5.25 Çekme Karavan Ile Gezilir Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mesuduz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,965

mesuduz

Her nereye gitsen, kendini yanında götürürsün.
Yer
İstanbul
Merhaba;
Daha önce sorulmuş sualleri tekrarlamaktan utanıyorum ama.. Sitede neredeyse okunmadık şey bırakmadım. Facebook grupları vs bilgileri de taradım ama kafam bir türlü netleşmedi. Geyik muhabbeti veya tartışma aramıyorum. Süper tecrübî ve teknik paylaşımlar yapan ağabeyler dostlar var :smiley: Onlardan yardım istiyorum.

1- Arabam Citroen C4 Cactus. Dizel 1.6 Yarı otomatik. 230 / 1750 Tork veriyor kağıt üzerinde. Elbette satıp başka araba alabilirim ama evvela öğrenmek istiyorum karavan çekebilecek mi bu araba?

2- Erba 5.25 piyasada çok tutuluyor son yıllarda. İçinde yaşamak için ideal ebat olabilir ama gezmeye kalkarsam bunalıma girer miyim? Bir süredir Ordu'da yaşıyorum, bir süre daha buralardayım. Karavanı arabamla yaylaya çıkarmaya kalkmak hayal midir, mümkün müdür? Çıkarken motorun, inerken frenlerin ve şanjmanın canına okur muyum yoksa gayet normal devam mı? Aşırı yüklemeden, su deposu filan boş olarak elbette.

3- Daha rahat çekmek için 4 metre civarında bir karavan alsam, satarken çok zorlanır mıyım, çok değer kaybeder mi?

Şimdiden çok çok teşekkürler saygılar sevgiler...

Merhaba; Daha önce sorulmuş sualleri tekrarlamaktan utanıyorum ama.. Sitede neredeyse okunmadık şey bırakmadım. Facebook grupları vs bilgileri de taradım ama kafam bir türlü netleşmedi. Geyik muhabbeti veya tartışma aramıyorum. Süper tecrübî ve teknik paylaşımlar yapan ağabeyler dostlar var :smiley: Onlardan yardım istiyorum. 1- Arabam Citroen C4 Cactus. Dizel 1.6 Yarı otomatik. 230 / 1750 Tork veriyor kağıt üzerinde. Elbette satıp başka araba alabilirim ama evvela öğrenmek istiyorum karavan çekebilecek mi bu araba? 2- Erba 5.25 piyasada çok tutuluyor son yıllarda. İçinde yaşamak için ideal ebat olabilir ama gezmeye kalkarsam bunalıma girer miyim? Bir süredir Ordu'da yaşıyorum, bir süre daha buralardayım. Karavanı arabamla yaylaya çıkarmaya kalkmak hayal midir, mümkün müdür? Çıkarken motorun, inerken frenlerin ve şanjmanın canına okur muyum yoksa gayet normal devam mı? Aşırı yüklemeden, su deposu filan boş olarak elbette. 3- Daha rahat çekmek için 4 metre civarında bir karavan alsam, satarken çok zorlanır mıyım, çok değer kaybeder mi? Şimdiden çok çok teşekkürler saygılar sevgiler...

Son düzenleme:

Merhaba.

Erba konusunda yazılmış çok yazı var.
Bunlardan % 90 ı olumsuz, özellikle benim yazdıklarım.

Erba çok ağırkaravan yapıyor, gezmeye değil, mokampa koymaya uygun.
Ucuz ve kullanışlı bir karavan, ama gezmeye değil, mokampa uygun.

Mevcut yarı otomatik aracınızla o karavanla, dağda bayırda,
yaylada seyehat etmeniz mümkün değil,
aracınızı berbat edersiniz.

Düzgün bir 4 / 4.25 hafifi bir karavanı tercih edin.
Mobilya düşkünü değil de, gezme meraklısıysanız,
bir çoklarının çok küçük gördüğü, benim yıllarca severek kullandığım,
Güney 4 m lik karavanı tercih ederim.
Onunla dağa da çıkarsınız, bağa da.
Çok hafif, kullanışlı.
3 kuruş aşağısına da rahatlıkla satarsınız.

Veya gücünüz yetiyorsa Weinsberg veya Adria dan 3.90 -4.25 civarlarında bir karavan alın.
Her ikisi de kaliteli, hafif güzel karavanlar, yalnız fiyatları uçuk...
Karar sizin, hayırlı olsun.

Alıntılamak ne işe yarıyor? Bilmediğim için soruyorum, teşekkürler :smiley:

alıntılamak bir işe yaramıyor gönderdim ama silmeyide beceremedim , alıntı sayfaya benden hediye kaldı :sweatsmile:
Bencede 5 .25 karavan almayın karavan üretcilerinin bldirdigi agırlıgın saglamasını yapmanızı öneririm
bildigim kadarıyla sizin aracınız 1100 kg civarında çektiginiz karavan araçtan agır olmamalı yoksa araba karavanı degil karavan arabayı gezdirebilir 5.25 karavanının 1500 kg dan aşagı olacagını düşünmüyorum
aracın kullanım kitabında çekebilecek romork agırlıgı hakkında bilgi olmalı inceleyin derim
benim kendi yaptıgım karavan 800 kg olmasına ragmen yandan esen rüzgar arabamı etkiliyor bilmenizi isterim

Son düzenleme:

merhaba. almayın yapmayın.
az olmakla beraber tecrübem şöyle:
100 bg düz vitesli aracımla erba 340 karavanımı (900kg) çekiyorum. küçük rampalarda bile bir küçük vites gerekiyor.
o agirlikla bir karavanı yayla yollarında düşünemiyorum !
şanzımana da çok dikkat edin. mümkünse manuel vitese geçin.
bol keyifli geziler
saygılar

benim önerim başta karavanı kiralamanız yönünde olacaktır. veya aynı uzunlukta bir aracı kullanmanızı öneririm. dönüşler yokuşlar sıkışık trafik vs gibi test ettikten sonra karar verin bence uzunluğuna. youtube da takip ettiğim evli bir çift vardı. 750 kg lık küçük bir karavanları ile seyahat ederlerdi. bir baktım bu sene onu satıp araç üstü çadır almışlar. araçlarınıda jiple değiştirmişler. açıyorlar katlanır masa sandalyelerini yemeklerini yiyor manzaranın keyfini çıkarıyorlar sonra üstte uyuyup başka yerlere doğru ilerliyorlar. karavanı sordum, bizimki küçüktü bize tv ve mutfak hariç artısı yoktu ve portatif kamp tüpleri işimizi görmekte tv de izlemiyoruz çadır da aynı yatak konforunu tattırıyor demişlerdi. tabi bir aracın gittiği yol ve karavanın giremeyeceği yollardan bahsettiklerinde hak vermiştim. bence dediğim gibi en azından kiralık bir modelle başta bir tatil yap ve sonra karar ver.

Herkese teşekkürler; bizzat tecrübe ettiklerini paylaşanlara hassaten teşekkürler!

Ben herhalde mini'ci olacağım. Veya midi :smiley: Hatta en iyisi mobilyasız alıp kafama göre takılmak galiba..

Saygılar sevgiler şahane gezmeler <3

Bu haftasonu 5.25 karavanımız ile Cumartesi öğlen Foca İngiliz burnuna gittik orada gece kaldık pazar akşamı geri döndük, 5.25 karavanımızı linea 1.6 dizel arabamız ile çektik. Çok keyifli iki gün geçirdik, ne Ortiz 5.25 karavanımız ne de linea 1.6 dizel araçımız bizi üzmedi. Cumartesi ve Pazar bulunduğumuz yere bir çok piknikciler de geldi, onların neredeyse tamamının ilgi odağı olduk. Her insanın karavan hayali düşüncesi varmış kimisi soruları ile kimisi de dayanamayıp karavanın içini gezerek karavanımızı ve bizi mutlu ettiler. 5.25 karavan ile Foca'nın ranpalarında eşim otcu olduğu için durarak ot toplamasına imkan verdim, 5.25 karavanımız rahat rahat ramplarda kalktı dar alanlarda rahat manevra yapma beçerisini gösterdi. Bu demek ki 5.25 karavan ile gezilir. Biz daha çok gezeceğiz..:smiley:

5.25 karavan ile Foca'nın ranpalarında eşim otcu olduğu için durarak ot toplamasına imkan verdim, 5.25 karavanımız rahat rahat ramplarda kalktı dar alanlarda rahat manevra yapma beçerisini gösterdi.

Ee. çocukluktan şoför olmanın farkı bu...
Bu başarıda, bu konudaki tecrübenizin payı inkar edilmez.

Sağlık ve mutlulukla gezin.-
--------------------------------------------------
Yakıt artışı konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Vakıa Foça - İzmir yolu dümdüz..
Esas ilgimi çekecek olan, mesela İzmir - Ankara tipi inişli çıkışlı
Anadolu yollarındaki ortalama yakıt.

Ben otomatik 2000 cc Ford Kuga ile max. 90 km hızlarda bu
tip yollarda yüklü ağırlığı 1.100 Kg. karavanla,
10 Lt. nin altını pek görmüyorum.
Yol düz ise mesele yok da, öyle yol da yok. :smiley:

Bu bakımdan, sizin karşık bir yoldaki ortalamanız beni aydınlatacak.
Otomatik şanzımanlar biraz fazla yaktırır ama,
Fiatın multijet teknolojisinin ortalama yakıt düşürmeye
katkısı olduğunu zannediyorum.
Siz araç kullanımında tecrübeli olduğunuz için,
verilerinizi önemsiyorum

Ee. çocukluktan şoför olmanın farkı bu...
Bu başarıda, bu konudaki tecrübenizin payı inkar edilmez.

Sağlık ve mutlulukla gezin.-
--------------------------------------------------
Yakıt artışı konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Vakıa Foça - İzmir yolu dümdüz..
Esas ilgimi çekecek olan, mesela İzmir - Ankara tipi inişli çıkışlı
Anadolu yollarındaki ortalama yakıt.

Ben otomatik 2000 cc Ford Kuga ile max. 90 km hızlarda bu
tip yollarda yüklü ağırlığı 1.100 Kg. karavanla,
10 Lt. nin altını pek görmüyorum.
Yol düz ise mesele yok da, öyle yol da yok. :smiley:

Bu bakımdan, sizin karşık bir yoldaki ortalamanız beni aydınlatacak.
Otomatik şanzımanlar biraz fazla yaktırır ama,
Fiatın multijet teknolojisinin ortalama yakıt düşürmeye
katkısı olduğunu zannediyorum.
Siz araç kullanımında tecrübeli olduğunuz için,
verilerinizi önemsiyorum

merhaba
inişli çıkışlı yol için bilgi verebilirim:
karavan erba 340, araç scenic 1,5dci. rota izmir-bursa-bolu. klima yolcu ve eşya yok. ortalama normalde 4,5 - 5,0 olması gerekirken 7,0 oldu.
yazın klima açık ve yüklüyken izmirden denizli ve edremit rotalarında 6,5 lt olmuştu.
bilgilerinize

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri