4*2 Pi̇cup'a Defransi̇yel Ki̇li̇di̇ Uygulamasi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsmy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,513

fsmy

Ana Kamp
merhaba arkadaşlar,
benim nissan skystar 4*2 pikabım var. araçtan memnunum fakat en küçük çamurda bile kalıyor.arkasına ağırlık koyma seçeneğini geçersek,aklıma defransiyel kilidi takmak geldi. ustaya sordum takılır dedi.1500 tl miş. benim sorum şu; kullanan varmi,faydası ne kadar olur,aracın defransiyeline zarar verirmi?
not:tabiki bir 4*4 performansı beklemiyorum.

Etiketler
4x4 performansı beklemiyorsanız kesinlikle faydası olur, arıza vermemesi açısından off roadcıların kullandığı markalardan ve tam kilit olanlarından tercih edilmesi gerekir (kompresörlü). Sınırlı kaydırmalı olanlar (LSD) tam kilit performansını vermez, Doğru ustalık ve doğru malzeme kullanımı ile diferansiyele zarar vereceğini düşünmüyorum...Fiyat konusunu bilmiyorum ama yazdığınız rakam çok az geldi bana..

yaşadığım yerdeki en ünlü tamirciden aldım bu fiyatı,küçük çamurlarda kalmadan devam etmeyi umuyorum,henüz karar vermedim,teşekkürler.

Merhaba,
Tabii ki 4x2 den Diferansiyel Kilidi bile taksanız 4x4 performansını beklememelisiniz.
Bu konuyu derinlemesine inceliyorum. Nedeni 4x2 olan Mazda E2200 aracımı 4x4 hale getirdim. Tadilat sonrası TSE tarafından gerekli görülen testlere soktum aracı. Her şey yolunda... Yakında ruhsata işleteceğim....
Geçtiğimiz Cumartesi günü, İstanbul'dan yola çıkıp özel olarak Bursa'da Defransiyelci Memiş'e gittim. Memiş usta bu konuda epey bilgi sahibi. Benim araca (ön ve arkaya) %50 yağlı plakalı LSD olanı veya %70 Yaylı tipini önerdi. Bu ön ve arka %70 kilit için ise toplam işçilik dahil bana verilen fiyat 3.000,00 TL. Herhangi bir pazarlık yapmadım. Zira %70 kaydırmalı kilit beni kesmiyor. En azından arka defransiyelin tam kilit olmasını istiyorum. Diğer taraftan benim araç (Mazda E2200) yukarıda meister isimli arkadaşın bahsettiği Avustralya kökenli ARB firmasının listesinde yok. Yani direk olarak şu model olur denilemiyor. Bu nedenle ben Pazartesi sabahı ARB Firması ile önce telefon ile görüştüm, arkasından mail ile yazıştım. Benden Istavroz Kutusunun(defransiyel Kutusu da denilir, içinde konik dişliler vardır, defransiyelin çalışma prensibi bu kutuda saklıdır) detaylı ölçülerini istediler.
Bunun anlamı, mevcut üretimden benim araca uyan bir model çıkıp çıkmayacağına bakacaklar. Önümüzdeki günlerde benim aracın defransiyel kutusu ölçülerini ARB firmasına gönderip sonucu alacağım.
Bu tam kilit, havalı sistem olanı. Havalı mı yoksa manuel olanı mı tercih etmek lazım, daha karar veremedim. Her iki sistemin de artısı/eksisi var. Havalı çok rahat, ancak ormanlık arazi için plastik hava borusunu iyi saklayabilmek gerekmekte.
Teknik olarak, size bu cevabı yazarken ARB firmasının listesinde Nissan Skystar'ın yer alıp almadığına baktım. Nissan Skystar da benim araç gibi listede yok. Yani benimle aynı durumdasınız.
Havalı veya manuel tam kilit maliyeti sadece parça olarak 1.000,00 USD civarında. Sanırım sizin usta, size %50 kaydırmalı sistem için fiyat vermiş. Doğru fiyatı yukarıda açıkladım. Bana iki defransiyel için 3.000,00 TL fiyat verildi. Ancak anlatımınıza göre sizin işinizi %70 kaydırmalı sistem görecektir sanırım.
Defransiyel kilidi takıncaya kadar basit çamurlarda el freni yardımına başvurun, oldukça iyi sonuç verir.
İyi günler dilerim.
MKARALAR

merhaba arkadaşlar,
benim ni
Merhaba,
Tabii ki 4x2 den Diferansiyel Kilidi bile taksanız 4x4 performansını beklememelisiniz.
Bu konuyu derinlemesine inceliyorum. Nedeni 4x2 olan Mazda E2200 aracımı 4x4 hale getirdim. Tadilat sonrası TSE tarafından gerekli görülen testlere soktum aracı. Her şey yolunda... Yakında ruhsata işleteceğim....
Geçtiğimiz Cumartesi günü, İstanbul'dan yola çıkıp özel olarak Bursa'da Defransiyelci Memiş'e gittim. Memiş usta bu konuda epey bilgi sahibi. Benim araca (ön ve arkaya) %50 yağlı plakalı LSD olanı veya %70 Yaylı tipini önerdi. Bu ön ve arka %70 kilit için ise toplam işçilik dahil bana verilen fiyat 3.000,00 TL. Herhangi bir pazarlık yapmadım. Zira %70 kaydırmalı kilit beni kesmiyor. En azından arka defransiyelin tam kilit olmasını istiyorum. Diğer taraftan benim araç (Mazda E2200) yukarıda meister isimli arkadaşın bahsettiği Avustralya kökenli ARB firmasının listesinde yok. Yani direk olarak şu model olur denilemiyor. Bu nedenle ben Pazartesi sabahı ARB Firması ile önce telefon ile görüştüm, arkasından mail ile yazıştım. Benden Istavroz Kutusunun(defransiyel Kutusu da denilir, içinde konik dişliler vardır, defransiyelin çalışma prensibi bu kutuda saklıdır) detaylı ölçülerini istediler.
Bunun anlamı, mevcut üretimden benim araca uyan bir model çıkıp çıkmayacağına bakacaklar. Önümüzdeki günlerde benim aracın defransiyel kutusu ölçülerini ARB firmasına gönderip sonucu alacağım.
Bu tam kilit, havalı sistem olanı. Havalı mı yoksa manuel olanı mı tercih etmek lazım, daha karar veremedim. Her iki sistemin de artısı/eksisi var. Havalı çok rahat, ancak ormanlık arazi için plastik hava borusunu iyi saklayabilmek gerekmekte.
Teknik olarak, size bu cevabı yazarken ARB firmasının listesinde Nissan Skystar'ın yer alıp almadığına baktım. Nissan Skystar da benim araç gibi listede yok. Yani benimle aynı durumdasınız.
Havalı veya manuel tam kilit maliyeti sadece parça olarak 1.000,00 USD civarında. Sanırım sizin usta, size %50 kaydırmalı sistem için fiyat vermiş. Doğru fiyatı yukarıda açıkladım. Bana iki defransiyel için 3.000,00 TL fiyat verildi. Ancak anlatımınıza göre sizin işinizi %70 kaydırmalı sistem görecektir sanırım.
Defransiyel kilidi takıncaya kadar basit çamurlarda el freni yardımına başvurun, oldukça iyi sonuç verir.
İyi günler dilerim.
MKARALAR
ssan skystar 4*2 pikabım var. araçtan memnunum fakat en küçük çamurda bile kalıyor.arkasına ağırlık koyma seçeneğini geçersek,aklıma defransiyel kilidi takmak geldi. ustaya sordum takılır dedi.1500 tl miş. benim sorum şu; kullanan varmi,faydası ne kadar olur,aracın defransiyeline zarar verirmi?
not:tabiki bir 4*4 performansı beklemiyorum.
Kusura bakmayın aşağıda ustanızın verdiği fiyatı yanlış algılamış olmaya bağlı olarak fazla fiyat verdiğini söyledim. Bu fiyat, işçilik dahilse pek uçuk değil. %70 yaylı tipini tercih edin bu durumda... İyi günler dilerim.
MKARALAR

Merhaba,
İyi günler dilerim.
MKARALAR
Slm abi
Memis usta kim yeri nerde bursadan ben

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR