3 Sistem Buzdolaplarının Devri Tarihe Mi Karıştı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkokayhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,024

mkokayhan

Ana Kamp
Günümüzde ve ülkemizde A++ enerjili yıllık 100 kWh enerji tüketimi olan büro tipi ve nispeten geniş buzdolapları ve karavanlarımızda halihazırda 150-200 amper yaşam akülerimiz ve güneş panellerimiz mevcut.

Bahsettiğim tipte bir buzdolabının 220V ile tüketimi (invertördeki kayıplar da dahil edildiğinde) yaklaşık olarak günde sadece 0.3 kWh. Yani buzdolabının enerji ihtiyacı 300 Wattsaat. Bu enerjiyi 12V aküden elde edeceğimiz için günlük 300/12=25Ah bir enerji ile buzdolabını çalıştırmamız mümkün. 300Watt bir panel güneşli bir yaz gününde sadece 2 saatte bu enerji ihtiyacının 1.5 katını sağamaktadır.

Bu durumda üç sistem buzdolabı alıp bir de bunun tüp masrafları ile uğraşmak son derece gereksiz ve sokağa atılmış bir para olmaktadır.

3 sistem buzdolapları kompresörlü buzdolaplarından daha düşük performanslı ve karavanı hassas dengeleme gibi her zaman kolay olmayan önemli bir gereksinime rağmen, belki de sadece güneş paneli sistemlerinin ulaşılamaz derecede pahalı olduğu bir dönemden kalma sorgulanmamış bir alışkanlık olarak, kullanılmaya devam ediyor.

Önemli gördüğüm bu konuyla ilgili siz sevgili karavansever dostlarımın fikirlerini bekliyorum.

Son düzenleme:

Gunluk ihtiyac 300 Wattsaat teorik olarak kagit uzerinde yazilan deger mi? Yoksa gercek hayatta bir karavancinin olcum yaparak buldugu deger mi? 300 Wattsaat / gunluk deger acaba hangi dis ortam sicakligi icin gecerli? Havalandirma problemi olmayan ev ortaminda mi yoksa arac ici ortaminda mi bu deger gecerli? Gunde kac defa acilan kapanan dolap icin gecerli ?
Evde sabit durmasi icin mi dizayn edilmis yoksa surekli hareket halinde, bir ileri bir geri giden hareketli ortama uygun mu dizayn edilmis?

Baska sorular da olabilir. :smiley:

Gunes enerjisi panelleri dediginiz gibi alinabilir durumda ama 300 Wattsaat/gunluk tuketim bana cok az geldi. Yazin gunluk tuketim, en 4 kat daha yuksektir ortalama deger olarak dusunuyorum . Yine de 100 ampersaat gunes enerji paneli ile dediginiz gibi gunluk karsilanabilir.
12Volt buzdolabi +Invertorsuz cozum bana gore daha iyi imkan varsa. Sesinden , isinmasindan ve 24 saat calisan verimsiz elektrikli bir cihazdan kurtulmak cok rahat degil mi?

Son düzenleme:

.

Kanaatiniz, “güneşin sabit verili enerji kaynağı” olması postulatından yola çıkması açısından kış günleri için hata barındırmakta. Güneş enerjisinin mevsim ve enlem farklılığı göstermesi bir yana, bu faktörler de kendi aralarında farklı değerlere sahip. Ayni enlemdeki İstanbul ile Trabzon gibi..

Verimin en düşük beklendiği durumlarda bu farkın arttırılacak panel sayısıyla aşılmasının, karavan üstünün kısıtlı alanı ile de sınırlı olduğu unutulmamalı.

Bütün sene yollarda olan iki kişilik inverter kullanılmayan modern bir karavan düşünelim; iletişim gereksinimini tablet ve akıllı telefonla karşılayan bu 40-50 litrelik 12V kompresörlü soğutucu, dalgıç pompa, gazlı ısıtıcı, led aydınlatıcıları için günlük 40Ah alt değerini almak sonuçta, Aralık ayında Antalya-İzmir arası için bile en az 500W solar panel anlamına gelmekte..

Çözüm, "uygulanabilir ama limit" kabul edilse de, bu hesaplamanın zayıf noktası; değerlerin aylık istatistik olması yani güneşsiz geçen üçünçü gün boyunca çökeceğidir. Akü kapasitesini arttırmak çözüm sunsa da, sırf bu yüzden bütün sene arttırılmış akü bankıyla gezmek ise ağırlık açısından uygun değil.

İşte tam bu noktada 3 sistem soğutucular mükemmel dağıtıcı LPG ağı ile teknik çözüm sunmanın yanında, solardaki gereksiz tedirginliği ortadan kaldırmakta.

Kısaca sistemin tekrar toparlanması için bekleme zamanını solarda günlerle, LPG de ise sadece dakikalarla ölçebilirsiniz. ;)

Avrupa’lı profesyonel yapımcılar her iki çins soğutucuyu da kullanmaktalar.
Kullanmadıkları tek çözüm ise invertörlü konut soğutucuları...!

Yaz gezgini olarak 12V soğutuculu günlük ~35Ah tüketimim için ben de 90 W panel kullanmaktayım.
Kışları yollarda olsa idim 3 sistem soğutucuları ciddi düşünürdüm.
Enerjide çeşitlilik zenginlik demek.

Üstelik yeni nesil 3 sistem soğutucular hem yüksek performanslı ve hem de pratikde dengeleme sorunları yok.

Teoman bey,
üstten açılan kompresörlü ankastre soğutucuların sesini duymak için inanın, kulağınızı kapağa yapıştırmanız lazım. :yum:

.

Son düzenleme:

Henüz bir karavanım yok ama izlediğim bir belgeselde LPG li buzdolabı gördüm. Nerede kullanıldığınıda söyleyeyim: Alaska tepelerinde elektrik olmayan yalıtılmış bir bölgede 40 yıldır yaşıyormuş. Verimlilik açısından daha iyi demek ki.

Gelen değerli yorumlar için teşekkür ederim. Konunun ve iddiaların her yönden eleştirilmesi sonuca varabilmek adına her zaman önemlidir.

Öncelikle söylemem gereken 300W kağıt üzerindeki değer değil, elektrik tüketimi ve beyaz eşya enerji sınıfları enerji bakanlıklarını doprudan ilgilendiren bir konu olduğundan nasıl ölçülmesi gerektiği mevzuatlarla çok sıkı bir şekilde belirlenmiş bir değer.

Buzdolabının satıldığı iklim sınıfında sene boyunca günlük kullanımda çalıştırılmış olan dolabın toplam sarfiyatı. Detayları internetten araştırılabilir.

Türkiye şartlarında ortalama 25A olan bu tüketim kışın 20A yazınsa 30-35A olabilir.

Mevcut tam şarj edilmiş 180A akü gurubu ile kışın 4-5 günlük tatiller mümkün olabilir. Ayrıca elektrik kesintisi durumunda buzdolabının sıcaklığını 15 saat kadar muhafaza edebikdiğini de hatırlatmak gerekir. Ayrıca illa kışın tatil yapacağım diyorsanız kışın zaten yiyecekleri plastik kap içerisinde karavanın altına bile koysanız soğuk durur ve bozulmaz.

Yazın günlük sarf edilecek olan 35A akü, 300W güneş paneli ile 2.5 saatte rahatlıkla dolacaktır.

Güneş panellerinin yanına yaklaşılmayan, akü teknolojilerinin çok geride olduğu dönemde karavancı için hayat kurtarıcı olan bu aletler, çok ekstrem koşullarda tatil yapan çılgın kampçılar haricinde tamamen gereksiz bir masraf ve boşu boşuna soğuttu soğutmadı, gaz çökme yaptı, dolabı sök çıkar ters çevir, bozuldu bozulacak, dengede mi dengede değil mi gibi stres kaynağı gibi görünüyor.

Son düzenleme:

@mkokayhan merhaba,

Birkaç defa daha yazmıştım,tekrar yazayım, soğutma sistemlerinde biz karavancıların kullandığı amonyaklı soğutma sisteminin geçmişi 100 yıldan fazlaya gidiyor. Ülkemizdede soğuk hava depolarında kullanılan amonyaklı soğutma sistemleri şehir efsanesi olmuş sözlerden ters çevir 1 gün beklet, karavanı dengeye al gibi tanımlar hatalı zira bunlar ilk kurulumda çok önemli kriterler olup sistem çalışmaya başladıktan sonra geçerliliği kalmayan tarifler.
Esas mesele tabiki enerji kullanımındaki avantaj dezavantajlardan yola çıkıldığında 2009 öncesi karavancıların birçoğu jeneratörü karavan ekipmanı olarak kabul ederken benim gibi 3 sistem buzdolabı kullananlara gıpta edilirdi, oysa 8-10 yıldır 12 V buzdolapları solar sistemler sayesinde 3 sistem tukaka oluvermiş gibi görünsede kış aylarındada karavanıyla gezenler için 3 sistem buzdolabı ve gazlı sistem su ve kabin ısıtıcı kullanıcıları için hala itibarları devam etmekte.

Sorunuzun enerji hesaplamalarına hiç girmem zira solar sistemlerin ilk kurulum ucuzluğu ve bedava enerji avantajı söz konusu olunca geride durup iyi hesap yapabilen dostlara sözü bırakmak yerinde olur.

.

Kanaatiniz, “güneşin sabit verili enerji kaynağı” olması postulatından yola çıkması açısından kış günleri için hata barındırmakta. Güneş enerjisinin mevsim ve enlem farklılığı göstermesi bir yana, bu faktörler de kendi aralarında farklı değerlere sahip. Ayni enlemdeki İstanbul ile Trabzon gibi..

Verimin en düşük beklendiği durumlarda bu farkın arttırılacak panel sayısıyla aşılmasının, karavan üstünün kısıtlı alanı ile de sınırlı olduğu unutulmamalı.

Bütün sene yollarda olan iki kişilik inverter kullanılmayan modern bir karavan düşünelim; iletişim gereksinimini tablet ve akıllı telefonla karşılayan bu 40-50 litrelik 12V kompresörlü soğutucu, dalgıç pompa, gazlı ısıtıcı, led aydınlatıcıları için günlük 40Ah alt değerini almak sonuçta, Aralık ayında Antalya-İzmir arası için bile en az 500W solar panel anlamına gelmekte..

Çözüm uygulanabilir ama limit kabul edilse de, bu hesaplamanın zayıf noktası; değerlerin aylık istatistik olması yani güneşsiz geçen üçünçü gün boyunca çökeceğidir. Akü kapasitesini arttırmak çözüm sunsa da, sırf bu yüzden bütün sene arttırılmış akü bankıyla gezmek ise ağırlık açısından uygun değil.

İşte tam bu noktada 3 sistem soğutucular mükemmel dağıtıcı LPG ağı ile teknik çözüm sunmanın yanında, solardaki gereksiz tedirginliği ortadan kaldırmakta.

Kısaca sistemin tekrar toparlanması için bekleme zamanını solarda günlerle, LPG de ise sadece dakikalarla ölçebilirsiniz. ;)

Avrupa’lı profesyonel yapımcılar her iki çins soğutucuyu da kullanmaktalar.
Kullanmadıkları tek çözüm ise invertörlü konut soğutucuları...!

Yaz gezgini olarak 12V soğutuculu günlük ~35Ah tüketimim için ben de 90 W panel kullanmaktayım.
Kışları yollarda olsa idim 3 sistem soğutucuları ciddi düşünürdüm.
Enerjide çeşitlilik zenginlik demek.

Üstelik yeni nesil 3 sistem soğutucular hem yüksek performanslı ve hem de pratikde dengeleme sorunları yok.

Teoman bey,
üstten açılan kompresörlü ankastre soğutucuların sesini duymak için inanın, kulağınızı kapağa yapıştırmanız lazım. :yum:

.
Sayın Bartak, bahsettiğim ev tipi buzdolapları 24 saat sürekli çalışmamakta. Ayrıca 3 sistem buzdolapları kompresör bulundurmadıklarından etrafa daha fazla ısı yayacaktır. Konumlandırıldığı yerde izolasyonu güzel yapılır kabinine sıfıra sıfır oturtturulur ve üç sistem buzdolaplarının monte edildiği gibi arka tarafına havalandırma için dışarıya menfez açılırsa bahsettiğiniz sorunların hiç biri yaşanmayacaktır.

Benim kulaklarım çok çok hassas, çıt çıkmayan bir yerde tatil yapacağım derseniz de gece dolabın fişini çeker veya kablosuna ufak bir anahtar bağlayıp kapatırsanız içindeki yiyeceleri 15 saat kadar soğuk kalabildiği için uykunuzu her türlü rahat bir şekilde geçirirsiniz.

Son düzenleme:

@mkokayhan merhaba,

Birkaç defa daha yazmıştım,tekrar yazayım, soğutma sistemlerinde biz karavancıların kullandığı amonyaklı soğutma sisteminin geçmişi 100 yıldan fazlaya gidiyor. Ülkemizdede soğuk hava depolarında kullanılan amonyaklı soğutma sistemleri şehir efsanesi olmuş sözlerden ters çevir 1 gün beklet, karavanı dengeye al gibi tanımlar hatalı zira bunlar ilk kurulumda çok önemli kriterler olup sistem çalışmaya başladıktan sonra geçerliliği kalmayan tarifler.
Esas mesele tabiki enerji kullanımındaki avantaj dezavantajlardan yola çıkıldığında 2009 öncesi karavancıların birçoğu jeneratörü karavan ekipmanı olarak kabul ederken benim gibi 3 sistem buzdolabı kullananlara gıpta edilirdi, oysa 8-10 yıldır 12 V buzdolapları solar sistemler sayesinde 3 sistem tukaka oluvermiş gibi görünsede kış aylarındada karavanıyla gezenler için 3 sistem buzdolabı ve gazlı sistem su ve kabin ısıtıcı kullanıcıları için hala itibarları devam etmekte.

Sorunuzun enerji hesaplamalarına hiç girmem zira solar sistemlerin ilk kurulum ucuzluğu ve bedava enerji avantajı söz konusu olunca geride durup iyi hesap yapabilen dostlara sözü bırakmak yerinde olur.
Merhaba Güngör Bey, değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz lakin kompresör barındırmadığından 3 sistem buzdolaplarının bir çok dezavantajı mevcut. Günümüzde satılan 3 sistem buzdolaplarının kullanma kılavuzlarına da bakarsanız çalışırken maksimum 5-6 dereceye kadar eğimi tolere edebilmekteler (eskiden bu değer 2-3 derece idi). Uzun süre kullanılmadığında gazın çökme yapması ve dolabın ters çevrilmesi gerektiği de bir efsane değil, bu işlemden sonra dolabı tekrar hayata döndüren gerek yerli gerek yabancı bir çok karavancı mevcut.

Burada bu devirde öne çıkan soru kışın, 220v bulunmayan yerlerde uzun süreli tatillere çıkılıp çıkılmayacağı. Benim kış tatillerim 4-5 günü geçmez diyorsanız sorun yok. Gerçi kış mevsiminde karavanın altında bir plastik kutu ile sıfır enerji ile işi çözebilecekken buzdolabı ne kadar gerekli olur o da tartışılır.

Son düzenleme:

@mkokayhan,

yazdıklarım 4. gazlı sistem buzdolabımdan tecrübeleri içermekte, kullanım klavuzu bilgileri değil,bir detay daha yazayım avatarımda gördüğünüz karavan italyan yapımı 8 yıl gümrükte yatmış içinde 3 sistem buzdolabı olan ve 2014 yılından beri bana ait olduktan sonra brülör ve eksoz temizliğinden sonra çalışmaktadır. Kış karavancılığında köpük içinde karavan altında gıda saklamayımı tartışacağız 3 sistem dolapmı karar verin lütfen.

.

@mkokayhan ,:yum:
ay olarak karavan tecrübenizi sorabilir miyim ?
Bunun kaçını 3 sistem buzdolabı ile yaptınız ?

Sayın Evliya Çelebi, verdiğim teknik bilgilerde bir hata var mı bunu tartışalım fakat merak ettiyseniz söyleyeyim, 3 sistem buzdolabı ile 8 aydır karavan kullanıyorum. Dolabı fazla doldurma, kapağını fazla açma, karavanı iyice dengeye al ki verimli çalışsın, bi yere çıkacaksan saatlerce uygun sıcaklığa gelmesini bekle, gazı kaçtı 8000 liralık dolabı çöpe at, brülör temizliği yaptır, 100 tane derdi var. Tüp değiştirme sıklığını artırmasını da saymıyorum. Yabancı dilim ve teknik bilgim de iyi olduğundan hayli araştırma da yaptım. Amerikalılar karavanlarına artık ev tipi buzdolabı koymaya başladı. Söylediğim teknik sebeplerden dolayı günümüzde inverterle dahi olsa bu dertlerin hepsinden kurtulmak kolay. Artık 30 sene öncesinde değiliz fakat zamanında karavanvının eli ayağı olan, belki yeterince düşünülmeden ve araştırılmadan tonla para sayılmış bir alışkanlıktan kurtulmak hayli zor olsa gerek.

Son düzenleme:

.

Sorumun sebebi, dayanağınız için tecrübeleriniz yerine, prospektüs verilerinden bahsetmenizle ilgiliydi. Hesaplarınızla ilgili değil yani.
Benim solar hesabımı ise, aşağıda imzamda bulabilirsiniz.

Eğer bu 8 ay toplam ve devamlı (?) karavanlı geçmiş ile, teorik ve gerçek şikayetleriniz değişmemiş ise, belki de eski jenerasyon soğutucu kullanıyor olabilirsiniz ?
Dolap kapağının sıklıkla açılmaması ve dolumda besinlerin mümkünse evvelden soğutulması zaten her soğutucu için söz konusu.

Almanya’da girdiğim forumlarda “modası geçmiş” deyimi binlerce karavancı tarafından anılmadığı gibi, bu konuda en hassas yaklaşımı gösterme zorunda olan üreticiler tarafından da pratikte karşılığını bulamazsınız..

Umarım ilk defa olarak duyduğum bu yaklaşımınızı, sadece sizin takdiriniz olarak görmeme gücenmezsiniz ? :yum:

Bir mutfak tüpüyle kaç gün gidiyor ?
Amerika’da karavancılık ise, bizler için parelel evren, isterseniz o konuya girmeyelim...;)

.

Son düzenleme:

.

Sorumun sebebi, dayanağınız için tecrübeleriniz yerine, prospektüs verilerinden bahsetmenizle ilgiliydi. Hesaplarınızla ilgili değil yani.

Eğer bu 8 ay toplam karavanlı geçmiş, teorik ve gerçek şikayetleriniz değişmemiş ise, belki de eski jenerasyon soğutucu kullanıyor olabilirsiniz ?
Dolap kapağının sıklıkla açılmaması ve dolumda besinlerin mümkünse evvelden soğutulması zaten her soğutucu için söz konusu.

Almanya’da girdiğim forumlarda “modası geçmiş” deyimi binlerce karavancı tarafından anılmadığı gibi, bu konuda en hassas yaklaşımı gösterme zorunda olan üreticiler tarafından da pratikte karşılığını bulamazsınız..

Umarım ilk defa olarak duyduğum bu yaklaşımınızı, sadece sizin takdiriniz olarak sınıflamama gücenmezsiniz ? :yum:

Bir mutfak tüpüyle kaç gün gidiyor ?

.
Evet kapağın çok açılıp kapanmaması ve mümkün olduğunca soğuk koyulması her soğutucu için geçerli fakat 3 sistem buzdolapları, kapı açılmasından sonra kaybettiği ısıyı geri kazanma bakımından kompresörlü buzdolaplarına göre 10 katı daha fazla zaman gerektirmekte. Çalışma sıcaklığına ulaşması da aynı şekilde.

Üreticiler elbette ürettiklerini ve yaklaşık 16 adet kompresörlü ev tipi buzdolabı fiyatına pazarladıkları ürünün gereksiz olduğunu söyleyecek değiller.

Söylediğim gibi amerikalı karavan kullanıcıları artık güneş panellerine abanıp ev tipi dolapları tercih ediyorlar.

Yaklaşımın gerekçelerini teknik olarak ortaya koyduğum için şahsi bir fikir olmanın ötesine geçmekte fakat ilk defa duymuş olmanız benim için sevindirici. İnşallah faydalı olabilmişimdir.

24 saatte 300 gram gaz tüketimleri olan 3 sistem buzdolapları, piknik tüpünü yaklaşık 1 haftada bitirir.

Son düzenleme:

.
Yaklaşımın gerekçelerini teknik olarak ortaya koyduğum için şahsi bir fikir olmanın ötesine geçmekte fakat ilk defa duymuş olmanız benim için sevindirici. İnşallah faydalı olabilmişimdir.

.
Daha evvelki forum katılımlarımdan bihaber olsanız da, yine de kinayeli yazmanıza gerek yoktu... :confused:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR