem soğutucuların neden sadece ama sadece motor çalışırken oluşan fazla enerjiden faydalanması gerektiğini söylemekte.( Yolda gazın güvenlik açısından sorunlu olduğu zaten malumun ilamı )

Solar+akü ise bu durumda asla düşünülmemesi gereken sadece teorik bir çözüm.

Gerçi günde ne kadar tv seyrettiğinizi bilmiyorum ama bence size bu durumda yaz ayları için tek panel ve tek akü bile yeterli olmalı.
Yahut yeni bir karavan daha edinebilirsiniz.
Nasıl olsa fazladan sisteminiz hazır...:yum:

Not
Modern orta büyüklükte bir kompresör soğutucu karavanda yazın ortalama 30-40 Ah ile idare ediyor. Bu değeri, 3 sistem buzdolabınızın prospektüsünden eğer bulabilirseniz, onun 12 Volt bağlantıdaki tüketimiyle karşılaştırabilirsiniz. Yanılmıyorsam 4-6 misli bir değerle karşılaşacaksınız.
Biri elektriği ısı, diğeri manyetik alan için kullanıyor.
Üstelik kullanma frekansları da oldukça farklı.

Kısaca bu 12Volt sizin bildiğiniz 12Volt’lardan değil, peşini bırakın.
Yani bu durumda “gaz”lamak en doğrusu..;)

.

Son düzenleme:

Konuyu açan @mkokayhan ın 180 ah aküsü ve panelleri ile 3 sistem buzdolabını aralıksız kullanabileceğini ve sisteminin yeterli olacağını düşünüyorum .

İster 12 volt ile , ister invörtör ile 220 volt üzerinden , 3 sistem buzdolabını deneme yanılma ile izlemesini , güç yeterli ise , gazla kullanmamasını tavsiye ederim . Hazır kurulu düzen var iken .

.

Süleyman bey, :yum:

bırakın Avrupa’daki bütün 3 sistem buzdolabı kullanıcılarının tavsiyelerini, herşeyden önce bunların üreticileri prospektlerinde yukarıda yazdığım sebepten ötürü, 12Volt bağlantısını sadece yolda giderken devreye sokun diyorlar.
Zaten dolaplarında AES olanlarda kaynak seçimi otomatikman bu şekilde yapılıyor. (AES=Automatic Energie Selector)

Elde zaten sistem var deseniz bile, onun bu tempoda gereksizce erken pes edeceği bence unutulmamalı..

Bu sistemler dizaynlanırken 220Volt olanağı ise inverter üzerinden değil, sadece şebeke ceryanı olarak düşünülmüş durumda.
Amaç ısı elde etmek olduğundan, 12Volt’u önce 220Volt’a çevirmenin, sonra da ısı elde etmenin zaten bir esprisi de yok.
Bu, kulağı ters elle göstermekten bile hallice olmalı. ;)

Ama yine de (olası) gaz çekincenizi anlıyorum.
Türkiye’de hakkıyla yapılmış güvenli bir karavan gaz sistemi bulmak zor olmalı..

.

Son düzenleme:

2 x 90=180ah kuru akü, 2 x 150=300W güneş paneli.

Benim karavanımda aynı değerlerde ve 3 sistem buzdolabı kullanıyorum. 12 V ile çalıştırmayı denediğimde 1 tam gün çalışması bile aküler için riskli gördüğümden (Denediğimden) ne akü nede panel artırımı düşünmeden gaza devam. Yılda ortalama 4 ay karavanımı kullandığımı varsayarsam yaklaşık 8 dolum (12 kg tüp) maliyeti 400 TL oluyor. Bu tüketimin içinde 3 lü ocak kullanımı ve kış aylarında boiler kullanımıda dahil. 3 sistem buzdolapları en verimli 220 V ile çalışıyor nede olsa kampinge girince elektirik fiyata dahil olduğundan :sweatsmile:

.

( Yolda gazın güvenlik açısından sorunlu olduğu zaten malumun ilamı )

.

Üstadım bu yoruma itirazım var zira yolda rüzgardan alev söndüğünde termokulp soğuyacağından gaz akışıda kesilecektir. Kaldıki alev odası dış etkenlere o kadar güzel kamufle edilmişki, ben yola çıkarken yinede havalandırmanın alt dış kapağınıda kapatmayı ihmal etmiyorum.

.

Levent bey,:yum:

Benim kastım kaza durumu içindi. Almanya’da “Craschsensor” ü olmayan sistemler, yolda gazı kullanamıyorlar da.
Çünkü sadece tüketicinin kapanmış olması ama tüpün hala açık ve boruların kaza darbelerine korumasız bu halinin riziko teşkil ettiği düşünülmekte.

Rüzgarla alevin sönme tehlikesi hatırımda kaldığıyla çok eski modellerin sorunuydu galiba ?
30 sene kadar evvel kayınbiraderimin alkovanıyla Portekiz’e giderken yolda gazı kesip, 12 Volta geçmemi sıkı sıkı tembihlemişti. Tabi daha sonraları AES çıktı. Alev sönünce de akım kesiliyor dediğiniz gibi.

Yukarıdaki solar+akü sisteminin latife olarak çifte potansiyeli olduğunu iddia ederken, hesabımın sadece yaz ayları için olduğunu yazmıştım. Bütün sene için, var olan sistemi bozmamak en iyis, demeyi unutmuşum.
Tabii siz de o mutlu 4 ayınızı kış ve bahar aylarına yayıyorsanız, bence de dediğiniz üzere çekincenizde haklısınız.

Ama aküler ne kadar uygun boşaltım yüzdesiyle çevrim yaşamlarına devam etseler bile, yine de takvim yaşlarını doldurduklarında bizlere veda etmeleri kaçınılmaz oluyor denmekte..

.

Son düzenleme:

Mesut bey;

Alman karavan forumundan sizin ve Hüseyin beyin aktardığı bilgiler paha biçilmez bu vesile ile teşekkürlerimi yeniliyorum. Evet yolda ve kaza anında oluşacak riskleri hesaba katmadığımı itiraf etmeliyim.

3 sistemdeki ısrarım özellikle kış aylarındaki avantajı nedeniyle, sadece yaz aylarında gezmeyi planlasam asla 3 sistemin ne ilk yatırımına ne kullanım maliyetine katlanmazdım. Küresel ısınma bu hızla artmaya devam ederse sanırım sadece bahar ve yazı yaşarızki bizim 3 sistemlerde müzelik olurlar.

Günde 8 saat tv izlesem 24Ah, 4 saat de led ışıklandırmaları kullansam 16Ah de o çekse eder 40ah. 40ah'lik yük boşalmasını 150W bir güneş paneli günde 5 saatlik güneşlenme ile doldurabileceğine göre en mantıklısı bir panel ve bir aküyü sistemden çıkartıp 43kg'lık bir yükten kurtulmak olacak sanırım.

Merhaba karavanda sürekli yaşıyacağım ve kış aylarında güneş panellerinden verim alamayacağım için en iyi alternatifin 3 sistem buzdolabı olduğuna karar verdim.
1) Bu ürünler Alman malı olduğu için 33 derecenin üstüne çıkıldığında performansının düştüğünü öğrendim. Tecrübeli olan biri varsa sıcaklık durumunda yaşadığı zorlukların boyutunu ve geliştirdiği çözümleri paylaşabilir mi?
2) Bu ürünlerde Thetford ve Dometic ten başka alternatif var mı veya daha uyguna 2.el satan biri ?

Merhaba karavanda sürekli yaşıyacağım ve kış aylarında güneş panellerinden verim alamayacağım için en iyi alternatifin 3 sistem buzdolabı olduğuna karar verdim.
1) Bu ürünler Alman malı olduğu için 33 derecenin üstüne çıkıldığında performansının düştüğünü öğrendim. Tecrübeli olan biri varsa sıcaklık durumunda yaşadığı zorlukların boyutunu ve geliştirdiği çözümleri paylaşabilir mi?
2) Bu ürünlerde Thetford ve Dometic ten başka alternatif var mı veya daha uyguna 2.el satan biri ?
Üç sistem buzdolabı bence karavanın olmazsa olmazı, benim küçük bir çekme karaavanım var, daha önceki karavanımda kompresörlü dolabım vardı ve ağutma derecesi ve süresi tabiki çok başarılıydı ancak enerji probşemi ortaya çıkıyor, gğneş panelleri, daha büyük aküler vs. 3 sistem dolapta ise ben yazın 35 36 derecelerde kamp yaptım, kampa gitmeden bir ya da iki gün önce çalıştırınca, daha doğrusu gece hava serinleyince dolap iyice kendine geliyor ve problemsiz kullanıyorum, benim dolabım dometic marka küçük 55 lt bir dolap. Buzluğu küçük ancak donuk olarak koyduğum herşey en ufak çözülme olmadan günlerce duruyor. Yani ne aldığınızı ve nasıl kullanacağınızı bilirseniz vazgeçilmez bir sistem bence, gözünüz ne aküde ne voltajda olur.

Marka olarak dometic veya thetford en yaygın ve başarılı olanlar, eğer aşırı sıcaklarda kullanacaksanız havalandırmalara fan ekleyebilirsiniz, orjinal fanları da satılıyor, bunun yanındaiki üç donmuş suyu içine atarsanız o da destek olur ama çok gerek yok. Gaz sarfiyatları da çok düşük.

3 sistem buzdolapları Avrupa'da motokaravanlarda bile hala çok tercih ediliyor. Son 6 hafta Karavanparklarda geceledim. Komşularımın % 80' den fazlası 3 sistem kullanan karavancılardı.

Aşağıdaki resimde görülen büyük ve lüks karavanda 3 sistem buzdolabı olduğu altta ve üste görülen havandırma yerlerinden anlaşılıyor.

Ben kompresörlü üstten kapaklı küçük (17 litre) bir buzdolabı kullanırım. 90 amper akü ve 100 watt solarpanel buzdolabını aylarca dışardan elektrik almadan çalıştırır.

Aylarca dışardan elektrik almadan gezebilmenin bana iki bedeli var. Karavan devamlı güneşte duruyor ve küçük bir kompresörlü buzdolabıyla yetiniyorum.
Franken

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

SON KONULAR

Geri