DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

750 Kg Altı (ruhsatsız) Çekme Karavan İle Trakfik Kazası

'ÇEKME KARAVAN' forumunda kaledogan tarafından 14 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu 17439 kişi tarafından okunmuş, 18 cevap yazılmıştır

 1. kaledogan

  kaledogan Yeni Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeni:
  6
  Merhaba değerli arkadaşlar,

  1 yıldır, 750 KG altı yerli bir karavan sahibi ve aktif kullanıcısıyım. Şimdiye kadar ailemle birlikte birkaç kısa-orta uzaklıkta gezi yaptım. Uzun zamandır forumu ve konuları takip ediyorum. Ancak kafamda bir soru var ki, tüm araştırmalarıma rağmen bir cevap bulamadım. Dolayısıyla, forumda daha önce konusu açılmışsa ve bunca araştırmama ve takibime rağmen bulamamışsam kusura bakmayın.

  Soruma gelecek olursak; bildiğiniz gibi 750 KG altı karavanların ne ruhsatı; ne de kendilerine has bir plakası var. Dolayısıyla, aracımızla bu karavanımızı çekerken karışabileceğimiz çeşitli kazalarda ne gibi bir çözüm yolu bulacağız:

  1-Eğer karıştığımız kazada, karavanımız hasar gördüyse bunu nasıl kayıt altına alıp, zararımızı nasıl tazmin ediyoruz? Çekici aracın hasar aldığı veya almadığı ancak karavanın hasar aldığı bu gibi kazalarda, bildiğimiz kaza tespit tutanağını doldurarak Tramer' e başvurabiliyor muyuz? Tramer bunları inceleyip çözüm getiriyor mu? Karşı tarafın haksız bulunduğu durumlarda, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası karavanımızdaki hasarı tazmin ediyor mu? Yoksa, karavanda meydana gelen hasarları tazmin etmenin tek yolu bunu karşı taraf ile anlaşıp nakit tahsil etmek mi?
  2-Karavan' a bir kasko yapılıp yapılmayacağından emin değilim. Ancak kendine has bir plakası ve ruhsatı olmayan bu araca kasko yapılır mı?
  3-Bizim haksız olduğumuz ve çektiğimiz karavan ile 2. veya 3. şahıs ve mallarına zarar verdiğimiz durumlarda, bizim trafik sigortamız bu hasarları karşılamayacağı için, bu gibi durumlar için nasıl bir önlem önerirsiniz? Yasal zorunluluk olmadığı halde 750KG altı çekme karavanım için trafik sigortası yapmak istesem; yine gerek olmadığı halde sanki karavan 750KG üstüymüş gibi trafiğe tescil ettirip, ruhsat ve plaka çıkarıp, muayeneden geçirip... vs mi yapmam gerek?

  Aslına bakarsanız, mümkün mertebe dikkatli bir sürücü olup, 2 ve 3 nolu maddeleri elimine etmeye çalışsam da; karşı tarafın benim karavanıma zarar verdiği 1 nolu madde ile ilgili hala büyük soru işaretlerim var.

  Bu konuda bilgisi olan veya kaynak gösterebilecek arkadaşlar varsa katkıları çok değerli olacak.

  Şimdiden teşekkürler

  Doğan
   
  Cnr81, Aziz_Korsan, HAMRADIO ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 2. tospik

  tospik Ana Kamp

  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeni:
  45
  Çok yerinde sorular sormuşsunuz, merak ediyorum ben de sorularınızın cevaplarını.
   
  maschuk bunu beğendi.

 3. er-tan

  er-tan Ana Kamp

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  33
  Şehir:
  İSTANBUL
  Sayın kaledoğan, Karayolları Trafik Kanununun 102. maddesi uyarınca, çeken aracın sorumluluk sigortası römorkun sebep olduğu zararı da karşılar, ancak bence buradaki düzenleme tip onay belgeli ve trafiğe uygunluğu bulunan römorklar için geçerli ve tip onayı bulunmayan römorkun sebep olacağı zarar, çekicinin sorumluluk sigortası tarafından karşılanmayacaktır. Bu bakımdan burada can alıcı olan nokta aracın trafiğe tescilli olup olmamasından ziyade, aracınızın tip onay belgesinin (trafiğe uygunluk belgesinin) olup olmadığıdır.

  Aracınız gerçekten de 750 kg. altında ise karavanınızı trafiğe tescil ettirmeksizin ve çekici aracınızın plakasını takarak çekebilirsiniz ancak trafiğe tescil edilmenin bu sınıf (O1) araç için zorunlu olmaması, aracın tip onay belgesiz olarak da kullanılabileceği anlamına gelmemektedir. Diğer bir ifade ile 750 kg altındaki araçların da tip onay belgesi olan bir üretici tarafından üretilmesi gerekmektedir (tip onay belgesi olan araç trafikte seyrinde sakınca olmayan araç olarak kabul edilir - tip onayı ile ilgili olan başlık altında detaylı bilgi mevcut, okumanızda yarar görüyorum)

  Plakası olmayan bir karavana kasko yapılıp yapılamayacağından emin olmamakla birlikte, tip onay (trafikte seyir uygunluğu) belgesi olmayan bir karavana kasko yapılamayacağını düşünüyorum. Bence üzerinde öncelikle durmanızda yarar bulunan konu, karavanınızın tip onay uygunluğunun bulunup bulunmadığıdır. Eğer karavanınızın tip onay belgesi yok ise (bunu üreticiden şasi numarası ile sormanızda fayda var) bu durumda üreticinizin tip onay belgesinin bulunup bulunmadığını ve (O1 sınıfı için) tip onay belgesi var ise, aracınızın yapılacak tadilat ile tip onay uygunluğu bulunan bir araç haline getirilip getirilemeyeceğini üreticinize danışınız.

  Bu vesile ile belirtmeliyim ki her şeyi ile mevzuata uygun ve plakalı bir karavan için epey yüksek bir meblağ istenmişti benden kasko için yıllar önce.

  Kanaatimce kasko yaptırsanız da yaptırmasanız da, aracınızın trafikte seyir uygunluğu (tip onay) belgesi olmaksızın kazaya karışmamanızda sonsuz sayıda fayda var zira böyle bir durumda trafikte seyri uygun olmayan bir aracı trafiğe çıkarmış (ve onunla kazaya karışmış) konumunda olacaksınız. Bu konuları kazaya karışmazdan evvel irdelemeniz çok yerinde bir davranış bence, lütfen kendinizi (ve geleceğinizi) güvenceye almadan ve aklınızı kurcalayan sorulara doğru yanıtlar bulmadan konunun peşini bırakmayın. Saygılarımla,
   
  deocu, HAMRADIO, maschuk ve 2 kişi daha bunu beğendi.

 4. kaledogan

  kaledogan Yeni Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeni:
  6
  Merhaba er-tan Bey,

  Öncelikle bu kadar ayrıntılı yorumlarınız ve bilgiler için çok teşekkürler. Ben konuyu açarken tip onay belgesi ile ilgili bilgi vermediğim için konu biraz oraya kaydı. Benim karavanım tip onay belgeli, (O1 Sınıfı) 650 KG Güney Midi Karavan. Üzerinde kendi aracımın plakası var; çeki demirim projeli, TSE Onaylı ve ruhsatıma işli. Yani herhangi bir kanuna aykırılık yok.

  Benim 2 ve 3 nolu sorularıma ilk defa bazı cevaplar buldum. Bu konularda bir şeyler tecrübe eden, başından gerçek olaylar geçen arkadaşlar varsa onların da tecrübelerini dinlemeyi çok isterim.

  Öte yandan, bir başka aracın arkadan, sağdan, soldan vs karavanıma çarpıp, hasar verdiği durumlarda klasik kaza tespit tutanağı ile mi işlem yapıyır, trafik ekibi mi çağırmak gerekir, hasar tazmini için Tramer mi karar verir, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası hasarımı karşılar mı, bunlar hala benim için soru işereti. Bu konularda da detaylı bilgisi olan varsa şimdiden yorumları için teşekkür ederim.
   
  HAMRADIO ve maschuk bunu beğendi.

 5. er-tan

  er-tan Ana Kamp

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  33
  Şehir:
  İSTANBUL
  Sayın kaledoğan, kasko yapılıp yapılamamasını merak edip konuyu benim karavanın poliçesini düzenleyen sigortacı arkadaşa sordum, aldığım cevabı aynen aktarıyorum (soruyu sizin sorduğunuz şekilde sormuştum)

  "750 kg altındaki karavanları ruhsatları olmadığı için kendi başlarına kasko yapılamıyor.Bu karavanlar çekici olan aracın kaskosuna ,aksesuar olarak ilave ediliyor ve faturası olmak zorunda. Ancak bu şekilde kasko yapılabiliyor"

  Sigortacımın verdiği cevabın doğruluğunu teyid etme şansım olmadı, bu bilgide bir hata varsa ya da ilave bilgi edinirseniz bildirmenizi rica ediyorum. Çekme karavan söz konusu olduğunda kasko yapmak isteyen sigorta şirketi epey az diye hatırlıyorum. Ben karavanımın kısmi kapsamlı kaskosunu (hareket halinde olmaktan kaynaklı hasarları karşılamayan türden dar kapsamlı kaskoyu) Allianz Sigortaya 2016'nın Aralık ayında 427 lira karşılığında yaptırdım (poliçe, aracın ederi 45.000 TL'sıdır varsayımı ile düzenlendi) Saygılarımla.
   
  HAMRADIO ve maschuk bunu beğendi.

 6. aaltay

  aaltay Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  3
  Merhabalar. İki hafta önce aldğımız karavanı sigortalatmak ya da kaskoya ekletmek istedim. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, sadece Sompo sigorta 8250 TL ye kadar LPG/Aksesuarlar kısmına MINI KARAVAN olarak ekliyor. Ben şimdilik bu şekilde bir çözüm bulabildim. Daha iyi bir çözüm bulunabilir ise burada paylaşırsanız sevinirim
   
  HAMRADIO, er-tan ve Mimesis the great bunu beğendi.

 7. er-tan

  er-tan Ana Kamp

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  33
  Şehir:
  İSTANBUL
  Sayın Altay, sigorta şirketi size bu hizmeti sunmak için ilave (aracınızın kendisi için istenilen kasko tutarına ilaveten) ne kadar para talep etti ?

  Aracınız, 750 kg. altı, kendi plakası olmayan-tescilsiz ve tip onay belgeli bir araç diye anlıyorum doğru mudur ?
   

 8. aaltay

  aaltay Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  3
  doğrudur.Caretta karavan için yaptırdım Ancak direk sigorta firması ile görüşmedim. Acente aracılığı ile yaptım. Bana en fazla bu tutarda eklenebileceği söylendi.
  daha önce eureko dan 674 tl ye yapılan kasko bu defa somoı dan 755 tl ye geldi. açıkçası çok üzerinde durmadım.
   

 9. er-tan

  er-tan Ana Kamp

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  33
  Şehir:
  İSTANBUL
  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim, karavanınızı güle güle kullanmanız dileklerimle.

  81 lira fark ödeyerek karavanınıza 8250 liralık kasko teminatı sağlamışsınız, toplam ederi 34.000 TL'sı kadar olan Caretta için yaptırılması mantıklı görünüyor. Müstakil plakalı / ruhsatlı karavanıma hareket halinde meydana gelecek hasarı da teminat altına alacak kasko güvencesi için (rakkamı hatırlamıyorum) benden kayda değer bir meblağ istenmişti, bunun üzerine son derece kısıtlı hallerde teminat sağlayan dar kapsamlı kasko yaptırmıştım. 81 lira fark ile 8250 liralık da olsa (DAR KAPSAMLI OLMAYAN) kasko güvencesi sağlanabiliyorsa bunun yapılmasında fayda var bence, Carettam olmuş olsa ve onunla geziyor olsaydım ben de yaptırırdım. Gönül daha fazla seçeneğin olmasını isterdi elbette.. Saygılarımla
   

 10. aybey

  aybey Adanalı Allahın adamı..

  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeni:
  2
  Meslek:
  Emekli
  Şehir:
  Adana
  merhaba arkadaşlar.. 750 kg altı çekme karavana aracın kendi plakası takıldığına göre trafik sigortasında çekilen karavanda araç dahilinde sayılır sanıyorum.. saygılar..
   

 11. Serhun

  Serhun Kamp II

  Mesaj:
  300
  Alınan Beğeni:
  170
  Şehir:
  Çorlu TEKİRDAĞ
  Trafik sigortasında orijinalden sis farı olmayan aracımıza aksesuarlı modelin orjinal sis farı takılmıştı.
  Arac kazaya karıştı sigorta firması sis farlarını ödemediler.
   

 12. HSR İLAÇLAMA

  HSR İLAÇLAMA Yeni Üye

  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeni:
  1
  geçmiş olsun bende karşılamışlardı ama ekspertizin gözüne sokmak zorunda kalmıştım! yoksa girmeyecekti ısrarla bunlar orjinalde de vardı diye söyleyince dayanamamıştı.
   

 13. percem

  percem Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  0
  Meslek:
  ÖZel Sektör, Elektrik
  Şehir:
  Kocaeli
  Web Sitesi:
  https://www.youtube.com/c/Percemler
  Çağrı İşareti:
  TA2UAP
  Merhaba,

  İki sorum olacak,

  1 - Tip onay belgesi olmayan (el yapımı, şahıs üretimi) 750 kg altı çekme karavan ile (çeki demiri ruhsata işli) trafikte kanunen bir sorun yaşanır mı?

  2 - Çeken aracın plakası, 750 kg altı karavana, kanunlarımıza göre takılmak zorunda mı? Zorunda ise resmi olarak basılmış plaka olmak zorunda mı , aynı boyutlarda pvc plaka bastırılıp takılabilir mi?
   
  Son düzenleme: 21 Mart 2019

 14. pasolvon

  pasolvon Hayat bir gün, o da bu gün!

  Mesaj:
  220
  Alınan Beğeni:
  195

  Birinci sorunuzla ilgili olarak;

  Evet yaşanır. Teoride trafikte tip onay belgesi olmayan bir aracın yol alması yasal değildir. Sorunuz ceza vs. ise trafik polisinin insafına ve bilgisine göre değişir. Ancak sorunuz kaza vs. durumu ise tip onay belgesi olmayan bir durum söz konusu ise sigorta firması bunu farkettiği anda normalde sekizde sekiz haklı olsanız bile tüm masraf size rücu edilecektir. Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri kılı kırk yararak hasar ödemesi yaparlar ve böyle bir durum en sevdiklerindendir. Daha da kötüsü yaralanmalı ve ölümlü bir kazaya karışırsanız yine suçlu siz olursunuz.

  İkinci sorunuzla ilgili olarak ise yasal dayanağını bilmiyorum ancak 750kg altı karavanlarda gördüğüm herhangi bir sanayide kendileri bastırıp takıyorlar.
   
  percem bunu beğendi.

 15. percem

  percem Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  0
  Meslek:
  ÖZel Sektör, Elektrik
  Şehir:
  Kocaeli
  Web Sitesi:
  https://www.youtube.com/c/Percemler
  Çağrı İşareti:
  TA2UAP
  Ruhsat, plaka, muayene gerektirmeyen bir araç için kanunen bir belge gerekmesi anlayamadığım ve burayı okuduğumda öğrendiğim bir durum oldu.

  Yani trafik polisi çevirdiğinde bu belgeyi nasıl sorgulayacak acaba? Fatura vs mi isteyecek?
   

 16. pasolvon

  pasolvon Hayat bir gün, o da bu gün!

  Mesaj:
  220
  Alınan Beğeni:
  195
  Karayolları trafik yönetmeliği şöyle der;

  Mevzuat Bilgi Sistemi

  Tip onay yönetmeliği ise 750KG'a kadar olan römorkların O1 tip onay belgesine sahip olması gerektiğini söyler.

  Tip onay belgesi basılı bir belgedir ve üretici tarafından fatura ile size verilir. Her ikisini de aracınızın ruhsatı gibi yanınızda taşıyabilirsiniz. Şu adresten O1 tip onay belgesinin bir örneğini görebilirsiniz.

  guneykaravan.com

  Bugüne kadar ülkemizde isteyen trafik polisi olmuş mudur bilmem ancak görmek istemeye ve beyan edemediğiniz durumda römorkunuzu bağlamaya hakkı olduğu yasalarla aşikar. Nihayetinde tip onay belgesi olmadığında yasal olarak karayoluna uygun olmayan bir taşıt oluyor o araç.
   
  merkezci ve percem bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Altı (ruhsatsız) Çekme
 1. Mibrahim
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  130
 2. gezgin adam
  Yanıt:
  12
  Okunma:
  646
 3. pasolvon
  Yanıt:
  16
  Okunma:
  1.468
 4. burhan808
  Yanıt:
  21
  Okunma:
  1.586
 5. Demirak
  Yanıt:
  449
  Okunma:
  43.607
 6. vanesy
  Yanıt:
  4
  Okunma:
  812
 7. Accipiter
  Yanıt:
  26
  Okunma:
  6.090
 8. bayboga
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  1.700
 9. Gezmekci
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  395
 10. zaferyangin
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  1.699

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. 750 kg altı çekme karavan

  ,
 2. 750 kg karavan için satış gereklimi

  ,
 3. çekme karavan 750 kg altı

  ,
 4. 750 kg altı karavan tavsiyesi,
 5. faturası olmayan cekme karavan alınır mı,
 6. yediyuz alti cekme karavan tescili,
 7. 750 kg altı çekme karavan belgesi,
 8. ortiz çekme karavan 750 kg altı,
 9. 650 kg ruhsat gerekmiyen çekme karavan,
 10. karavanda 750 kg,
 11. 750kg altı avrupa çekili karavanlarda satış nasıl oluyor,
 12. <750 KĞ KARAVAN,
 13. 750 kg altı karavan,
 14. 750 kğ altı römorklar için plaka nasıl çıkarılır,
 15. cekme karavan alti,
 16. 750 kilogramlik karavanlar,
 17. karavan 750 kg kanunu,
 18. 750 kg altı karavan ruhsat,
 19. 750 kg karavan yorum,
 20. çeki karavan nasıl kayıt altına alınır,
 21. karavan satışı nasıl yapılır,
 22. faturasiz karavana nasil plaka alabilirim.,
 23. dolly 750 kg altı çekme karavan