4x4 L200 Almak Istiyorum (bazı Sorularım Var)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bozradagast Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,115

bozradagast

Yeni Üye
Yer
Konya
Web
500px.com
Öncelikle tüm gezenbilir forumuna selam ve sevgilerimle. Aranıza yeni katıldım.

Öncelikle uzun bir süre araştırdıktan sonra bütçeme (60-65.000tl arası) en uygun araç olarak 2012-2014 arası Mitsubishi L200 ü gördüm. Ancak şu an hala yüzde 60 Mitsubishi yüzde 40 Hilux arasında gidip geliyorum.

Bazı sorularım olacaktı,

1- Intense,instyle vs. paketleri arasında sanırım en dolusu instyle olanı, ilave olarak ne fazlalıkları var?

2-2012-2014 arası 4x4 l200 lerin hepsinde kaç diferansiyel bulunmaktadır? Arka-orta-ön diye 3 adet diferansiyel mi var?

3-Hangi bu modellerde hangi diferansiyeller kilitlenebilmektedir? Bazı modellerde Diff-lock diye bir düğme görmüştüm ancak çoğunda artık o yok bu diferansiyel kilidi olmadığı anlamına mı gelmektedir? Yada 4L ye geçirince kendiliğinden arka diferansiyeli kilitlemiş mi oluyor?

4-Amarok exclusive lerdeki gibi tam zamanlı olarak 4h ye alarak şehir içinde hep 4x4 olarak sürebilir miyim? 4h ye alıp 90-100km gibi hızlar yapabilir miyim? Yoksa 4h de dursa bile sadece yine arkadaki iki teker mi çekiş sağlar?

5-Aynı model aralıklarındaki hiluxlar ile l200 ler arasında yaklaşık aynı fiyatları görmekteyim, sizce Hilux l200 den daha kaliteli bir pick up mıdır?

6-100.000km üzeri bir l200 veya hilux çok yorgun bir araç mıdır? Motor aksamından dolayı canım yanar mı ileride?

7-L200 lerde gördüğüm kadarıyla multimedia ekranı falan yok, geri görüş kamerası ve navigasyon için sonradan l200 e uygun multimedia taktırabilir miyim?

İlgi ve alakanıza çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

Etiketler

Bildiğim kadarıyla cevaplıyayım. Toyota hakkında bilgim yok ama iyi araç olduğunu biliyorum. O sebeple L200 ile kıyaslama yapamam.

3. 4L de arka differansiyel otomatik kilitlemiyor. Diff-lock olanlarda R/D düğmesi var, diğerlerinde yok.

4. 4L 'de 70 km hızı geçmemek gerekiyor. Kullanım klavuzunda 2H, 4H ve 4Hlc için 150 km hız sınırı yazılmış. Sürekli 4H gitmek tahrik sistemine zarar verebilir de yazıyor. Ayrıca 2H-4H geçişini 100 km hıza kadar yapabiliyorsunuz.

5. İkiside iyi araçlardır. Ama ben araştırırken L200 diğer pikaplardan sanki biraz daha kullanışlı gibi geldi, o nedenle mitsubishi aldım. Arka diz mesafesi, yakıt ekonomisi ve manevra kabiliyeti biraz daha iyidir.

6. Şu günün teknolojisinde araçlar için 100.000 km fazla bir değer değildir. Bu sadece bu iki araç için değil bütün araçlar için geçerlidir. L200'ler kolay kolay arıza verip sizi yolda bırakmazlar. Alt yapısı Pajero ile aynıdır. Ama arıza verdiğinde orijinal parça fiyatları biraz yüksektir. Bu L200 e özel değil, genel olarak tüm Japon araçlarında bu şekildedir. Fazla arıza vermedikleri için stoklu çalışmaz servisler :smiley:

7. Multimedya sonradan taktırılabiliyor. Benim aracımda Cyclone marka olanı var. Torpido üstüne tam uyumlu olarak takılıyor. Ama kendi yol bilgisiyarı ekranını kullanamıyorsunuz. ( yükseklik, yakıt bilgileri, sıcaklık vs.) Cyclone'da Geri görüş kamerası, dvd oynatıcı ve navigasyon var. İnternetten araştırabilirsiniz. Başka modeller de var, ama alırken mutlaka 4x4 'e uyumlu olanını almak gerekiyor. 4x2 ler için olanları taktığınızda çalışmayabiliyormuş.

@kudesci bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim, o zaman anladığım kadarıyla R/D düğmesi olup olmadığına varsa bile çalışıp çalışmadığına dikkat etmeliyim alırken. Bir de bazı mitsubishi lerde 4 tane takviye vitesi gördüm, yani, 2h-4h-4Hlc bir de galiba 4LLc gibi bir şey görmüştüm.

2h arkadan itişli, 4h 4 çeker hızlı, 4L torku fazla ve ağır 4 çeker, 4hlc 4llc olarak adlandırılanlar nedir?

Evet dediğiniz gibi hızlı ve yavaş orta kilitli. Bu kilitteyken dört teker aynı hızda dönmez. Gücü %50 öne %50 arkaya verir. Kilitsiz durumdaki oranları bilmiyorum ama torkun fazlasını arka cekişe veriyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evet dediğiniz gibi hızlı ve yavaş orta kilitli. Bu kilitteyken dört teker aynı hızda dönmez. Gücü %50 öne %50 arkaya verir. Kilitsiz durumdaki oranları bilmiyorum ama torkun fazlasını arka cekişe veriyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şimdi taşlar yerine oturdu galiba :D Henüz bir 4 çeker sahibi olamadığımdan bu konuları karıştırıyordum.

Bir de size şunu sormak istiyorum, dört çeker yerine iki çeker olanı alırsam, çamur olmayan, kar olmayan ancak yokuş olan bağ bahçe yollarında beni üzer mi? 800 rakımdan 1350 rakıma çıkıyorum, arkasına malzeme doldurup iki çeker ile zorlanmadan çıkabilir miyim? (Yol sadece hafif taşlı toprak yol çamur yok)

Selam...
Son yazdığınıza cevap vereyim ilk olarak.Isuzu D MAX 4X2 aracımız var kuru zeminde dağa tepeye çıkarken yani aşırı çaur kar olmayan yerlerde bi hayli iyi tabi ki lastiklerde önemli Bf At serisi lastik aldım gayet başarılı bizim işimizi görüyo fazlasıyla 4x2 araç.
Ama sizin beklentiniz nedir. 60 cm ile 100 cm arası kar yarıcam aks boyu çamurda gidicem derseniz 4x4 alın yok hafif arazi derseniz doğru lastik şeçimiyle rahatça gezersiniz 4x2 araçla.
Gelelim L200 e kesinlikle ESP lisini alın R D Locklu yani ESP siz olanı yolda tutamıyoruz buzda karda, esp olmadığı için aracın yapısıda yüksek zaten acayip savruluyor ve kayıyor. ESP Lİ olanlarda ASTC var, yani aktif kontrollü çekiş sistemi ve buda orta diferansiyel kilitti serisi oluyor.hele ki bi de otomatik vites olursa sadece direksiyonu tutman yeterli gerisini o halleder.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri