4 Kişilik Aile Için Motokaravan Olarak Araç Önerisi Neleri Önerirsiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MURAT ALAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,763

MURAT ALAN

Yeni Üye
Değerli karavan dostları 3+1 ruhsatlı karavan yapmayı diliyorum. Bu karavanımda 2 çocuğum eşim ve ben çok rahat etmek istiyorum. Çok geniş bir araç düşlüyorum. Uzun bir araç olsun istiyorum. İveco m serisi ya da e serisinden araçlara bakıyorum. m23 ,m 27 vs ya da e serisinden 30 kişilik otobüler falan. ya da isuzu royal vb gibi araçlara bakıyorum. alkoven yaptıracak bütçem maalesef yok. o sebeble bu araçlara yöneldim. bu araçların uzun yolda çok yoracağınınçekişlerinin düşük olduğunu duydum. sizde benim bu kriterlerime uygun olacak araçlar konusunda fikir verirseniz çok mutlu olurum. saygılarımla...

Etiketler
Değerli karavan dostları 3+1 ruhsatlı karavan yapmayı diliyorum. Bu karavanımda 2 çocuğum eşim ve ben çok rahat etmek istiyorum. Çok geniş bir araç düşlüyorum. Uzun bir araç olsun istiyorum. İveco m serisi ya da e serisinden araçlara bakıyorum. m23 ,m 27 vs ya da e serisinden 30 kişilik otobüler falan. ya da isuzu royal vb gibi araçlara bakıyorum. alkoven yaptıracak bütçem maalesef yok. o sebeble bu araçlara yöneldim. bu araçların uzun yolda çok yoracağınınçekişlerinin düşük olduğunu duydum. sizde benim bu kriterlerime uygun olacak araçlar konusunda fikir verirseniz çok mutlu olurum. saygılarımla...
Hyundai county şık oluyor
Yapanlar var,sarı sitede natamam 2 tane var, motokaravan ilanı

Screenshot 2020 11 23 16 14 28 75

m23 ün motor yerleşimi nedeniyle ön tarafını verimli kullanma şansınız yok. ayrıca genel olarak midibüsten motokaravan yapmak kulağa hoş gelse de sabit ya da çok nadir yer değiştirerek kullanmayacaksanız pek pratik değil. 100km / 20lt yakıt tüketimi, park ve manevra güçlüğü, her yere girememe gibi bir çok sorun sizi bekler.
çocuklarla rahat etmek her anne babanın hayali elbette, ancak tecrübeyle sabit, çocuklar anne baba ile kamp yapmak (tatil de diyebiliriz) için çok hevesli olmuyor. küçükken beraber olsanız da kendi başlarının çaresine bakabildikleri gün yalnız ya da kendi arkadaşları ile kalmak isteyecekler.
karavan içinde rahat etmek için bazı fedakarlıklar gerekiyor. öncelikle karavanın ev olmadığını kabullenmek ve evdeki imkanları sağlamaya çalışmanın gereksiz ve masraflı olduğunu bilmek gerek. karavan yapan dostlar genellikle hayal ettiği gibi bir karavan sahibi olmak için çabalıyor, olmayınca da hayal kırıklığı yaşıyor ve genellikle çeşitli bahanelerle karavanı elden çıkarmaya çalışıyor. oysa ki mutluluğun formülü çok basit. karavan bize değil biz karavana uyum sağlamalıyız. uyum sağlayamayacağımızı düşünüyorsak bu işe hiç bulaşmamak en doğrusu.
beklentilerinizi çok yüksek tutmazsanız, çok rahat etmeseniz de rahat edeceğiniz bir motokaravan sahibi olursunuz. midibüse de gerek yok minibüs size yeter de artar. minibüs almanız koltuk sayısı için avantaj sağlar, panelvanlarda koltuk artırmak yorucu olacaktır. aşağıda yer alan iki başlığın size çok faydası olacağını düşünüyorum

m23 ün motor yerleşimi nedeniyle ön tarafını verimli kullanma şansınız yok. ayrıca genel olarak midibüsten motokaravan yapmak kulağa hoş gelse de sabit ya da çok nadir yer değiştirerek kullanmayacaksanız pek pratik değil. 100km / 20lt yakıt tüketimi, park ve manevra güçlüğü, her yere girememe gibi bir çok sorun sizi bekler.
çocuklarla rahat etmek her anne babanın hayali elbette, ancak tecrübeyle sabit, çocuklar anne baba ile kamp yapmak (tatil de diyebiliriz) için çok hevesli olmuyor. küçükken beraber olsanız da kendi başlarının çaresine bakabildikleri gün yalnız ya da kendi arkadaşları ile kalmak isteyecekler.
karavan içinde rahat etmek için bazı fedakarlıklar gerekiyor. öncelikle karavanın ev olmadığını kabullenmek ve evdeki imkanları sağlamaya çalışmanın gereksiz ve masraflı olduğunu bilmek gerek. karavan yapan dostlar genellikle hayal ettiği gibi bir karavan sahibi olmak için çabalıyor, olmayınca da hayal kırıklığı yaşıyor ve genellikle çeşitli bahanelerle karavanı elden çıkarmaya çalışıyor. oysa ki mutluluğun formülü çok basit. karavan bize değil biz karavana uyum sağlamalıyız. uyum sağlayamayacağımızı düşünüyorsak bu işe hiç bulaşmamak en doğrusu.
beklentilerinizi çok yüksek tutmazsanız, çok rahat etmeseniz de rahat edeceğiniz bir motokaravan sahibi olursunuz. midibüse de gerek yok minibüs size yeter de artar. minibüs almanız koltuk sayısı için avantaj sağlar, panelvanlarda koltuk artırmak yorucu olacaktır. aşağıda yer alan iki başlığın size çok faydası olacağını düşünüyorum

Çok teşekkür ederim üstad güzel anlatımın için.

Murat bey merhaba, umarım projenize devam ediyorsunuzdur.
Ben de midibüs/yarım otobüs arıyorum çünki sizin gibi bizde 4 kişiyiz ve minibüs içine 4.yatağı vd birçok gereci sığdıramama durumu var.
Hangi araca karar verdiniz ve neden?

Merhaba bende 2010 yıllından bugünlere kadar ertelediğim karavan hayalimi gerçekleştirebilmek için uzun süredir araç bakıyordum.. 4 kişilik aileyiz.. Kızlarım 2 ve 4 yaşlarına basmak üzereler.. yani oldukça küçükler henüz.. 4 kişilik ruhsat alabilmek için uzun süredir koltuk azaltarak karavan yapmak amacıyla 16 kişilik fiat ducato, dord, iveco vb minibüs aradım ancak fiyatlar oldukça yükselmiş.. Uygun fiyatlı bulamadım.. 16 kişinin üzerindekiler de otobüs olarak geçiyor.. bu sebepten daha da çok yaktığını (hatta 2 kat denilebilir) bildiğim halde iç mekandaki yer avantajı nedeniyle midibüs almaya karar verdim.. Yarın istanbula gidiyorum.. Bir sorun çıkmazsa otokar sultan 2006 model aracı alıyorum.. Tabii aracı aldıktan sonra öncelikli olarak servise vereceğim.. Araç 2006 model olduğundan aracı tam bir bakımdan geçirmeyi düşünüyorum..
İveco, Isuzu, Otokar vb 27 kişilik Midibus kullanmayı düşününcede 3500 kg geçeceği için ilerde bir sorunla karşılaşmamak için D sınıfı ehliyet almak gerekecek.. Kasım ayında ehliyeti D sınıfına yükseltmek için sürücü kursuna başvurduğumda pandemi sebebiyle sınav yapılmadığını söylediler.. Aralık ayıda böyle devam etti.. Ocak ayı sonunda sınavlar başladı ancak buseferde başvuru sayısı çok olunca beni şubat sonuna kaydırdılar.. Yani subat sonunda ancak sınava gireceğim.. Ehliyet yetişmediğinden servisten çıkacak aracı istabuldan izmire bir tanıdık vasıtasıyla söför ayarladım, onunla getirteceğim.... Araç geldikten sonrada 1 yıl içinde boş vakitlerimde aracın dönüşümünü tamamlamayı planlıyorum.. Aracı aldığımda yeni bir başlık açarak Gezenbilir ailesinin de yapım sürecinde destek ve görüşünü isteyeceğim..

Neden karavan anlayışınızı başkalarına empoze etmeye çalışıyorsunuz? Herkes karavanı hafta sonu kamp aracı gibi görmeyebilir.Rahat bir yerleşim için alkovenli araç alamayanlar için tek alternatif midibüs tipi araçlardır.Konfor herkesin hakkı 🙂

Karavan da konfor istemenin somut gerekçelerini yazmaya gerek var mı bilmiyorum.Çocuklar yatarken oturabilmek,WC yi ve duş kabinini ayrı kullanabilmek,Daha geniş bir mutfak tezgahı,daha büyük depolama alanı,uzun yolculuklarda çamaşır makinesi vs..Belki de kadınların karavan yerine otel ya da tatil köyü tercihlerinin en büyük sebebi de bu kıt imkanlarla gezme isteğidir😉 Kısacası karavan hayatı sefalet çekmek değildir🙂

Ben kamp dedikçe korodan sesler yükseliyor. Yemek yaptıktan, bulaşık yıkadıktan sonra ne anlamı kalıyor tatilin diye :smiley: Yemekleri ben yaparım deyince de inanmayıp gülüyorlar :smiley: Herkes için değil ama çoğu insan için tatil ayak ayak üstüne atıp her şeyin hazır olduğu beş günlük tam dinlenme. Tabi dinlendiğimizi sanıyoruz. Eve dönünce 5 günün yorgunluğunu 5 günde zor atıyoruz. Para verdik otelin tadını dolu dolu çıkaralım diye düşünüyoruz genelde. Bu da bedenimizi farkına varmadan yoruyor. Son tatilimde açık büfeden kendimi hiç zorlamadan sadece görünce canımın çektiği patates kızartması ve bol miktarda meyve yedim. Ve tatil dönüşü okadar rahattım ki anlatamam. O yüzden kampta kahvaltı ve akşamları ise ( pandemi harici) lokantalardan istediğimizi yiyerek yorulmadan sıkılmadan daha ucuza karavanımızla birlikte( inşallah alınca) gezebileceğimizi düşünüyorum. Yaşam tarzı çok önemli. Kısa mesafe ve sabit kamp ya da tatil her ne derseniz artık, Evin önü de müsayitse büyük, tam tersi ise küçük araç makbuldür diye düşünüyorum. Anadoluda bir laf vardır. Bekara avrat boşamak kolay diye. Benim hiç karavanım olmadığı için böyle kolay düşünüp rahat yazabiliyorum. Hani çok bilip de ayrıntılarla boğuşup, altında farklı bi neden arayıp çok kolay soruları kaçırıp üzülen zeki çocuklar vardır. Belki de öyle düşünüp hata yapıyıruzdur. ( şahsım adına öyleyim) . Gelecekte ölmez isek rahatımız için 600 tl gibi bir rakama çadır alıp deneyip memnun kalmazsak 300 tlye satıp alternatif olarak3-4bin tlye basit bir araç üstü çadır alıp yine memnun kalmassak satabiliriz. Aradaki farkı yaptığımız tatile sayabilecek kadar kendimize anlayışlı olabilmemiz gerekir. Gerekirse yüksek meblaları çöpe atmadan yine çekme karavan kiralayıp deneyip beğenmezsek motokaravan kiralayabilip yaptığımız masrafı tatilimizin hatrına görmezden gelebilecek kadar kendimize şans tanımalıyız. Hiç mi memnun kalmadık? Otel tatiline devam edip gönlümüzü hoş tutabiliriz. Bu söylediklerim tamamen aklımla düşünüp kabul gördüğüm gerçekler. Ancak yapabilir miyim? Hayır. Çünkü kendime ben şans tanımıyorum. Yanlış yetiştirilmişim. Hataya tahammülüm yok. Hata yapmaktan korkuyorum. Ama bu yaptığımın da bir hata olduğunun farkındayım. Çok defa kendime şans tanımaya çalıştım. Beceremedim. Sizler lütfen benim gibi düşünmeyip kendinize şans tanıyın. İyi akşamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri