4 mevsim çadırın artısı ne?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ishak77 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,410

ishak77

sınırlardaki yaşamlar
Yer
başakşehir
herkese merhaba
sormak istediğim 4 mevsim veya 5 mevsim çadırın artısı nedir?
içeride klimamı var? ;D ;D ;D ;D

Etiketler
Ynt: 4 mevsim çadırın artısı ne?

Dört mevsim olanlar 4 mevsim kullanılabiliyor.......Beş mevsim olanlar 5 mevsim olmadığı için 4 mevsim kullanılıyor şimdilik......Ama çadıra ayıp olmasın diye ben kovayla bütün gece su döküyorum üstünden.....kışsa eğer kürekle kar atıyorum.........ceketle yelliyorum rüzgar-fırtına varmış gibi hissetsin diye..........
Klima falan da yok içinde üstelik......Bir ton para ver içinde klima bile olmasın......Akıl yok ki bizde klimasız çadıra bin-ikibin TL para verilir mi........

Şakacı Şey mi........................ :mad:
Bak orada adım sanım yaşım başım yazıyor......... (Seninki neden yazmıyor, neden gizleniyorsun...çok mu çirkinsin...... ;D....saklayacak bir şeyin varsa neden buradasın)
Avatar resmi de şahsıma ait......
Senin avatar resmin sana aitse, tuvalette kafanda playboy tavşanı şapkası ile akordeon çalmak da bayağı güçlü bir komedi anlayışı gerektirir...........Ben yapamam böyle şeyler şahsen.......

tommycan' Alıntı:
......
Klima falan da yok içinde üstelik......Bir ton para ver içinde klima bile olmasın......Akıl yok ki bizde klimasız çadıra bin-ikibin TL para verilir mi........
bak şimdi klima yoksa bende almam o çadırı.
4 metre naylon alırım üç,beş liraya çadır yaparım artık... ;) :D :D

hocam benim sormak istediğim
4 mevsim çadırda içerisi daha mı sıcak oluyor şimdi
yoksa tek artısı daha yüksek su geçirmeme özelliğimi ?
yoksa 4 mevsim çadırın 4 mevsim kullanıldığını anlayabiliyorum :mad: ;)
yada 5 mevsim çadır çok zorlu koşullarda içeriyi dahamı ılık tutuyor
olayı nedir yani??

Sevgili kardeşim
düşüncelerin kısmen doğru.....Çadır seni sıcak tutmaz....zira ısı üretmez...Ama vücut ısının veya önlem almak kaydı ile (ki çadırda açık ateşi asla tavsiye etmem) herhangi bir ısı kaynağının muhafazasını sağlar..........İki cidarlı (iki katman) çadırlar aradaki durgun hava nedeni ile bunu daha iyi yaparlar.....
Hamdi ustanın dediğine katılırım bir noktada........Yaz için ucuz yollu bir çadır, kış için de ayrıca orta karar bir çadır alınabilir........Elimde şu an fiilen kullandığım üç adet çadır var........Bir yapı marketten alınmış 50 TL lik iki katlı suya dayanıklı, ana gövdesi tamamen fileden oluşan, özellikle Saroz körfezindeki kamplarda çok iş gören yazlık bir çadırım var....İkinci uzun süreli yürüyüşlerde, az kişi ile ve araçsız gittiğim daha teknik ve ağır kamplarda kullandığım Husky Flame modeli çadır...ondan da çok çok memnunum......Üçüncü çadırım ise, bu sektördekilerin deyimi ile çadırda son nokta The North Face Ve 25 modeli çadır......Bunu da genelde araçla ulaşılabilen veya kalabalık gittiğim (çadırı üç parça halinde ağırlığını arkadaşlar arasında bölüşmek gerekiyor) kamplarda kullanıyorum...........

5 mevsim çadır, ekstrem koşullara (aşırı kar, yağmur, dolu yağışı, fırtına, yüksek irtifa gibi ağır kış koşulları) daha dayanıklı anlamına gelmektedir...Buna bağlı olarak tabi ki su geçirmeme,soğuğa dayanımı daha fazladır........

Kadir beyin sıraladığı farklara bir katkıda ben yapayım.
3-4 mevsim çadırlarda genel olarak fiberglas (genellikle 2 adet) poller kullanılır ve 5 mevsim olarak geçen çadırlarda bu poller ısıl işlem ile sertleştirilmiş alüminyum poller (3 veya daha fazla) vardır. Pollerin sayısı ve sağlamlığı çadırın rüzgara karşı dayanımını arttırır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR