64 Gün, 24.000 Km........ Orta Asya, Moğolistan....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,322

Etiketler

Canınız sağ olsun dünyanın 1/5 kısmını gezdiniz bizi de ortak ettiniz her şey için teşekkür ederim.
Şartlar daha uygun olunca ve elbetteki zamanımda olunca sadece Rusya sibiryasını aracımla gezmeye niyetim var.Türki devletlere girmeye niyetim yok.
Bende teşekkür ederim.... çokta sınırlamayın hayallerinizi hocam...:sunglasses:

Bu rotanın arabası arkadan çekişli Ford Transit ve Iveco Daily tek teker gibi duruyor. Hele birde diferansiyel kilidi olursa çoğu yerden kurtulur.
Bende Ducato var açıkcası hiç gözüm yemedi .

Hasan

Arif hocam geziniz içimdeki moğolistan ve orta asya kıvılcımını yangına çevirdi, sizi ve ailenizi tekrar kutluyor bu geziyi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.
Elimdeki bilgiyi paylaşmaktan zevk alırım Şadan abi, birilerine faydası olursa keyifli bir şey. Moğolistan bizdede çok iz bıraktı, neden olduğunu tarif etmek zor ama her şeyiyle özgün bir ülke.....görmek lazım:smiley:
Selamlar....

Son düzenleme:

Bu rotanın arabası arkadan çekişli Ford Transit ve Iveco Daily tek teker gibi duruyor. Hele birde diferansiyel kilidi olursa çoğu yerden kurtulur.
Bende Ducato var açıkcası hiç gözüm yemedi .

Hasan
Daha öncede söyledim ama 4x4 şart değil, kesinlikle kemikli, sağlam bir araba olmalı. Marka, model tarif etmem zor ama dediğiniz gibi arakadan çeker, çift tekerin avantajlı olduğunu düşünüyorum, kilitli diferansiyelle mükemmel bir yolculuk olur.
Selamlar...

Bu rotada benim gözümü korkutan Gümrükler ve bürokrasileri,her devletin kendine has turiste davranışı,polislerin rüşvet merakı gibi daha çok sosyal durumlar.Yoksa 2.8 turbo dizel Fiat ducato ile de biraz daha dikkatli sürüş tekniği,biraz daha tedbirli olarak,yol rota tespiti yaparken acele etmeden,gerekirse o günkü kararlaştırılmış rotadan vaz geçerek yeni rota tespiti için araştırma yaparak yani yavaş yavaş gezilebilir diye düşünüyorum.
Benim için bu gezinin maliyetinin biraz yüksek olduğunu da düşünüyorum

Bu rotada benim gözümü korkutan Gümrükler ve bürokrasileri,her devletin kendine has turiste davranışı,polislerin rüşvet merakı gibi daha çok sosyal durumlar.Yoksa 2.8 turbo dizel Fiat ducato ile de biraz daha dikkatli sürüş tekniği,biraz daha tedbirli olarak,yol rota tespiti yaparken acele etmeden,gerekirse o günkü kararlaştırılmış rotadan vaz geçerek yeni rota tespiti için araştırma yaparak yani yavaş yavaş gezilebilir diye düşünüyorum.
Benim için bu gezinin maliyetinin biraz yüksek olduğunu da düşünüyorum
Araç ve sürüş konusunda düşündüklerinize katılıyorum.
Bu rotada 12 gümrük geçişi yaptık, en sıkıntılı gümrükler: Viladikavkaz...oda Rusya'ya çıkarken, Rusyadan Gürcistana girerken sıkıntı yaşamadık. Kazakistan Aktau'ya giriş yaparken bayağı bürokrasi var, Özbekistan gümrüklerine hem çıkarken, hemde girerken acayip aradılar. Onun dışındaki gümrüklerin çoğu yerel halkın kullandığı kapılar hiçte kalabalık değil, "Turist" kelimesi altın anahtar:smiley: hemen her yerde sıranın önüne alıyorlar, aman aman bürokrasi yok.
Ama tabi gümrük geçişi deyince insan biraz geriliyor..:confused:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri