750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,705
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Dün, Sally, Erba ve Başoğlu karavanları ailece ziyaret ettik. Esas ziyaret amacımız Sally Carabinata'yı görmekti. Karavanı beğendik. Gerek işçilik, gerek malzeme kalitesi ile bizim beklentilerimizi karşıladı. Fakat yaşam aküsü, invertör, mutfak dolabı, atık su deposu, 12V ufak bir buzdolabı gibi olmazsa olmazları eklediğimizde (webasto, klima, gösterge, stabilizatör gibi ekstraları hiç saymıyorum) fiyat 50.000 TL'nin üzerine çıkıyor. Yılbaşından sonra da mutlaka zam geleceğini söylüyorlar. Yani bu fiyat da sadece önümüzdeki hafta için geçerli.

Sally den sonra Başoğlu'na gittik. Burada kısa kaldık. Karavanlar gerek görsel, gerek işçilik açısından gayet güzel fakat hem fiyat hem ağırlık açısından bizim beklentilerimizi aştığı için çok durmadan ayrıldık.

Son olarak ERBA 4.10 modelini görmeye gittik. Özellikle genel işçilik açısından Sally ve Başoğlu'nun gerisindeler. Bizim 4.10 modelinden ziyade 3.75 modeli çok ilgimizi çekti. Ufak çocuk ile birlikte 3 kişinin rahat yatabileceği bir yatak kapasitesi var fakat ekstra portatif bir ranza ile 4 kişinin yatabileceği bir hale getirilebilecek durumda. Pozitif yönleri 12V buzdolabı, 2 adet güneş paneli, 100 amper jel akü, 120 litre su deposu, yeterli miktarda mutfak ve giysi dolabı olması ve tabiki KDV dahil 30.000 TL'ye frenli bir karavan olması.

Negatif yönleri; tuvalet kısmında el yüz yıkama lavabosu olmaması, önde camı olmaması, camların karavan camı olmaması ve şase sisteminin AL-KO olmaması olarak özetlenebilir. (Firma taktıkları Alman malı şase sistemine çok güveniyor)

Ben tüm negatif yönlerine rağmen fiyat performans açısından bu modeli listenin başına aldım. Hem maddi yönden beni zora sokmayacak olması hem de ilk çekme karavan deneyimim olacak olmasından dolayı sıcak bakıyorum. Eğer karavan işini ailece seversek ileride hem karavan hem araç değiştirmeyi de düşünüyoruz.

Aklıma takılan en önemli husus şu: Karavan O1 belgeli ve faturalı fakat kantar fişi vermiyorlar. Bu karavan ilan sitesinde 500 kg olarak belirtilmiş fakat ben sorduğumda güneş sistemi, akü vs. ile birlikte 650 kg geldiği söylendi. Bu forumda eski bir konuda bir kullanıcının yorumuna denk gelmiştim. ERBA'nın söylediği ağırlıklara itibar etmeyin yazmıştı. 3.25 modelinin bile yanlış hatırlamıyorsam 800 kg geldiğinden bahsetmişti. Fakat bu yazı 3-4 yıl önce yazılmıştı.

Erba Karavan'dan 1-2 ilave rica etmiştim. Onlarla alakalı yarın dönüş yapacaklar. Israrla kantar fişi isteyeceğim. Eğer onunla alakalı da tamam cevabı alırsam siparişi vereceğim gibi. Sizlerin de yorumları çok önemli benim için karar verme aşamasında.

Etiketler
Dün, Sally, Erba ve Başoğlu karavanları ailece ziyaret ettik. Esas ziyaret amacımız Sally Carabinata'yı görmekti. Karavanı beğendik. Gerek işçilik, gerek malzeme kalitesi ile bizim beklentilerimizi karşıladı. Fakat yaşam aküsü, invertör, mutfak dolabı, atık su deposu, 12V ufak bir buzdolabı gibi olmazsa olmazları eklediğimizde (webasto, klima, gösterge, stabilizatör gibi ekstraları hiç saymıyorum) fiyat 50.000 TL'nin üzerine çıkıyor. Yılbaşından sonra da mutlaka zam geleceğini söylüyorlar. Yani bu fiyat da sadece önümüzdeki hafta için geçerli.

Sally den sonra Başoğlu'na gittik. Burada kısa kaldık. Karavanlar gerek görsel, gerek işçilik açısından gayet güzel fakat hem fiyat hem ağırlık açısından bizim beklentilerimizi aştığı için çok durmadan ayrıldık.

Son olarak ERBA 4.10 modelini görmeye gittik. Özellikle genel işçilik açısından Sally ve Başoğlu'nun gerisindeler. Bizim 4.10 modelinden ziyade 3.75 modeli çok ilgimizi çekti. Ufak çocuk ile birlikte 3 kişinin rahat yatabileceği bir yatak kapasitesi var fakat ekstra portatif bir ranza ile 4 kişinin yatabileceği bir hale getirilebilecek durumda. Pozitif yönleri 12V buzdolabı, 2 adet güneş paneli, 100 amper jel akü, 120 litre su deposu, yeterli miktarda mutfak ve giysi dolabı olması ve tabiki KDV dahil 30.000 TL'ye frenli bir karavan olması.

Negatif yönleri; tuvalet kısmında el yüz yıkama lavabosu olmaması, önde camı olmaması, camların karavan camı olmaması ve şase sisteminin AL-KO olmaması olarak özetlenebilir. (Firma taktıkları Alman malı şase sistemine çok güveniyor)

Ben tüm negatif yönlerine rağmen fiyat performans açısından bu modeli listenin başına aldım. Hem maddi yönden beni zora sokmayacak olması hem de ilk çekme karavan deneyimim olacak olmasından dolayı sıcak bakıyorum. Eğer karavan işini ailece seversek ileride hem karavan hem araç değiştirmeyi de düşünüyoruz.

Aklıma takılan en önemli husus şu: Karavan O1 belgeli ve faturalı fakat kantar fişi vermiyorlar. Bu karavan ilan sitesinde 500 kg olarak belirtilmiş fakat ben sorduğumda güneş sistemi, akü vs. ile birlikte 650 kg geldiği söylendi. Bu forumda eski bir konuda bir kullanıcının yorumuna denk gelmiştim. ERBA'nın söylediği ağırlıklara itibar etmeyin yazmıştı. 3.25 modelinin bile yanlış hatırlamıyorsam 800 kg geldiğinden bahsetmişti. Fakat bu yazı 3-4 yıl önce yazılmıştı.

Erba Karavan'dan 1-2 ilave rica etmiştim. Onlarla alakalı yarın dönüş yapacaklar. Israrla kantar fişi isteyeceğim. Eğer onunla alakalı da tamam cevabı alırsam siparişi vereceğim gibi. Sizlerin de yorumları çok önemli benim için karar verme aşamasında.
Merhaba
Bu karavanı canlı olarak bir türlu görme firsati bulamadık, dışarıdan 220 besleme var mı ? Pis su deposu mevcut mu ? İç yüksekliği nedir , ayakta durabiliyormusunuz? (Erba 3,75)

Merhaba
Bu karavanı canlı olarak bir türlu görme firsati bulamadık, dışarıdan 220 besleme var mı ? Pis su deposu mevcut mu ? İç yüksekliği nedir , ayakta durabiliyormusunuz? (Erba 3,75)

Dışarıdan 220 volt besleme var. Pis su deposu yok. Sadece 120 litre temiz su deposu mevcut. Benim boyum 1.78. İç yüksekliği gayet yeterliydi. 1.90 olması lazım.

Dışarıdan 220 volt besleme var. Pis su deposu yok. Sadece 120 litre temiz su deposu mevcut. Benim boyum 1.78. İç yüksekliği gayet yeterliydi. 1.90 olması lazım.
Çok teşekkürler, ben Kocaeli'nde oturuyorum, kaç sefer görmeye gittim hep satılmıştı, siz hangi araçla çekmeyi düşünüyorsunuz? Sizin talep ettiğiniz ekstralar nedir ?

Emeksan Eks 3600 ve 3800 modelleri çok kaliteli gözüküyor. Sahip olan yada birebir görüp inceleyen varmıdır ?
Eks’yi de ziyaret listeme ekleyeceğim sanırım.

Erba 3,75 için iç yükseklik 1,80 demişlerdi .

Erbanın seri üretim nedeniyle müşteri taleplerine kapalı olması eksi bir durum. İnşallah değişir politikaları.

Son düzenleme:

Karavandaşlar dostlar ben 2 yıldır almayı düşündüğüm karavan için araştırmalar yapıp üreticilerle ve kullanıcılarla görüşüp ikinci elde satışını araştırıp duruyordum Sonunda kararımı verip Erba karavanın 4.10 Td modelini 02 Belgeli olarak Almış bulunmaktayım.Bu karavan ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarım

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı olsun Karavan alırsam karavandaş olacağız. ::smiley:)

Arkadaşlar ben Mersin'de ikamet ediyorum. NCR KARAVAN ı duyan var mı?
Komple fiberden metal konstruksiyon ile yapılan modele 40000 tl fiyat verildi.Teşekkür ederim.

@Demirak Cidden bu karavan konusunda bunalımdayım. Mersin in sıcağını bilen bilir. Bu karavanlarda klima yok mu . Benim arabam max 1 t çekiyor. Onu satmak istemiyorum. Tonajı 750 aşağısı tutunca beğendiğim modeller niewiadow n 126 et ve Hymer Eriba kalıyor(brüt 1 t dan aşağı olmak kaydı ile O2 de kabulüm) hymer bayağı pahalı bu modellere klima montajı yapılırmı? neresine yapılır.Bu kadar küçük aletlere takmak mantıklımı?
Hiç bahsetmediğin için sormak durumunda kaldım.
Bilen başka arkadaşlarda varsa sevinirim.

Selamlar,

Benimle ilgili olan veya bilgim dahilindeki yazılara tek tek cevap vereyim:

Carabinata da mutfak dolabı nin opsiyonel olması ağırlık la ilgili.Ayrica firmanın kg hesabında yaşam aküsü yok.akusuz ağırlığı verilen ağırlık.dus kısmında basınız tavana sıfır.boyum 1.78.dusu kafanıza koyabilmeniz için egilmeniz gerekiyor..O iki çocukla zor gibi carabinata işi...

Dolaplar dediğim şeyler mutfak üstüne yerleştirilen 2 kapaklı dolap. Kavak Kontra ile 10 kg'ı geçmez ağırlıkta. Yani beni kimse kilo ile ilgili olduğu için opsiyonel diyerek ikna edemez :smiley:

Frenli 680 kg gelen karavan o dolaplar ile 690 kg gelir, bu kadar yani. Yaşam aküsü 30 kg eklendiğinde yine karavan 720 kg da kalır.

Evet, duş bölümünde yaşadığım daralmayı zaten her fırsatta söylüyorum bende. Sadece yükseklik değil genişlik anlamında da çok sıkışık diyebilirim.

Normal halini sipariş verdim, karavan camlı hali sanırım baya fark ediyor fiyat açısından, aldığımda güneş üzerine güneş paneli yaptırmayı planlıyorum ama bakalım, önemli olan bütçemiz. Ağırlık konusu önemli bir husus. Şu an için bazı satıcılar tip onay belgesini önemsemese de (trafik denetimi olmamasından ötürü) eninde sonunda bu iş sıkıntı yaratacak.
İmalatçılar her ne kadar sınırda karavan üretselerde (tuvalet vs harici) bunlar işin içine girdiğinde ve denetim eklendiğinde eminim ki son kullanıcılar doğrudan imalatçıya yönelerek bir aksiyon bekleyebilir, yada memnuniyetsizliklerini belirtebilirler .

Karavan camlısı +9.000 TL fark ediyor. Ama camlar ithal E belgeli cam oluyor. Heki'de ithal oluyor.
Tip Onay belgesinin önemi ve gerçek 750 kg altı karavanlar ile ilgili söylediklerinize tam anlamıyla katılıyorum.

------------------------------------------------------------------------------------

@neroarkan

Abi selam,

Öncelikle benimle ilgili iyi dileklerin için teşekkür ederim. Seninde belirttiğin gibi benim herhangi bir ticari amacım, fenomen olma niyetim, youtuber olma idealim yok. Ben sadece karavan almak istiyorum. Şuan 20.000 TL biriktirdim. Her geçen gün birikimimi arttırıp sonuca ulaşmak istiyorum.

Ama bunu yaparken, bazılarının kendi menfaatleri çerçevesince yönlendirme yapmaları, subjektif yargılarla saçma ve yanlış yorumlar yapmaları benim hep canımı sıktı diyebilirim. Attım ilk mesajlara bakarsanız bunu net olarak görürsünüz. Sonrasında kendim araştırarak, öğrenerek ve burada objektif olarak paylaşarak, bu başlığı bir yerlere getirmeye çalışıyorum.

Çok fazla yazın olduğu için hepsini alıntılamadım. Aklımda kaldığı kadarıyla cevap vereyim.

Öncelikle, Niewiadow Nt 126 ile ilgili kaçırdığın bir husus var. (49.000 TL sıfır fiyatı olan modeli) Bu karavanda Tuvalet ve Banyo yok. Sadece 2 kişilik yatak, dolaplar, ve mutfak var. Ve senin ilgini çekn donanımları var. Ama Banyo/Tuvalet yok. Banyo ve Tuvaletli modeli hatırladığım kadarıyla NT 126ET modeli. Onunda fiyatı en son hatırladığım kadarıyla 60.000 TL den fazlaydı. 2 kişilik karavanda 60.000 TL üzeri vermek elbette sana kalmış ama benim aile sebebiyle ben malesef 4 kişilik bakabiliyorum.

Eriba ile ilgili bir başlıkta açıklamıştım ama görmemişsin sanırım. Aşağıda verdiğim Eltesan'a bakabilir misin, 310 ve 320 modellerine.

ERIBA Touring - Almanya'da yapılan Küçük Karavan

Isıtıcı, LPG'li istiyordum Trumanın. Önce 750 kg sınıra yakın karavanlar düşündüğümden güneş paneli istemedim. Bu yüzden Gazlı ısıtıcı hem elektrik kullanmayacaktı ve hem tüplü olduğu için başka yakıt düşünmeyecektim. Ama yerli dizel ısıtıcılara göre bir miktar pahalı oluşu, şuan yeni favori karavanımda kg sorunum olmadığı için güneş paneli ile devamlı elimin altında enerji oluşu ve boyutu sebebiyle koyulabilecek yer alternatiflerinin daha fazla olmasından dolayı şuan Dizel takarım diyorum ama Karavanı aldığımda aldığım firmanın/Ustanın yönlendirmesi ve sunduklarına da bakacağım. Belki yine gazlı ısıtıcıya dönebilirim.

Abi ranza sevmiyorum demişsin ama sen zaten büyük yatakta yat. (Masa olan 2 kişilik yatakta). Ranza'da çocuklar yatsın :smiley:

NCR karavanı duydum ama ürünlerini hiç görmedim.

Abi hiç bunalma yazın...
İyi bir gölgelik alanda, sahilde kamp alanında yada yüksek bir yaylada, gerçek karavan camları/tavan havalandırmasıyla ve fiber karavanlarda sıcaklık anlamında sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. En fazla havalandırma alternatiflerini düşünürsün enerjine göre...

Daha başka soruların olursa, cevaplarım.

Teşekkürler.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

@istanbulsporlu

Hayırlısı olsun. Erba'da çok iyi markadır. Ama seri üretim diyip, ek taleplerde birşey yapamıyoru diyorlar bu yüzden keşke birde MAY'e baksaydın.

Erba güneş sistemi ile 650 kg geliyorsa bence bu bir rekordur. MAY bu konuda başarılı derken, güneş sistemi ile 650 kg inanılmaz bir ağırlık...

@Alterno

EKS ile ilgili incelemedim ama sahipleri ile görüşmüştüm. Donanımları, ve fiyatları ile ilgili bilgi vermişlerdi. Bu başlıkta hangi sayfada hatırlamıyorum ama arama motorundan aratırsan çıkar diye düşünüyorum.

Kabaca hatırladığım 3800 modeli paneli geçtim en ufak bir eklemede 750 kg dışı olduğu için önermediler.

3600 modeli için de ilgili bilgileri yazmıştım.

Herhangi bir yerden 220 v elektrik almadan akü yada gunes enerjisi ile klima çalıştırıp serin serin oturmak güzel olurdu değil mi
Ancak maalesef bu mümkün değil
Bu kadar yüksek enerji tüketimini ancak dışardan 220 kullanarak elde edebilirsiniz
Karavana buyuk ev tipi klima da konulabilir ancak mobil klima da kullanabilirsiniz
yazın çok sıcaklarda kamp yerine bağımlı olmanız ve elektrik almanız gerekmektedir

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2020 modeller ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor...

Sosyal medyadan tepkimi gösterdim ama buradan da paylaşacağımı söylediğimden paylaşmak istiyorum:

ORTİZ 2020 3.90 Modeli:

Karavanın 2020 Fiyatı KDV Dahil: 56.640 TL

Karavanın 2019 Fiyatı KDV Dahil: 47.200 TL idi.

Fark Vergi Dahil: 9.440 TL

Peki yaklaşık 10.000 TL Fark, karavanda ne tür yenilikler sağlamış:

1- Ön cam artık standart. Ancak sürgülü minibüs camı standart. Bunu karavan tipi öne açılır ve su almama açısından önerilen amortisörlü camla değiştirmek istediğinizde(sineklik ve perdesiyle); KDV dahil 2.950 TL ödemeniz gerekiyor.

2- 2019 model 3.90 karavan 740 kg geliyordu. Ön cam standart olunca tam 750 kg aşıldı derken, Tabanda kullanılan laminant parke yerine, parke görünümlü su, nem ve çizilmeye karşı dayanıklı özel bir ürün kullanmışlar. (Karavanın yapısını üreticiler açıkladığı kadarıyla biliyoruz. Ve söylediklerinde inanamıyorum. Karavanda laminant parke kullanılır mı? Olası su almada o parke ne olur? Ağırlık etkisi o kadarmış ki, ön cam standart olduğunda bile karavanın ağırlık 740 kg da kalmış. Burada bazı kesimler, Ortiz ağırlığından söz ederken yalıtımı çok iyi ondan öyle diyordu.Laminant parke ile mi yalıtımı iyiymiş bu karavanın?)

3- Piyasa fiyatı 1.000 TL altında montaj fiyatı ile birlikte yaklaşık 1.000 TL maliyeti olan CBE PC100 gösterge panosu standart olmuş.

4- Minibüs tipi tavan havalandırması yerine 40X40 Dometic heki standart olmuş.

5- Dometic camlı ocak&evye kombinasyonu standart olmuş.

6- Sıhhi tesisat ev tipinden, pnömatik sisteme geçilmiş.

7- Hidrofor yerine, 12V dalgıç pompa kullanılmış.

8- Banyo bataryası da 12 V spiralli bayarya olmuş.

9- Yeni LED stop lampbalar eklenmiş.

10- Dometic 19 lt portatif tuvalet standart olmuş.

11- Mutfak tezgahında katlanır tezgah standart olmuş.

12- Ön oturma grubu üstündeki açık raflar kapaklı dolap olmuş, buzdolabı üstü ne işe yaradığı belli olmayan raflar daha kullanışlı hale getirilmiş!

13- 8 farklı rente döşeme seçeneği gelmiş.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ekstralar: Cam tavan istenirse KDV dahil 3.600 TL. Amortisrölü yukarı açılan karavan tipi cam 2.950 TL, 2 adet ranza camı 1.800 TL KDV'li, yan bagaj ve ranza altı sağ&sol kapaklar(İçerden ulaşılan ranza altına artık dışarıdanda ulaşım sağlanmış.) KDV dahil 1.800 TL.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cam tavan, ranza camları ve bagaj kapaklarını lüks kabul edelim. Su almayan karavan tipi ön cam fiyatı ile 56.640 TL karavan fiyatını toplarsam 59.590 TL çıkıyor.

Ayrıca, camlarda ve kapıda sineklik okumadım buna ek para verilebilir.

90 litre 220 V dolabı çalıştırmak için 60 amper akü yetersiz. Ya güçlü bir güneş paneli&akü kombinasyonu uygulanmalı ya da sadece dışarıdan elektrik alınabilecek alanlara gidilebilir.

144 litre temiz su tankı var ama kirli su deposu yok. Önceden 1.500 TL gibi bir ekstradan bahsediliyordu. Şimdi ne kadar bilmiyorum.

Kapı basamağı yok, ek ücret ödüyorsunuz.

Ön cam hariç olips camların ufak bölümü minibüs tipi açılıyor, mutfak camı da minibüs tipi açılıyor. Ve standart cam.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ek para verilmeden genel olarak diğer karavanlarda olmayan standart özellikleri:

1- Standart komple Al-Ko Şase
2- Al-ko Amortisör
3- LPG alarm cihazı ve selenoid valf
4- Ön Cam
5- 8 Farklı İç Döşeme Seçeneği
6- CBE PC100 kontrol paneli

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sonuç olarak:

Yaklaşık 60.000 TL ödeyerek görüntü anlamında farklı, ancak kg anlamında sınırda olduğu için aküsünü dahi büyütemezdiğiniz bir O1 karavan, ORTİZ 3.90.

Ek ekipman ve güneş paneli istediğinizde O2 belgesi veriliyor.

Ek ekipmanlar piyasa fiyatlarına göre oldukça pahalı. Ancak ben kendim yapayım/dışarıda yaptırayım delme/kesme konularına girdiğinizde direk garanti dışı dediklerini biliyoruz.

Karavan 3.90 metre yani 750 kg altı karavanlarda büyüklükte ilk 3'te. Ama çıkıntılı dolap fazlalıkları sebebiyle karavanın içi çok kalabalık gözüküyor ve büyüklüğü göremiyorsunuz.

Buzdolabı üstü rafler cam tavan merakı sebebiyle hala gardroba dönüşmemiş. Yani çokça raf/dolabınız var ama bir gardrobunuz yok.

Tuvaletteki sadece elinizin girebildiği bacamsı havalandırma korunmuş. havalandırma ve ışık için bir cam veya heki koymak hala maliyetli olmuş.

Ek dolap kapakları, basamak ve pis su deposu gibi birçok karavanda standart olrak gördüğümüz şeyler parayla satılıyor hem de ciddi parayla... (Ama ek bankonun standart olması şaşırtmadı değil.)

Herkesin ideal karavan modelinde istediği, güneş paneli, dıştan kasetli tuvalet, ısıcı ve su ısıtıcısı eklediğinizde 80.000 TL yi bulmamanız içten bile değil. Bu ekstraları geçtim standart haliyle bile Başoğlu Uncle'dan sonra en pahalı satılan 2. karavan olmuş durumda.

Ben bu karavanı alır mıydım? Üzgünüm, almazdım.
Çünkü bana göre hem Ağır hem pahalı...

60.000 TL-70.000 ye O2 4-5 metrelerde çok güzel karavanlar var, ağırlıklarına bakıp gider onları alırdım O2 almak isteseydim...

Bu karavanı almayı düşünen, görüşümü soran arkadaşların bilgisine...

Son düzenleme:

Herhangi bir yerden 220 v elektrik almadan akü yada gunes enerjisi ile klima çalıştırıp serin serin oturmak güzel olurdu değil mi
Ancak maalesef bu mümkün değil
Bu kadar yüksek enerji tüketimini ancak dışardan 220 kullanarak elde edebilirsiniz
Karavana buyuk ev tipi klima da konulabilir ancak mobil klima da kullanabilirsiniz
yazın çok sıcaklarda kamp yerine bağımlı olmanız ve elektrik almanız gerekmektedir

Dometic FreshJet 1700
Bu veya benzeri ürün karavan a takılmaz mı? Takılması için ne gereklidir. Enerji beslemesi 12v ve 220v ile çalışıyor.
29 kg fiyatını bilmiyorum ama 10 bin üzeri sanırım :smiley:)

2020 modeller ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor...

10- Dometic 19 lt portatif tuvalet standart olmuş.

Ek para verilmeden genel olarak diğer karavanlarda olmayan standart özellikleri:
1- Standart komple Al-Ko Şase
2- Al-ko Amortisör
3- LPG alarm cihazı ve selenoid valf
4- Ön Cam
5- 8 Farklı İç Döşeme Seçeneği
6- CBE PC100 kontrol paneli
60.000 TL-70.000 ye O2 4-5 metrelerde çok güzel karavanlar var, ağırlıklarına bakıp gider onları alırdım O2 almak isteseydim...

Bu karavanı almayı düşünen, görüşümü soran arkadaşların bilgisine...

Niewiadow NT 126ET modeli O1 olması bütçeme uygun olması nedeniyle radarımda yatak ebadının 1,84-1,24 m olması ayaklarımın dışarıda olması demek. Gidip görmeden balıklama atlamamam gerek. Yalnız iç hacmi büyütmek amacı ile WC ve banyosuz modeli alsam daha mı rahat ederim diye düşünüyorum. WC işini portatif ile çözeriz diye düşünüyorum. Ama hangisi rahat olur incelemek lazım. Düşünce açıklamak serbesttir arkadaşlar. :smiley:)

Sayın @Demirak SÜLALEMDE KARAVANI OLAN YOKTU. Hiç kullanmadım. Ama alış veriş yapmayı biliriz. Kendimizi ne istediğimizi biliyoruz. RAHATLIK VE KONFOR.
En son 1985'de karayolları narlıkuyu kampında dışı Metal kaplama güneşi gördüğünde fırın gibi olan kapısını sürekli açık bırakmak zorunda olduğunuz karavanda kaldım. Sadece yatak olduğunu hatırlıyorum.
Ondada Ranzadan düşmüştüm. Uykuda dönerimde. :smiley:)

Özetle açıklayım yanlışım varsa düzeltin.LÜTFEN.

Karavanları karşılaştırırken gerçekten herkes kendisi ihtiyaçları doğrultusunda bir karşılaştırma tablosu yapması gerekiyor.
1-)Öncelikle Alacakları karavanın büyüklüğü ve yaşama alanının planı konusunda bir fikre varmaları lazım.Sebebi ben 1,65 m 70 kg bir insan olsam düşünmeden Niewiadow NT 126ET modelini alırım.

2-) WC karavanda olsun mu? Olmasın mı? Yada kasetli mi? Portatif mi? Fiyatlar markalar ve karşılaştırmalar.Hangi marka karavanda hangisi var.

3-) Banyo suyu ısıtma klima sistemleri. Karşılaştırmaları.

4-) ŞASE VE FREN SİSTEMİ KARŞILAŞTIRMALARI.

5-)DIŞ YÜZEY KAPLAMALARI karşılaştırmaları

6-)Diğer Kullanım kolaylığı sağlayan unsurlar.7-8-9...v.s Karşılaştırılacak.

Herkes kendisinin kullanacağı iklime göre seçimini yapacak.

SONUÇ:
Niewiadow NT 126ET modelinin 750 kg mı aşmayan 1 büyük modeli olsada alsak.

Dometic FreshJet 1700
Bu veya benzeri ürün karavan a takılmaz mı? Takılması için ne gereklidir. Enerji beslemesi 12v ve 220v ile çalışıyor.
29 kg fiyatını bilmiyorum ama 10 bin üzeri sanırım :smiley:)
Karavan bölümünde soğutma bölümünde bu konu uzun uzun tartışıldı
Lütfen o bölümü okuyunuz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri