5.9 Ilk Çalıştırmada Sarhoşluk Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arslan besliyorum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,047
Merhaba arkadaşlar. Zavoli LPG sistemli bir 5.9 zj sahibiyim. Son birkaç aydır motor soğuk iken çalıştırdığımda marş almakta problem yok lakin 15-20 saniye kadar (gaza geçmeden çok önce) motor sarhoş çalışıyor lakin stop etmiyor. Belli ki benzini rahat yakamıyor. Biraz ısındıktan sonra kendiliğinden normal çalışmaya geçiyor. Normal usta ve LPG ustalarına ayrı ayrı gittim hepsi diğerine paslıyor ve problem yok diyor. Bu konuda yardımcı olabilecek, başından geçen var mı?
Teşekkürler

Etiketler

eğer soğuk havada olan bir şey ise, ve ateşleme sistemi yani bujiler bobinler/kablolar vs tamamen sağlam ise, büyük ihtimalle bazı silindirlerin içerisine çok az miktarsa su sızıntısı oluyordur. su buharlaşıp tahliye olana kadar da düzensiz çalışır. yani kapak, kapak contası, valf yataklarının kenarlarından aşınma eskime erime olduysa zaman içinde bu semptomlar görülüyor. zaten sürekli kullanıyorsanız yaklaşık 50 60 bin km içinde egzosta su buharı görmeye başlayacaksınız. kış ise motoru sıkıştırınca duman atacak. radyatör hortumları çok gergin olacak. alt devirde fark edilmeyecek. eğer erken dönemdeyseniz, çok az miktarda su eksilmesi, bazen genleşme tankının kapağının kenarında terleme ıslaklık yada kurumuş antifriz kalıntısı görürsünüz. ayrıca yağ doldurma kapağını açınca ardındaki koruyucu eğir büğrü plastik parçayı çıkartırsanız sarı renkli bir tür köpük görmeniz muhtemel. su kaçakları oluşmaya başlayınca eğer erken dönemdeyseniz soğutma suyunun içinde yağ görmezsiniz. ancak yağın içinde çok az miktarda su buharının oluşmasından ötürü bu şekilde sarı renkli köpük birikimi olmaya başlar. KJ liberty de yaşadım ve girişmişken herşeyi yeniledim. oradan biliyorum. arıza bu tip bir problemden ileri geliyorsa beklemeden tamiri şarttır yoksa komple bloğu yaptırmanız gerekir. 5.2 ve 5.9 lar hertür hararete karşı çok hassas motorlar idi. LPG ile kullanımda motor iç soğutması benzin ile sağlanamadığından valfler ve valf yatakları daha çabuk şekilde deforme oluyor.

Merhaba arkadaşlar. Zavoli LPG sistemli bir 5.9 zj sahibiyim. Son birkaç aydır motor soğuk iken çalıştırdığımda marş almakta problem yok lakin 15-20 saniye kadar (gaza geçmeden çok önce) motor sarhoş çalışıyor lakin stop etmiyor. Belli ki benzini rahat yakamıyor. Biraz ısındıktan sonra kendiliğinden normal çalışmaya geçiyor. Normal usta ve LPG ustalarına ayrı ayrı gittim hepsi diğerine paslıyor ve problem yok diyor. Bu konuda yardımcı olabilecek, başından geçen var mı?
Teşekkürler
ayrıca benzin enjektörlerini de kontrol ettirmelisin

kışın anlaşılır ne olacağı. semptomlar benim yaşadığım şeyle aynı.

motorun üst kapakları sökülüyor valfler bozuksa yenileri yada çıkması ile, valf yatakları ise yenileri ile değiştiriliyor. aynı şekilde zaten söküldiği için meburen kapak contaları, egzos manifold contaları ve emme manifold contaları değişiyor. tüm bunları yaparken benim gibi sonradan aklınız başınıza gelmesin, yeni radyatör yeni devirdaim pompası ve mümkünse yeni termostat takılmalı. parçaları rockauto.com dan alıp 25 günde teslim alabilirsiniz. cüzi bir gümrük ödenir. masrafı 5000 tl yi bulacaktır ama aracın çekişi muazzam olur.

burada önemli olan şey şu, araç herhangi bir durumda su eksiltiyormu? mesela 2 ayda 1 litre kadar. yada daha fazlası. radyatör hortumları araç çalışırken aşırı yumuşak yada aşırı şişkinmi? egzostan su damlıyormu? hararet sürekli aynı kalıyormu? sıcak havada aynı rölanti sorunları varmı?

ben benim yaşadıklarımı anlatayım siz paralellik varsa not alırsınız.
araç son iki kış çalıştıktan sonra titremeye, 2 3 dk kada ısınmazsa çekişten neredeyse istop edecek kadar düşmeye başladı. 2 yaz önce bir gün evin önüne park ettim. motoru kapattım, tesadüfen aksesuar pozizyonunda kadranlara bakarken gözümün önünde hararet yükseldi, hemen inip motora baktım buhar vardı ve yere su damlıyordu. bir daha tekrarlanmadı. yine de genleşme tankı kapağını değiştirdim. 2 sene içince aracın üst devir performansı belli etmeksizin düşmeye başladı, özellikle dip gaz yaptığım zamanlarda sanki silindirleirn bir yada ikisinde ateşeme olmuyormuş gibi sallantılar meydana geliyordu. alt devirde hiçbir çekiş sorunu yokken üst devirde adete ölüydü. maks hız 140 civarında geziyordu. tüketim ise normaldi. en sonunda 3. kış, araç dip gaz yapıp benzinciden yola çıkarken beyaz duman atmaya başladı. zaten su eksiltme de 2 haftada 1 litreye düşmüşken 2 günde 1 litreye düştü. aracım tek tek silindirlerinin kompresyonun ölçtüm. hepsi aynı çıktı. yani sorun üst devirde meydana geliyordu. motoru söktük, geceden bekleyen aracım motorunda iki silindirde az miktarda su birikmişti, conta çok bozuk değildi bu zatne düşük devirdeki problemsiz çalışmanın açıklamasıydı. sorun LPG nin aşırı ısısına maruz kalan, valf yataklarının deforme olup su kaçırması idi.

aracı yaptırdım yaklaşık 5000 tl ye mal oldu. TR den parçaları alsaydım 7000 8000 arası tutardı. ancak performans müthiş fark etti. ilk çalıştırmada tamamen yeni bir araç gibi oldu. vites geçişleri vs de yeni bir araç gibi net olmaya başlamıştı.

su eksiltme yok ise, ateşleme ye bakmak gerektiğini tekrar belirtmekte fayda var. distribütör, bobin ve buji kabloları vs de benzer hisse neden olabiliyorlar. ancak v8 de bunun bu kadar belirgin hissetmemeniz lazım.

yazmayı unutmuşum. eğer bir süredir su kaçağı var ise, aracın yağ karterinde ve dolayısı ile yağ kapağının dibinde hardal renkli birikinti olur. daha kötü durumlarda genleşme tankında yağ izleri görülür.

motorun üst kapakları sökülüyor valfler bozuksa yenileri yada çıkması ile, valf yatakları ise yenileri ile değiştiriliyor. aynı şekilde zaten söküldiği için meburen kapak contaları, egzos manifold contaları ve emme manifold contaları değişiyor. tüm bunları yaparken benim gibi sonradan aklınız başınıza gelmesin, yeni radyatör yeni devirdaim pompası ve mümkünse yeni termostat takılmalı. parçaları rockauto.com dan alıp 25 günde teslim alabilirsiniz. cüzi bir gümrük ödenir. masrafı 5000 tl yi bulacaktır ama aracın çekişi muazzam olur.

burada önemli olan şey şu, araç herhangi bir durumda su eksiltiyormu? mesela 2 ayda 1 litre kadar. yada daha fazlası. radyatör hortumları araç çalışırken aşırı yumuşak yada aşırı şişkinmi? egzostan su damlıyormu? hararet sürekli aynı kalıyormu? sıcak havada aynı rölanti sorunları varmı?

ben benim yaşadıklarımı anlatayım siz paralellik varsa not alırsınız.
araç son iki kış çalıştıktan sonra titremeye, 2 3 dk kada ısınmazsa çekişten neredeyse istop edecek kadar düşmeye başladı. 2 yaz önce bir gün evin önüne park ettim. motoru kapattım, tesadüfen aksesuar pozizyonunda kadranlara bakarken gözümün önünde hararet yükseldi, hemen inip motora baktım buhar vardı ve yere su damlıyordu. bir daha tekrarlanmadı. yine de genleşme tankı kapağını değiştirdim. 2 sene içince aracın üst devir performansı belli etmeksizin düşmeye başladı, özellikle dip gaz yaptığım zamanlarda sanki silindirleirn bir yada ikisinde ateşeme olmuyormuş gibi sallantılar meydana geliyordu. alt devirde hiçbir çekiş sorunu yokken üst devirde adete ölüydü. maks hız 140 civarında geziyordu. tüketim ise normaldi. en sonunda 3. kış, araç dip gaz yapıp benzinciden yola çıkarken beyaz duman atmaya başladı. zaten su eksiltme de 2 haftada 1 litreye düşmüşken 2 günde 1 litreye düştü. aracım tek tek silindirlerinin kompresyonun ölçtüm. hepsi aynı çıktı. yani sorun üst devirde meydana geliyordu. motoru söktük, geceden bekleyen aracım motorunda iki silindirde az miktarda su birikmişti, conta çok bozuk değildi bu zatne düşük devirdeki problemsiz çalışmanın açıklamasıydı. sorun LPG nin aşırı ısısına maruz kalan, valf yataklarının deforme olup su kaçırması idi.

aracı yaptırdım yaklaşık 5000 tl ye mal oldu. TR den parçaları alsaydım 7000 8000 arası tutardı. ancak performans müthiş fark etti. ilk çalıştırmada tamamen yeni bir araç gibi oldu. vites geçişleri vs de yeni bir araç gibi net olmaya başlamıştı.

su eksiltme yok ise, ateşleme ye bakmak gerektiğini tekrar belirtmekte fayda var. distribütör, bobin ve buji kabloları vs de benzer hisse neden olabiliyorlar. ancak v8 de bunun bu kadar belirgin hissetmemeniz lazım.
Hocam neticede problemin kaynağı lpg sistemi midir? ekonomik olması için taktirdigimiz

LPG yakıtıdır. benzin gibi sıvı halde gelen yakıtların bir bölümü, yanamadan motorun iç ısısını düşüşmekte işe yarar ve dışarı atılır. gaz halinde gelen yakıt yanmadan dışarı çıkarken buharlaşamayacağı için motorun iyi soğuyamayan metal bölümlerini bozuyor. tasarımla ilgili bir durum. valfler valf yatakları gibi. sonrada conta bozuluyor. tamir edilemezse araç su eksiltip çok çabuk hararet yapar ve üst kapak ve sonra blok zarar görür.

yazmayı unutmuşum. eğer bir süredir su kaçağı var ise, aracın yağ karterinde ve dolayısı ile yağ kapağının dibinde hardal renkli birikinti olur. daha kötü durumlarda genleşme tankında yağ izleri görülür.
Burada bir tırnak açayım. Kullandığım Mercedes'te yaşadığım ve çözdüğüm bir sorun şu; külbütör havalandırma deliklerinin tıkanması sonucu, yağ kapağında hardal renkli birikim oluşur. Bu birikimin conta yanığı ile ilgisi yoktur ama işi bilmeyenler bunu araç conta yaktı olarak yorumlar. Yapılması gereken havalandırma hattının (PCV sistemi) temizlenmesidir. Motorun yapısına göre iyi değerlendirmek gerekir.
İlgili bir video:
Video: https://youtu.be/cQ37ayKcCYo

güzel bilgi. tek başına semptomlar zaten teşhise yeterli değil. birçok şeye bakmak lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri