750 Kg Altı (ruhsatsız) Çekme Karavan İle Trakfik Kazası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaledogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,528

kaledogan

Yeni Üye
Merhaba değerli arkadaşlar,

1 yıldır, 750 KG altı yerli bir karavan sahibi ve aktif kullanıcısıyım. Şimdiye kadar ailemle birlikte birkaç kısa-orta uzaklıkta gezi yaptım. Uzun zamandır forumu ve konuları takip ediyorum. Ancak kafamda bir soru var ki, tüm araştırmalarıma rağmen bir cevap bulamadım. Dolayısıyla, forumda daha önce konusu açılmışsa ve bunca araştırmama ve takibime rağmen bulamamışsam kusura bakmayın.

Soruma gelecek olursak; bildiğiniz gibi 750 KG altı karavanların ne ruhsatı; ne de kendilerine has bir plakası var. Dolayısıyla, aracımızla bu karavanımızı çekerken karışabileceğimiz çeşitli kazalarda ne gibi bir çözüm yolu bulacağız:

1-Eğer karıştığımız kazada, karavanımız hasar gördüyse bunu nasıl kayıt altına alıp, zararımızı nasıl tazmin ediyoruz? Çekici aracın hasar aldığı veya almadığı ancak karavanın hasar aldığı bu gibi kazalarda, bildiğimiz kaza tespit tutanağını doldurarak Tramer' e başvurabiliyor muyuz? Tramer bunları inceleyip çözüm getiriyor mu? Karşı tarafın haksız bulunduğu durumlarda, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası karavanımızdaki hasarı tazmin ediyor mu? Yoksa, karavanda meydana gelen hasarları tazmin etmenin tek yolu bunu karşı taraf ile anlaşıp nakit tahsil etmek mi?
2-Karavan' a bir kasko yapılıp yapılmayacağından emin değilim. Ancak kendine has bir plakası ve ruhsatı olmayan bu araca kasko yapılır mı?
3-Bizim haksız olduğumuz ve çektiğimiz karavan ile 2. veya 3. şahıs ve mallarına zarar verdiğimiz durumlarda, bizim trafik sigortamız bu hasarları karşılamayacağı için, bu gibi durumlar için nasıl bir önlem önerirsiniz? Yasal zorunluluk olmadığı halde 750KG altı çekme karavanım için trafik sigortası yapmak istesem; yine gerek olmadığı halde sanki karavan 750KG üstüymüş gibi trafiğe tescil ettirip, ruhsat ve plaka çıkarıp, muayeneden geçirip... vs mi yapmam gerek?

Aslına bakarsanız, mümkün mertebe dikkatli bir sürücü olup, 2 ve 3 nolu maddeleri elimine etmeye çalışsam da; karşı tarafın benim karavanıma zarar verdiği 1 nolu madde ile ilgili hala büyük soru işaretlerim var.

Bu konuda bilgisi olan veya kaynak gösterebilecek arkadaşlar varsa katkıları çok değerli olacak.

Şimdiden teşekkürler

Doğan

Merhaba değerli arkadaşlar,

1 yıldır, 750 KG altı yerli bir karavan sahibi ve aktif kullanıcısıyım. Şimdiye kadar ailemle birlikte birkaç kısa-orta uzaklıkta gezi yaptım. Uzun zamandır forumu ve konuları takip ediyorum. Ancak kafamda bir soru var ki, tüm araştırmalarıma rağmen bir cevap bulamadım. Dolayısıyla, forumda daha önce konusu açılmışsa ve bunca araştırmama ve takibime rağmen bulamamışsam kusura bakmayın.

Soruma gelecek olursak; bildiğiniz gibi 750 KG altı karavanların ne ruhsatı; ne de kendilerine has bir plakası var. Dolayısıyla, aracımızla bu karavanımızı çekerken karışabileceğimiz çeşitli kazalarda ne gibi bir çözüm yolu bulacağız:

1-Eğer karıştığımız kazada, karavanımız hasar gördüyse bunu nasıl kayıt altına alıp, zararımızı nasıl tazmin ediyoruz? Çekici aracın hasar aldığı veya almadığı ancak karavanın hasar aldığı bu gibi kazalarda, bildiğimiz kaza tespit tutanağını doldurarak Tramer' e başvurabiliyor muyuz? Tramer bunları inceleyip çözüm getiriyor mu? Karşı tarafın haksız bulunduğu durumlarda, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası karavanımızdaki hasarı tazmin ediyor mu? Yoksa, karavanda meydana gelen hasarları tazmin etmenin tek yolu bunu karşı taraf ile anlaşıp nakit tahsil etmek mi?
2-Karavan' a bir kasko yapılıp yapılmayacağından emin değilim. Ancak kendine has bir plakası ve ruhsatı olmayan bu araca kasko yapılır mı?
3-Bizim haksız olduğumuz ve çektiğimiz karavan ile 2. veya 3. şahıs ve mallarına zarar verdiğimiz durumlarda, bizim trafik sigortamız bu hasarları karşılamayacağı için, bu gibi durumlar için nasıl bir önlem önerirsiniz? Yasal zorunluluk olmadığı halde 750KG altı çekme karavanım için trafik sigortası yapmak istesem; yine gerek olmadığı halde sanki karavan 750KG üstüymüş gibi trafiğe tescil ettirip, ruhsat ve plaka çıkarıp, muayeneden geçirip... vs mi yapmam gerek?

Aslına bakarsanız, mümkün mertebe dikkatli bir sürücü olup, 2 ve 3 nolu maddeleri elimine etmeye çalışsam da; karşı tarafın benim karavanıma zarar verdiği 1 nolu madde ile ilgili hala büyük soru işaretlerim var.

Bu konuda bilgisi olan veya kaynak gösterebilecek arkadaşlar varsa katkıları çok değerli olacak.

Şimdiden teşekkürler

Doğan
Sayın kaledoğan, Karayolları Trafik Kanununun 102. maddesi uyarınca, çeken aracın sorumluluk sigortası römorkun sebep olduğu zararı da karşılar, ancak bence buradaki düzenleme tip onay belgeli ve trafiğe uygunluğu bulunan römorklar için geçerli ve tip onayı bulunmayan römorkun sebep olacağı zarar, çekicinin sorumluluk sigortası tarafından karşılanmayacaktır. Bu bakımdan burada can alıcı olan nokta aracın trafiğe tescilli olup olmamasından ziyade, aracınızın tip onay belgesinin (trafiğe uygunluk belgesinin) olup olmadığıdır.

Aracınız gerçekten de 750 kg. altında ise karavanınızı trafiğe tescil ettirmeksizin ve çekici aracınızın plakasını takarak çekebilirsiniz ancak trafiğe tescil edilmenin bu sınıf (O1) araç için zorunlu olmaması, aracın tip onay belgesiz olarak da kullanılabileceği anlamına gelmemektedir. Diğer bir ifade ile 750 kg altındaki araçların da tip onay belgesi olan bir üretici tarafından üretilmesi gerekmektedir (tip onay belgesi olan araç trafikte seyrinde sakınca olmayan araç olarak kabul edilir - tip onayı ile ilgili olan başlık altında detaylı bilgi mevcut, okumanızda yarar görüyorum)

Plakası olmayan bir karavana kasko yapılıp yapılamayacağından emin olmamakla birlikte, tip onay (trafikte seyir uygunluğu) belgesi olmayan bir karavana kasko yapılamayacağını düşünüyorum. Bence üzerinde öncelikle durmanızda yarar bulunan konu, karavanınızın tip onay uygunluğunun bulunup bulunmadığıdır. Eğer karavanınızın tip onay belgesi yok ise (bunu üreticiden şasi numarası ile sormanızda fayda var) bu durumda üreticinizin tip onay belgesinin bulunup bulunmadığını ve (O1 sınıfı için) tip onay belgesi var ise, aracınızın yapılacak tadilat ile tip onay uygunluğu bulunan bir araç haline getirilip getirilemeyeceğini üreticinize danışınız.

Bu vesile ile belirtmeliyim ki her şeyi ile mevzuata uygun ve plakalı bir karavan için epey yüksek bir meblağ istenmişti benden kasko için yıllar önce.

Kanaatimce kasko yaptırsanız da yaptırmasanız da, aracınızın trafikte seyir uygunluğu (tip onay) belgesi olmaksızın kazaya karışmamanızda sonsuz sayıda fayda var zira böyle bir durumda trafikte seyri uygun olmayan bir aracı trafiğe çıkarmış (ve onunla kazaya karışmış) konumunda olacaksınız. Bu konuları kazaya karışmazdan evvel irdelemeniz çok yerinde bir davranış bence, lütfen kendinizi (ve geleceğinizi) güvenceye almadan ve aklınızı kurcalayan sorulara doğru yanıtlar bulmadan konunun peşini bırakmayın. Saygılarımla,

Merhaba er-tan Bey,

Öncelikle bu kadar ayrıntılı yorumlarınız ve bilgiler için çok teşekkürler. Ben konuyu açarken tip onay belgesi ile ilgili bilgi vermediğim için konu biraz oraya kaydı. Benim karavanım tip onay belgeli, (O1 Sınıfı) 650 KG Güney Midi Karavan. Üzerinde kendi aracımın plakası var; çeki demirim projeli, TSE Onaylı ve ruhsatıma işli. Yani herhangi bir kanuna aykırılık yok.

Benim 2 ve 3 nolu sorularıma ilk defa bazı cevaplar buldum. Bu konularda bir şeyler tecrübe eden, başından gerçek olaylar geçen arkadaşlar varsa onların da tecrübelerini dinlemeyi çok isterim.

Öte yandan, bir başka aracın arkadan, sağdan, soldan vs karavanıma çarpıp, hasar verdiği durumlarda klasik kaza tespit tutanağı ile mi işlem yapıyır, trafik ekibi mi çağırmak gerekir, hasar tazmini için Tramer mi karar verir, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası hasarımı karşılar mı, bunlar hala benim için soru işereti. Bu konularda da detaylı bilgisi olan varsa şimdiden yorumları için teşekkür ederim.

Merhaba er-tan Bey,

Öncelikle bu kadar ayrıntılı yorumlarınız ve bilgiler için çok teşekkürler. Ben konuyu açarken tip onay belgesi ile ilgili bilgi vermediğim için konu biraz oraya kaydı. Benim karavanım tip onay belgeli, (O1 Sınıfı) 650 KG Güney Midi Karavan. Üzerinde kendi aracımın plakası var; çeki demirim projeli, TSE Onaylı ve ruhsatıma işli. Yani herhangi bir kanuna aykırılık yok.

Benim 2 ve 3 nolu sorularıma ilk defa bazı cevaplar buldum. Bu konularda bir şeyler tecrübe eden, başından gerçek olaylar geçen arkadaşlar varsa onların da tecrübelerini dinlemeyi çok isterim.

Öte yandan, bir başka aracın arkadan, sağdan, soldan vs karavanıma çarpıp, hasar verdiği durumlarda klasik kaza tespit tutanağı ile mi işlem yapıyır, trafik ekibi mi çağırmak gerekir, hasar tazmini için Tramer mi karar verir, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası hasarımı karşılar mı, bunlar hala benim için soru işereti. Bu konularda da detaylı bilgisi olan varsa şimdiden yorumları için teşekkür ederim.
Sayın kaledoğan, kasko yapılıp yapılamamasını merak edip konuyu benim karavanın poliçesini düzenleyen sigortacı arkadaşa sordum, aldığım cevabı aynen aktarıyorum (soruyu sizin sorduğunuz şekilde sormuştum)

"750 kg altındaki karavanları ruhsatları olmadığı için kendi başlarına kasko yapılamıyor.Bu karavanlar çekici olan aracın kaskosuna ,aksesuar olarak ilave ediliyor ve faturası olmak zorunda. Ancak bu şekilde kasko yapılabiliyor"

Sigortacımın verdiği cevabın doğruluğunu teyid etme şansım olmadı, bu bilgide bir hata varsa ya da ilave bilgi edinirseniz bildirmenizi rica ediyorum. Çekme karavan söz konusu olduğunda kasko yapmak isteyen sigorta şirketi epey az diye hatırlıyorum. Ben karavanımın kısmi kapsamlı kaskosunu (hareket halinde olmaktan kaynaklı hasarları karşılamayan türden dar kapsamlı kaskoyu) Allianz Sigortaya 2016'nın Aralık ayında 427 lira karşılığında yaptırdım (poliçe, aracın ederi 45.000 TL'sıdır varsayımı ile düzenlendi) Saygılarımla.

Merhabalar. İki hafta önce aldğımız karavanı sigortalatmak ya da kaskoya ekletmek istedim. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, sadece Sompo sigorta 8250 TL ye kadar LPG/Aksesuarlar kısmına MINI KARAVAN olarak ekliyor. Ben şimdilik bu şekilde bir çözüm bulabildim. Daha iyi bir çözüm bulunabilir ise burada paylaşırsanız sevinirim

Merhabalar. İki hafta önce aldğımız karavanı sigortalatmak ya da kaskoya ekletmek istedim. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, sadece Sompo sigorta 8250 TL ye kadar LPG/Aksesuarlar kısmına MINI KARAVAN olarak ekliyor. Ben şimdilik bu şekilde bir çözüm bulabildim. Daha iyi bir çözüm bulunabilir ise burada paylaşırsanız sevinirim
Sayın Altay, sigorta şirketi size bu hizmeti sunmak için ilave (aracınızın kendisi için istenilen kasko tutarına ilaveten) ne kadar para talep etti ?

Aracınız, 750 kg. altı, kendi plakası olmayan-tescilsiz ve tip onay belgeli bir araç diye anlıyorum doğru mudur ?

Sayın Altay, sigorta şirketi size bu hizmeti sunmak için ilave (aracınızın kendisi için istenilen kasko tutarına ilaveten) ne kadar para talep etti ?

Aracınız, 750 kg. altı, kendi plakası olmayan-tescilsiz ve tip onay belgeli bir araç diye anlıyorum doğru mudur ?
doğrudur.Caretta karavan için yaptırdım Ancak direk sigorta firması ile görüşmedim. Acente aracılığı ile yaptım. Bana en fazla bu tutarda eklenebileceği söylendi.
daha önce eureko dan 674 tl ye yapılan kasko bu defa somoı dan 755 tl ye geldi. açıkçası çok üzerinde durmadım.

doğrudur.Caretta karavan için yaptırdım Ancak direk sigorta firması ile görüşmedim. Acente aracılığı ile yaptım. Bana en fazla bu tutarda eklenebileceği söylendi.
daha önce eureko dan 674 tl ye yapılan kasko bu defa somoı dan 755 tl ye geldi. açıkçası çok üzerinde durmadım.
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim, karavanınızı güle güle kullanmanız dileklerimle.

81 lira fark ödeyerek karavanınıza 8250 liralık kasko teminatı sağlamışsınız, toplam ederi 34.000 TL'sı kadar olan Caretta için yaptırılması mantıklı görünüyor. Müstakil plakalı / ruhsatlı karavanıma hareket halinde meydana gelecek hasarı da teminat altına alacak kasko güvencesi için (rakkamı hatırlamıyorum) benden kayda değer bir meblağ istenmişti, bunun üzerine son derece kısıtlı hallerde teminat sağlayan dar kapsamlı kasko yaptırmıştım. 81 lira fark ile 8250 liralık da olsa (DAR KAPSAMLI OLMAYAN) kasko güvencesi sağlanabiliyorsa bunun yapılmasında fayda var bence, Carettam olmuş olsa ve onunla geziyor olsaydım ben de yaptırırdım. Gönül daha fazla seçeneğin olmasını isterdi elbette.. Saygılarımla

merhaba arkadaşlar.. 750 kg altı çekme karavana aracın kendi plakası takıldığına göre trafik sigortasında çekilen karavanda araç dahilinde sayılır sanıyorum.. saygılar..

merhaba arkadaşlar.. 750 kg altı çekme karavana aracın kendi plakası takıldığına göre trafik sigortasında çekilen karavanda araç dahilinde sayılır sanıyorum.. saygılar..

Trafik sigortasında orijinalden sis farı olmayan aracımıza aksesuarlı modelin orjinal sis farı takılmıştı.
Arac kazaya karıştı sigorta firması sis farlarını ödemediler.

Trafik sigortasında orijinalden sis farı olmayan aracımıza aksesuarlı modelin orjinal sis farı takılmıştı.
Arac kazaya karıştı sigorta firması sis farlarını ödemediler.
geçmiş olsun bende karşılamışlardı ama ekspertizin gözüne sokmak zorunda kalmıştım! yoksa girmeyecekti ısrarla bunlar orjinalde de vardı diye söyleyince dayanamamıştı.

Merhaba,

İki sorum olacak,

1 - Tip onay belgesi olmayan (el yapımı, şahıs üretimi) 750 kg altı çekme karavan ile (çeki demiri ruhsata işli) trafikte kanunen bir sorun yaşanır mı?

2 - Çeken aracın plakası, 750 kg altı karavana, kanunlarımıza göre takılmak zorunda mı? Zorunda ise resmi olarak basılmış plaka olmak zorunda mı , aynı boyutlarda pvc plaka bastırılıp takılabilir mi?

Son düzenleme:

Merhaba,

İki sorum olacak,

1 - Tip onay belgesi olmayan (el yapımı, şahıs üretimi) 750 kg altı çekme karavan ile (çeki demiri ruhsata işli) trafikte kanunen bir sorun yaşanır mı?

2 - Çeken aracın plakası, 750 kg altı karavana, kanunlarımıza göre takılmak zorunda mı? Zorunda ise resmi olarak basılmış plaka olmak zorunda mı , aynı boyutlarda pvc plaka bastırılıp takılabilir mi?

Birinci sorunuzla ilgili olarak;

Evet yaşanır. Teoride trafikte tip onay belgesi olmayan bir aracın yol alması yasal değildir. Sorunuz ceza vs. ise trafik polisinin insafına ve bilgisine göre değişir. Ancak sorunuz kaza vs. durumu ise tip onay belgesi olmayan bir durum söz konusu ise sigorta firması bunu farkettiği anda normalde sekizde sekiz haklı olsanız bile tüm masraf size rücu edilecektir. Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri kılı kırk yararak hasar ödemesi yaparlar ve böyle bir durum en sevdiklerindendir. Daha da kötüsü yaralanmalı ve ölümlü bir kazaya karışırsanız yine suçlu siz olursunuz.

İkinci sorunuzla ilgili olarak ise yasal dayanağını bilmiyorum ancak 750kg altı karavanlarda gördüğüm herhangi bir sanayide kendileri bastırıp takıyorlar.

Ruhsat, plaka, muayene gerektirmeyen bir araç için kanunen bir belge gerekmesi anlayamadığım ve burayı okuduğumda öğrendiğim bir durum oldu.

Yani trafik polisi çevirdiğinde bu belgeyi nasıl sorgulayacak acaba? Fatura vs mi isteyecek?

Ruhsat, plaka, muayene gerektirmeyen bir araç için kanunen bir belge gerekmesi anlayamadığım ve burayı okuduğumda öğrendiğim bir durum oldu.

Yani trafik polisi çevirdiğinde bu belgeyi nasıl sorgulayacak acaba? Fatura vs mi isteyecek?

Karayolları trafik yönetmeliği şöyle der;

Araçlara Ait Teknik Şartlar ve Araçların Karayoluna Uygunluğu
Madde 63- (Değişik:RG-09/09/1997-23105)
Araçların; yapım, kullanma, karayoluna uygunluk ve trafik güvenliği bakımından Bayındırlık ve İskan Bakanlığının görüşü alınarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılan Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onay Yönetmeliği, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik ve buna paralel olarak çıkarılacak diğer yönetmelik hükümlerine uygun durumda olması mecburidir.

Mevzuat Bilgi Sistemi

Tip onay yönetmeliği ise 750KG'a kadar olan römorkların O1 tip onay belgesine sahip olması gerektiğini söyler.

Tip onay belgesi basılı bir belgedir ve üretici tarafından fatura ile size verilir. Her ikisini de aracınızın ruhsatı gibi yanınızda taşıyabilirsiniz. Şu adresten O1 tip onay belgesinin bir örneğini görebilirsiniz.

guneykaravan.com

Bugüne kadar ülkemizde isteyen trafik polisi olmuş mudur bilmem ancak görmek istemeye ve beyan edemediğiniz durumda römorkunuzu bağlamaya hakkı olduğu yasalarla aşikar. Nihayetinde tip onay belgesi olmadığında yasal olarak karayoluna uygun olmayan bir taşıt oluyor o araç.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR