3 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,189

Etiketler
gecen yil calisan gazli buzdolabi bu yil calismiyor uc gun boyunca ters cevirdim ama nafile onuda gectim 2 hafta calistirdim bir gram soguma olmadi ancak borularin icinden su sesi gibi ses geliyor baska numara yok

Neyle çalıştırıyorsunuz? Gaz mı elektrik mi?
Arkadaki bölüm ya da bacasından ısı geliyor mu?

gecen yil calisan gazli buzdolabi bu yil calismiyor uc gun boyunca ters cevirdim ama nafile onuda gectim 2 hafta calistirdim bir gram soguma olmadi ancak borularin icinden su sesi gibi ses geliyor baska numara yok

O su sesi gelmesi gerekiyor fakat dolabınız terazide değilse soğutma beklemeyin.

Benim karavandaki 25 yıllık dolabın bakımını kendim yaptım, arkasında kalan tüm borularını ve soğutma plakalarını temizledim. Gaz memesini aynı şekilde komple söküp benzine yatırdım, silip toparladım. Ayrıca dolap içerisindeki alüminyum plakaya fan koydum. Daha hızlı soğutma yaptığını test ederek gördüm.
Dolabın arkasındaki menfezlerin üstte kalana da fan ilave ettim. Buzluk -10 civarına günler sonra çıkarken şuanda -21 derecede ve 3-4 saat içerisinde buz yapıyor.
3354bf5d2523a6bf205f7905d619f173 C15239a2463aeba41b6855ba41b3a73a 4d320702feedec647923e900839fff73

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3 sistem buz dolabı gazda soğutmayan arkadaşlar dolabi atma derecesindeydim buradaki videoyu izledim arkadaki Yeri temizledim 29 bar olan dedantoru 30 bar Yaptim Sonuc buzluk komple buz öncelikle gezenbilir ekibine teşekkürler

Paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim. Karavanımda bulunan Elektromarla marka 3 sistem buzdolabının bakımını paylaşılan bilgiler ışığında yaptım. Buzdolabının Lpg ateşlemesinde sıkıntı vardı, çakmakla yakıyordum, 5 TL lik şofben ateşleme elektrodu ile sorunu çözdüm. Baca sistemi üzerinde egzos çıkışı yoktu egzos borusu ile içeriye gelen gaz kokusunu engelledim. Gaz brülorü dışarıdan gelen rüzgardan etkilenmesin diye önüne saç levha koydum. Bu forumu okumadan önce 3 sistem buzdolapları hakkında hiç bilgim yoktu. Dolap soğutuyordu fakat güvenli değildi. Üstatların sayesinde şimdi kafam rahat, herkese çok teşekkürler.

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Üç sistem buzdolaplarında bazı dikkat edilmesi gereken noktaları yeniden özetleyelim dilerseniz.
*** Absorbe sistemi ile çalışan bu tip dolapların havalandırmaları önemlidir ve olabildiğince orijinal havalandırma ızgaraları kullanılmalıdır. Soğuk hava alt ızgaradan girmekte ve ısınan hava üst ızgaradan atılmaktadır. Bu havalandırmayı yazın çok sıcak günlerde iki adet 10X10 cm boyutlarında bilgisayar fanı ile termostat kullanarak ya da manuel anahtarla kumanda ederek güçlendirebilirsiniz.Bu fanlar alta içeri doğru, üste dışarı doğru üfleyecek şekilde monte edilirler.Bazen daha küçük boyutlu fanların ikisini de üste monte ederek kullanılmaktadır.
*** Gaz devresinde otomatik devre açıcı ve kesici ventil vardır.Ventil içeriden gaz açma düğmesine basılarak devre dışı bırakılır ve sistem ateşlenir. Isınan ventil devreyi açarak sürekli gaz çıkışı sağlanır ve dolap çalışmaya başlar.Pilot alevi söndüğünde ventil de soğuyup gaz devresini keser.Böylelikle güvenlik sağlanmış olur.Tüpünüz 1-2 kg.a düştüğünde gaz devresindeki ilk ateşlemelerde geç ateşleme gibi güçlüklerle karşılaşmanız olasıdır.
*** 12 V. yolda giderken kullanılır. Yaşam akünüz iki - üç saat civarındaki duraklamalardan etkilenmez. Uzun süreli duraklamalarda gaz devresine geçmeniz tavsiye olunur.
*** 220 V. dışarıdan elektrik alınca kullanılır.
*** Üç sistem dolapların çalışabilmesi için izin verilen eğim derecesinnden fazla eğimli ortamlarda randımanı düşebilir ve çalışmayabilir.Bu trim derecesi genelde 6 derece olarak belirlenmiştir.Bu nedenle karavanınızı park ettiğiniz zamanlarda mutlaka aracınızın terazisinin düz olmasını sağlayınız.
*** Dolabın kapağını bir dakikadan fazla uzun süre açık tutmayınız. İçeri sıcak veya ılık şeyler koymayınız. Dolapların tam kapasite ile soğutması için dış ısıya bağlı olarak beş altı saat bazen daha fazla süreye ihtiyaç duyulur.Bu nedenle gerekirse bir gece önceden çalıştırarak ön soğutmayı yapınız. İlk seferinde buzluğa evde dondurulmuş hazır buzluk ve soğuk su koyunuz.
*** Tüp bitene kadar çalışabilir. Yorulma, ısınma gibi sorunlar yaşamazsınız.Havalandırma ve baca çıkışının usulüne uygun yapılması dolabın çalışmasından çok soğutma randımanı ile ilgilidir.Baca çıkışının senede bir içinin temizlenmesinde yarar görülüyor. Bir nevi harbi ile namlu temizliği gibi yapılıyor.
Pilot alevinin koku yapmamasına dikkat etmek gerekir. Alev boyunun ve mavi renginin önemi var. Bu hususta bir bilenin ayarlamasında yarar var. (yetkili servis tercih edilmelidir).
Bu dolaplar özellikle motokaravancıların özgürce gezebilmelerini sağlayan değerli ama kullanımı belirli şartlara bağlı dolaplardır.

Selamlarımla,

RÜZGAR
3 yönlü elekrolüx buzdolabı bakımı tamiri için usta arıyorum, İzmirdeyim , paylaşırsanız sevinirim.

3 sistem buz dolabı gazda soğutmayan arkadaşlar dolabi atma derecesindeydim buradaki videoyu izledim arkadaki Yeri temizledim 29 bar olan dedantoru 30 bar Yaptim Sonuc buzluk komple buz öncelikle gezenbilir ekibine teşekkürler
benimde elektorlüx 3 yönlü dolabım var , tamir bakım videosuna ihtiyacım var.

Merhabalar arkadaşlar
Thetford marka 3 sistemli bir buzdolabı kullanıyorum karavanimda. 2 yıldır sorunsuz tüm modllarda çalışıyordu. Şu an gaz modunda neredeyse hiç sogutmuyor. 12 v modunda buzluk biraz soğuyor alt taraf neredeyse hiç soğutmuyor. 220v ta ise hiç bir sorun yok. Buzlukta gayet iyi alt tarafta.
Yaptığım araştırmalar ve okumalar sonucunda gaz sisteminin temizlenmesi gerektiğini çok iyi anladım. Sorunum bu işi kendi başıma tam yapamayacak olduğumu düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek İstanbul Avrupa yakasında bir ustaya ihtiyacım var. Anadolu yakası da olabilir tabi :smiley: bu konuda tavsiyeleriniz olursa sevinirim

Screenshot 20230319 131350 QuickPic

Screenshot 20230319 131309 QuickPic

Merhabalar arkadaşlar
Thetford marka 3 sistemli bir buzdolabı kullanıyorum karavanimda. 2 yıldır sorunsuz tüm modllarda çalışıyordu. Şu an gaz modunda neredeyse hiç sogutmuyor. 12 v modunda buzluk biraz soğuyor alt taraf neredeyse hiç soğutmuyor. 220v ta ise hiç bir sorun yok. Buzlukta gayet iyi alt tarafta.
Yaptığım araştırmalar ve okumalar sonucunda gaz sisteminin temizlenmesi gerektiğini çok iyi anladım. Sorunum bu işi kendi başıma tam yapamayacak olduğumu düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek İstanbul Avrupa yakasında bir ustaya ihtiyacım var. Anadolu yakası da olabilir tabi :smiley: bu konuda tavsiyeleriniz olursa sevinirim

Merhaba,
Avrupa çekme karavan distribütörleri sizin sorununuzu çözerler bence. Çünkü aynı model buzdolapları kullanılıyor bu karavanlarda da, hatta bire bir aynısı olan modelleri bile satıyorlardır. Demem o ki yedek parçası lazım olursa, onlarda vardır. Ücreti mukabil size servis desteği de verirler diye tahmin ediyorum.
Aydos karavan
Agus
Ucaravan
vs.. sorarsınız.

Merhaba,
Avrupa çekme karavan distribütörleri sizin sorununuzu çözerler bence. Çünkü aynı model buzdolapları kullanılıyor bu karavanlarda da, hatta bire bir aynısı olan modelleri bile satıyorlardır. Demem o ki yedek parçası lazım olursa, onlarda vardır. Ücreti mukabil size servis desteği de verirler diye tahmin ediyorum.
Aydos karavan
Agus
Ucaravan
vs.. sorarsınız.
Teşekkürler arayıp görüşeceğim mutlaka

Dometic üstten kapaklı üç sistem dolabımı lojmanımda soğutucu olarak kullanıyorum. (220v ile) soğutmasından çok memnun kaldım. Bazen küçük gelse de şimdilik oraya büyük boy bir nofrost alacak durumum yok. Bir süre böyle idare edilecek.

Aklıma geldi. Sakarya'daki 2K karavanı da arayın. Ötekiler yardımcı olmasalar bile 2K kesin yardımcı olur. Çünkü farklı markalarda hem moto hem çekme karavanlara servislik verdiklerini biliyorum. Üstelik hızlı çalışırlar ve iyi ustaları var.
2k karavanı çok iyi biliyorum. Onlarla da henüz konuşmadım. Biraz yakın bir yer arıyorum öncelikle :smiley:

Merhabalar arkadaşlar

Ekli dosyayı görüntüle 641223

Ekli dosyayı görüntüle 641224
Merhabalar tekrar. Buzdolabimdaki sorunu yaklaşık 7 günlük bir test aşamasından sonra termosamobil'de çözdük. İlk önce anakarttan olduğunu sandık. Yeni anakart takıldı ama sorun devam etti. Daha sonra anakart üzerine baglanan konnektorlerden birinin kablosunda bir gariplik gördü ustamız. Buraya müdahale etti. Ve tekrar denedik. Sonuç olarak 3 sistemde de buzluk bölümünde -18 ile -24 arasında değerler gördük. Hazır arkası açılmışken gaz bölümünü de temizledi ustamız. Çok şükür yaza hazırız :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR