750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,740
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Erba 410td ve may3800 e göz kırpıyorum. Erbada Sanırım fabrikasyon çalışıyorlar, butik iş yapmıyorlar, Karavan içinde değişikliğe onay vermiyorlar. Bu durum beni May’e yönlendiriyor . Merak ettiğim bir konu acaba May Karavanın 4 metresi (4000) 750 kg altında gelmez mi ?

Son düzenleme:

Etiketler
@pasolvon

MAY karavan tüpü ön dolaba alıp, tente rayı ekliyor(tente kendisinin imalatı ama thule falanda monte edeceğini belirtti.)

Usta her yıl geliştiriyor kendini. 2020 yani yeni yılda birçok yeniliği olacakmış...

@Badadirciggin

Erba 410, güneş paneli ile 26.000 TL mi?

35.000 TL + KDV + Güneş Paneli + Gri Su Deposu

42-43.000 TL ye alabiliyorsanız çok çok iyi fiyat.

@Alterno

Orhan usta 3800, 3600 ve 2500 modellerine O1 alıyor. 4 metreyi konuştuk ama usta ağırlık konusunda şöyle düşünüyor:

700 kg ve üzeri karavanların direk 750 kg üstü olduğunu düşünüyor. Bu yüzden standart donanımda ağırlıkta en fazla 670-680 kg karavan yaparım daha fazlası olursa o O2 olur ve ben onu O1 satamam, müşterime ihanet edemem diyor.

Son düzenleme:

Stabilizatör konusu bence her çekilen römorkta yani kaç kilo olursa olsun her tip karavanda olmalı. Avrupalı karavan meselesini yıllar önce çözmüş ve 750 altı karavana stabilizatör koymuşsa bunun mutlaka geçerli bir nedeni vardır. Hız limitine 10 km/s eklemek için kullanıldığını sanmıyorum.
Stil konusunda yerli karavanların biraz daha kendilerini aşmasını bekliyorum. Karavan dış görünüş tipinden, içeride kullanılan malzemenin renk ve dokusuna kadar. Renk uyumu ve ambians çok önemli.

Herkese Merhabalar;

Çok faydalı, katkı sağlayan bir çalışma olmuş. Bu bilgiler ile 750 kg altı karavanları detaylıca inceleme imkanım oldu.

Özellikle sağladığı katkı ve emek için @Demirak kardeşimi tebrik ederim.

Nasipse seneye 750 kg altı bir karavan planımız var, İstanbul çevresini hafta sonu kampları ile dolaşmak için.

Liste Özeti:

* Liste mutfak/banyosu olan/karavan içinde olan karavanlar ve olmayan/dışarıda olanlar şeklinde ikiye ayrılmıştır.
* Pino 280(300) Cachalote modeli yeni modelde 800 kg ile O1 dışı kaldığı için listeye alınmamıştır.
* İthal O1 Karavanlar 2 kişilik olup, 4 kişilik modelleri yoktur.
* Ağırlıklar standart donanım ağırlıkları ile ölçüldüğü için sonrasındaki eklemeler ile 750 kg altı kalacak karavanlar için en idael kilo yaşam aküsüz 650-680 kg arası hesaplanmıştır.
* Bu şekilde olan 4 kişilik frenli olarak 650-680 kg arası gelen 2 karavan (En fazla 680 kg) *----* şeklinde işaretlenmiştir.
* 4 Kişilik tam karavan sınıfında yerli karavanlarda standart en düşük fiyatlı karavanların 30.000 TL den başladığı ve 70.000 TL ye kadar çıktığı bilgisi alınmıştır.
* Araziye uygun karavanlarda Crawler markası ile Caretta 1500 modelleri vardır. Ve Crawler Izz428 modeli en pahalı karavan olarak 80.000 TL civarına satılmaktadır.
* Liste alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.
*
4 kişilik modeller bold yapılmıştır.
* İthal Karavanlar da italik yapılmıştır.

750 Kg ALTI TAM KARAVANLAR ve MUTFAK/BANTO DIŞARIDA OLAN KARAVANLAR LİSTESİ (O1)

1-750 kg ltı Tam Karavanlar:

a)
Aydos- Niewiadow Nt 126 (O1 Belgeli İthal 2 Kişilik)

b) Caretta - Uncle 370 (O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 735 kg) ve Junior (2 Kişilik)

c) Carpento - 360 (O1 Belgeli 4 Kişilik - Frensiz Standart Aksesuarlı Ağırlık: 680 kg) ve 310 (2 Kişilik)

ç) Dolly - Weekend (2 Kişilik)

d) Eks - 3600 (O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 710 kg)

e) Erba - 4.10 (O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 720 kg
) ve 3.40 (2 Kişilik)

f) Gündoğdu Karavan - Leyli 2.40 (2.40 metre) (2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 550 kg)

g) Güney Karavan - Maxi 4.40 (O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 750 kg
) ve Midi (3 Kişilik)

ğ) Hymer Eriba - Touring Familia 3.20/3.10 (O1 Belgeli İthal 2 Kişilik)

h) *May - 3600/3800* (O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 650/670 kg) ve 2500 (2 Kişilik)

ı) NK - 3500/3800/4000 (O1 Belgesi teyit edilmedi 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 750 kg altı belirtiliyor.)

i) Ortiz Karavan - 3.90 (Camsız versiyonu O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 740 kg) 2/3 (Camsız versiyonu O1 Belgeli 3 kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık 750 kg)

j) *Saly - Carabinata 3.25* (O1 Belgeli 4 Kişilik - Frensiz Standart Aksesuarlı Ağırlık: 650 kg) ve 3.25 Petite S (2 Kişilik)

k) Sterckeman - Starlett 330 CP (O1 Belgeli İthal 2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık 707 kg)

l) White Pigeon - Atlantis 3.60(O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 740 kg)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2) Mutfak/Banyo Dışarıda/Olmayan Karavanlar:

a)
Başoğlu Karavan - Caretta 1500 (4.18 metre) (O1 Belgeli 2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 460 kg)

b) Crawler - Izz 428 (4.28 metre) (O1 Belgeli 4 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 740 kg)
ve EN 390 (3.90 metre) (O1 Belgeli 2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 680 kg)

c)
Güney Karavan - Mini (3 metre) (O1 Belgeli 2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 350 kg)

d)
Pino Karavan - Pİ 2010 (2.10 metre) (O1 Belgeli 2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 350 kg) (Mutfak içeride)

e)
Sterckman - Easy 340 CP (3.40 metre ) ( O1 Belgeli İthal 3 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 657 kg) (Mutfak içeride)

f) White Pigeon (3 metre) (O1 Belgeli 2 Kişilik - Standart Aksesuarlı Ağırlık: 500 kg)

Son düzenleme:

Selamlar,

Şuan bana ulaşan ve benimle birlikte karavan alacağını ve benim kararımı dört gözle beklediğini söyleyen 5. abimiz/arkadaşıma mesaj attım. :smiley:

Hepsi benim gibi bekliyorlar ve özellikle MAY Karavana benim gibi ilgililer. Bende hem onlar hem de belki sessizce takip edenler için MAY Karavan Orhan Usta ile ilgili edindiğim flaş haberleri sizinle paylaşmak istedim:

1- Şuan MAY Karavan almak isterseniz Usta 2020 Haziran ayından sonra teslim tarihi veriyor :smiley: İnanılmaz bir siparişi ve yoğunluğu varmış. Allah bozmasın diyelim.

2- 2020 yılı için sürprizleri:

* Kendi adına alacağı O1 Belgesi ve bu belge sonunda karavan fiyatlarını değiştirmemesi.
* Plexi cam işine girip, bu işi yapan ustalardan teklif almaya başladı. :smiley: Evet özellikle benim için süper bir haber. Sonuçta benim alacağım münferit fiyatlardan daha iyi fiyatlar alacağı kesin... Ama geçtiğimde maliyetler artacağı için fiyatları bir miktar arttırırım diyor. Ortalama 5.000 TL artsa bile örneğin 3800 modeli için 40 değil 45.000 TL fiyat çekse bile yine çok düşük kalabilir. (Bu arada ortalama 20 kg daha karavan hafifleyecek)
* Tüp işine el atıp, en azından küçük ön bagajı standart yapıp, tüpü oraya alabileceğini konuştuk. Ancak o ne olursa olsun riskin her zaman olduğunu en iyi çözümün gaz sensörü olduğunu söyledi. Bende standart fiyata dhil olarak hediye edebileceğini, Ağanın elinin tutalamayacağından bahsettim :smiley:
* Taban yalımında iyileştirmeler yapmış ve tüm yalıtımlarını özellikle ısı için yeniden gözden geçirmiş.

* Ve bomba geliyor...

Lamina kaplı kavak kontra mobilyaya geçiyormuş. Şu görüntüye bakar mısınız?

PHOTO 2019 12 05 09 13 44

PHOTO 2019 12 05 09 13 45

PHOTO 2019 12 05 09 13 46 2

PHOTO 2019 12 05 09 13 46

PHOTO 2019 12 05 09 14 55

PHOTO 2019 12 05 09 17 29

Son düzenleme:

@ŞA-yenici

Selamlar,

Tasarım konusunda sizinle aynı şeyi düşünüyorum bende. MAY için yani Orhan usta için birşeyleri değiştirmeye başladık.

Yukarıda paylaştım, kaplamalı kavak iç tasarımı oldukça değiştirecek örneğin. Cam işinde plexiye geçerse inanın dış tasarım çok fark edecek.

İyi bir tampon/çamurluk eklentisi de olursa karavanın görüntüsü yumurta gibi kalmayacak... Jant kapaklarına bile el atmayı düşünüyorum.

Mesela Cam tavan önerdim. Plexi camlarla ortalama 20 kg ağırlık azalacak. Tepeye estetik bir cam tavan eklerse mesela hem şık durur hem de iç ambiyans baya değişir.

Ama bunları yaparken fiyatı çok arttırmaması önemli. Zaten fiyat konusunda oda bizim gibi düşünüyor. Ben standart karavanı en fazla 50 ye satabilirim, panel&ısıtıcı vb full ekipmanlarla 65-70 in üstüne çıkmamalı diyor.

Bakalım benim bütçe 2020 sonu hatta 2021 e uygun olacak gibi. Heralde o zamana kadar oda harika bir karavan yaratmış olacak...

Selamlar,

Şuan bana ulaşan ve benimle birlikte karavan alacağını ve benim kararımı dört gözle beklediğini söyleyen 5. abimiz/arkadaşıma mesaj attım. :smiley:

Hepsi benim gibi bekliyorlar ve özellikle MAY Karavana benim gibi ilgililer. Bende hem onlar hem de belki sessizce takip edenler için MAY Karavan Orhan Usta ile ilgili edindiğim flaş haberleri sizinle paylaşmak istedim:

1- Şuan MAY Karavan almak isterseniz Usta 2020 Haziran ayından sonra teslim tarihi veriyor :smiley: İnanılmaz bir siparişi ve yoğunluğu varmış. Allah bozmasın diyelim.

* Kendi adına alacağı O1 Belgesi ve bu belge sonunda karavan fiyatlarını değiştirmemesi.
* Plexi cam işine girip, bu işi yapan ustalardan teklif almaya başladı. :smiley: Evet özellikle benim için süper bir haber. Sonuçta benim alacağım münferit fiyatlardan daha iyi fiyatlar alacağı kesin... Ama geçtiğimde maliyetler artacağı için fiyatları bir miktar arttırırım diyor. Ortalama 5.000 TL artsa bile örneğin 3800 modeli için 40 değil 45.000 TL fiyat çekse bile yine çok düşük kalabilir. (Bu arada ortalama 20 kg daha karavan hafifleyecek)
* Tüp işine el atıp, en azından küçük ön bagajı standart yapıp, tüpü oraya alabileceğini konuştuk. Ancak o ne olursa olsun riskin her zaman olduğunu en iyi çözümün gaz sensörü olduğunu söyledi. Bende standart fiyata dhil olarak hediye edebileceğini, Ağanın elinin tutalamayacağından bahsettim :smiley:
* Taban yalımında iyileştirmeler yapmış ve tüm yalıtımlarını özellikle ısı için yeniden gözden geçirmiş.

* Ve bomba geliyor...

Aynen hocam bende Ortiz karavanla bu May karavan arasındaydım. Ortiz karavan içi ve dışı olarak çok daha kaliteli duruyordu. Fiyatları çok oynamamsına rağmen sanki arada 2 katı fiyat farkı var gibi duruyordu. Orhan usta da inşallah bu Profosyonel görünüme bir ance kavuşur. Emeklerin için ayrıca sağol.

@emurat

Ortiz'de fiyat farkını göze alsanız bile ağırlık konusunda birşey yapamıyorsunuz. 740 kg standart penceresiz ağırlığı olan bir karavan O2'dir. O2 karavan alacaksam da ben 3.90 ve 75.000 Tl ye çıkn fiyatlarda karavanlarını almam. 80-90.000 TL ye çok güzel ithal karavanlar var. Hadi onları geçtim gider hafif olan bir 4,5-5 metrelerde karavan alırım...

Rica ederim bu arada :smiley:

@emurat

Ortiz'de fiyat farkını göze alsanız bile ağırlık konusunda birşey yapamıyorsunuz. 740 kg standart penceresiz ağırlığı olan bir karavan O2'dir. O2 karavan alacaksam da ben 3.90 ve 75.000 Tl ye çıkn fiyatlarda karavanlarını almam. 80-90.000 TL ye çok güzel ithal karavanlar var. Hadi onları geçtim gider hafif olan bir 4,5-5 metrelerde karavan alırım...

Rica ederim bu arada :smiley:
Hocam sahibinden de baktım. Ortiz 3.90 40 bin Tl. May 3800 ise oda 40 bin Tl. Arada çok fiyat farkı göremedim. Donanım olarak mı çok fark var sen daha iyi bilirsin. Birde ben çok güneş enerjisi falan istemiyorum. Basit bir akü olsa yeter.
Ortiz de Pencereler Plexi olursa çok fazla donanım olmadan 750 kg yi geçer mi? Elzem olan donanımlar nelerdir? Ağırlıkları ne kadar gelir tahmini? vede bunlar Ortizde standart donanımda yok mu? Senden rica etsem Bildiğin standart donanım karşılaştırması yapabilir misin?

Birde Ortizin artısı olarak gözüme Alko Şasi çarptı. May da yok herhalde. Bu konu hakkında bilgin var mı? Artıları eksileri nelerdir?

@emurat

Fark şöyle var. MAY KDV dahil 40.000 TL, Ortiz KDV hariç. KDV ile 47.000 TL ye geliyor. Ayrıca ön tüplük için KDV dahil kapak 1.200 TL.

48.200 TL'lik Ortiz 3.90 Artıları:
* Şasi Al-Ko ve Amortisör
* Tampon ve çamurluk korumaları var.
* 44 lt su deposu fazla kapasitede (Toplam 144 lt)
* Ön tüplüğü var ama bagaj kapağı için ayrıca 1.200 TL isteniyor.
* Ayakkabılıklı kapı (genelde çöp kutusu olarak kullanılıyor :smiley:)
* Selenoid valf ve gaz alarm cihazı

40.000 TL'lik MAY 3.80 Artıları:
* Kilosu 680 kg. (Akü ve atık su deposu dahil) - (Ortiz 740 kg atık su deposu yok ve sadece mutfak camı ile oplips camları var.)
* Mutfak camına ek olarak sağ sol büyük camlar, açılmayan ön cam ve küçük ranza camları standart fiyata ve kiloya dahil.
* 100 lt atık su tankı (Portatif tank kullanımı için boşaltım vanalı)
* Kayar kapı basamağı
* Banyo havalandırma camı
* Dış Duş için çıkış hazır tesisat
* Ön tüplük bagajı 500 TL
* Basmalı mobilya kulpları

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gelelim eşitlemeye...

Ortiz'in sadece mutfak camı olmaası sebebiyle 750 kg sınırda kalmasını sağlayacak en azından ranza camlarını eklediğinizde perde ve sineklik kombinasyonu ile ayrıca KDV dahil 2.600 TL ödüyorunuz. (May ile aynı camları yaparsak Ortiz 750 kg aşıyor ve O2 sınıfa geçiyor. yine de yapalım derseniz, Açılan Ön cam KDV dahil +1.700 TL, ve banyoya malesef cam ekleyemiiyoruz. Oplips camlar ufak boyutta açılıyor ama sinekliği yok.)

O1 olarak devam edersek, kapı kayar basamağına 1.500 TL isteniyor, Gri pissu deposu 2.500 TL.

Toplam: 6.600 TL ye yakın bir ekstra var. 48.000 TL + 6.600 TL = 54.600 TL yapıyor. (MAY karavan gibi bir Ortiz.)

MAY Karavana Ortiz'in artılarını ilave edersek, Al-ko Amortisör 1.500 TL (Şasiye birşey yapamıyoruz.)
Ön tüplük 500 TL. (Bakır boru gaz tesisatı hiç konuşmadık ama tahmini 1.000 TL diyelim)

Kapıya ayakkabılık olsun 500 TL (Kapı kilidiniz falanda değiştirdik diyelim.)

10 yıl ömürlü kaliteli CBE Gaz alarmı 1.000 TL (fiyatını bildiğim için direk yazdım.)

Ortiz gibi MAY Toplam: 44.500 TL. (Fark yaklaşık 10.000 TL)

Bunlara rağmen Ortiz'de 44 lt faza suyunuz, Al-Ko Şasi'niz, tamponunuz var. Ve bunlara rağmen MAY'de mobilya kulplarınız(Ortiz'de bunu fiyatını sordum ama pahalı diye önermediler :smiley:), dış duş tesisatınız, banyo camınız(Ortiz'in sadece havaladırma bacası olan cmasız tuvaletinde duramadım.), yan camları ve ön acılmayan camı ile daha ferah ve havadar bir karavanınız ve ayrıca 680 kg olması sebebiyle her türlü ek donanımla birlikte bile 750 kg'yu aşmayan tam olarak O1 belgeli bir karavanınız var.

Oldu mu kıyaslama? :smiley:

Elzem donanımlar size göre değişir. benim için ısıtıcı elzem mesela, ama size göre olmayabilir.

Bir karavanda olmazsa olmaz nelerdir derseniz, 750 kg sınır sebebiyle hafiflik, güvenlik/yalıtım/su sızdırmazlık sebebiyle çift kat plexi camlar ve münkün olan en büyük boyut ile dolaplar ve saklama alanları derdim...

Son düzenleme:

Selamlar,

* Ve bomba geliyor...

Ekli dosyayı görüntüle 516692

Ekli dosyayı görüntüle 516694

Ekli dosyayı görüntüle 516695

Ekli dosyayı görüntüle 516696

Ekli dosyayı görüntüle 516697

Ekli dosyayı görüntüle 516698
Malzeme güzel.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULAR