4.80 m - 680 Kg. lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (İnşallah.. :) )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 245
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 108,860
Dıştan kasetli wc , daha kullanışlı olurdu , yinede wc yi standart yerine , isteğe göre yapabilirsiniz . Kolay gelsin , güzel gidiyor , başarılar dilerim .

Portatif veya dıştan kasetli olsun , taharet musluğu veya su fışkırtma , sonradan takılabiliyor .

Merhaba ( Tevellüt 55 ;) )Süleyman Bey !
Bizim modeller maaşallah sağlam gidiyor.. :smiley:
Benim model de 49 .

Bu yaptığınız çalışma ile ilgili resim eklerseniz memnun olurum.
Taharet ve dolayısı ile taharet musluğu önemli.

Etiketler
Sn AkMuhendis, imalatinizin sadece kendi kullaniminiz icin degil, piyasadaki uretimler icin ornek olacagini dusundugum icin gercekten tuvaleti gorunce uzuldum. Umarim kasetli tuvalet icin de bir calismaniz olur ve ustaniza ogretirsiniz. Cunku diger isler iyi gidiyor.

Son düzenleme:

"Yaşam aküsünün araçtan şarjı konusu bende hala problem.
Randıman alamadım" yazmissiniz diger bolumde. Size ilk onerim arac akusu ile yasam akusu bagliyken iki aku arasi voltaj farkinin 0.2-0.3 voltu gecmemesini saglayacak kalinlikta ve uzunlukta kablo kullanmanizdir. Aklinizdaki enerji sistemini aciklarsaniz onceden fikirlerini soyleyecek arkadaslar olacaktir. ;)

Sonradan aklıma geldi..
Zannederim hatamız,karavanı araç formatında düşünmek gibi oldu..

Binek araçlarda, dikkat ettiyseniz, sadece kuvvet,yani + kutup hattı çekiliyor.
Devreyi tamamlama şasi üzerinden yapıyor.
Biz de aynen öyle yaptık ve
büyük bir ustalıkla ( ! ) araçtan çektiğimiz 16 mm kablonun
yaşam aküsüne ağlanacağı yerde, kablo ve karavan şasisi arasında
13 küsur voltu gördük ve tamam dedik. :mad:

Tamam voltaj geldi de, gelen amper takviyesi kaçtı ..
Bunu göz ardı ettiğimiz için zannederim,
VOLTAJ GELDİ, AMPER YOL BULMADI..!
Yani, bence gelen Amp. değeri çok ok düşük..
Amperin yolu,onun için pek patika kaldı.. :oops:

Halen Alaçatı da yanımda duran Saly de durum bu.
Elektrikçi ustamızın yanına uğradığımda, bu hatayı düzelteceğim.
Bilmem doğru mu düşünüyorum?

Son düzenleme:

Voltaj geldiyse amper de gelir. Ama arac akusu 14Volt, yasam akusu 13Volt ise hatta problem var demek. Aracin sasesi ile karavan sasesi birbirine duzgun baglanmali, boya vs olmamali. Deneme amacli iki sase arasina kablo baglayabilirsiniz.
Bir de araciniz yeniyse yani sarj dinamonuz akilliysa arac akusu doluysa yasam akusunu sarj etmez. Araya dc to dc sarj edici gerek.

Voltaj geldiyse amper de gelir.
Sn. Bartek, tamam gelir de, hangi değerde gelir.
Deneme amacli iki sase arasina kablo baglayabilirsiniz.

Bu benim de zaman zaman aklıma geldi, fakat yapmamıştım.
İkazınız iyi oldu, karavanı ilk bağladığımda denemeliyim.

Bir de araciniz yeniyse yani sarj dinamonuz akilliysa arac akusu doluysa yasam akusunu sarj etmez.

Bu konuda bir fikrim yok. Araç pek yeni değil, 2012 Diesel Ford Kuga 2000 cc .

Araya dc to dc sarj edici gerek.

Nereye konmalı bu parça ve fonksiyonu ne olur..

Teşekkürlerimle.

Aku doluysa ve tuketim yok ise sarj etmez.
Aracinizin devri 900 d.dak altinda ise sarj etmez.
Aku dokuysa tuketiminiz kadar amper sarj eder.
Soyle dusunun..zemin katta pompa var(sarj dinamosu).
3.katta ana depo ve ana depoya altan boruyla bagli yedek depo.
Iki depoda cesmeler var. Pompa da depolar dolunca su basmiyor. Voltaj=Basinc...Amper=Debi.

2012 modellerde akilli sarj dinamosu yoktur. Farlari acin akilli akilsiz farketmez sarj edecektir.
Yine de sarj sirasinda iki aku de voltaji olcun ki 16 lik kablo ince gelirse bir tane daha koyarsiniz.
.(su borusunda kacak=elektrikte ısı)

DC/DC SUPPORT
D250s dual bir ornek. Akilli sarj dinamo icin sart ama eskiler icin degil.
Sarj akimini da regule ettigi icin yedek aku omrunu uzatir yine de.

Son düzenleme:

Ben bu
Soyle dusunun..zemin katta pompa var(sarj dinamosu).
3.katta ana depo ve ana depoya altan boruyla bagli yedek depo.
Iki depoda cesmeler var. Pompa da depolar dolunca su basmiyor. Voltaj=Basinc...Amper=Debi.

Ben bu devreyi şöyle değerlendiriyorum;

Aşağıda bir pompamız var.
Yukarıda da ana depo (Araç aküsü) ve birde 2. Depomuz var(Yaşam aküsü)
Bunlar müstakil boru hatları ile pompaya bağlı.
Yüksekliğimiz sabit (12 V)
Boru devreleri müstakil!
Ana depo bağlantısı (Araç akü devresi ) rahat Ms. 2" (Şasi bağlantısı için konuşuyoruz - Kutup)
2.depo devremiz bana göre 1/4"..
Bekle ki, dolacak, damlaya damlaya...
Bir de şu sakınca var Piyademiz ;) için,
kumandayı veren flatör ana depoya bağlı...

Kasım ustayla çözeceğiz bu sorunu,
gözden kaçırdığımız küçük bir hata var..
Bilgiler tamam,yapılanlar tamam, SONUÇ YOK.
Demek ki,ya bilgi hatalı, ya yapılanlar yanlış...:confused:

Son düzenleme:

Mustakil boru olmasi icin sarj dinamonuzdan yedek akuye(ana akuye ugramadan) direk hat cekmeniz gerek. Siz muhtemelen yedek akuye ana akuden hat cektiniz.
Dogrusu da ana akuden hat cekmenizdir.
Aku sase baglantisi arac ve karavan sasesi birebir birbirine kitleniyorsa problem degil. Yani yedek akuyu hemen yanindan saseleyebilirsiniz. Bu kablo da yalniz kalin olmali.
Voltaj geliyorsa amper yol alir. Dar gecit olursa voltaj duser, amper ise gucu karsilayabilmek icin artar, azalmaz.
Hidrolikte bilirsiniz kesit daralinca akiskanin hizi artar ama basinci duser.

Dogrusu da ana akuden hat cekmenizdir.
Aku sase baglantisi arac ve karavan sasesi birebir birbirine kitleniyorsa problem degil. Yani yedek akuyu hemen yanindan saseleyebilirsiniz. Bu kablo da yalniz kalin olmali.

Bu noktalara kadar beraberiz sevgili Bartek..
Yukarıdaki hususların hepsi yapıldı..
İzmirden Alaçatıya gündüz gittim. Şarj SIFIR
Alaçatıdan İzmire gece gittim. Şarj SIFIR

Hep beraber çözeceğiz...
Yılmak yok .. :smiley:

Son düzenleme:

Dolduracagınız aküye bir şey bağlamadan yani çıplak akünun voltajını ölçün,dolum yapacak kablodaki voltajı ölçün Akü voltajından büyük olmalı elbette, dolum kablolarını aküye bağlayıp dolum yaparken birkaç dakika sonra bir daha dolan akünün voltajını okuyun.Okunan voltaj degeri kablodaki bağlanmadan evvelki degerden düşük ise dolum yapılan sistemde neyin voltajı düşürdüğünü bulmak gerekir.Kabloları aküden sökün ve dolum kablosuna bir far ampülü takın sönük yanarsa kablolarda gizli bir direncin oldugunu ve akım çekilince voltajı düşürdüğünü düşünebiliriz Yok far ampulu düzgün parlak yanarsa o zaman AKÜ de bir sıkıntı olduğunu düşünürüz başka bir sağlam akü bağlanıp işlem test edilir yeni takılan akü dolmaya başlarsa akümüzde ne gibi sıkıntı var araştırırız

Alin bir pens ampermetre, kurtulun ;)
Cin mallari cok kaliteli degil ama ortalama bir deger olcuyor. 7bce766804464220cfff9fa687923ee8

Sn. Bartek,
Var onlardan..
Hem işyerimde, profosyonel pens ampermetre,
hem de karavanda çin malı...
Ama akıl edip ölçmedik.:weary:

Son düzenleme:

Dolduracagınız aküye bir şey bağlamadan yani çıplak akünun voltajını ölçün,dolum yapacak kablodaki voltajı ölçün Akü voltajından büyük olmalı elbette, dolum kablolarını aküye bağlayıp dolum yaparken birkaç dakika sonra bir daha dolan akünün voltajını okuyun.Okunan voltaj degeri kablodaki bağlanmadan evvelki degerden düşük ise dolum yapılan sistemde neyin voltajı düşürdüğünü bulmak gerekir.Kabloları aküden sökün ve dolum kablosuna bir far ampülü takın sönük yanarsa kablolarda gizli bir direncin oldugunu ve akım çekilince voltajı düşürdüğünü düşünebiliriz Yok far ampulu düzgün parlak yanarsa o zaman AKÜ de bir sıkıntı olduğunu düşünürüz başka bir sağlam akü bağlanıp işlem test edilir yeni takılan akü dolmaya başlarsa akümüzde ne gibi sıkıntı var araştırırız

Sevgili ince, yukarıda basit ve neticeye götürücü bir metot yazmışsın.
Ve karar verdim ki...
İçimizde en Yük. Müh. sensin!
En kısa sürede bu işlemi yapacağım.
Sağol, çözümleri ve çözümleyenleri severim..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri