60 LIK DELİKANLILARIN KAÇKAR ZİRVE VE TRANS SERÜVENİ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslankurt72 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,645

aslankurt72

Kamp II
31 Ağustos 19:00 otobüsü ile Ankara'dan yola çıktım. 1 Eylül 08:00 de Erzurum'a geldim. Orada Kayseri’den katılan arkadaş grubuyla 09:30 da buluştuk. Kayseri grubu; Mithat(Reis), İbrahim (Komando),Doğan (Avcı), Hüseyin, Haydar ve 3 Mustafa’dan oluşan samimi bir arkadaş grubuydu. Çok arzu etmesine rağmen Mehmet Gemici meşru mazereti nedeniyle gruba katılamadı. Yaylalar’dan ayarladığımız minibüs şoförü Alaeddin bizi buldu, Erzurum’un meşhur cağ kebapçısı Koç Kebap’a giderek cağ kebabı yedik. Erzurum’un Yivli Minaresi ve Çifte Minareleri gördükten sonra Yusufeli’ne hareket ettik. Yolda Tortum İlçesini, Oşk Kilisesini ve Tortum Şelalesini gezdik. Yusufeli’nde kısa bir alışveriş yaptıktan sonra, Yaylalar’a hareket ettik. 55 Km.lik yolu 2 saatte aldık. Yolda gelin alayının önünü minibüsle keserek her birimize leblebi ve üzümden oluşan birer paket aldık. Yaylalar’da İsmail beyin pansiyonuna yerleştik. Akşam yemeğinden sonra katırlarla taşınacak eşyaları hazırladık. 2 Eyl. Saat 08.00’da başladığımız yürüyüş önce Olgunlar Mahallesi,(4*4 araçlarla bu mahalleye kadar gelmek mümkün ve pansiyon mevcut.) daha sonra Hastaf Yayla burada, 4 bayan hayvanları otlatmak sütünü sağmak vb. amaçlarla tek başlarına yaylada kalmaktalarmış. Buradan Büyük Dere yatağına paralel uzanan patikayı takip ederek, 11 00 sularında Dilberdüzü kamp bölgesine geldik. Reis zirve ve trans yapacağımız günler bizleri daha az yürütmek için kampı Deniz Gölü bölgesine veya katırların gidebileceği kadar yukarıya taşıtıp oraya kurmayı planlamıştı. Ancak Dilberdüzü’ne gelmiş orada kamp kuran diğer arkadaşlarla konuşunca, bizlerin çadırlarını kuracağı (6 çadır) genişlikte uygun arazi bulamayacağımız ortaya çıktı ve kampımızı Dilberdüzü’nde kurduk.

Image00003

Image00007

Image00011

Image00017

Image00027

Etiketler

Ynt: 60 LIK DELİKANLILARIN KAÇKAR ZİRVE VE TRANS SERÜVENİ

. Çadırlarımızı kurup malzemelerimizi yerleştirdikten sonra, Aklimizasyon (yükseğe uyum) için Deniz Gölü’ne kadar yürüdük. Hava sisli, bir kapanıp bir açılıyordu. Bukla Tur, 14 kişilik bir grupla gelmiş onlarda yarın zirve yapacaklar. Akşam Bukla Tur’un lideri Orçun’la konuşuyoruz. Sabah 03.00’te kalkıp 03.30’da hareket edeceklerini söyledi. Bizim gibi ehli keyf grup için o saat erken bir saat. Biz de 05.00 de kalkıp 06.00 da hareket etmeyi planladık.
Gece 120 cm. tavan yüksekliği olan çadırda, 60 cm. genişliğindeki mat üzerinde, uyku tulumu içerisinde bir o yana, bir bu yana, cambazlık yaparak uyumaya çalışıyorum. Epeyce vakit geçti sabah oldu derken, bakıyorum bir önceki saate baktığımdan ½ saat geçmiş. Nihayet Orçun’un sesi geliyor Saat 03.00 biz kalkıyoruz diyor. Bende bilgimin olmadığını Mithat Reis’e söylemesini istiyorum. Reisi uyandırıyoruz biz 05.00 de kalkalım diyerek uyumaya devam ediyor. 04.00 gibi Bukla Tur’un müşterileri Benim çadırın yanından söylenerek geçiyorlar, onlar gittikten sonra biraz kestiriyorum. 05.00 gibi kalkıyoruz. Bizim Kayseri grubu Kayseri’den alışkanlık pek kahvaltı yapmıyorlar ve yolda da pek atıştırmıyorlar. Ben, ilk iş olarak kuvvetli bir kahvaltı yapıyorum. Dünkü yürüyüşte yeni aldığım ve önceden sırtımla yükle 10 km. denediğim bot, maalesef burada iki ayağımı da vurmuştu. Vuran yerlere kaydırıcı jel sürüp bantladım. Bizim devre arkadaşlarından oluşan Doğa 72 grubu ile Kayseri grubu tamamen birbirinden farklı hareket ediyorlar. Bizde verdiğim saatten en az 15 Dk. önce herkes hazır olur ve yürüyüş başlama saatinden önce hareket ederiz. Burada bazı arkadaşlar hazır olup çantaları kuşandığı halde daha çadırından çıkmayan arkadaşlar var. Komando İbrahim yola düşüyor, Genç Haydar halen çadırında arkadaşlar sesleniyor, Bir süre daha geçtikten sonra, 4 Mustafa yürüyüşe başlıyoruz. Bizden 10 dk. sonra da Reis, Doğan, Hüseyin onlardan sonra da Haydar yola koyuluyor. Grup ancak Deniz Gölü’nde bir araya geliyor. Hava çok sisli, Deniz gölü bir kaybolup, bir ortaya çıkıyor, patikayı takip ederek Ergör (3703) T. İle 3421 Rakımlı T.arasındaki boyuna geliyoruz. Görüş mesafesi 20-30 metre. Bir şey gözükmüyor.

Image00124

Image00125

Image00126

Image00130

Image00133

Reis buraya tam 20 sene önce gelmiş, hatırlayamıyor bir aralık dağın yamacında kar birikintisi gördü. Onu buzul zannetti ve boyundan aşağı sizi indirip riske atamam dedi. Haydar GPS’e göre buradan geçilmesi gerektiğini iddia etti. Ben de biraz arazi araştırması sonucunda Haydar’ın haklı olduğuna kanaat getirdim. Reis Nuh diyor peygamber demiyor. Haydar haklı olduğuna % 100 emin olmanın verdiği güçle sesini gerektiğinden fazla yükseltiyor. Teknoloji yanılmaz vb…. Bu tartışma esnasında Hüseyin aşağıdan seslerin geldiğini söylemiş ancak arada kaynadı. Ben de bizim Haydar’ın haklı olduğuna inanmamız meseleyi çözmez önemli olan Reis’in ikna edilmesi dedim. Reis tekrar Deniz Gölüne inmemizi söyledi. Hüseyin’in duyduğu sesleri de göz önüne alıp Bukla Tur’un zirveden dönüşünü bekleyip onlardan bilgi alalım dedik. Makul bir süre bekledik ancak ses seda gelmeyince tekrar geri döndüğümüz boğaza yürüdük. Sis biraz dağılmıştı etraf seçiliyordu, çoğumuzun fikri Haydar’ın haklı olduğu yönündeydi. Reis de bize katılınca boyundan aşağıya inmeye başladık. Buradaki tereddüt 2 saat zaman ve 200 m. lik rakımı inip tekrar çıkacak kadar enerji kaybetmemize neden olmuştu. Başka bir deyişle Zirve bizim için 3932 m. değil 4132 m. olmuştu. Reis kaybedilen zamanı telafi edebilmek için hiç mola vermeden tabana kuvvet yürüyor, bizde ona uyuyoruz. Bukla Tur’la gidenlere rastlamadığımız için onlar başka bir taraftan mı döndüler yoksa biz mi yanlış gidiyoruz düşüncesi aklıma geliyor. Çünkü zirveye çıkış ve dönüş aynı yoldan mutlaka karşılaşmamız gerekiyor hala karşılaşamadık. Aramızda 2 saat çıkıştan 2 saatte yolda oyalandığımız dikkate alınırsa 4 saatlik bir zaman fasılası var, mutlaka karşılaşmalıydık. Bir süre daha yürüdükten sonra söz konusu gruba rastladık çok sevindik. Bana yakın yaşlarda birine sordum zirveye ne kadar var? Çok uzak ve çok zor, en az 4 saat sürer dedi. Sonra grup liderine sorduk normal tempoyla 2,5 saat, hızlı giderseniz en erken 2 saat sürer dedi. Saat 13.00’tü. Kısa bir durum değerlendirmesi yaptım. 15.30 zirve 15 dk. orada oyalanma, hava kararmadan en az Deniz Gölü’ne inmemiz gerekiyordu. Pek azımızda kafa feneri veya el feneri vardı. Hiç vakit kaybetmezsek ucu ucuna yetişebilirdik. Değerlendirmemi Reise iletip belli bir saati zirveye varmasak bile dönüş saati olarak kararlaştırmasını aksi halde karanlıkta kayalıklarda perişan olacağımızı bir teklif olarak sundum. Reis hak verdi farklı bir insan, belli bir tempoyu tutturdu yürüyor da yürüyor. Nefeslenecek vakit bırakmıyor, 10 yıldır konuşulan Kaçkar zirvesini gerçekleştiremezse kendisini suçlu hissedecek. Her 10 metrede bir Haydar’a soruyor rakım kaç oldu.3710, 3718, 3730…vb. gidiyor. 4 ncü Mustafa’dan bir küfür. “Bu… 200 m. Ne bitmezmiş arkadaş.” Her zirve tırmanışında olduğu gibi, burada da zirve şurası dediğimiz yere gelince daha yüksekte bir yer olduğunu görüyor önce küçük bir moral bozukluğu sonra güç toplayıp devam ediyoruz. Nihayet şanlı bayrağımızın dalgalandığı zirveyi görünce, hepimiz doping almış gibi güçlenerek zirveye çıkıyoruz. Ben fotoğraf çekiyorum. Haydar şükür namazı kılıyor. 3 ncü Dr.Mustafa deftere adlarımızı yazıyor. Mehmet Gemici’yi anıyoruz. Ayrıca kendisinin evliliğinin 30 ncu yıldönümüymüş, eşini telefonla arıyor. Olağan üstü bir sevinç tüm zirveyi kaplıyor, herkes birbirini tebrik ediyor çok mutlu ve gururluyuz. Maalesef tek olumsuzluk etraf sisli hiç manzara gözükmüyor.

Image00168

Image00169

Image00170

Image00172

Image00173

Hava açık olsa bir tarafta Karadeniz, bir tarafta Ağrı Dağı çok rahat görünürdü. Dönüşe geçiyoruz, Bukla Tur’la karşılaştığımız zamandan 1 saat 15 dk.sonra zirveye varmış, 2 saat sonra da karşılaştığımız yere dönmüştük. Hava kararmadan Deniz Gölü’ne varmak hedefimizden çok önce geldik. Soğukluğundan dolayı suyunu yudum, yudum içmek zorunda olduğumuz Deniz Gölü’ne Dr. Mustafa girip yüzdü. Hava kararmadan Dilberdüzü’ndeki kamp yerine geldik. Kaybettiğimiz zamanı düşersek 8,5 saatte zirve yapıp dönmüştük. Yaşımız dikkate alındığında olağanüstü bir performans gösterdiğimiz kabul edilmeli.
Bu gece yorgunluktan güzel bir uyku çekeceğimi tahmin ediyorum. Bazı arkadaşlarımız hemen yatıp uykuya geçtiler, bazılarımız da daha sonra çadırlara çekildik. Yarın eşyalar katırlara yüklenip Yaylalar’a oradan da minibüsle Yukarı Kavron’a gidecek. Bizde Deniz Gölü- Kavron Gediği –Öküzyatağı T.-Derebaşı Gölü’nü takiben Yukarı Kavron’a gelerek Kaçkar Transı tamamlayacağız.
Uyumaya çalışıyorum fakat bu çadır sendromu + parmaklarımdaki bir türlü geçmeyen egzamalar dağcılık faaliyetlerindeki en büyük sıkıntım. Ancak 1-2 saat uyuyabiliyorum. Yorgun kalkıyorum. Üç günlük faaliyet plastik ve türevlerine karşı alerjisi olan parmaklarımı iyice çatlatıp kanatıyor. Bir fermuarı bile kapatırken zorlanıyorum. Prof.Dr. Mustafa (ürolog) egzama için her gün elimi idrarımla yıkayıp kurutmamın iyi geleceğini söyledi. Bendeki tereddüdü görünce “İtimat edebilirsin idrarın elini temizlemek için yıkadığın sudan çok daha temiz” dedi. Haydar, kına ile tereyağını karıştırıp sürmemi, 4ncü Mustafa ise saf vazelin, Doğan saf çam reçinesi sürmemi tavsiye ettiler, cildiyecilerin çare bulamadıkları bu illete bir de bu tavsiyeleri deneyeceğim.
Ayaklarımdaki vuruklar bantlara rağmen artmış, gruptaki Dr. arkadaşlara gösteriyorum. “Sen bilirsin istersen minibüsle git.” diyorlar. Sağ olsunlar eşyalarımı toplamama yardımcı oluyorlar. Minibüsle kimse gitmeyince ben de trans yapmaya karar veriyorum.

Image00200

Image00201

Image00202

Image00204

Image00203

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR