750 Kg Altı Çekme Karavan Yasal Ölçüleri Nedir?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Enes2334 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,434

Enes2334

Yeni Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Uzun süredir araştırıyorum lakin 750 kg altı çekme karavan yasal ölçüleri var mıdır? Varsa nasıl olmalıdır? Bunu öğrenmek istiyorum
 

Etiketler

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
14,174
Tepkime puanı
3,530
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Genel manada 750kg'lık karavanlar 4.00 metre ve altı karavanlar olarak şu an piyasadadır. Ama siz daha küçük bir karavanı daha ağır da yapabilirsiniz bu yapım ve tasarımla ilgili bir hadise.
 


Enes2334

Yeni Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Genel manada 750kg'lık karavanlar 4.00 metre ve altı karavanlar olarak şu an piyasadadır. Ama siz daha küçük bir karavanı daha ağır da yapabilirsiniz bu yapım ve tasGenişlik 2.55 mi olmak zorunda en fazla? ve 01 belgesi almam zorunlu mu?arımla ilgili bir ha
Genişlik 2.55 mi olmak zorunda en fazla? ve 01 belgesi almam zorunlu mu?
 


Veysel Ceylan

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Genişlik sınırını bilmiyorum. Ben en fazla 220cm gördüm. Fazlasını hiç görmedim. O1 Belgesi zorunlu bir belge ama kimse sormuyor şu anda.
Peki 4 metre dediniz ya ok dahilmi 4 metre yoksa hariçmü

Genişlik sınırını bilmiyorum. Ben en fazla 220cm gördüm. Fazlasını hiç görmedim. O1 Belgesi zorunlu bir belge ama kimse sormuyor şu anda.
 


Hunnibal23

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Merhaba,
O1 belgeli şase sase satan firmalardan hazır kaplinli , frenli dingilli şase alıp üstünü (kaplama, yatak, banyo WC) kendim yapmak istiyorum. Bu O1 belgeli şaseden yaptığım karavan ile Avrupa turu yapmak istiyorum. Bu sadece O1 belgeli şase alarak kendi ürettiğim karavan ile mümkün olabilirmi?
 merkezci

ya denizdeyim yada dağda
Mesajlar
472
Tepkime puanı
85
Yer
antalya
Karayollarına çıkacak araçlar için aslında TİP onay belgesi zorunlu ama 750 kg altında romorklar tescil belgesine tabi olmadığı için ve trafik zabıtası da denetleme yapmadığı için bu alanda boşluk var. Bu durumun böyle devam etmeyeceği kanaatindeyim ve mutlaka bir denetim ve düzenleme gelecektir diye düşünüyorum çünkü romork ve karavan yapımında iş çığrından çıkmaya başladı.

ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTI VE

BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 5 – (1) Karayollarında seyreden araçların yüklü ve yüksüz olarak uyacakları boyutların ve bu araçların karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecekleri ağırlıkların aşağıda belirtilen şartlara uygun olması zorunludur.a) Azami genişlikAraçların azami genişliği2,55 metre
Frigorifik taşıtların yalnız frigorifik yapılarında2,60 metre
Belediyelere ait troleybüsler2,65 metre


b) Azami yükseklik

Araçların azami yüksekliği4,00 metre


c) Azami uzunlukOtobüs dışındaki motorlu araçlarda12,00 metre
Römorklarda12,00 metre
İki dingilli otobüslerde13,50 metre
İkiden çok dingilli otobüslerde15,00 metre
Yarı römorklu araçlarda16,50 metre
Mafsallı (Körüklü) otobüslerde18,75 metre
Römorklu otobüslerde18,75 metre
İki römorklu katarlarda22,00 metre


ç) Azami ağırlıklar

1) Dingil ve dingil grubu ağırlıkları
Dingil ağırlığı en çok;
Tahriksiz tek dingilde10 ton
Tahrikli tek dingilde11,5 ton

İki dingilli motorlu araçlarda aks grubu ağırlığı en çok;
Dingiller arası mesafe 1m’den az ise (d<1m)11,5 ton
Dingiller arası mesafe 1 m ile 1.3 m arası ise (1 m ≤ d< 1.3 m)16 ton
Dingiller arası mesafe 1.3 ile 1.8m arası ise (1.3 m ≤ d< 1.8 m)18 ton
Dingiller arası mesafe 1.3 m ile 1.8 m arası ise (1.3 m ≤ d< 1.8 m) (Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onay Yönetmeliği veya Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğinde belirtilen şartlarla) 19 ton
İki dingilli römork ve yarı römorklarda aks grubu ağırlığı en çok;
Dingiller arası mesafe 1m’den az ise (d<1m)11 ton
Dingiller arası mesafe 1 m ile 1.3 m arası ise (1 m ≤ d< 1.3 m)16 ton
Dingiller arası mesafe 1.3 ile 1.8m arası ise (1.3 m ≤ d< 1.8 m)18 ton
Dingiller arası mesafe 1.8 m veya daha büyük ise (1.8 m ≤ d)20 ton
Üç dingilli aks grubu ağırlığı en çok;
Dingiller arası mesafe 1.3 m veya daha az ise ( d ≤ 1.3 m)21 ton
Dingiller arası mesafe 1.3 m ile 1.4 m arası ise (1.3 m < d ≤ 1.4 m)24 ton

2) Toplam ağırlıklar


İki dingilli motorlu araçlar ve römorklarda18 ton
Üç dingilli motorlu araçlarda (Tahrikli dingilin, çift lastikle ve havalı süspansiyon sistemi ile veya 97/27/AT Yönetmeliğinde tanımlandığı gibi eşdeğer kabul edilen bir süspansiyon sistemi ile donatılmış olduğu veya her bir tahrikli dingilin çift lastikli olduğu ve her bir dingilin azami ağırlığının 9,5 tonu aşmadığı durumlarda 26 tondur.*)25 ton
(26 ton*)
Üç dingilli yarı römorklu araçlarla mafsallı otobüslerde28 ton
Dört dingilli motorlu araçlarda32 ton
Dört dingilli römorklu ve yarı römorklu araçlarda36 ton
Dört dingilli yarı römorklu araçlarda yarı römork dingil grubu ağırlığı 20 ton olan araçlarda38 ton
Beş veya daha çok dingilli yarı römorklu veya römorklu katarlarda40 ton
40 ft. boyutunda ISO Konteyner taşıyan iki veya üç dingilli yarı-römorka sahip üç dingilli motorlu araçlarda44 ton


 

merkezci

ya denizdeyim yada dağda
Mesajlar
472
Tepkime puanı
85
Yer
antalya
Yukarıdaki yönetmelik hükümlerine göre genişliği 2,55 i boyu 12 metreyi ve ağırlığı 750 kg geçmeyen romork yapabilirsiniz ve tescile tabi olmaz. Ülkemizdeki durum bu maalesef günümüzde karayollarımız üzerinde herhangi bir belgesi olmayan 750 kg altındaki romorkları da kimse denetlemediği için sorun çıkarmaz gibi duruyor. Ta ki yaptığı işi hakkıyla yapan ve işine önem veren bir trafik zabıtası görevlisi çıkana kadar. Karayollarına tip onay belgesi olmayan araç çıkamaz deyip müdahale ettiği anda hukuken doğru bir uygulama yapar cezasını yazar ve aracı da trafikten men eder .Ben merak ediyorum bu uygulama ne zaman başlayacak.
 

Şenol DAĞLIOĞLU

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
2
Yaş
30
Yer
SAKARYA
Kendi karavanımı yapmak için araştırıyorum ama O1 belgeli şase bile yetmiyor üstü için bile tescil lazım bunu soran yok ama trafik kazasında araştırdığıma göre sigorta şirketleri sorun çıkarta biliyormuş.

250x180 karavan için malzeme hesapladığımda 500kg aşağı gelmiyor hafif tutmama ramen ör; 5x2 karavanı kendi imkanlarınızla750 kg altı imkansız değil ama çok zor


Kendi yaptığın karavan ile avrupa turu imkansız.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,723
Mesajlar
1,497,069
Kayıtlı Üye Sayımız
170,156
Kaydolan Son Üyemiz
abdsahin

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst