4x4 Demek Dört Lastikten de Çeker Demek mi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan diver6 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,044

diver6

Dalan da bilir
Yer
Almanya
arkadaşlar bana bu günlerde çok fazla bu soru sorulmakta,bu konu hakkında tam bilgiye sahip değilim .fakat bir süre önce sitede bu konuyla ilgili güzel açıklayıcı bir yazı okumuştum. uğur beyin yazısı olabilr.. yazıyı bulamadım.

Sürekli dört çeker araçlarda aynı anda dört tekerlek dönmüyor.. ön ve arka kilitler takılı olması durumunda %100 kilit sisteminde dört teker 50-50 oranda dönmekte diye biliyorum .yardımlara şimdiden teşekkürler..

Etiketler
Ynt: 4x4 Demek Dört Lastikten de Çeker Demek mi ?

birkaç çeşit sistem mevcut. bazı sistemlerde 4 tekerlekte sürekli dönüyor.bazı araçlarda ön teker çekişi standart 4x4 sistemi seçeneğe bağlı yada otomatik moda alınabiliyor (nissan x-trail), bazı araçlarda önler sürekli ama %10 civarı çekiş üretirken
viskozite kavramalı bir sistemle kayma oluşursa arka tekerleklerle birlikte %50 ye kadar çekiş iletiliyor(yeni jeep ürünleri böyle mesela böyle). bazı araçlarda ise arkadan itiş kayma hissedildiğinde ön tekerlere iletiliyor (mercedes ve bmw nin 4x4 otomobilleri). eski nesil arazi araçlarında ise 4 çekiş sistemi el ile devreye alınıyor (pathfinder, land cruiser vs).

Ön, arka ve orta kilide sahip araçlar için dörtte dört çeker diyebiliriz, bir de yeni nesil sistemler var ama bence onlarda %100 kilit gibi olmuyor...

Sizin select trac kaç pozisyonlu... 4h var mı?

2high : Arkada kilit yoksa, arkadan tek çeker. Kilit varsa arkadan 2 çeker... Yüksek hız...

4part time : Arkada kilit varsa devamlı 3 çeker. Kilit yoksa önde 1, arkada 1 devamlı çeker. Yüksek hız....

4high : Arkada kilit varsa gerektiğinde 3 çeker. Kilit yoksa, gerektiğinde önde 1 arkada 1 çeker... 5.2 Zj gibi, Quarda-Trac gibi...

Nötr : Çekilirken, itilirken, aktarma şanzman konumu değişikleri anında kullanılır...

4L : Arkada kilit varsa devamlı üç çeker. Kilit yoksa devamlı önde 1, arkada 1 çeker, Düşük sürat, 2.7 katlamış tork....

ps: Arkadaki kilit Fabrikasyon olan Limited Slip ise, bağlı tekerler arasında gereken tork %70 farktan fazla ise, sertte kaçırır.....

Yani devamlı 4 çekmesi imkansız :smiley:
En fazla 3 :smiley:

4x4 de : 8 eder zaten :smiley: Pardon :smiley:

alfonse bey gerçekten çok güzel açıklamışınız. malesef bunu bilmeyen servisler ve 20 yıllık şöförler var. ben bazıları konuyu kavrasın diye başlık açmıştım çok yararlı olacağı kanatindeyim:smiley: sevgi ve saygılarımla

ayrıca hem önde ham arkada %100 kilit varsa ,dört çeker olmazmı ,yani tüm lastikler 50-50 oranda dört çeker, tabi bu seferde nasıl manevra ve dönüş yapılır oda ayrı bir sorun sanırım:smiley:

Orta diferansiyel var ise, orta diff kilitli + önde ve arkada %100 kilit var ise aracın ürettiği güç %25 lik oranlarda sürekli dört tekerleğe dağılır.
Viraj dönmez, ağır devirde sürekli kazar...

Genel kullanım ise orta diferansiyel kilidi + arka diferansiyelde kilittir. Popüler tercih olmasının sebebi, arka dingilde kilit uygulamasının daha az karmaşık olmasıdır.

Benim tercihim, aracımda bulunan TC sisteminin yanısıra orta diff kilidi ve ilerleyen zamanlarda ARB havalı kilit ön ve arka olacaktır.

benim iki aracım var
1-) Nissan pathfinder 2006= Bu araçta Limited slip şanzıman olamsı lazım. 2WD- Auto -N- ve sonra 4H - 4LO ayrıca rod lock diye bir düymesi var vitesin yanında vs
2-) 97 jeep cherokee var arkada %100 kilt 2WD - N- 4H - 4LO

ilginize tekrar teşekkürler

diver6' Alıntı:
benim iki aracım var
1-) Nissan pathfinder 2006= Bu araçta Limited slip şanzıman olamsı lazım. 2WD- Auto -N- ve sonra 4H - 4LO ayrıca rod lock diye bir düymesi var vitesin yanında vs
2-) 97 jeep cherokee var arkada %100 kilt 2WD - N- 4H - 4LO

ilginize tekrar teşekkürler

Nissan' da "viscoz cauplin" var aktarma şanzmanında.

O lock düğmesine bastığınızda da, bu balatalar grubu tam kilitlenir ve kilitli orta dif gibi çalışır. XJ' deki 4part-time gibi.... Çok ağır şartlar dışında kullanmayınız. Ciddi kaygan olmayan zeminlerde asla aktive etmeyiniz... Asfalt' ta asla... Kırarsınız makineyi, naçizane tavsiyemdir.....

Aracınızı biliyorum... O müthiş beyaz Zj di mi? Sizinle jeep toplantısında tanışmıştık, hatırladınız mı?

Select-Trac aktarma şanzmanınız 4part-time seçeneği olmayanlarından anladığım kadarıyla. Keşke olsaydı, daha iyi olurdu....

%100 kilit var derken...? Std kilit varsa arkada, "%70 Limited Slip" kilittir o. Lsd denir kısaca. Eğer sonradan takılmış Detroit v.s. ise, güzel. Ama devamlı %100 kilit değildir, olamaz, aracı kullanamazsınız yolda....:smiley:

Şimdi ben yazdığım bişeyden emin değilim aslında.... 4part-time seçeneği low dişliyle mi çalışıyor hi dişliyle mi?
Benim bulup denediklerim hi idi? Ama mantıksız geliyor. Belki bozuktular, bilmiyorum?
Bilenler, tecrübe edenler varsa lütfen yazsın, merak ediyorum...

Ön akslarda manuel hub olan araçlarda en KULLANIŞLI sistem , arka ve ön diferansiyellerde LSD dir.
Önlerde %100 kilitin, sizin devreye sokabileceğinizin dışında kalanların kullanışsız olduğu gerçek.
Eğer aracınızı %100 kilit ile donatmışsanız LSD görevini aracınızı korumak adına sizin üstlenmeniz şart. LSD nin belli bir torktan sonra görevini bırakması ve tekrar göreve başlaması eylemi aracınızı korumak içindir. Yoksa adı %100 kilit olurdu.
Yani sizin aracınızda %100 kilit varsa kullanma alışkanlığınızı ona göre geliştirmeniz lazım. Bu elektrikli veya havalı % 100 kilitler içinde geçerlidir. Arazide mücadele ederken takıldığınız yerde tüm pilotaj size kalmış. Zorlar veya zorlamazsınız. LSD işte burada zaten koruyucu sınırlarını belli ediyor. Hem aracımızı koruyalım ve masraf çok çıkmasın, hemde off-road yapalım dediğimiz zaman bu sınırı çizmek %100 kilitte pilota kalmıştır. LSD nin yol alamadığı yerde % 100 kilitte pek işe yaramayıp, zorlamadan ve patinajdan öte gidilemiyor.

Ben CJ-7 me LSD taktıktan sonra LSD nin kabiliyetini bir kez daha gördüm. Bunu yönlendirme mesajım olarakta algılayabilirsiniz. İsteyen arkadaşlarıma arazide beraberken tecrübe etme imkanıda sunarım.

CJ'de ağırlık önde olduğu için ön diferansiyeli LSD+Elektrikli %100 kilit, arka diferansiyeli LSD tercih etmiştim.
Örneğin ;
Dik taşlı ve kayalı bir tımanışta arazi şanzımanı Low konumunda, ana şanzıman 1 veya 2. viteste, ön elektrikli kiliti devreye sokmadan dahi tekerlerin ayrı ayrı boşa çıkması durumunda bile, arka-ön LSD ile ağır ağır sorunsuz yol alabiliyorsunuz.
Sadece %100 kiliti denemek adına kullanıyorum. Burada LSD nin başarılı bir sistem olduğunu anlatmaya çalıştım.
Diferansiyelinize yağ koyarken, LSD için ayrıca kendine özel yağ koyulması pürüzsüz çalışması için gereklidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri