5 Yataklı Ithal Karavan Mı Yerli Karavan Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Baytaş Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,350

Baytaş

Yeni Üye
Merhaba, yeni üye oldum, google arama motorundan çekme karavan araştırırken bu siteyi buldum hem tanıştım için çok mutlu oldum, konu yorumları okudum bilmedim bilgileri öğrenmiş oldum. Herkesin emeklerine sağal olsun.
Biz üç çocuklu bir çekirdek aileyiz, 15, 12, 6 yaşında çocuklarım var. Geçen sene karadeniz toru yaptım, ta trabzona kadar gittim, tüm seyahatımız çadırla oldu, çok eğlenceli ama tabiki yorucu oldu. Şimdi çekme karavan sahibi olmak isteğile araştırma yapıyorum. 5 yataklı karavan, bütçem en yüksek 350.000 ₺ civarında. Yerli alıyım mı ithal mı kafam karıştı. Sizlerin tavsiye önerileriz benim için çok yararlı yardımcı olucaktır.
Teşekkür ediyorum.
Saygılar
Baytaş

Merhaba, yeni üye oldum, google arama motorundan çekme karavan araştırırken bu siteyi buldum hem tanıştım için çok mutlu oldum, konu yorumları okudum bilmedim bilgileri öğrenmiş oldum. Herkesin emeklerine sağal olsun.
Biz üç çocuklu bir çekirdek aileyiz, 15, 12, 6 yaşında çocuklarım var. Geçen sene karadeniz toru yaptım, ta trabzona kadar gittim, tüm seyahatımız çadırla oldu, çok eğlenceli ama tabiki yorucu oldu. Şimdi çekme karavan sahibi olmak isteğile araştırma yapıyorum. 5 yataklı karavan, bütçem en yüksek 350.000 ₺ civarında. Yerli alıyım mı ithal mı kafam karıştı. Sizlerin tavsiye önerileriz benim için çok yararlı yardımcı olucaktır.
Teşekkür ediyorum.
Saygılar
Baytaş
350 bin gibi bir bütçeyle girip bu işi keyfiyle yapmak için tabii ki Avrupa karavan. Ama plakalı ve yeni (Veya haşatı çıkmamış) bir avrupa karavancık alınır ve keyifle gezilir.
Ancak bu fiyatlara camper da bakılabilir. Her ne olursa olsun çekme karavandan daha mobil olursunuz. Karadeniz gibi yerlere çekme karavanımı çekmiyorum bile. Arabada da ısıtıcı yatak matak var her yere küçük araba ile gidiyorum. Karavan beni istediğim bir yerlerde uzun süreli kullanımlar için hazır bekliyo. Yani çekme karavanla çılgınlar gibi gezmiyorum son zamanlarda. Ama çok iyi şöfersinizdir her yere çekecem götürecem dersiniz ona bir şey diyemem. Çok kılcal yollara kadar girip çıkan insanlar da var. Bunu da biliyorum. Ama trafikte çekme karavan kullanmak genel manada ekstra külfet getiren ve stres katsayısını arttıran sevimsiz bir şey. Bazen seksen kilometreyi tutturduysanız ve güzel bir yolda efil efil karavanınızla bilinmeyen rotalara gidiyorsanız yine de keyiflidir karavan çekmek zaman zaman...

Merhaba Baytaş,
foruma hoşgeldiniz.

İkinci el sitesinden avrupa karavanları maksimum 350.000 TL'ye göre süzünce çok fazla seçenek çıkmıyor maalesef. LİNK
Malum, dövizin son bir senede artması ve ayrıca Avrupa'da da enflasyon olması sebebiyle Avrupa karavanlara da Euro bazında zam geldi.

Bu ilandaki Adria Aviva 360DK'nın yenisi 15 ay önce 13.600€ iken şimdi 15.500€ olmuş. (kdv hariç)

Adria'da çocuk ranzaları normalde iki katlı oluyor ama opsiyonel olarak 3 katlı isteyebiliyorsunuz. Sizin bütçenize en uygun Avrupa karavanlardan bir tanesi bu model. Aşağıdaki şemada 2x/3x dediği kat sayısı. Aviva aldığınızda Truma marka gazlı sobanız, 3 sistem buzdolabınız, kasetli tuvaletiniz, sineklik-güneşlikler, 50 lt. su deposu ve tüm sıhhi tesisat ve gaz tesisatı standart donanım olarak geliyor. Bunları özellikle yazıyorum çünkü bazı yerli karavanlarda ısıtıcı, tuvalet ve hatta tesisat bile yarım yamalak veya hiç olmayabilir.
Akü, solar sistem, tüp, mover, stabilizatör (böyle küçük karavan bile olsa, bence en önemlisi ve gereklisi) ekstraya giriyor.

1674429780421

-----
Alternatif olarak Bürstner 415 TK, hatta size daha da uygunu 490 TK'yı tavsiye edebilirim. Eğer bütçenizi zorlayabilirseniz bu ikinci el karavanı (eğer sorunu yoksa gerçekten) LİNK alın geçin derim.

Bürstner Premio Life serisindeki tek sıkıntı; Truma sobanın sıcak havasını karavanın içinde dağıtan Truma Vent fanının ve borularının diğer markalara göre aşırı pahalı bir opsiyon olarak sunulması sebebiyle genelde olmaması. Bu konuda yanılıyor olabilirim, satıcıyla teyit edersiniz. Bence Truma vent olmazsa olmazlardan. Çünkü sobanın her tarafı kapalı olduğu için sadece önden sıcak hava çıkışı karavanı doğru düzgün ısıtmak için yetersiz kalıyor ve yakınlarında durmak baş ağrısı yapıyor. Özellikle 490 TK gibi büyük bir karavanda fan sistemi şart. Bunun dışında tüm Avrupa karavanlarda standart donanım ile bir tane 12kg tüp alıp direkt olarak seyahatinize başlayabiirsiniz. (Teorik olarak yani ;) çünkü karavanın işi, eklentileri hiç bitmiyor)

------
Weinsberg 400LK'yı da es geçmeyin derim. LİNK

-----
STERCKEMAN EASY 470PE KIDS LİNK satıcıdan emin olamadım ama herhalde Nevşehir'li Sönmezler Petrol'ün bayisidir. Öyleyse iyi. Kapadokya'ya gitmişken bu yaz Sönmezler Petrol'ü ziyaret ettik, resmen şok olduk. Otoparkında normalde fuar alanlarında görebileceğiniz kadar çok çekme ve motokaravan vardı. Karavanları gezerken başımız döndü. Hepsi de gümrükten çekilmiş ve henüz satılmamıştı. Türkiye'deki finansman olarak en güçlü distribütör desek yanlış olmaz sanırım. Ama servisliğini bilemem tabii. Onu müşterilerine sormak lazım. Bu arada Almanya'daki RS-Reisemobile GmbH'nin Link sahibi Ramazan Sönmez'in yeğenleri işletiyor burayı.

350 bin gibi bir bütçeyle girip bu işi keyfiyle yapmak için tabii ki Avrupa karavan. Ama plakalı ve yeni (Veya haşatı çıkmamış) bir avrupa karavancık alınır ve keyifle gezilir.
Ancak bu fiyatlara camper da bakılabilir. Her ne olursa olsun çekme karavandan daha mobil olursunuz. Karadeniz gibi yerlere çekme karavanımı çekmiyorum bile. Arabada da ısıtıcı yatak matak var her yere küçük araba ile gidiyorum. Karavan beni istediğim bir yerlerde uzun süreli kullanımlar için hazır bekliyo. Yani çekme karavanla çılgınlar gibi gezmiyorum son zamanlarda. Ama çok iyi şöfersinizdir her yere çekecem götürecem dersiniz ona bir şey diyemem. Çok kılcal yollara kadar girip çıkan insanlar da var. Bunu da biliyorum. Ama trafikte çekme karavan kullanmak genel manada ekstra külfet getiren ve stres katsayısını arttıran sevimsiz bir şey. Bazen seksen kilometreyi tutturduysanız ve güzel bir yolda efil efil karavanınızla bilinmeyen rotalara gidiyorsanız yine de keyiflidir karavan çekmek zaman zaman...
Teşekkür ederim. Sifir olmasıda ikinci el ithal mı diyorsunuz. Öneriz var mı abi

Merhaba Baytaş,
foruma hoşgeldiniz.

İkinci el sitesinden avrupa karavanları maksimum 350.000 TL'ye göre süzünce çok fazla seçenek çıkmıyor maalesef. LİNK
Malum, dövizin son bir senede artması ve ayrıca Avrupa'da da enflasyon olması sebebiyle Avrupa karavanlara da Euro bazında zam geldi.

Bu ilandaki Adria Aviva 360DK'nın yenisi 15 ay önce 13.600€ iken şimdi 15.500€ olmuş. (kdv hariç)

Adria'da çocuk ranzaları normalde iki katlı oluyor ama opsiyonel olarak 3 katlı isteyebiliyorsunuz. Sizin bütçenize en uygun Avrupa karavanlardan bir tanesi bu model. Aşağıdaki şemada 2x/3x dediği kat sayısı. Aviva aldığınızda Truma marka gazlı sobanız, 3 sistem buzdolabınız, kasetli tuvaletiniz, sineklik-güneşlikler, 50 lt. su deposu ve tüm sıhhi tesisat ve gaz tesisatı standart donanım olarak geliyor. Bunları özellikle yazıyorum çünkü bazı yerli karavanlarda ısıtıcı, tuvalet ve hatta tesisat bile yarım yamalak veya hiç olmayabilir.
Akü, solar sistem, tüp, mover, stabilizatör (böyle küçük karavan bile olsa, bence en önemlisi ve gereklisi) ekstraya giriyor.

Ekli dosyayı görüntüle 640898

-----
Alternatif olarak Bürstner 415 TK, hatta size daha da uygunu 490 TK'yı tavsiye edebilirim. Eğer bütçenizi zorlayabilirseniz bu ikinci el karavanı (eğer sorunu yoksa gerçekten) LİNK alın geçin derim.

Bürstner Premio Life serisindeki tek sıkıntı; Truma sobanın sıcak havasını karavanın içinde dağıtan Truma Vent fanının ve borularının diğer markalara göre aşırı pahalı bir opsiyon olarak sunulması sebebiyle genelde olmaması. Bu konuda yanılıyor olabilirim, satıcıyla teyit edersiniz. Bence Truma vent olmazsa olmazlardan. Çünkü sobanın her tarafı kapalı olduğu için sadece önden sıcak hava çıkışı karavanı doğru düzgün ısıtmak için yetersiz kalıyor ve yakınlarında durmak baş ağrısı yapıyor. Özellikle 490 TK gibi büyük bir karavanda fan sistemi şart. Bunun dışında tüm Avrupa karavanlarda standart donanım ile bir tane 12kg tüp alıp direkt olarak seyahatinize başlayabiirsiniz. (Teorik olarak yani ;) çünkü karavanın işi, eklentileri hiç bitmiyor)

------

-----
STERCKEMAN EASY 470PE KIDS LİNK satıcıdan emin olamadım ama herhalde Nevşehir'li Sönmezler Petrol'ün bayisidir. Öyleyse iyi. Kapadokya'ya gitmişken bu yaz Sönmezler Petrol'ü ziyaret ettik, resmen şok olduk. Otoparkında normalde fuar alanlarında görebileceğiniz kadar çok çekme ve motokaravan vardı. Karavanları gezerken başımız döndü. Hepsi de gümrükten çekilmiş ve henüz satılmamıştı. Türkiye'deki finansman olarak en güçlü distribütör desek yanlış olmaz sanırım. Ama servisliğini bilemem tabii. Onu müşterilerine sormak lazım. Bu arada Almanya'daki RS-Reisemobile GmbH'nin Link sahibi Ramazan Sönmez'in yeğenleri işletiyor burayı.
Teşekkür ederim. Bugün araştırıcam

Merhaba Baytaş,
foruma hoşgeldiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 640898

-----

------

-----
bugün inceleme firsatım oldu. çok fadalı bilgileri yazmışsınız, tekrardan teşekkür ederim. bana göre bu iki model tam geldi.
BURSTNER 490TK
2022 AVRUPA ÇEKME KARAVAN STERCKEMAN EASY 470PE KIDS
bir az bütçemi zorlmam yada 2.ele göz atmam gerekiyormuş, hayırlısı , yenede bakacam.

Bütçenizi biraz arttırırsanız size burstner 490tk yı önerebilirim 5 kişi çok daha rahat edersiniz. Kesinlikle 4kişilik model almayın derim. Eninde sonunda sığamayacak uyku konforunuz daha ağır basacaktır.

Bütçenizi biraz arttırırsanız size burstner 490tk yı önerebilirim 5 kişi çok daha rahat edersiniz. Kesinlikle 4kişilik model almayın derim. Eninde sonunda sığamayacak uyku konforunuz daha ağır basacaktır.
Öneriniz için teşekkür ederim. Arkadaşlarım yana kafamı karıştırdı, çekme karavana göre motokaran al, ara sıra da hafta sonları tatil yapabilirsin, kullanmadımda kiralama da yapabilirsin diyor. Motokaravan masrafları çokmu oluyor, bilmiyorum.

Motokaravanın oturduğu yerde mecburi giderleri;

1-MTV
2-Trafik Sigortası
3-Araç genel bakım v.b
4-TüvTÜRK Muyane

Bunun dışında bir şey yok.

750 KG -3500 KG altı- üstü için ;

751 kilogram ile 3500 kilogram arası ağırlığa sahiptir.
Çekme karavan ruhsatı gerektirir.
Vergiye tabi değildir.
Kendine ait plakası vardır.
Trafik Sigortası zorunlu değildir.
Yılda bir TÜV araç muaynesine girmesi gerekmektedir.
BE, CE, DE Sınıfı ehliyetler ile kullanılabilir.

*Alıntıdır

Kasko her ikisi içinde isteğe bağlı ya da diğer giderler.

Kafanızın karışması gayet normal. 2018 yılında ciddi Çekme Karavan bakıyorum. Hanımı ikna et araştır falan derken, çadırla idare ediyordum. Hatta burda ilk iletilerin çekme üzerineydi.

Çalışan bir aile olarak 2020 yılında artık çekmenin bana göre olmayacağını motokaravan almam gerektiğini anladım. İyi ki de almışım, çekme bana ve çeken araca eziyet olacaktı.

Siz önce kafanızda ki yaşam biçimi çekmeye mi motoya mı uygun ona karar verin. İkisini kıyaslamak zor olur. İkisinde de deneyim sahibi olan biri net cevabı verecektir kıyaslama için.

Çekme karavanların ebatları artıkça konfor alanınız artacaktır.

Bence işin özü, çalışan bir aile iseniz, Türkçesi sürekli kullanım durumu olmayacaksa bütçeyi yukarıda tutmak ilk etapta mantıklı değil.

Deneyimledikten sonra ki çözümler daha mantıklı.

Motokaravanın oturduğu yerde mecburi giderleri;

1-MTV
2-Trafik Sigortası
3-Araç genel bakım v.b
4-TüvTÜRK Muyane

Bunun dışında bir şey yok.

750 KG -3500 KG altı- üstü için ;

Kasko her ikisi içinde isteğe bağlı ya da diğer giderler.

Kafanızın karışması gayet normal. 2018 yılında ciddi Çekme Karavan bakıyorum. Hanımı ikna et araştır falan derken, çadırla idare ediyordum. Hatta burda ilk iletilerin çekme üzerineydi.

Çalışan bir aile olarak 2020 yılında artık çekmenin bana göre olmayacağını motokaravan almam gerektiğini anladım. İyi ki de almışım, çekme bana ve çeken araca eziyet olacaktı.

Siz önce kafanızda ki yaşam biçimi çekmeye mi motoya mı uygun ona karar verin. İkisini kıyaslamak zor olur. İkisinde de deneyim sahibi olan biri net cevabı verecektir kıyaslama için.

Çekme karavanların ebatları artıkça konfor alanınız artacaktır.

Bence işin özü, çalışan bir aile iseniz, Türkçesi sürekli kullanım durumu olmayacaksa bütçeyi yukarıda tutmak ilk etapta mantıklı değil.

Deneyimledikten sonra ki çözümler daha mantıklı.
Sağal olun. Beş kişilik yatak kapasitesi var olan çekme karavan için 750kg altı yok olabilir birde varsada güvenlik acısından kendimi ikma edemedim. Motokaravan yılda ₺15000~₺20000 civarında masrafı oluyor diye kıyaslayorum. Motokaravan maliyeti de çok yüksek, 2.el Motokaravan araştırdım, ama önemli parçelerinde sıkıntı olsa ne olur diye tereddüt ediyorum.

Asıl aracınız gibi şehiriçinde kullanamayacaksanız motokaravan'ın masrafı fazla...
Sağal olum hocam, aynan şehirde rahatlıkla gezmek zor oluyor, çekme karavanın konforu , motokaravanın hız, anında konum değiştirme, istediğimiz yerde kalabilme karar vermekte kafa yoruyor.

Sağal olun. Beş kişilik yatak kapasitesi var olan çekme karavan için 750kg altı yok olabilir birde varsada güvenlik acısından kendimi ikma edemedim. Motokaravan yılda ₺15000~₺20000 civarında masrafı oluyor diye kıyaslayorum. Motokaravan maliyeti de çok yüksek, 2.el Motokaravan araştırdım, ama önemli parçelerinde sıkıntı olsa ne olur diye tereddüt ediyorum.

Motokaravanı ikiye ayırmak gerek. Araç ve karavan kısmı.

* Hazır yapılmışta alabilirsiniz -ki bu bence risk araç için-.
* Aracı boş alıp istediğiniz gibi yaptırmakta olabilir.

İlk tercihte temiz bir araç bulup kafanız rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz. Makyaj satış için önemli bir kriter. Hazır karavanı aldığınızda aldatıcı olabilir.

Çekme için o kadar çok marka türedi ki çoğu fiyat/performans ilişkisi içinde yürümekte. Çok uygun ve kullanıcı sayısı fazla markaların facebook gruplarındaki olumlu/olumsuz deneyimlere bakın.

Hiç bir zaman bu sizin deneyiminiz bir olamaz.

Örneğin geçen sene çekme karavan kullanıcı bir aile yolu bozuk bir koyda beraberdik. Arkadaş hiç rampa, dar, virajlı v.b benzer bir noktaya gitmemiş. Bütün yol noktaları bunun üzerine kuruluydu. Çünkü çektiği aracın gücünün farkında, o riske giremiyor.

Çekme için net cevap bence aracınız 4x4 pickupsa mesala düşünmeye gerek yok. Dağ taş çıkarsın zaten. Bu durumda 5 kişinin konfor alanı iyi olan bir ölçüde bakılabilinir. Karda kışta dağa taş tırmananda var.

Kendi adıma çekmenin güvenlik riski fazla. Sanırım bu yüzden bir çok kişi ücretli alanlara aylık ücretler ödeyerek park etmekte.

5 kişilik bir alan da motokaravanda zor olabilir. Bu gerçeği ilk gün sıkılarak anlayabilirsiniz. Bunu da 17m3 arkada mecburi bir ranza sistemi olan standart "camper" tarzı ya da alkoven ya da yarı entegre bakarak aşabilinir. Alkoven ya yarı entegre (semi) bütçeyi çok zorlar.

Motokaravan da sürücü kısmına sünger koyarak bile ek yatak ya da koridora da yatak koyarak alternatifler üretebiliniyor. Ayrıca hava şartları iyi zamanlarda zaten dışarıda vakit geçiriyorsunuz.

Çocukların büyüyeceği ve ergen iken sizden ayrı takılabileceğini de unutmamak gerek.

İki durumda çok farklı, en önemli karavan şeklini netleştirin.

Forumda kıyas ve deneyimler var eski iletilerde.

Öneriniz için teşekkür ederim. Arkadaşlarım yana kafamı karıştırdı, çekme karavana göre motokaran al, ara sıra da hafta sonları tatil yapabilirsin, kullanmadımda kiralama da yapabilirsin diyor. Motokaravan masrafları çokmu oluyor, bilmiyorum.
Çekme karavan ile başlayıp tecrübeniz, zamanınız ve de bütçeniz arttıkça motokaravana geçmeniz daha doğru olacağını düşünüyorum. Nedenleri arkadaşlar özellikle belirtmiş. Benim dikkatimi çeken husus ise karavanda konaklanan gece sayısı. Yılda 100gün ve üzerinde konaklama olmadığı sürece ben motokaravanı mantıklı bulmuyorum ki istisnalar olacaktır elbet(haftasonu karavancıları misal).

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,414
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri