5.viteste Titreşim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,414

schweps

Zirve
Merhabalar,
Aracı düz yolda 5.vitese aldığımda anormal bir titreşim oluyor. Hangi devir veya hızda olursa olsun yapıyor. Ancak yokuş aşağı araç akarken 5.vitese aldığımda aynı ses ve titreşim yok. Gaza bastığımda oluyor.
Şanzımandan kuşkulanıyorum ama sadece 5.viteste yapması normal mi?
Araç 110 defender, 300tdi, RN 380

Etiketler
Güncelleme,
Yabancı forumlardan araştırdığım kadarıyla, R380'lerin kronik sıkıntısıymış bu. Özellikle römork veya karavan çeken araçlarda.
Benzer sıkıntıyı yaşayanların karşılaştıkları durumlar; rulman aşınması, dağılması, 5.vites dişlisinde kırık veya milde eğilme şeklindeymiş.
Sorun sadece rulmandaysa, yağ pompası flanşından değişimi mümkünmüş. Yani şanzıman inmeden, araç üzerinde.
Araç park halinde ve çalışır durumda iken transfer kutusundan "N" ye alıp tüm vitesleri denedim ancak yük altında kendini gösteren bir titreşim olduğu için bir sonuç elde edemedim bu denemeden.
Henüz metal parçaları için şanzıman yağına baktıramadım.

Güncelleme,
Yabancı forumlardan araştırdığım kadarıyla, R380'lerin kronik sıkıntısıymış bu. Özellikle römork veya karavan çeken araçlarda.
Benzer sıkıntıyı yaşayanların karşılaştıkları durumlar; rulman aşınması, dağılması, 5.vites dişlisinde kırık veya milde eğilme şeklindeymiş.
Sorun sadece rulmandaysa, yağ pompası flanşından değişimi mümkünmüş. Yani şanzıman inmeden, araç üzerinde.
Araç park halinde ve çalışır durumda iken transfer kutusundan "N" ye alıp tüm vitesleri denedim ancak yük altında kendini gösteren bir titreşim olduğu için bir sonuç elde edemedim bu denemeden.
Başka model araçlarda şaft probleminden kaynaklı sorun olabiliyor. isterseniz kolay olanı deneyin.

Güncelleme,
Belli ki bir boşluk var. Rulman ya da senkromeç problemi gibi gözüküyor. Çok ilerlemedikçe büyük bir sorun değil. Ben 9 yıldır bu şekilde kullanıyorum ama benimki biraz ilerledi :smiley:

iyi günler
yüke bindiğinde, rampa yukarı gaza yüklenildiğinde aracı titreten genellikle şafttır.
şaftın şaseye bağlandığı yerde askı bilyesi vardır. onu kontrol ettirin.
veya yakınınızda şaft balansçısı varsa onlara bir gösterin.

Merhabalar,
Şaft veya yürüyen aksamdan olduğunu düşünmüyorum. Çünkü aynı devir veya aynı hızda 4.viteste benzer titreşim olmuyor.

Not: Bizim araçlarda şaft şaseye bağlı değil.

Belli ki bir boşluk var. Rulman ya da senkromeç problemi gibi gözüküyor. Çok ilerlemedikçe büyük bir sorun değil. Ben 9 yıldır bu şekilde kullanıyorum ama benimki biraz ilerledi :smiley:
Muhtemelen dediğiniz gibidir. Ama bunu için şanzımanın inecek olması bile beni huzursuz ediyor.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

arkaya giden şaftı söksen
dört çekere takıp önden çekişli gibi kullanıp bir denesen
en azından şaftı elemiş olursun

Denenebilir ancak şafttan kaynaklansa 5.viteste tekerlerin döndüğü hıza 4.viteste çıktığımda da yapmaz mıydı?

Dediğiniz gibi, vites kaç olursa olsun, araç aynı hızda gittiği zaman şaft aynı hızda dönecek. Dolayısıyla şafttan kaynaklanma ihtimali benim de hiç aklıma yatmadı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhabalar,

Benim de 300 Tdi, R380, 110 Defender' im var.

Bende sizin gibi 5 viteste çok ciddi bir titreşim yaşıyordum. Motor kulaklarından tutunda, şafta kadar, istikamet kütüklerinden turunda Transfer Case'e kadar nelere baktık bulamadık. Biraz fazla detaycı düşündüğümüz için yabancı sitelerden de oldukça fazla araştırdım ama çok net bir cevap bulamadım.

Daha sonra eski 7.16 lastiklerim kabak olunca ve BF Goodrich aldıktan sonra adam gibi bir rod-balance yaptırdım. (Not: Kamyoncularınkinden olmayan) Otomobil rod-balance 'ı

Ve vibrasyon kesildi. Meğersem olay sadece düzgün bir rod-balance gibi basit bir şeymiş. Yani kıssadan hisse R380 oldukça güçlü bir Gear Box diye biliyorum. Heavy-off road yapmıyorsanız bence iyi bir yerde Rod-Balance yaptırın derim.

Açıkçası şunu da belirtmeliyim; motorlu taşıtlarda vibrasyon belirli bir aralıkta meydana gelir, ve bu bahsedilen belirli aralığın hemen altında vibrasyon oluşmaz ve hemen üstünde ise kesilir.

Ondan doları devir/hız ilişkisine bakarsak 5. viteste ne zaman sonra vibrasyon kesiliyor onuda bilmek gerekir.

Bayır aşağı (eğimde altında) vibrasyona yük biner yani ön tekerlerden(zeminden) alınan enerji (tekerin zemine baskısı ile) dingil, amortisör, şasi, motor kulağı sıralaması ile uzar gider ve vibrasyon bu arada zayıflar (kaybolmaz) hissedilen seviyenin altına iner. Ne zaman ki siz enerji tek bir nokta da değilde tüm şasede dengeli tutarsanız (düz yolda normal sürüş) işte o zaman vibrasyon tüm şasede hissedilir.

Saygılarımla
Murat

Murat bey merhaba,
Paylaşım için teşekkürler.
Şayet balans kaynaklı olsa, 4.viteste aynı hıza ulaştığımda da titreşim yapmaz mıydı?

Rica ederim, ne demek. Her zaman

Bu arada hitap açısından isminiz nedir ?

Evet haklı olabilirsiniz.

Ben 110 ile 120 de balans hissediyordum.
4. viteste hiç o surratlere çıkmayı denemedim açıkçası.

Başka bir aktarma organindan da kaynaklanıyor olabilir.

Tam olarak hangi hız aralığında titreşim meydana geliyor ?

Birdr hangi il ve ilçede ikamet ediyorsunuz?

Ben, Istanbul / Tuzla 'da ikamet ediyorum.

Saygılar.

Günaydın,
Şöyle izah edeyim. 5.vitese aldığım hız 80 iken de yapıyor, 90'da aldığımda da yapıyor. Acaba kesecek mi diye hızlandığımda ise artarak devam ediyor.
Yabancı forumlarda, şanzımandaki aşınmaların ATF Dexron IID den kaynaklanabileceğini, onun yerine MTF 94 kullanılmasını öneriyorlar.

Şenol
Kdz.Ereğli

Son düzenleme:

Günaydın,
Şöyle izah edeyim. 5.vitese aldığım hız 80 iken de yapıyor, 90'da aldığımda da yapıyor. Acaba kesecek mi diye hızlandığımda ise artarak devam ediyor.
Yabancı forumlarda, şanzımandaki aşınmaların ATF Dexron IID den kaynaklanabileceğini, onun yerine MTF 94 kullanılmasını öneriyorlar.

Şenol
Kdz.Ereğli

Günaydın Şenol Bey

Şimdi daha iyi anlıyorum. Tahmin ettiğimizden farklı bir durum söz konusu. Artarak yükselen bir titreşim var ise durum biraz karışık. Kesinlikle rod balance olmadığı kanısındayım.

Şaft gibi, priz direk gibi bir milin yaptığı bir salınım ancak artarak böyle bir vibrasyon eğrisi gösterir. Yüksek hızlara çıkmayınız, kalıcı bir hasar meydana gelmesin.

Bir defasında bir abimizin 300 Tdi LT77 şanzımanlı aracında böyle bir sıkıntı olduğunu hatırlıyorum. Çok enteresan, hidrolik direksiyon kutusundaki deve boynunu değiştirerek olayı çözmüştü diye aklımda kalmış. Gün içinde kendisi ile görüşüp yorumlarını sizinle paylaşırım.

Saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri