4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 159,703
Ynt: 4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

Merhaba;
Benim sorumda şu: 1-Otomatik şanzuman Galloper II var vites topuzunun üzerinde bir düğme var ve bu düğmeye basıldığında O/D OFF yazıyor bu ne anlama geliyor? Arazi vitesi ile ilgili bir şey mi?
2- Diğer sorumda aracı çalıştırıken gösterge panelinde A/T Teemp diye bir yazı görünüp sönüyor bu ne demek? Arazi vitesi ile ilgili birşey mi?

Etiketler

lada niva....
sürekli 4 çeker
H/L Vites
içerden kumandalı orta diff kilidi....
arazi kullanımını herkesin denemesi lazım
asfaltta yarışmak amacında olmayanlar için süper yol tutuş.
rus klasiği konforsuz ama fonksiyonel ve sağlam...
kalın sağlıcakla

44tamer' Alıntı:
Merhaba;
Benim sorumda şu: 1-Otomatik şanzuman Galloper II var vites topuzunun üzerinde bir düğme var ve bu düğmeye basıldığında O/D OFF yazıyor bu ne anlama geliyor? Arazi vitesi ile ilgili bir şey mi?
2- Diğer sorumda aracı çalıştırıken gösterge panelinde A/T Teemp diye bir yazı görünüp sönüyor bu ne demek? Arazi vitesi ile ilgili birşey mi?

"over drive" anlamına gelir, arazi şanzımanı ile bir alakası yok, ancak yüksek devirde vites atar araç seri olur çok yakar :smiley: O/D off daha yumuşak ve ekonomik bir sürüş sağlar...

Ne oldu anlamadım? Aracın WSI ekranında "FULL TIME" yazısı hiç sönmüyor... Diflere baktık, jackları çıkardık temizledik würth'ledik ama nafile... Araç kasmıyor, sağ ekranda teker ışıkları yeşil ancak "FULL TIME" sönmüyor bilgisi olan var mı acaba... Araç 1994 4.0L ZJ... Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar.Nissan terrano kullanıcısıyım .Aracımı 4h konumuna aldığım zaman sol ön aks ve teker dönerken sağ aks ta hareket yok.zaman zaman kuvvetsiz dönüyor ve duruyor.Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Manuel gobek kilidi olan araclarda 2 cekerden 4 cekere her gecisimizde aractan inip gobekleri kilitlememiz gerekiyor mu? 99 nissan skystar aracimizla 30-40kmye kadar seyir hizlarinda 4 cekere gecebiliyorum gobekler otomatik kilitlenebiliyor. Daha eski araclarda bu durum nasil oluyor acaba?

Manuel hub'larda 4x4'e gecmek icin araçtan inip hub'lari lock konumuna getirmelisiniz. Aksi halde ön shafta gelen hareketi tekerlekler yola aktaramayacaktır. Araçta yavru şanzıman varsa, yani 4x4 low seçeneği mevcutsa, ve araç manuelse hareket halinde arazi vitesine takmaya çalışmak şanzımanı dağıtıyor :smiley:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Manuel hub'larda 4x4'e gecmek icin araçtan inip hub'lari lock konumuna getirmelisiniz. Aksi halde ön shafta gelen hareketi tekerlekler yola aktaramayacaktır. Araçta yavru şanzıman varsa, yani 4x4 low seçeneği mevcutsa, ve araç manuelse hareket halinde arazi vitesine takmaya çalışmak şanzımanı dağıtıyor :smiley:

Nissanda 4l var tabi ama ben 2h'dan 4h'a hareket halinde geciriyorum. Ses filanda olmuyo cok guzel geciyo :smiley:

Bu arada manuel hub'li araclari eledim kafamdan. Onunla ugrasamam ben ya :D karda camurda sogukta zor is o

her türlü çeşitli 4h 4l kilit falan arkadaşlar izah etmiş. Ama bir konu var atlamamak lazım! Lastikler düzgün değilse hepsi nafile .

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

arkadaşlar 2004 model 1.6 grand vitara (3k) çekiş sistemi nasıl şimdi,4l aldığım zaman arka sağ sol aynı anda dönmüyo birisi dönüyo birisi dönmüyo geçen gün kaldım oradan dikkatimi çekti dönen lastiğe ip bağladım bunsefer dönen lastik durdu duran lastik çalışmaya başladı

arkadaşlar 2004 model 1.6 grand vitara (3k) çekiş sistemi nasıl şimdi,4l aldığım zaman arka sağ sol aynı anda dönmüyo birisi dönüyo birisi dönmüyo geçen gün kaldım oradan dikkatimi çekti dönen lastiğe ip bağladım bunsefer dönen lastik durdu duran lastik çalışmaya başladı

dogrudur 1 onde 1 arkada lastık doner 4L de hepsı donecekdıye bır sey yok 4L 4 agır devırdır hepsı donmesı ıcın kılıtlı dıfransıyel olması lagazım

2004 model 2.8 crd otomatik aldım yakın zamanda.
Arazi vitesini denemek istedim. Tamamen durup vitesi boşa alıyorum. Arazi kolunu çekiyorum.
1-Arazi kolunda normal viteslerde ki gibi vitesin geçtiği, yerine oturduğu hissedilmiyor. Bu normal mi?
2-Ekranda Full Time ışığı bazen yanıp sönüyor, bazen kısa süreliğine direk yanıyor, bazen hiç yanmıyor. Bazen de Part Time ışığı ile Full Time ışığı arasında gidip geliyor.
3-Low ışığının yandığını hiç görmedim. Ben mi vitesi Low'a geçiremiyorum. Yoksa çalışmıyor olabilir mi?

2004 model 2.8 crd otomatik aldım yakın zamanda.
Arazi vitesini denemek istedim. Tamamen durup vitesi boşa alıyorum. Arazi kolunu çekiyorum.
1-Arazi kolunda normal viteslerde ki gibi vitesin geçtiği, yerine oturduğu hissedilmiyor. Bu normal mi?
2-Ekranda Full Time ışığı bazen yanıp sönüyor, bazen kısa süreliğine direk yanıyor, bazen hiç yanmıyor. Bazen de Part Time ışığı ile Full Time ışığı arasında gidip geliyor.
3-Low ışığının yandığını hiç görmedim. Ben mi vitesi Low'a geçiremiyorum. Yoksa çalışmıyor olabilir mi?

Halen çözemedim.

İyi akşamlar 2.0v6 1996 model vitaramda geçen arazideyken bi sorunla karşılaştım 4 çekerde önler çalışırken bi anda çalışmaz oluyor ve garip bi ses çıkıyor sanki diferansiyel dönüyorda lastiği döndürmüyormuş gibi bi tıkırdı oluyor direksiyonu oynatınca tekrar çalışıyor 9b9ac9d7a95a94ce2e675a8cfb6e2e6e
IMG 4022

Teknik terimleri bilmiyorum ama bir çok araştırma yaptım ve bir çok off road videosu izledim.

2 şey gözlemledim.

4 tekere gücü %25 olarak dağıtan araçlar zerre zorlanmadan giderken, teknolojik araçlar yolda basit yerlerde bile olsa kalıyordu. Örneğin son teknoloji şunu diyor ön tekerlere gücü %90 arkalara %10 veriyorum yani arkalara %5 şeklinde dağıtırken önlere %45 güç veriyor ve bu şekilde güvenli yol tutuşu olduğundan bahsediyorlar, sonra da arazi gibi alanlarda zorlanan tekerleğe %100 e kadar tüm torku veririm diyorlar ama bunu araç yapana kadar pati çekmesi yolda kalması hoş olmuyor yani çok geç karar veriyor araçlar. Off road moduna alınca %25 gibi eşit gücü dağıtan araçlarda neredeyse yeni çıkanlarda yok gibi. Bu durumda araç zorlanan tekere güç aktarana kadar zaman kaybı oluyor. Örneğin x marka bir araç 800 nm desek 200 200 torku dağıtmalı ama bunu yapmıyor yeni sistemler nedense.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri