64 Gün, 24.000 Km........ Orta Asya, Moğolistan....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,890

Etiketler

Araç ve sürüş konusunda düşündüklerinize katılıyorum.
Bu rotada 12 gümrük geçişi yaptık, en sıkıntılı gümrükler: Viladikavkaz...oda Rusya'ya çıkarken, Rusyadan Gürcistana girerken sıkıntı yaşamadık. Kazakistan Aktau'ya giriş yaparken bayağı bürokrasi var, Özbekistan gümrüklerine hem çıkarken, hemde girerken acayip aradılar. Onun dışındaki gümrüklerin çoğu yerel halkın kullandığı kapılar hiçte kalabalık değil, "Turist" kelimesi altın anahtar:smiley: hemen her yerde sıranın önüne alıyorlar, aman aman bürokrasi yok.
Ama tabi gümrük geçişi deyince insan biraz geriliyor..:confused:
Gürcistandan Rusya fedarasyonuna girerken Rus kapısının adı ALANİA okunuşu alanya.Ben bu kapıda toplam olarak tam 11 saat bekledim.Üç ayrı belgeyi işaretliyerek doldurmamı istediler ama nasıl doldurursam doldurayım hayır diyerek yırtıp çöpe attılar aklımı oynatma noktasına gelmiştim.
Aynı kapıdan gürcistana giriş yapmak için çıkış yapmam ise sadece ve sadece 30 saniye yazı ile otuz saniye sürdü.
İnsan gümrük kapısına gelince geriliyor.
Sizden rica etsem özel harcamalarınız hariç bu gezide ne kadar harcadığınızı yazabilirmisiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Gürcistandan Rusya fedarasyonuna girerken Rus kapısının adı ALANİA okunuşu alanya.Ben bu kapıda toplam olarak tam 11 saat bekledim.Üç ayrı belgeyi işaretliyerek doldurmamı istediler ama nasıl doldurursam doldurayım hayır diyerek yırtıp çöpe attılar aklımı oynatma noktasına gelmiştim.
Aynı kapıdan gürcistana giriş yapmak için çıkış yapmam ise sadece ve sadece 30 saniye yazı ile otuz saniye sürdü.
İnsan gümrük kapısına gelince geriliyor.
Sizden rica etsem özel harcamalarınız hariç bu gezide ne kadar harcadığınızı yazabilirmisiniz?
Şimdiden teşekkürler.
Hocam biz nerdeyse 12 geçişin toplamında o kadar zaman harcamadık:(
Açıkcası harcamalarımı kayıt altına almadığım için net olarak bende bilmiyorum...25.000TL. civarında olması lazım.Bunun içinde yola çıkmadan Özbek+Rus vizesi için x3 kişi 1200$ var, Hazar feribot için ∼700$ + Sadece yakıtı not tutmuştuk, onun detayı da şöyle:
YAKIT GDER

Selamlar...

Yakıt tüketimi ve ortalaması gayet iyi yani tasarruflu.Vize paraları KORKUNÇ.
ben Alanyadan girerken henüz Rus askeri uçağı düşürülmemişti,yeşilpasaport için vize istemiyorlardı ama inanın o saçma sapan gümrük kapısı bürokrasisi yüzünden 11 saat gümrükte ya sabır çekmiştik.

Ülkelere göre , internet ve cep telefonu kullanımını nasıl sağladınız . Ülkelere göre kapsama alanı ve iletişim noktasında sıkıntı yaşadınız mı . En zorlu ve kolay ülke sıralaması nasıldır . Malum artık şu cep telefonu ( ben cep bilgisayarı derim ) olmazsa olmazlarımızdan . Merak edenler ve gideceklere , biraz da bu yönde bilgi verirseniz , çok teşekkür ederiz .

Ülkelere göre , internet ve cep telefonu kullanımını nasıl sağladınız . Ülkelere göre kapsama alanı ve iletişim noktasında sıkıntı yaşadınız mı . En zorlu ve kolay ülke sıralaması nasıldır . Malum artık şu cep telefonu ( ben cep bilgisayarı derim ) olmazsa olmazlarımızdan . Merak edenler ve gideceklere , biraz da bu yönde bilgi verirseniz , çok teşekkür ederiz .
Süleyman hocam, GSM dünyası üniversal, yani her yerde GB bazında tarifeler var, size yarar bir tanesini seçiyorsunuz. Kapsam alanları coğrafi koşullara bağlı. Özbekistanda ve biraz da Tacikistanda sosyal madyaya ( facebook, twitter gibi) bağlanmakta sınırlar var. Aşmak için VPN benzeri bir şeyler kullanmak lazım. Hatırladığım en pahalı Tacikistan da 5GB 1 aylık pakete 20$ , Rusya' da gene 5 GB için 200 Ruble (11,5 TL) gibi bir para ödedim, ama genede en pahalısı Türkiyeydir herhalde....
Selamlar.....

Harika bir gezi olmuş Paylaşım için teşekkür ediyorum. Tek tek okudum.
En beğendiğiniz ve "işte yaşanacak yer" diyeceğiniz neresiydi bu gezide?

Harika bir gezi olmuş Paylaşım için teşekkür ediyorum. Tek tek okudum.
En beğendiğiniz ve "işte yaşanacak yer" diyeceğiniz neresiydi bu gezide?
Yaşanacak yer kararı zor bir konu ama herhalde "doyduğun" yer olmalı diye düşünüyorum..:smiley:. Türkiyeye küçük Asya denmesi boşuna değil aslında, gezdiğimiz coğrafyadaki özellikleri taşıyan bir çok yer var Türkiye'de. Ama sonuçta bende iz bırakan yerler Pamir Dağları, Altay bölgesi ve Moğolistan Bozkırları oldu. Selamlar..

16 Temmuz 2016 Sabah kalktık, kahvaltı ettik, çamaşır yıkadık, çamaşırları yolda arabanın içinde kurutacağız. Hareket ettik, saat 10.30 şimdi askerler pasaportlarımızı aldılar, kayıt ediyorlar. Geceyi güvenli rahat geçirdik askeri bölge içinde, buradan ayrılıyoruz, kapıyı açıyorlar ve çıktık, yeni bir gün geçirmek için yola çıkıyoruz. Kalaikhum'a geldik Khorog 240km. Bir binanın önünde resim çekiyordum, bir asker yasak olduğunu işaret etti, Utku'yu bekliyoruz telefona kontur yüklemeye çalışıyor, duyduğumuza göre memleketimiz de karışmış, doğrusunu pek bilmiyoruz, ona da üzüldük. Kontur işi tamam, şehir çıkışında dizel bulduk, yakıt alıyoruz. Bundan sonra Medrese (МАДРАСА). Tabelada Khorog 240 km diye yazıyor, yani burada dizel aldığımız yerde" Kalaikuhm" da. Alışveriş için geri dönüyoruz, şehir Obikhumbou ve Panj nehirlerinin birleştiği yerde, Panj koyu çimento renginde akıyor. Markete geldik, acayip büyük, dere kenarında bir restoran a girdik, motosikletli bir grupta yemek yiyor. Bizde çorba, köfte, salata söyledik. Ne eti olduğunu anlayamadık. Neyse çorbalar geldi, ben köftelerde 1 tanesini yedim, diğerlerini yiyemedim, çayımızı içtik. Aaaa....şimdi gördüm, bu çoşkulu turkuaz renkli sular sanırım dağlardan geliyor. Çamaşır yıkadığımız sular burada hemen yanı başımızdaki köprünün altından Panj nehri ile birleşiyor ve suyun rengi değişiyor, canım turkuaz renk kil rengine dönüp gidiyor. Şimdi biz artık Panj nehrini takip edeceğiz ve yemekten kalkıyoruz. Motor ve bisikletlileri geçtik, şimdi bizi kontrol noktasında durdurdular, Arif pasaportları aldı gitti, bir poliste bizimle sohbet etti. Türkiye’nin karıştıdığını söylüyorlar. Bizde bilmiyoruz dedik nitekim onlar bizden daha iyi, televizyondan duymuşlar. Saat şu an 12.46, karşımız Afganistan, Panj nehri sınır. Kevron'a geldik, şu an Panj nehrinin hemen kıyısındayız, hatta Arif ayaklarını soktu geldi. Ben kahve suyu koydum, kahvemi sigaramı içeyim öyle giderim. Çok güzel bir ağacın altındayız, dibimizde Panj, karşımız Afganistan, burada yüzen çocuklar da var, bizi görünce sudan çıktılar. Utku kullanıyor, devam ediyoruz, Toeman'a geldik. Neyse yol biraz düzeldi gibi. Epey Utku kullandı, hem de çok bozuk yollarda, şimdi Arif geçti, su aldık, güzel güzel giderken uzun bir tır işaretle yol kapalı dedi . Arif arabadan indi bakmaya gitti. Bu arada çok rüzgâr esmeye başladı. Bakalım Arif gelince ne diyecek, saat 16.50. Bu gün ancak 100 km geldik, yollar anlatılacak gibi değil, çok bozuk. Bir kamyon bozulmuş yolu kapatmış, o yüzden bekliyoruz, yolun açılması lazım. Tırların önüne geçtik, bakalım ne zaman yol açılacak. Evet, yol açıldı 17.53 gidiyoruz. Bir polis memurunu aldık, onu epey getirdik, arama noktasında işaret etti, selam durdular ve orada indi, bizde transit geçtik. Akşam oluyor, kamp yeri bakarken kırımızı cipli bir çift bize işaret ediyorlar, ben bir ihtiyaçları var diye düşündüm, fakat yanlarına çağırıyorlarmış. İsviçreli bir çift, pek sevimliler, Utku İngilizce konuşup duruyor. Bizde burada kalmaya karar verdik, geceyi birlikte geçireceğiz. Bu arada askerler geldi, kalmamıza önce yasak dediler biraz konuşunca izin verdiler, gittiler. Ara vereyim, yemek hazırlayım....yemek yedik, komşularımızı da davet ettik, yediklerini söylediler, fakat ben birer tabak bulgur pilavı verdim, yediler, çekirdek ikram ettim. Otururken başka askerler geldi, onlarda önce yasak dediler, izin aldığımızı söyleyince tamam deyip gittiler. Saat 10.30 gibi yattık, ben uyuyamadım, tam dalıyorum saat 02.00 gibi yine üç asker geldi, Utku konuştu gittiler, benim yine uykum kaçtı, neyse zar zor uyudum. Sabah saat 07.00 kahvaltı ettik, toparlandık gidiyoruz, İsviçreliler de toparlanıyor. Ekli dosyayı görüntüle 55668 Ekli dosyayı görüntüle 55669 Ekli dosyayı görüntüle 55670 Ekli dosyayı görüntüle 55671 Ekli dosyayı görüntüle 55672 Ekli dosyayı görüntüle 55673

Arif bey ailenizle birlikte çok güzel bir gezi yapmışsınız. Merakla satır satır okudum. Ben en çok Cengiz Han heykeline gitmek, üzerine çıkmak isterdim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR