750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 440,195
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abi sana katılmaya başladım. Çünkü kamp alanlarından bir çadır kuran olarak bende memnun değilim. Daha çok Ege Bölgesindeki kamplarda kaldım. Hizmet olan kamplarda aşırı pahalı oluyor.

Daha çok senin dediğin konsepte uygun olan araçlar hafif ve offroad diye listeye aldığımız araçlar. Onları tıpkı camper gibi rahatlıkla aracın arkasında dağa bayıra çekebildiğini söylüyor alanlar. Benim yakın arkadaşımda Caretta 1500 var. Ve o bu konuda çok mutlu mesela.

Yani ağırlıklı olarak kamp alanları değilde, dağ bayırda kalırım diyorsan öyle araçlar tercih edebilirsin. Bu araçlar bırakıp gitmek yerine aracın gittiği yere taşırsın. Sonra belirlediğin noktaya tekrar getirebilirsin. Hafif oldukları için kullanım imkanları daha geniş.

Yine hafif oldukları için fiyatları daha uygun gözüküyor. Ama bunlarda 4 kişilik olmuyor. 2-3 kişilik olarak satılıyorlar.
Caretta 1500 inceledim oyle küçük bir karavan değil sadece normal karavana göre hafifdir.Çok geniş yatağı var ama size rahat ayakta duracak bir iç ortam sağlamıyor. Mutfaklı kurulu hazır çadır gibi birşey onun için caretta alınacağına 650 kg civarı iki kişilik banyo ve tuvaletli karavan daha mantıklı bence.

Etiketler
@yolcu1981

Abi full ve kaliteli olması anlamında mantıklı bir karavan. Monoblok olması sebebiyle sızdırmazlığı çok övülüyor.

Ancak şu büyüyen tavanda sadece geçmeli bir tül sinekliğin gövde ile tavan arasını kapatması ısı çıkışı anlamında ve en önemlisi yalıtım(güvenlik, ses, yaz için soğuk hava çıkışı ve karavanın fazla ısınması) anlamında beni hep düşündürdü.

O tarz hafif birşey arıyorsan daha önce belirttiğim gibi Hotomobil Troy karavanına da bir bak bence. Monoblok, 650 kg, her yönde plexi camlı pencere.

Ama senin yukarıda bahsettiğin, kamp dışı alanlarda karavan kullanımı için benim kastetdiğim şey en fazla 400-500 kg lık ürünler. 600 kg üstüne çıkmak o karavanı dağ tepesine çıkarmayı zorlaştırır bana göre. Ben 500-600 kg toplam ağırlıkta tekne çekiyorum. Gerçi babamın Sanderosu ile çekiyorum ama yine de zor oluyor özellikle engebeli yollar.

Abi full ve kaliteli olması anlamında mantıklı bir karavan. Monoblok olması sebebiyle sızdırmazlığı çok övülüyor.

Ancak şu büyüyen tavanda sadece geçmeli bir tül sinekliğin gövde ile tavan arasını kapatması ısı çıkışı anlamında ve en önemlisi yalıtım(güvenlik, ses, yaz için soğuk hava çıkışı ve karavanın fazla ısınması) anlamında beni hep düşündürdü.

O tarz hafif birşey arıyorsan daha önce belirttiğim gibi Hotomobil Troy karavanına da bir bak bence. Monoblok, 650 kg, her yönde plexi camlı pencere.

Ama senin yukarıda bahsettiğin, kamp dışı alanlarda karavan kullanımı için benim kastetdiğim şey en fazla 400-500 kg lık ürünler. 600 kg üstüne çıkmak o karavanı dağ tepesine çıkarmayı zorlaştırır bana göre. Ben 500-600 kg toplam ağırlıkta tekne çekiyorum. Gerçi babamın Sanderosu ile çekiyorum ama yine de zor oluyor özellikle engebeli yollar.

Aracım 1,6 dizel seat leon daha önce hiçbir şey çekmedim. 650-700 kg karavanı çekme nasıl bir şeydir nerelere gidebilirim bilmiyorum en basitinden Antalya da olimposa inip geri çıkamamak var :smiley:. Bahsettiğin gibi o tül sineklik o kadar çok gözüme batıyor ki 83 000 tl lik karavana hiç yakışmıyor.Benimde senin gibi tek çekincem izalasyon konusu ama ben karavanı yazın Antalya sıcağında kullanmam .Yazın serin yerlere gitmek için kullanacağım mesela Eğirdir ,Isparta ,Burdur yada serin yaylalar yada gölgelik kamp alanları zaten yazın genelde karavan dışında vakit geçireceğim. Bahsettiğim bölgelerde yazın gündüz ne kadar sıcak olsada akşamda bir o kadar serin olacağından pek sıkıntı yaratacağını sanmıyorum.

@yolcu1981

Yine düz alana gideceksen, yani normal asfalt yolda kalacaksan 700 kg da çok sıkıntı yaratmaz ki aracın C segmenti. Ama bugünkü ilk mesajında bahsettiğin şekilde dağ bayır çıkacaksan, yol dışı kullanacaksan o zaman zorlar diye düşünüyorum.

Gerçi şu bir gerçek ki aracın arazi aracı değil. Ne kadar hafif bir karavan alsanda o araç ile sınırlı çıkabilirsin. Bu yüzden aklına yattıysa bütçende varsa al, geç abi.

Yahu adam kendisi yazdı buraya
Hayatımda hiç aracımla çekme karavan kullanmadım,hiç karavanım olmadı diye
Şimdi tavsiye veriyor,senin araç şunu çeker,bunu çekmez diye
Bu adama kıl oldum o ayrı da
Buradaki garipliği sadece ben mi görüyorum,taraflı mı davranıyorum diye şüphe ettim
Hayatımda hiç tır kullanmadım,bende gidip tır şoförlerinin forumlarına katılıp, tavsiye vereyim o zaman

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracım 1,6 dizel seat leon daha önce hiçbir şey çekmedim. 650-700 kg karavanı çekme nasıl bir şeydir nerelere gidebilirim bilmiyorum en basitinden Antalya da olimposa inip geri çıkamamak var :smiley:. Bahsettiğin gibi o tül sineklik o kadar çok gözüme batıyor ki 83 000 tl lik karavana hiç yakışmıyor.Benimde senin gibi tek çekincem izalasyon konusu ama ben karavanı yazın Antalya sıcağında kullanmam .Yazın serin yerlere gitmek için kullanacağım mesela Eğirdir ,Isparta ,Burdur yada serin yaylalar yada gölgelik kamp alanları zaten yazın genelde karavan dışında vakit geçireceğim. Bahsettiğim bölgelerde yazın gündüz ne kadar sıcak olsada akşamda bir o kadar serin olacağından pek sıkıntı yaratacağını sanmıyorum.
Hocam ben 1.4 Peugeot ile 1 ton karavanla defalarca Olympos'a gidip geldim
Sen mevcut aracınla 700 kg bir karavanla haydi haydi gidersin,hiçbir sorun olmaz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar bazı yazılarda şu ifadeyi görüyorum.Kamplar pahalı,dağa çıksam bedava kalırım vs. vs.
İşin özü şu karavancılık bir kültürdür.Bedava tatil anlayışı değildir ve aslına bakarsanız normal tatilden daha maliyetli bile olabilir duruma göre camperlar daha güvenlikli gibi görünsede "baktım dışarda sıkıntı var atlar arabama giderim" malesef olmuyor karavanın önüne arkasına 2 araç çekerler biryere gidemezsin aklın çıkar.O sebeple güvenlikli yerleri seçmek olmalı amacımız.Doğanın tadını çıkarmaya gidiyoruz sonuçta Tadımızı kaçırmaya gerek yok bedava konaklıcam diye.Evet şuan kamp yerleri konusunda yetersizlikler mevcut katılıyorum fakat karavanınız olmadan bu olayları çözemezsiniz.Karavan aldığınızda kamp yerlerini zaten kendiliğinden buluyorsunuz ekibiniz oluyor arkadaşlarınız ve guruplarınız oluyor aklınıza gelmeyen yerlerde güvenlikli ücretsiz kamp yerlerine bile ulaşabiliyorsunuz ücretsiz davetler ve organizasyonlar yapılıyor neredeyse ayda bir kere uzun lafın kısası amalarla ve acabalarla bu iş olmuyor en kısa zamanda karavan edinip hayatın tadını çıkartın endişeleriniz varsada artık ülkemizde sayılarıda artmaya başladı camper kiralayın karavancılığı gerçekten isteyip istemediğinizi görmüş olursunuz.
Nacizhane tavsiyemdir

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@s.bulbul54

Abi haklısın fakat, bedava anlayışından ziyade benim kamp kültürümde kalabalık yoktur. Ve elbette ekonomimi de düşünürüm. Zaten düşünmesem, 200-300.000 TL ye otomatik vites bir motokaravan alır dolaşırım. Yani bütçe meselesi sonuçta. günlük bir elektrik için ben 100 TL vermem mesela.

Benim beğendiğim en güzel yerler bakir keşvedilmemiş yerlerdir. Burada güvenliği şöyle düşünmem. Dediğin gibi grupça gideriz. Ve biz oradayken sıkıntı olmaz. Ama çekme karavanı o alana bırakıp, 2-3 saat şehir merkezinde dolaşmak riski vardır. Bundan bahsediyoruz. Ücretsiz davetlerde de bu sorun vardır. Hatta ailemizin ilk soygunu ben daha çocukken babamların Kuşadası Güzelçamlı kamp alanında olmuş. Annemin tüm zinet eşyaları çalınmış. Güvenlik sadece 2 tane kopuğun rahatsız etmesi değil. Hırsızlık, gürültü, doğal yaşam vb herşey olabilir.

@Demirak

Yazacaklarımı atışma yada nasihat gibi değilde bir gözlem gibi algılamanızı rica ederim. Gözlemlediğim kadarı ile insanlara itici gelme sebepleriniz;

- Tecrübeli üyelerin tavsiyelerini dinlemediğiniz gibi tartışmaya giriyorsunuz. Faydalı bir başlık açmışsınız. Güzelde bilgiler içeriyor ancak forumun yada başlığın sahibi değilsiniz. Sizin fikirlerinizle uyuşmasa da herkes fikrini söyleyebilir.

- Bir kaç mesajınızda ekonomist olduğunuzdan bahsetmişsiniz. Anladığım kadarı ile özel sektörde çalışansınız yada ancak ihtiyaçlarınızı karşılayan bir işletmeniz var. Mesleğinizde uzman olabilirsiniz ama ticaretten anlamıyorsunuz.

- Bir üretici ticaretini yaptığı malı imalat fiyatına da satabilir. Belli bir kar'lada satabilir. O işletmenin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgilidir. Acil nakit ihtiyacı da olabilir. Kar amaçlı da satabilir. Amaç zaten en başta para kazanmak.

- İyi ihtimalle bir kaç sene sonra alacağınız karavan için üreticilerle kavga ediyorsunuz.

- Doğmamış bebeğe don biçer gibi ekleme çıkarma yapıp üreticileri taciz etmeye gerek yok. Paranızı denkleştirdiğinizde isteklerinizi belirtip, pazarlığınızı da yapıp alırsınız. Para - çokomel ilişkisi ver parayı al karavanı.

- Aynı şekilde ben onların reklamını yapıyorum, site yapacaktım demenize gerek yok. Eminim onların da sizin desteğinize ihtiyacı yoktur. Kötülenen firmaların dahi imalatlarına devam ettiği yazılmış. Demek ki kötü de olsa her malın bir alıcısı var.

- Kullanıcı yorumları önemli bir etken ama siz kullanıcı bile değilsiniz.

- Ola ki satıcının tavırlarını beğenmediniz. Her şey alana kadar aldıktan sonra adamı da evinize oda arkadaşı almıyorsunuz ki. Satış sonrası için de çözülemeyen bir sıkıntı olursa sözleşmenize göre hukuki yollara başvurabilirsiniz.

- Sosyal medyada Chevy.. grubum vardı. 25.000₺ teklif ettiler vermedim demişsiniz. Hata etmişsiniz. Chevrole dediğiniz araba zaten daewoo'ydu tutmayacağı da en başından belliydi. (araca lafım yok. konu Tr piyasası)

- Size krizde cazip fiyatla karavan alabilirsiniz demiştim. Bana insanlar ölüyor bende vatanımı seviyorum demişsiniz. Vatan sevgisiyle bağdaştıramadım. Size ucuza maske alın 5 katına satın demedim. Virüsün çıktığı Çin bile ekonomisini artıya çevirmeye başladı.

Daha fazla yazılabilir ama çok uzatmaya gerek yok. Tüm samimiyetimle özel durumunuza uygun kriterlerinizi karşılayan karavana sahip olmanızı dilerim. Ama armudun sapı üzümün çöpü derseniz işiniz zor gibi. Sizin biriktirdiğiniz para gibi her şeyin fiyatı artıyor.

Arkadaşlar bazı yazılarda şu ifadeyi görüyorum.Kamplar pahalı,dağa çıksam bedava kalırım vs. vs.
İşin özü şu karavancılık bir kültürdür.Bedava tatil anlayışı değildir ve aslına bakarsanız normal tatilden daha maliyetli bile olabilir duruma göre camperlar daha güvenlikli gibi görünsede "baktım dışarda sıkıntı var atlar arabama giderim" malesef olmuyor karavanın önüne arkasına 2 araç çekerler biryere gidemezsin aklın çıkar.O sebeple güvenlikli yerleri seçmek olmalı amacımız.Doğanın tadını çıkarmaya gidiyoruz sonuçta Tadımızı kaçırmaya gerek yok bedava konaklıcam diye.Evet şuan kamp yerleri konusunda yetersizlikler mevcut katılıyorum fakat karavanınız olmadan bu olayları çözemezsiniz.Karavan aldığınızda kamp yerlerini zaten kendiliğinden buluyorsunuz ekibiniz oluyor arkadaşlarınız ve guruplarınız oluyor aklınıza gelmeyen yerlerde güvenlikli ücretsiz kamp yerlerine bile ulaşabiliyorsunuz ücretsiz davetler ve organizasyonlar yapılıyor neredeyse ayda bir kere uzun lafın kısası amalarla ve acabalarla bu iş olmuyor en kısa zamanda karavan edinip hayatın tadını çıkartın endişeleriniz varsada artık ülkemizde sayılarıda artmaya başladı camper kiralayın karavancılığı gerçekten isteyip istemediğinizi görmüş olursunuz.
Nacizhane tavsiyemdir

Size tamamen katılıyorum . Ben gezmeyi seven biriyim Avrupada birçok ülkeyi gezdim. Kendi ülkemde de gezmediğim yer yok.Eskiden bir planlama yapardım kalacağım otelleri planlardım.Uzak bir yerdeyse uçakla giderim hava limanında araç kiralayıp güzel otellerde kalıp 2 yada 3 gün içinde gezimi bitiririm. Kendi aracımla gidilebilecek yerlere de kendi aracımla giderim. Karavan deyince benim bilinç altıma hep avrupa marka karavan reklam videolarındaki yada katalog fotoğraflarındaki gibi ortamlar girmiş.13 sene önce Avrupada bir karavan kampında çadır kiralayıp kalmıştım orada ilk hevesim başladı adamların herşeyi dört dörtlük kurallara hijyene ve birbirlerine çok saygılılar.Türkiyede ise durum bambaşka standart yok böyle yerleri işletenlerin çoğu cahil o bölgede toprak sahibi olan hanzo tipler bakıyorlar bölge turistik talep çok avrupalı karavancılarda geliyor fiyatlarıda avrupa ülkeleri fiyatlarında yapıyorlar .10 karavan alacak yere 20 karavan alıyorlar sıkışık dip dibe . En basitinden bu kamp yerlerinde her karavan için gerekli azami m2 ile ilgili bir standart var mı? Yada bu tür şeyler denetleniyor mu ? v.s Ben birşeyden zevk alıyorsam parasını düşünmem bana hak edildiği gibi bir hizmet sunulduysa bu benim için problem değildir ama ben bir şeye para verip bu çok cüzzi bir miktarda olabilir orada bir zevk alamadıysam rahat edemediysem bu beni çok rahatsız eder.

Size tamamen katılıyorum . Ben gezmeyi seven biriyim Avrupada birçok ülkeyi gezdim. Kendi ülkemde de gezmediğim yer yok.Eskiden bir planlama yapardım kalacağım otelleri planlardım.Uzak bir yerdeyse uçakla giderim hava limanında araç kiralayıp güzel otellerde kalıp 2 yada 3 gün içinde gezimi bitiririm. Kendi aracımla gidilebilecek yerlere de kendi aracımla giderim. Karavan deyince benim bilinç altıma hep avrupa marka karavan reklam videolarındaki yada katalog fotoğraflarındaki gibi ortamlar girmiş.13 sene önce Avrupada bir karavan kampında çadır kiralayıp kalmıştım orada ilk hevesim başladı adamların herşeyi dört dörtlük kurallara hijyene ve birbirlerine çok saygılılar.Türkiyede ise durum bambaşka standart yok böyle yerleri işletenlerin çoğu cahil o bölgede toprak sahibi olan hanzo tipler bakıyorlar bölge turistik talep çok avrupalı karavancılarda geliyor fiyatlarıda avrupa ülkeleri fiyatlarında yapıyorlar .10 karavan alacak yere 20 karavan alıyorlar sıkışık dip dibe . En basitinden bu kamp yerlerinde her karavan için gerekli azami m2 ile ilgili bir standart var mı? Yada bu tür şeyler denetleniyor mu ? v.s Ben birşeyden zevk alıyorsam parasını düşünmem bana hak edildiği gibi bir hizmet sunulduysa bu benim için problem değildir ama ben bir şeye para verip bu çok cüzzi bir miktarda olabilir orada bir zevk alamadıysam rahat edemediysem bu beni çok rahatsız eder.
Avrupadaki karavancıları ve kamp alanlarını görünce imreniyor adeta insan.Ülkemizde çok değil 2 yıl öncesine kadar karavan lafını kimse ağzına almazdı şimdi herkes karavancı bende dahil dolayısı ile alt yapı yetersiz ve fırsatçı dolu iki karış toprağı olan camping açıyor.Bu sistem içinde bende yapabildiğim kadar kamp yapma doğayla başbaşa kalma gayreti içindeyim.Oluyomu ehhh işte dicek kadar

Selamlar,

Paylaşmayacaktım ama Faruk bey'in geri dönüşü ve gösterdiği caba için paylaşmak istedim.

Kendisi burayı takip etmediğini söylemişti ama sanırım düşüncesini değiştirmiş ve takip etmeye başlamış. Ve sanırım özellikle Fuar ile ilgili attığım yorumlara çok üzülmüş. Bende zaten kendisinin yüzüne söylediğim şeyleri paylaştığımı ve direk kendisinin söylediklerini yazdığımı söyledim. Anladığım kadarıyla paylaşmam çok hoşuna gitmemiş. Amacım elbette kimseyi üzmek değil. Ama kendi adıma yanlış yolda olduğunu zaten hep söylüyorum.

Ancak bu mesajı paylaşma sebebim; ben sadece müşterilerimizi dinliyorum derken aslında benim ve arkadaşlarımızın tüm söylediği herşeyi dinlemiş ve yapmış. Bana üzüldüğünü belirttiği mailinde yeni modelinin broşürünü, fiyat listelerini ve resimlerini de göndermiş. (Broşürü mesaja ekledim.)

Bu söylediklerimizle ilgili değişiklikleri aldığım karar doğrultusunda direk buradan detaylı paylaşmayacağım. Ama yukarıda da söylediğim gibi cabası gereği almayı düşünen arkadaşlar ilgilenir diye kısaca şunları paylaşabilirim:

1- Artık daha uygun bir opsiyon listesi sunmuş. Örneğin buzdolabı opsiyonlarında daha ugun fiyatlı 12V dönüştürülmüş komp dolap opsiyonları var.

2- Opsiyon listesinde her opsiyonun yanına kilo bilgisi yerleştirmiş. Bu sayede seçtiğiniz opsiyonun karavana kilo yansımasını görebiliyorsunuz. Benim seçtiğim donanımlarla 680 kg standart ağırlığı olan 410 modelinde bile 755 kg da kalıyorum. (Bu bilgi gerçekten çok hoşiuma gitti.)

3- Verilen fiyatlar geçen yılla aynı ama Euro. Euro zaten çok ciddi oranda arttığı için dolayısıyla sizin TL ödeme bakiyenizde bir hayli artmış durumda.

4- Artık Webasto ısıtıcı da opsiyon listesine girmiş.

5- Çok kez önerdiğim, Başlangıç Paketi, Konfor Paketi, Enerji Paketi, Isı Paketi şeklinde paketler yapmış. Ancak bu paketlerin fiyatları ürünleri tek tek aldığınızla aynı. Zamanla bir paket indirimi de yapabilir diye düşünüyorum.

6- Fren sistemi standart oldu demiştim. Ama tüplükten bahsetmemiştim. Artık Başoğlu Uncle benzeri mutfağın hemen altında dışarıdan hava menfezi ile bağlantısı olan ufak tüplük bölümü ve kapağı standart olmuş. Bu sayede ek ücretle ön tüplük almaya gerek kalmıyor.

7- 310-360 ve 410 modelleri arasında ortlama 1.000 Euro fiyat farkı var. Yani KDV'si ile modeller arasında 8.000 TL fiyat farkı var. Her model için opsiyon ve donanım listesi aynı. Bu şekilde kafa karışıklığıda olmuyor.
Benim full algımla tıpkı bir avrupa karavan gibi bir 4.10 metrelik modeli, 7.10 Euro kuru ile 100.000 TL çıkıyor KDV dahil. 3.60 modeli yaklaşık 90.000 TL çıkıyor, 3.10 modeli de 80.000 TL civarı.

Sonuç olarak:
*Donanımların Avrupa karavanlardan hiçbir farkı yok. Ancak işte sadece şu ön bölümde sadece heki havalandırması dışı havalandırma olmayışı biraz sıkıntı yaratıyor. Bununla ilgili farklı önerimi Faruk beye ileteceğim.
3.60 yani 4 kişilik modelinde arkada 2 plexi cam hem ranza altı hem de ranza üstü için olumlu. Öne yapacağı hava katkısı da olumlu. Ama 3.10 ve 4.10 modelinde sadece arkada tek cam var.

*Birde hep üstünde durduğumuz 50 litre temiz su deposu konusunda Faruk bey inat edecek gibi. Çünkü ithal karavanlarda böyle diyor ve en önemlisi ağırlığı arttırır diyor. Hala standart olarak sunuluyor.

Önümüzdeki yıllarda ben ağırlık konusunda yapacağı yine bir ar-ge ile Carpento 460 modelini bekliyorum. Onunda ağırlığının tıpkı 4.10 gibi 680 kg civarı olacağını düşünüyorum. Ön havalandırma konusunda da bir geliştirme yapacağını düşünüyorum. (Fuarda sürgülü cam sunuyoruz dediler ama kayda değer bir değişiklik olarak düşünmedim.)
Ayrıca 5 yıl garanti vererek, birçok üreticiden kendisini ayrıştıracak.

Bence özellikle ürün geliştirme anlamında iyi yolda ilerliyor. Bizleri dinleyip yaptığı değişiklikler de mutluluk veriyor. Ama bu kurlar ile bizim hayalimiz ne olur, elbette o tartışılır.

Ekli dosyalar

• Carpento 2020 Katalog.pdf
    269.8 KB · Görüntüleme: 793
Son düzenleme:

@s.bulbul54

Abi haklısın fakat, bedava anlayışından ziyade benim kamp kültürümde kalabalık yoktur. Ve elbette ekonomimi de düşünürüm. Zaten düşünmesem, 200-300.000 TL ye otomatik vites bir motokaravan alır dolaşırım. Yani bütçe meselesi sonuçta. günlük bir elektrik için ben 100 TL vermem mesela.

Benim beğendiğim en güzel yerler bakir keşvedilmemiş yerlerdir. Burada güvenliği şöyle düşünmem. Dediğin gibi grupça gideriz. Ve biz oradayken sıkıntı olmaz. Ama çekme karavanı o alana bırakıp, 2-3 saat şehir merkezinde dolaşmak riski vardır. Bundan bahsediyoruz. Ücretsiz davetlerde de bu sorun vardır. Hatta ailemizin ilk soygunu ben daha çocukken babamların Kuşadası Güzelçamlı kamp alanında olmuş. Annemin tüm zinet eşyaları çalınmış. Güvenlik sadece 2 tane kopuğun rahatsız etmesi değil. Hırsızlık, gürültü, doğal yaşam vb herşey olabilir.
Burakçım zaten ıssız yerlerde iki,üç karavancı olmazsa gitmek güvenlik zafiyetine davetiye çıkartmaktır çekme karavanlada aracın gittiği yerlerde akşama kadar vakit geçirip sonrasında daha güvenli ortamda uyumak gerekir buda genelde kamplarda oluyor çekme karavan için tabi bu kamplarında bedeli var kendi güvenliğinide alacaksın fakat karavanı dağ başına bırakıp gezeceğine kampa bırakıp güvenlik tedbirlerini alarak belki 50-100 vereceksin ama aklın karavanda kalıp geziyi kendine zehir etmeyeksin.Zaten o yüzden diyorum karavancılık ucuz tatil değildir diye.
Ya kusura bakma lütfen ama söylemeden edemicem abi kampta ziynet eşyasını ne işi var :smiley:

@omnitemporal

Yine sistem sayesinde gördüm. Karavan çekmemiş olmak onunla ilgili bilgi sahibi olmamamı gerektirmez. Örneğin okuyarak bir insan gidip görmediği yerlerle ilgili de bilgi sahibi olup, öneriler verir.

Ayrıca, 500 kg tekne çektiğimi, sayısız kez çadırla kamp yaptığımı söyledim. Senin huzurunda herkese söylüyorum, "Senin karavanın yok, konuşma" şeklinde aşağılamalara savaş açtım ve sert konuşurum. Karavanımız var biz biliyoruz tavırlarını geçin. Hiçbir şey bildiğiniz yok. Bilmediğiniz için ya da bilipte paylaşmadığınız için burada ben yazıyorum.

Sen hayatında tekne çektin mi? Römörk teimzledin mi, ters rüzgarda spin off yaptın mı? Tekne forumlarında senin teknen yoki konuşma diyen bulunmaz. Ama Karavan forumlarında sen ve senin başı çektiğin bazı arkadaşlar, "Senin karavanın yok, sus" deme cesaretini gösterirler.

Başka sözüm yok.

@dnz35

Yazınızı gözlem gibi algılayamıyorum. Çünkü daha önce tartıştığımız sözde tecrübesi olan kişilerin aynı söylediği şeyleri yazıyorsunuz. Bu gözlem olmuyor, bana karşı bir hareket oluyor.

Meselenin ticaret olmadığını, fiyat artışı olmadığını yalan ve bilgi saklama olduğunu heralde 4. kez yazıyorum. Ve adam kandırılmış bunu söylüyor yazmak yerine "ticaretten anlamıyorsun" diyorsunuz.

Üreticilerle, bana yalan söyledikleri için, müşteri muamelesi yapmadığıkları için kavga ediyorum.(Sizin tabirinizle) Bu arada üreticiler kim? Kavga etmek ne demek? Ben MAY Karavan hariç hangi üretici ile kavgaya girmişim?
İşte en sevdiğim özelliğimiz hemen genelleriz ve abartırız...

Karavan almak çokomel almaktan farklıdır. Karavan devamlılık arz eden bir maldır. Belli bir süre garantisi vardır. Çokomeli yapan şirket, şatış sonrasında adam yedi mi, geğirdi mi, sindirdi mi, ağzında çok hoş bir tat oldu mu diye düşünmez. Ama karavan alan kişi, satış sonrası ne olacak, aldık patlar mı, sızdırır mı, adam ürünün arkasında durur mu diye düşünür. (Cem Yılmazdan alıntı yaptığınız için, Cem Yılmaz'dan cevap vermek istedim.)

Paramı denkleştirdiğimde alırım, denkleştirmediğimde alırım, alırken yazarım, almadan önce yazarım, aldıktan sonra yazarım. Bu sizi neden ilgilendiriyor? Ben size 14. mesajınızda niye bu başlığa yazıyorsunuz, karavan aldınız mı, alacak mısınız diyor muyum ya da böyle sınıflıyor muyum?

Benim desteğime ihtiyaçları olduğunu kim söyledi ki. Lafları çımbızla çekmenize gerek yok. O yazı, bir niyet göstergesidir. Yani ben iyi niyetle firmaya destek oldum, o bana yalan söyledi demektir. Benim sonucum budur. Sizin sonucunuza bakın?

NK Karavanda insanlar hukuki yollara başvurdukları için madur oldular değil mi? Ürünler ve hizmetler ile ilgili görüş yazmayacaksak, sizin ve benim bu forumda işi nedir?

Chevolet sadece Türkiye değil Avrupa piyasasından çekildi. Ve özellikle Cruze modeli çok tuttu. Subjektif söylemlerinize bayıldım.

Evet krizde ucuz karavan deidğinizi hatırlıyorum. Tıpkı MAY karavanın sosyal medya reklamı gibi, krizde karavan alın, sevdikleriniz ölsün.

Ben armudun sapı dediğim için birçok arkadaş beni arayıp teşekkür etmiştir. Ben sorguluyorum ve değerlendiriyorum. Belki de karavan almayacağım. Ama bu sorgulama sayesinde malesef olmayan birçok bilgi/bilgi kirliliği olmayacak, çok bilen karavancılarımız sırf kendi menfaatlerine konuşup yalan yanlış bilgiler sunmaya devam etmeyecek.

Size de karavanınızla mutluluklar dilerim. Umarım herşeyi çok farklı yorumladığınız gibi gezilerinizi de böyle yorumlamıyorsunuz ve mutlu oluyorsunuzdur.

Sevgiler,

@s.bulbul54

Abi, şuanda eşlerimiz ible bir kolye, yüzük takmıyor mu? Ondan bahsediyorum. Sen böyle bilezikler, cumhuriyet altınları falan mı anladın :smiley:)

Son düzenleme:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULAR