750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,920
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@Demirak

Bizim de bütçemiz 80.000'lere çıkmaya müsaade etmiyor. Açıkçası 50.000 civarı ducato/jumper/boxer grubundan bir panelvan alıp 20.000 TL'lik bir masrafla motokaravan yapmayı da düşündük ama hem bu konularda bilgi birikimimiz hiç yok hem de tam zamanlı çalıştığımız için vakit yaratamamaktan korkuyoruz. İşin içine vergisi, muayenesi, ruhsatı falan da girince gözümüzde büyüdü açıkçası çekme karavanlar da ise hız sınırlaması ve şehir içinde konaklama gibi problemler bizi düşündürüyor. Anlayacağınız iki arada kaldık ne yardan ne serden geçemiyoruz :smiley:

Etiketler
alın bir çadır,ne vergi var nede başka sorun,kampinglerde tatil yapın,duşunuz tuvaletiniz hep hazır olsun,maliyetide 1000 tl.

@emre1903

Motokaravan ile Çekme Karavanların avantajları elbette ayrışıyor. Ama şu bir gerçek ki moto karavan almak ve yapmak, bu şekilde 750 kg altı karavanlardan daha çok maliyetli olur. (Belirttiğiniz gibi uğraşısı da cabası)

Şehir içinde konaklamada sıkırtı motokaravanlar da da geçerli. Hatta motokaravanlarla şehir içinde özellikle büyük şehirlerde park etmek bile dert.

Eğer benim gibi, çekirdek ailenizle kısa ama sık tatiller yapacaksanız, en büyük tatiliniz 1 haftayı geçmeyecekse ve bütçeniz de belirttiğiniz gibiyse bana göre en mantıklısı 750 kg altı çekme karavanlardır. (Maddi ve zamansal olarak en avantajlısı)

@suat54

Abi 1 yaşında oğlum var ve onu geçtim, hanım var. İkna edebilsek, araç içine şişme yatakla bile çözcez :smiley:

Selamlar,

EKS Firması ile görüştüm. (Bir onlar kalmıştı :smiley:)

Öncelikle şunu belirteyim, karavanda değişikliklerde çok ılımlılar. Carpento gibi, onu yapamayız, bunu değiştiremeyiz yok. Tasarımsal olarak ve iç mobilya düzeninde esneklik sağlıyorlar.

Ozan ÇAĞLAYAN bey ile görüştüm. (Telefonu: 0546 575 85 90)

3.80 metrelik modeli(EKS 3800) tam sınırda olduğu için, ham olarak satıyorlarmış. Yani ısıtıcı vb ek bir donanım istediğinizde O2 olarak veriyoruz diyor.

Bu yüzden ek donanım talebi olan arkadaşlara 3.60 metrelik (EKS 3600) öneriyorlar.

Fiyatları: EKS 3800 - 61.400 TL (KDV Dahil)

EKS 3600 - 57.900 TL (KDV Dahil)

2 modelinde standart donanımları:

*Frenli alko ancak şase daldırma galvaniz kendi üretimleri (Kendi adları ile ücretsiz O1 belgesi veriyorlar.)
*ALÜMİNYUM SÜRGÜ CAM
*220V ELEKTRİK GİRİŞİ
*DIŞ AYDINLATMA - LED AYDINLATMA SİSTEMİ
*1 Adet TAVAN HAVALANDIRMA (40X40)
*TEMİZ SU TANKI 60 LT.
*ATIK SU TANKI 60 LT.
*2'Lİ OCAK VE EVYE (Cam kapaklı karavan tipi gömülü)
*BUZDOLABI 12V 90 LT.
*TRUMA THERME SICAK SU
*AKÜ 100A
*12V 20A ŞARJ CİHAZI
*DUŞ TEKNESİ VE DUŞ BAŞLIĞI
*AYNALI AHŞAP DOLAP

Bu donanımlarla tartıya girmişler. Ve 3800 model 740 kg çıkmış, 3600 ise 700 kg çıkmış.

Standart Donanımlar tatminkar. Özellikle 90 lt 12 V buzdolabı, sıcak su ve Ocak evyenin standart olmasını çok beğendim :smiley:

Gelelim ektralara...

1-Camlar: Camlarda benim gibi hassassanız ve karavan camı istiyorsanız hay hay. İthal Dometic takıyorlar. Ek maliyeti 350 Euro KDV dahil. Yatak masa bölümünde sağ/sol 2 cam var.(45'lik) Mutfak bölümünde de 35'lik 1 cam var, 290 Euro. Eğer istenirse ranza bölümü arkaya da bir 35'lik koyarız dediler.
Yani camları plexi yapmanın toplam maliyeti: 1.280 Euro KDV Dahil.

2- Isıtıcı Webasto takıyorlar. Ama Truma TT Boyler'in sadece 220V de çalışması sebebiyle ona entegre Truma Gazlı ısıtıcıları konuştuk. Boyler ile bağlantılı Truma gazlı ısıtıcı maliyeti ortalama 1.000 Euro KDV dahil olur dedi. (Carpento Faruk beyin belirttiği gibi fanda takılıyormuş.) Eğer isterseniz Boyleri iptal ederiz ve onun fiyatına biraz ekleme yapıp sadece Webasto'da alabilirsiniz, dedi.
Yani 220 V ile çalışan gazlı soba ile bağlantısı olan hem boyler hem soba için toplam maliyeti 1.000 Euro olarak düşünebiliriz. (Sadece soba 600 Euro)

3- TV uydu antenini kendileri Neta bayisi olduğu için 700 Dolar KDV dahil takıyorlarmış. 22' LED TV aparatı ile brlikte istersek onunda maliyeti ortalama 1.200 TL civarıymış.

4- 220 için Inverter 447 Euro KDV Dahil.

5-Dıştan Kasetli Tuvalet - 945 Euro KDV dahil.

6- Dış Duş - 190 Euro KDV dahil.

7- Banyoda pencere cam yok. Ben ORTİZ'de görmüştüm ve 30 sn kalamadım. Bana göre Banyoda mutlaka Heki olması gerekiyor. Yapabiliriz dediler. 28X28 ufak hekinin maliyeti 95 Euro KDV Dahil.

8- Öne cam önermiyorlar. Hem dayanımı düşürüyor hem de ilerde rüzgar kaynaklı su alma riski var dediler.

9- Avrupa için Portatif atık tankı yapıyorlar. 25 lt bildiğiniz tank ve tesisatı ile 300-500 TL gibi bir rakamdan bahsettiler.

10- Son olarak karavanda gösterge yok. Yani elektrik ve suyu takip edeceğiniz birey yok. Ben söylemeden CBE PC100 önerdiler. Şarjı ile birlikte 450 Euro KDV dahil fiyatı var.

11- Al-ko Stabilizatör ve Amortisörde takıyorlarmış. Fiyatlarını sormadım ama tahmin edebiliriz.

Son olarak iç tasarımı istediğiniz gibi yaparız, ücretsiz dolap ekleriz, bisiklet dolabı yaparız, ranza altına benim White Pigeon'da gördüğüm masa tertibatı yaparız, uzatma banko yaparız. Bunlar önemli değil dediler. (Carpento'da hiçbirini yapamıyoruz.)

Gelelim toplam bakiyeye:

Güneş panelsiz, 4 mevsim, Avrupa standartında, araçtan şarj sistemi ile elektronik göstergeleri olan, uydulu TV si olan, dıştan kasetli tuvalet ve banyo hekisi ile bir EKS 3600 almak isterseniz:

57.900 TL + 1.280 Euro(8.000 TL) + 600 Euro (4.000 TL) + 5.000 TL + 2.800 TL + 6.000 TL + 1.000 TL + 2.800 TL - 200 Euro ( 1.250 TL - 220 V Boyler fiyattan düşüyormuş) ==> 86.250 TL. Buna Stabilizatör ve Amortisör eklersek 89.000 TL diyelim.

Şuan manzara Carpento ile fiyatsal anlamda aynı çıkıyor. Ama Carpentoya göre artıları:
1-Bisiklet taşıyıcı, ranza altı masa, ek banko, ek dolaplar gibi iç dizayn artıları
2-Açılır karavan camları (4 adet - 2 Büyük - 2 küçük)
3-TV ve Neta uydu sistemi
4-+10 lt daha büyük su deposu ve daha büyük ön bagajı ve ön&arka tampon korumaları
5-Ön penceresi olmadığı için daha az pencere su alma riski
6-Marka olarak Carpento'ya göre daha eski ve daha tectübeli bir marka olmaları
7-90 lt 12 V Buzdolabı (Carpento'da 60 lt idi)

Carpento'nun artıları:
1- Daha farklı ve hoş iç&dış tasarım
2- Büyük penceler sayesinde daha fazla iç ferahlık
3- Tümüyle al-ko alt yapı

Bu noktada en çok nazımı çeken ve elbette en çok indirim yapan firmayı tercih edeceğim. Belki bu tatlı rekabetle 75.000 TL altını yakalayabilirim. Ama şuan daha mutluyum. Özellikle içte istediğim birçok ekstra detay ile de endişelerim geçti.

Ozan bey Fabrika'dan yeni çıkan 3600'ün resimlerini çekip benimle paylaşacak. Buradan paylaşırım.

EKS 3800 Resimleri:

275a7aaf2c77d24dd3b79c52c88a3ef558f

15e3dba774d8c4bce3e509efb48e052658f

750f91983e4fd980dbd9fc8269346d1158f

Dd782fac976ad0810b089fe0fded498f58f

2f8353218f5f2a9c9fee03299ab921c85b7

Son düzenleme:

Selamlar,

EKS Firması ile görüştüm. (Bir onlar kalmıştı :smiley:)

Öncelikle şunu belirteyim, karavanda değişikliklerde çok ılımlılar. Carpento gibi, onu yapamayız, bunu değiştiremeyiz yok. Tasarımsal olarak ve iç mobilya düzeninde esneklik sağlıyorlar.

Ozan ÇAĞLAYAN bey ile görüştüm. (Telefonu: 0546 575 85 90)

3.80 metrelik modeli(EKS 3800) tam sınırda olduğu için, ham olarak satıyorlarmış. Yani ısıtıcı vb ek bir donanım istediğinizde O2 olarak veriyoruz diyor.

Bu yüzden ek donanım talebi olan arkadaşlara 3.60 metrelik (EKS 3600) öneriyorlar.

Fiyatları: EKS 3800 - 61.400 TL (KDV Dahil)

EKS 3600 - 57.900 TL (KDV Dahil)

2 modelinde standart donanımları:

*Frenli alko ancak şase daldırma galvaniz kendi üretimleri (Kendi adları ile ücretsiz O1 belgesi veriyorlar.)
*ALÜMİNYUM SÜRGÜ CAM
*220V ELEKTRİK GİRİŞİ
*DIŞ AYDINLATMA - LED AYDINLATMA SİSTEMİ
*1 Adet TAVAN HAVALANDIRMA (40X40)
*TEMİZ SU TANKI 60 LT.
*ATIK SU TANKI 60 LT.
*2'Lİ OCAK VE EVYE (Cam kapaklı karavan tipi gömülü)
*BUZDOLABI 12V 90 LT.
*TRUMA THERME SICAK SU
*AKÜ 100A
*12V 20A ŞARJ CİHAZI
*DUŞ TEKNESİ VE DUŞ BAŞLIĞI
*AYNALI AHŞAP DOLAP

Bu donanımlarla tartıya girmişler. Ve 3800 model 740 kg çıkmış, 3600 ise 700 kg çıkmış.

Standart Donanımlar tatminkar. Özellikle 90 lt 12 V buzdolabı, sıcak su ve Ocak evyenin standart olmasını çok beğendim :smiley:

Gelelim ektralara...

1-Camlar: Camlarda benim gibi hassassanız ve karavan camı istiyorsanız hay hay. İthal Dometic takıyorlar. Ek maliyeti 350 Euro KDV dahil. Yatak masa bölümünde sağ/sol 2 cam var.(45'lik) Mutfak bölümünde de 35'lik 1 cam var, 290 Euro. Eğer istenirse ranza bölümü arkaya da bir 35'lik koyarız dediler.
Yani camları plexi yapmanın toplam maliyeti: 1.280 Euro KDV Dahil.

2- Isıtıcı Webasto takıyorlar. Ama Truma TT Boyler'in sadece 220V de çalışması sebebiyle ona entegre Truma Gazlı ısıtıcıları konuştuk. Boyler ile bağlantılı Truma gazlı ısıtıcı maliyeti ortalama 1.250 Euro KDV dahil olur dedi. Eğer isterseniz Boyleri iptal ederiz ve onun fiyatına biraz ekleme yapıp sadece Webasto'da alabilirsiniz, dedi.
Yani 220 V ile çalışan gazlı soba ile bağlantısı olan hem boyler hem soba için toplam maliyeti 1.250 Euro olarak düşünebiliriz. (Sadece soba 600 Euro)

3- TV uydu antenini kendileri Neta bayisi olduğu için 700 Dolar KDV dahil takıyorlarmış. 22' LED TV aparatı ile brlikte istersek onunda maliyeti ortalama 1.200 TL civarıymış.

4- 220 için Inverter 447 Euro KDV Dahil.

5-Dıştan Kasetli Tuvalet - 945 Euro KDV dahil.

6- Dış Duş - 190 Euro KDV dahil.

7- Banyoda pencere cam yok. Ben ORTİZ'de görmüştüm ve 30 sn kalamadım. Bana göre Banyoda mutlaka Heki olması gerekiyor. Yapabiliriz dediler. 28X28 ufak hekinin maliyeti 95 Euro KDV Dahil.

8- Öne cam önermiyorlar. Hem dayanımı düşürüyor hem de ilerde rüzgar kaynaklı su alma riski var dediler.

9- Avrupa için Portatif atık tankı yapıyorlar. 25 lt bildiğiniz tank ve tesisatı ile 300-500 TL gibi bir rakamdan bahsettiler.

10- Son olarak karavanda gösterge yok. Yani elektrik ve suyu takip edeceğiniz birey yok. Ben söylemeden CBE PC100 önerdiler. Şarjı ile birlikte 450 Euro KDV dahil fiyatı var.

11- Al-ko Stabilizatör ve Amortisörde takıyorlarmış. Fiyatlarını sormadım ama tahmin edebiliriz.

Son olarak iç tasarımı istediğiniz gibi yaparız, ücretsiz dolap ekleriz, bisiklet dolabı yaparız, ranza altına benim White Pigeon'da gördüğüm masa tertibatı yaparız, uzatma banko yaparız. Bunlar önemli değil dediler. (Carpento'da hiçbirini yapamıyoruz.)

Gelelim toplam bakiyeye:

Güneş panelsiz, 4 mevsim, Avrupa standartında, araçtan şarj sistemi ile elektronik göstergeleri olan, uydulu TV si olan, dıştan kasetli tuvalet ve banyo hekisi ile bir EKS 3600 almak isterseniz:

57.900 TL + 1.280 Euro(8.000 TL) + 600 Euro (4.000 TL) + 5.000 TL + 2.800 TL + 6.000 TL + 1.000 TL + 2.800 TL - 200 Euro ( 1.250 TL - 220 V Boyler fiyattan düşüyormuş) ==> 86.250 TL. Buna Stabilizatör ve Amortisör eklersek 89.000 TL diyelim.

Şuan manzara Carpento ile fiyatsal anlamda aynı çıkıyor. Ama Carpentoya göre artıları:
1-Bisiklet taşıyıcı, ranza altı masa, ek banko, ek dolaplar gibi iç dizayn artıları
2-Açılır karavan camları (4 adet - 2 Büyük - 2 küçük)
3-TV ve Neta uydu sistemi
4-+10 lt daha büyük su deposu ve daha büyük ön bagajı ve ön&arka tampon korumaları
5-Ön penceresi olmadığı için daha az pencere su alma riski
6-Marka olarak Carpento'ya göre daha eski ve daha tectübeli bir marka olmaları
7-90 lt 12 V Buzdolabı (Carpento'da 60 lt idi)

Carpento'nun artıları:
1- Daha farklı ve hoş iç&dış tasarım
2- Büyük penceler sayesinde daha fazla iç ferahlık
3- Tümüyle al-ko alt yapı

Bu noktada en çok nazımı çeken ve elbette en çok indirim yapan firmayı tercih edeceğim. Belki bu tatlı rekabetle 75.000 TL altını yakalayabilirim. Ama şuan daha mutluyum. Özellikle içte istediğim birçok ekstra detay ile de endişelerim geçti.

Ozan bey Fabrika'dan yeni çıkan 3600'ün resimlerini çekip benimle paylaşacak. Buradan paylaşırım.

EKS 3800 Resimleri:

Ekli dosyayı görüntüle 515493

Ekli dosyayı görüntüle 515494

Ekli dosyayı görüntüle 515495

Ekli dosyayı görüntüle 515496

Ekli dosyayı görüntüle 515497

Cehaletimi mazur görürseniz bir şey sormak istiyorum. Carpento'da ocak, lavabo, buzdolabı gibi opsiyonel olan ürünleri kendimiz temin edip firmaya teslim etsek ya da daha sonra kendimiz montajını yapsak ( daha uygun ürünlerle) karavanı daha ucuza satın alamaz mıyız? Ben araştırmamı daha çok moto karavan üzerine yapmıştım o yüzden çekme karavanlar konusunda sizin kadar bilgi sahibi değilim. Sorum çok saçma olabilir lütfen kusura bakmayın :smiley:

@emre1903

Abi, hiç böyle konuşmadım ama aynı donanımları piyasada çok dahap ahalı buluyorum. Yerli emsal gibi gözüken ama Ofis/Ev için tasarlanan donanımları onlar takar mı bilmem. Ama başkasına yaptırılır mı olabilir belki, iyi bir usta ile...

Ama ürünlere baktığınızda hepsi karavan uygun ve kalite olarak en üst düzeyde ürünler. (CAN Ocak, Truma Boyler vb.)

Sadece büyüklerimizin söylediği birşey var. O donanımlar senin ne kadar işine yarıyor ona bir bak diyorlar. Mesela bu tartışmanın odak noktası Boyler...

Şofben, 220 anlık ısıtıcı vn şeyleri istemiyorum. Hem tehlikeli hem 220 hem de ağırlar. Bu sefer orjinal boyler işine girdiğinizde hop fiyat 3.000 TL zıplıyor. Gerekli mi? Yazın yaz sıcağında ısınan depoya ayrıca ısıtıcı gerekmeyecek... Ama Bahar aylarında gerekebilir mi? 60 lt ufk depo olduğu için duş öncesi mutlaka takviye edilecek. Takviye ederken şu portatif su ısıtıcıları ile eklenen su ısıtılırsa rahatlıkla ılık duş alınabilir.

Ama kış için elbette gerekir ama kışın, karavanda duş alır mıyız? (Deniz vb. yok.) (750 kg altı en fazla 1 hafta kalacağız diye aldığımız karavanlarda. Ki kışın tatil anlamında daha seyrek bir dönem olabiliyor.)

Isıtıcı gerekiyor. Gazlı ve Dizel tercih edilebilir ve fiyatları makul.

TV, Stabilizatör, Dıştan kasetli tuvalet(Portatif tercih edilebilir), Dış duş vb. Bunların hepsi sizin ihtiyacınıza göre değerlendirilebilir. Ve ihtiya yoksa hiç alınmayabilir. Ve böylece fiyat bütçe seviyesine düşebilir.

Ama işte benim sorunum, birçok donanımdan vazgeçemiyorum :((

@emre1903

Abi, hiç böyle konuşmadım ama aynı donanımları piyasada çok dahap ahalı buluyorum. Yerli emsal gibi gözüken ama Ofis/Ev için tasarlanan donanımları onlar takar mı bilmem. Ama başkasına yaptırılır mı olabilir belki, iyi bir usta ile...

Ama ürünlere baktığınızda hepsi karavan uygun ve kalite olarak en üst düzeyde ürünler. (CAN Ocak, Truma Boyler vb.)

Sadece büyüklerimizin söylediği birşey var. O donanımlar senin ne kadar işine yarıyor ona bir bak diyorlar. Mesela bu tartışmanın odak noktası Boyler...

Şofben, 220 anlık ısıtıcı vn şeyleri istemiyorum. Hem tehlikeli hem 220 hem de ağırlar. Bu sefer orjinal boyler işine girdiğinizde hop fiyat 3.000 TL zıplıyor. Gerekli mi? Yazın yaz sıcağında ısınan depoya ayrıca ısıtıcı gerekmeyecek... Ama Bahar aylarında gerekebilir mi? 60 lt ufk depo olduğu için duş öncesi mutlaka takviye edilecek. Takviye ederken şu portatif su ısıtıcıları ile eklenen su ısıtılırsa rahatlıkla ılık duş alınabilir.

Ama kış için elbette gerekir ama kışın, karavanda duş alır mıyız? (Deniz vb. yok.) (750 kg altı en fazla 1 hafta kalacağız diye aldığımız karavanlarda. Ki kışın tatil anlamında daha seyrek bir dönem olabiliyor.)

Isıtıcı gerekiyor. Gazlı ve Dizel tercih edilebilir ve fiyatları makul.

TV, Stabilizatör, Dıştan kasetli tuvalet(Portatif tercih edilebilir), Dış duş vb. Bunların hepsi sizin ihtiyacınıza göre değerlendirilebilir. Ve ihtiya yoksa hiç alınmayabilir. Ve böylece fiyat bütçe seviyesine düşebilir.

Ama işte benim sorunum, birçok donanımdan vazgeçemiyorum :((

Biz iki kişilik ufak bir aileyiz. Karavanı daha çok yaz tatillerinde kullanmayı düşünüyoruz benim eşim aklıma soktu bu karavan işini otellere verdiğimiz paralar seyahat bütçemizin büyük bir kısmını oluşturuyor oysaki sadece gece uyumak için kullanıyoruz.Dediğiniz gibi herkesin ihtiyacı farklı karavanın içinde mesela bizim için ortam ısıtıcı olmazsa olmaz ya da tuvaletten vazgeçemeyiz ama TV ve şofben hiç aradığımız bir özellik değil.
Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği bir sitenin 11 kasım indirimi bize çok cazip geldi fakat biz Carpento 310 modelini istiyoruz onlar 360 modelini satıyorlar. İki kişi olduğumuz için 4 yatak bize çok gereksiz onun yerine daha geniş mutfak alanını tercih ederiz. Eğer 310 modelini satsalardı kesinlikle düşünmeden o fiyata alırdık. ( Siteyle iletişime geçtiğimde 310 modelinin 360'dan daha pahalı olduğunu bu sebeple 360 modelini sattıklarını söylediler.) Sanırım şu durumda Şubat 2020'de başlayacak Kamp-Karavan Fuarını gezip tüm modelleri yakından görerek karar vermek en doğrusu olacak.

Son düzenleme:

@emre1903

Akıl vermek gibi anlamayın ama 360 her açıdan daha avantajlı olabilir. Çünkü Karavan satan firmalar şuanda 2/4 kişi alternatifi olan modellerde 4'ü fazla sattıklarını söylüyor ki 2. elde bu önemlidir.

Ayrıca, 2 kişilik modellerde mutfak büyük, dolaplar fazla gibi gözükür ama onların boyutları da küçüktür aslına bakarsanız. (Örn: Carpento 4 kişilik olanı 3.60 metre, 2 kişilik olanı 3.10 metre. Sadece Ortiz istisnadır.) Ben sizin yerinizde olsam, 360'ı değerlendirir o alanları depolama olarak kulalnabilirdim. Sürgülü bir kapak yapılabilir. Perde yapılabilir. Sonuçta alt ranzanın altı da saklama alanı. Yani kimse kullanmasa bile o alanlar değerlendirilebilir. Bir misafir geldiğinde de nasıl yatıracağım diye düşünmezsin.

Sadece kamperest'in kampanyasında karavana donanım ekleyemiyorlarmış. Carpento Faruk beyin eşi Leyla hanım bu şekilde bilgi verdi. Belki ocak fln ekleyebilirler ama ek havalandırma heki, ve senin istemediğin boyler vb şeyler eklenemeyebilir...

Mutlaka değerlendirmeni öneririm.

@emre1903

Akıl vermek gibi anlamayın ama 360 her açıdan daha avantajlı olabilir. Çünkü Karavan satan firmalar şuanda 2/4 kişi alternatifi olan modellerde 4'ü fazla sattıklarını söylüyor ki 2. elde bu önemlidir.

Ayrıca, 2 kişilik modellerde mutfak büyük, dolaplar fazla gibi gözükür ama onların boyutları da küçüktür aslına bakarsanız. (Örn: Carpento 4 kişilik olanı 3.60 metre, 2 kişilik olanı 3.10 metre. Sadece Ortiz istisnadır.) Ben sizin yerinizde olsam, 360'ı değerlendirir o alanları depolama olarak kulalnabilirdim. Sürgülü bir kapak yapılabilir. Perde yapılabilir. Sonuçta alt ranzanın altı da saklama alanı. Yani kimse kullanmasa bile o alanlar değerlendirilebilir. Bir misafir geldiğinde de nasıl yatıracağım diye düşünmezsin.

Sadece kamperest'in kampanyasında karavana donanım ekleyemiyorlarmış. Carpento Faruk beyin eşi Leyla hanım bu şekilde bilgi verdi. Belki ocak fln ekleyebilirler ama ek havalandırma heki, ve senin istemediğin boyler vb şeyler eklenemeyebilir...

Mutlaka değerlendirmeni öneririm.

Bilgilendirme için teşekkür ederim ben hiç bu açıdan düşünmemiştim aslında dediğiniz doğru yarın öbür gün satmak istediğimizde 360 daha çok tercih edilen bir model olacaktır. Ben ürünü alırsak üretim aşamasında farkı ödeyip istediğimiz değişikliği yapabiliriz diye düşünmüştüm açıkçası çünkü sitede ürünün teslimatının Ocak ayında yapılacağı yazıyordu ben de yeni üretim olacak istediğimiz ekleriz diye sevinmiştim. Whatsapp üzerinden Faruk bey bana dönüş yapmadı maalesef yoksa kendisine soracaktım bu konuları sizin sayenizde öğrenmiş oldum.

@emre1903

Daha çok eşi ilgileniyor. Herşeyi kendileri yaptıkları için yetişemiyorlar aslında...

Leyla hanım hiç birşey ekleyemeyiz dedi ama ocak vb eklenmezse olmaz. Bence üretimde olan/giren bir karavan.(Yani yeni üretilmeyecek diye düşünüyorum.)
İçinde ocak ekleme ilave donanım ekleme gibi durumlar olabilir diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi Hekileri büyütme heki ekleme düşünmeyin.

Sadece tek negaitflik mevcut hekilerin havalandırma anlamında bana göre biraz yetersiz oluşu... Çünkü kapıyı kapattığınızda ön tarafta sadece 40X40 tepe havalandırması dışında bir hava girişini olmayacak.

Arkada da tek ranza camı var açılabilen... Belki 40X40 heki içine havalandırma fanı yapabilirler, sonradan...

Herkese merhabalar...
Ben çok fazla gezmeyeceğim.
Bu yüzden yaz kış kalına bilmeye uygun 750 kg altı olarak geçen fakat fiziki olarak en büyük karavan hangisidir?
Büyük olacağı için belki de 750 kg üstüne çıkabilecektir. Fakat benim için bu çok önemli değil. Yasal olarak 750 kg altı görünsün yeter...

@nuktan

Selamlar,

Çok kabarık görünmemesi için madde madde cevap verebilirim size:

1- Resmi olarak 750 kg altı en büyük iç hacimlere sahip karavanlar Güney Karavan Maxi(4.40 metre), Erba 4.10(410 Metre) ve Ortiz 3.90 (3.90 metredir.) Sonra birkaç markanın 3.80 metrelik modelleri gelir.
Ancak sizinde belirttiğiniz gibi 3.80 modellerde dahil olmak üzere bu karavanların hepsi sınırdadır. Güneş panelini geçtim. Tuvalet, ısıtıcı, akü vb eklediğinizde bile 750'yi aşarsınız. Güneş paneli, kişisel eşyalarınız, tüp dediğinizde 900 kg ları geçersiniz. Hele bakir bir alana gidecekseniz su vb yedek ekipmanlarınızda yüklediğinizi düşünürsek 1 tonu bulabilirsiniz de...

2- Resmi olarak elimde O1 var nasılsa sıkıntı olmaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Türkiye'de evet uygulamada Polisler ŞUAN için kantar kontrolü yapmıyormuş. Ama 750 altı olup olmadığını sorduğunu biliyoruz. Yarın Trafik kontrolleri arttıkça ve daha keskinleştikçe, yol kenarındaki ulaştırma Bakanlığı Kontrol noktalarına Karavanlar çektrilebilir ve anlık kantara alınabilir. Bir mevzuat değişikliğine bakar. Kantar toleransı şuan yönetmelikte 750 kg karavan için 900 lerde ama buda değişebilir çünkü Avrupa'nın en fazla %5' izin verdiğini söylüyor tecrübe sahipleri.

3- Yani, siz alırsınız bunlar olur. Sonra ceza yiyip birde karavanı bağladıklarında, üreticiye gidip bana O2 verin diyebilirsiniz. Ona para öder, ruhsat işlemlerine girmek zorunda kalırsınız.

4- Avrupa'ya çıkacaksanız zaten dediğim gibi 800 kiloyu geçmemeniz önemlidir. Bu konuda sıkıntı yaşamış tecrübeli büyüklerimiz vardır. Ve bu karavanlarla bu çok zordur. Çünkü devamlı ağırlığı düşünmeniz ve ağırlık arttırıcı ekipmanları almamanız gerekir. (Güneş paneli almaz ya da maliyet açısından yüksek esnek paneller seçersiniz, akünüzü araçta taşırsınız, tuvaleti portatif seçebilirsiniz, tüpü piknik tüpü yaparsınız, bisiklet vb ağırlık arttırıcı ekipmanları yüklemezsiniz, ek pencere havalandırma eklemezsiniz, şofben/termosifon yerine maliyeti yüksek boyler seçersiniz, klima kesinlikle düşünmezsiniz, dolu su deposu 50 lt ye kadar önerilse de ağırlık sebebiyle siz boş gidersiniz vb.)

Sonuç olarak bana göre gerçekten 750 altı ilerde baş ağrısı olmayacak 4 kişilik en geniş karavanı istiyorsanız 3.60 metre modellerine bakın, derim. (MAY 360 (Şuan için O1 başka şirketten veriyor ama yakın zamanda kendisi alacak.), EKS 3600(O1 belgesi var.), Carpento 360 (O1 Belgesi var)...

Ama onlar bana küçük geliyor diyorsanız paranızda biraz varsa, O2 yani 750 kg üstü, ithal Aydos Aviva 400 ve 442 modellerine bakabilrisiniz. Ya da daha uygun isterseniz yerli ORTİZ'in 5.25 metre Elite Çarasına bakabilirsiniz.

Dediğiniz gibi sık gezmeyip karavanda da 10 günden uzun kalacaksanız zaten herkes size 750 üstü önerecektir.

Son düzenleme:

@Demirak
Bu arada erba yeni bir model daha imal etmiş malum sarı sitede bilgileri var ama kısaca bilgi vermek isterim
ERBA 3.40TD MİNİ
- Fren sistemli
- 2mt x1.8mt yatak olabilen oturma grubu
- Duş ve 20 lt kimyasal WC
- Büro tipi buzdolabı 12 volt
- Ankastre Ocak
- 2 adet Güneş paneli
- 100 Amper akü
- 120 lt su deposu
- Otomatik yat hidraforu
AĞIRLIK 500KG O1 BELGESİ VE FATURASI MEVCUT
Fiyat : Ekim 2019 itibari ile 26.000+Kdv
Karavanı birebir görmedim çokta karavan havası var gibi durmuyor fotoğraflardan fakat fiyat ve 220 Volt elektriğe ihtiyaç duymaması ve fiyatı iddalı olmuş diğer forumdaşlarada belki faydası olur diye bilgi vermek istedim üstadım :smiley:
2dee89c27ce261c0fab08074e5d68cf8
560d8fd5a1c7f72a595f93610ae300d3

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Demirak
Bu arada erba yeni bir model daha imal etmiş malum sarı sitede bilgileri var ama kısaca bilgi vermek isterim
ERBA 3.40TD MİNİ
- Fren sistemli
- 2mt x1.8mt yatak olabilen oturma grubu
- Duş ve 20 lt kimyasal WC
- Büro tipi buzdolabı 12 volt
- Ankastre Ocak
- 2 adet Güneş paneli
- 100 Amper akü
- 120 lt su deposu
- Otomatik yat hidraforu
AĞIRLIK 500KG O1 BELGESİ VE FATURASI MEVCUT
Fiyat : Ekim 2019 itibari ile 26.000+Kdv
Karavanı birebir görmedim çokta karavan havası var gibi durmuyor fotoğraflardan fakat fiyat ve 220 Volt elektriğe ihtiyaç duymaması ve fiyatı iddalı olmuş diğer forumdaşlarada belki faydası olur diye bilgi vermek istedim üstadım :smiley:Ekli dosyayı görüntüle 515613Ekli dosyayı görüntüle 515614

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok güzel hareketler bunlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@yugun

Abi sana birşey sormak istiyorum:

Portatif Gri Pis Su Deposu kullanımı nasıldır? Onu istediğimizde üreticiler ayrı para alıyorlar bu sadece tank parası mı?

Sistem olarak karavanın mevcut pissu tankına birşey yapılıyor mu? Yoksa, mevcut atık su boşaltım vanası altına portatif tank konulup, dolması mı sağlanıyor?

Çok kısa bilgi verebilirsen sevinirim. Canlı olarak sorduğum hiç bir karavan sahibi portatif tank kullanmıyordu, bilgi alamadım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri