750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,437
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@pasolvon

Abi selam,

Görüşlerin çok önemli. Bende çocuk var. Onun için TV ve tablet şarjı gerekecek. Yani bana yaşam aküsü şart gibi. Ama güneş paneli dediğin gibi, fikrim seninde tecrübenle tam olarak değişti diyebilirim. Hem para hem ağırlık...

750 kg altına sıkışmışken, 40 kg daha hafif olmak bile bence avantajdır.

Çok teşekkürler.

Tabi ki kişisel kullanıma göre değişir ancak yaşam aküsü kullanmamaya karar verirsem 12v aksam için (hidrofor gibi, aydınlatma gibi, webasto gibi) akü yerine 220'den 13,5V'a çeviren yüksek amper çıkışlı bir DC adaptör takmayı planlıyorum.

Bir de bazı kamp alanlarında elektrik çok verimli olmuyor. Voltaj düşümü söz konusu olabiliyor. O nedenle bir de 220 girişine 3KVA'lık bir regülatör koymayı planlıyorum her halükarda.

Regülatör 6KG ağırlıkta, 30A 12V adaptör de taş çatlasın 1KG olsa 7KG'ye hallederiz bu işi :smiley:

Tabi bu söylediklerim sadece benim gibi kamp alanında konaklayacaklar için geçerli. Elektriğe ulaşılamayan yerlerde kamp yapmayı planlayanlar için bu iş yatar.

Bu arada ellerinizden öper 2 tane de bende var ufaklık. Bahsettiğiniz donanımlar benim için de olmazsa olmaz ;)

Etiketler
g. paneli,akü vb,bunlara para harcamaya gerek yok,kamp dışı alanlar güvenli değil,220 girişi olan karavana yer tipi klimalar var,2000 tl,alın birtane her zaman serin olsun karavan.

g. paneli,akü vb,bunlara para harcamaya gerek yok,kamp dışı alanlar güvenli değil,220 girişi olan karavana yer tipi klimalar var,2000 tl,alın birtane her zaman serin olsun karavan.
Panel yoksa güneş altında kavrulmaya gerek yok ki zaten Gölgede de püfür püfür serinlemenin bir yolu bulunuyor pencerelerle.

Bahsettiğiniz portatif klimalardan var bende. 1 kere ihtiyacim oldu sadece cunda ada kampta.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavan üzerinda sabit bir panel değilde, portatif bir panel olursa (2 tane ortalama boy panel, çanta şeklinde bile yapılabilir), Karavan gölgede, panel güneşe bırakılabilir aslında.
YouTube de bir video da görmüştüm 100W çanta şeklinde açılır panel kullanıyorlardı. Aynen dediğiniz gibi uzun kablosu var karavan gölgede panel güneşte.

Arkadaşlar,
Akünüzün solar sistem vasıtasıyla sürekli tam şarjda tutulmasının çeşitli avantajları oluyor.
Bu özellikle karavanı haftasonu kaçamakları için hazırda bekletiyorsanız, her zaman akünün dolu olması iyi oluyor.
Ancak karavan yine de sürekli güneşte kalırsa içinin çok sıcak olduğu da doğru. Ancak şu da doğru ki paneller akünüzü şarjda tutacak kadar şarjı gölgede de yapıyorlar ama daha uzun zamanda...
Aklınızın akünüzde kalmaması için küçük de olsa bir solar sistemi ben de bir kullanıcı olarak tavsiye ederim dostlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@pasolvon

Allah bağışlasın, süper.

------------------------------------------------

Şimdi kendi adıma geldiğim nokta:

1-Yılda 10 gün tek seferde, ve hafta sonları tatille birleştirip en fazla 2 gece karavanda konaklama yapılacak şekilde 750 kg altı karavan kullanacağım.
2-Bakir yerlerde evet güvenlik sebebiyle çok durmayacağım ama herhangi bir kamp olmayan ama Kampçılar tarafından kamp halinde gelmiş tesis olmayan doğal alanlarda durmayı düşünüyorum. (1-2 gecelik kısa konaklamalar olacak.)
3-Uzun yani 10 günlük tatilimi ağırlıklı olarak Milli Park ve Özel Kamp alanlarında geçireceğim. Dolayısıyla elektriğim olacak.
4- Karavan 750 kg altı olduğu için küçük. 10 led ampül, hidrofor ve 12 v 60 lt kompresörlü buzdolabı elektrikte olacak. Ayrıca 220 v prizlerde telefon ve tablet şarjını kullanacağım. Ek olarak uydu sistemi ve 24' LED Tv takmayı da değerlendiriyorum (Çocuğum için) Ve son olarak yine çocuğum için mutfakta en fazla 20-30 dk çalıştıracağım Tefal Fritöz düşünüyorum ve eğer elektriğim kalırsa 20 litre (en küçük) 700 Watt çekişli mikrodalga fırın çalıştırırım ve buda günlük 30 dk yı geçmez. (1 günde ya fırın yada actifry çalışır, ikisi bir çalışmaz. Actifry fritöde 1.400 w ama dediğim gibi çalışması 30 dk yı geçmez.)

Isıtıcı düşünüyorum ama dizel. Boiler'im gazlı olacak, netim bu konuda... Uzun lafın kısası başka bir elektrik ihtiyacım olmayacak.

CBE Kontrol paneli düşünüyorum. Araç aküsünde de takviye alması için... Kamp alanlarına 220 elektrik satın almayı düşünüyorum. Ve ayrıca 200 Amper Jel Akü koyduğumu varsayıyorum...

Sizce elektrik problemim olur mu? Yücel abinin dediği gibi ufak bir güneş paneli yine de gerekli mi, ne dersiniz? (Gerekli gibi duruyor ama :smiley:)

Son düzenleme:

Ben bunu yıllarca yaptım
Böyle bir durumda güneş paneline ihtiyacınız yok

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uydu masrafı niye yapacaksınız anlamadım. Çocuk için gerekiyor diyorsanız tablet + vodaphone TV ( aylık 10 tl-sınırsız internet-bir süre film ek olarak) işinize yarabilir . TV ekran tüketiminiz olmaz.
12v-60 litre kompresörlü buzdolabı 70 wat olsa, günde 10 saat çalışsa günde 60 AH yer.
200 ak aküyü yolda giderken tam dolduralamıyor. Sanırım (Tahmini % 80i doluyor. ) Yani 200*0.8 / 2 = 80 AH akü kapasitesi
Yani bana kalsa en fazla 1-1.5 gün aracı çalıştırmadan idare edebilirsiniz. Güzel şarj etmezseniz akünüz sizi, parasını hiç dinlemez, hemen ölümü seçer.

Size tavsiyem, illa akülü sistem diyorsanız alın deneyin ama 150 watlık güneş paneli de aklınızın bir köşesinde kalsın.

Ben yerinizde olsam ;
3 sistem buzdolabı alırım. O zaman çok küçük bir aküyle çok serbest kalırsınız. Yabancısı çok pahalı derseniz yerlisi de var. Aramızda çok kullanan oldu.

Bu arada karavan dışıbir sorum olsun. Tefal actifry fritözle çocuk için neler yapıyorsunuz ? (Hiç kullanmadığım için de bilmiyorum) Fissler 2.5 litre düdüklü tencere hemen hemen herşeyi pişiriyor. Küçük olduğu için hem taşıması kolay, hem de az yemek yapabiliyorsunuz.

Konu dışı olacak ancak karavan içinde kızartma yapmak bana biraz garip geldi arkadaşlar. Eğer fritözünüz bir şekilde sıfır yağ kokusu ile çalışmıyorsa o döşemelere sinecek yağ kokusu sizi çok rahatsız eder. Karavanın içi yerine dışarıda kamp masasında kullanmak daha mantıklı olabilir.

Biz karavan içinde sadece su ısıtıyoruz, bunun dışındaki herşey için tüplüğümde ekstra taşıdığım minik piknik tüpümü kullanıyoruz. Hem çok rahat oluyor. Hem karavanın içi de gereksiz yere ısınmamış oluyor. Kamplarda gördüğüm kadarıyla pek çok karavancı da bu şekilde yapıyor zaten. Piknik tüp demişken belirtmeden geçmeyeyim. Bir de saç tava edinmek şart :smiley:

@bartek

Ben burayı çok seviyorum, ufkumu çok açıyorsunuz :smiley:

1- TV sadece izlemeyeceğiz. Şimdilik TV'ye mecburum diyelim. Ama belki uygun sistemine gerek kalmaz. Sadece TV olur.
2- Abi işte yine başa dönüyoruz. 1-2 günlük kaçamaklar ve yılda 10 gün tatil için 3 sisteme ek para veremeye değer mi? 2-3.000 TL güneş panelinden kaçarken, akü, kontrol sistemi ve 3 sistem buzdolabı sanki biraz daha pahalıya çıkacak gibi?
3- Okuduğum ve anladığım kadarıyla 1.400 Watt aktifry zor gibi. 700 lük mikro dalga olur gibi. Onun yerine dediğiniz gibi gazlı düdüklülere yönelirim.

Aktify'ı çocuk için kullanıyoruz. yarım kaşık yağ ile 1 kg patates çıkarıyor. Eşim ufak balık, köfte vb de pişiriyor. Ortalama 30 dk sürüyor. Ek aparatını alırsanız tüm ızgara türlerini de pişirebiliyorsunuz. Pahalıdır, gereksizdir belki kişiden kişiye ama şu patates kızartması çılgınlığını yarım kaşık yağ ile böyle gideriyoruz diyelim :smiley:

@pasolvon

Abi elbette az da olsa hafif kızartma kokusu oluyor ama ben içeride pişirmeyecektim. Elektrikle dışarı pişirip, 30 dk da pişirilip servis edilebilir.

@Demirak

Kamp aktivitelerinin dışında kalan uzun park sürelerinde akünüzü şarj etmezseniz, akü ömrünüzü kısaltırsınız. Bu tekrarlarsa akü ölür. Uzun bekleme dönemlerinde akünüzü en ekonomik olarak küçük de olsa bir güneş paneli ile şarj etmelisiniz.

@Demirak

Kamp aktivitelerinin dışında kalan uzun park sürelerinde akünüzü şarj etmezseniz, akü ömrünüzü kısaltırsınız. Bu tekrarlarsa akü ölür. Uzun bekleme dönemlerinde akünüzü en ekonomik olarak küçük de olsa bir güneş paneli ile şarj etmelisiniz.
Katılmıyorum size
Kamp yokken evde 220 ile şarj edilir
Jel aküye bişey olmaz
Uzun süre dolu şekilde bekler
Ayrıca sürekli güneş ile şarj edenlerin de arada 220 ile tam şarj yapması öneriliyor
220 ile şarj daha sağlıklı

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uydu masrafı niye yapacaksınız anlamadım. Çocuk için gerekiyor diyorsanız tablet + vodaphone TV ( aylık 10 tl-sınırsız internet-bir süre film ek olarak) işinize yarabilir . TV ekran tüketiminiz olmaz.
12v-60 litre kompresörlü buzdolabı 70 wat olsa, günde 10 saat çalışsa günde 60 AH yer.
200 ak aküyü yolda giderken tam dolduralamıyor. Sanırım (Tahmini % 80i doluyor. ) Yani 200*0.8 / 2 = 80 AH akü kapasitesi
Yani bana kalsa en fazla 1-1.5 gün aracı çalıştırmadan idare edebilirsiniz. Güzel şarj etmezseniz akünüz sizi, parasını hiç dinlemez, hemen ölümü seçer.

Size tavsiyem, illa akülü sistem diyorsanız alın deneyin ama 150 watlık güneş paneli de aklınızın bir köşesinde kalsın.

Ben yerinizde olsam ;
3 sistem buzdolabı alırım. O zaman çok küçük bir aküyle çok serbest kalırsınız. Yabancısı çok pahalı derseniz yerlisi de var. Aramızda çok kullanan oldu.

Bu arada karavan dışıbir sorum olsun. Tefal actifry fritözle çocuk için neler yapıyorsunuz ? (Hiç kullanmadığım için de bilmiyorum) Fissler 2.5 litre düdüklü tencere hemen hemen herşeyi pişiriyor. Küçük olduğu için hem taşıması kolay, hem de az yemek yapabiliyorsunuz.

Hemen konu ile ilgili bir tecrübemi paylaşayım. Cunda ada kampa gittik. Hattım vodafone. Gideli 1 saat olmadı ki telefonumdaki mesajları gördüm. Ardı ardına 10 mesaj gelmiş vodafone'dan. Yunanistana hoş geldiniz, konsolosluk numarası şudur budur demiş ilk mesajlarda. Sonrasında şu kadar internet için şu kadar tutar tarzı mesajları başlamış. Meğer cunda'nın ortunç koyunda midilli'nin vodafone vericisi sinyalleri daha güçlü olduğundan telefonun roamingi açık olduğu için ona bağlanmış otomatik olarak. Ben olayı farkedene kadar 1 saatin maliyeti eşimin ve benim ayrı ayrı 100'er TL oldu. Manuel'e alıp vodafone tr seçtim de vodafone'la daha fazla akraba olmadık :smiley: Hele bir de farkında olmadan vodafone tv'yi çalıştırsaydık neyle karşılaşırdık bilmiyorum ;)

Ha bir de işin yurtdışı ayağı var. Ben önümüzdeki yaz yunanistan turu düşünüyorum çekme karavanla. Bu durumda uydu bana zorunlu oluyor. Mevcut karavanımda otomatik olanlardan yok. Alttaki linkteki ürün var.

Antenci 65Cm Mobil Karavan Uydu Anteni Manual Fiyatı

Otomatiklere göre oldukça ekonomik ve arıza kaygısı güttürmeyen manuel bir ürün. Karavanın tepesine monte ediliyor. İçerde elbise dolabının içinde kontrol kolu var yönü ve açısı için. Dünyanın neresinde olursanız olun telefona yükleyeceğiniz basit bir programla istediğiniz uyduyu bulabiliyorsunuz. İşiniz bitince de içerden kolunu çevirip karavanın üzerine tam kapatıp yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Bu arada benim karavanımda 265 watt'lık tek bir panel ve 80 amperlik tek bir jel aküm var. Panel ağırlığı 14 kg. Aküm de 22 kg.

Bütün aydınlatmam led. Buzdolabım 220 Volt 120 lt. 1.200 watt inverterim var.

Yazın gündüz aküm tam dolu oluyor, buzdolabımın çektiği amper; güçlü panel ile anında aküye aktarılıyor. Buzdolabımı asla 3. kademe üzerinde çalıştırma ihtiyacı hissetmedim. Gece de termostatı 2. kademeye indirip, sabah yeniden 3. kademeye alıyorum.

Karavanda olduğum süre içerisinde aküm hiç % 30'un altına inmedi ki jel akü için normal bir seviyedir.

Uzun park dönemlerinde ise zaten buzdolabı devre dışı.

Benim şu anki karavanımda 2 yıldır kullanım deneyimim bu.

Daha önce de yelkenli teknemde güneş paneli yerine 400 watt gücünde rüzgâr jeneratörü kullanıyordum. Gece de şarj edebiliyordu rüzgâr olduğunda.

@udisa

Abi karavanda, sen benim planladığımdan daha uzun kalıyorsun. Benim yılda toplam 30 günü geçmeyecek.

Maliyeti 3.000 TL, toplam 100 kg yük. Elbette doğal enerji ama 30 gün için gölgede %70-%80 verimle değer mi diye düşünüyorum.

Bunun yerine ikame edecek ürünleri de alacağım çünkü. Yani Jel akü her halükarda alınacak. CBE Kontrol paneli her halükarda alacağım. Onlar varken, 40 kg ağırlığı düşürsem, 1.000 TL de maliyetten yırtsam idare edebilir miyim diyorum aslında...

TV'yi sadece oturup TV izlemek için kullanmayacağım. Eşim ve oğlumla(Şuan için daha çok görsel oyunları) konsol oyunlarını oynamayı çok seviyoruz. Eşimi de ev konforu yaşatacağım Karavanda diye ikna ettim. Yani TV bizim için oyun aracı olacak.

Karavanı isteme sebeplerimden bir tanesi de dışarıda/bilmediğin yerde yemek yememek. Çünkü sevmiyoruz. Karavanda da ufak alanda kısıtlı yemek yapmak içinde birkaç mutfak aletine ihtiyacımız olacak. Aktifry bu anlamda iyiydi, kenarda dursun.

Karavanda ocak işinde evet bu hafta sonu gözlemlerim neticesinde bende artık soğuk bakıyorum. Önceden mutlaka 2 gözlü ocak olur, birinde çay koyarız, birinde yemek yaparız diyordum, teke düşürdüm. 1 tane masa üstü ufak ya da piknik tüpü alır dışarıda yaparım çayımı kahvemi diyorum.

Sonuç olarak geldiğim noktada, belki ufak 40-60 watt destekleyici az maliyetli bir panel, 200 amper jel akü, 220 desteği ve araba akü desteği sanki tüm sorularımı çözer gibi düşünmeye başladım, sizin yorumlarınızdan...

40 kg değilde, 20 kg avantajım olur, 1.000 TL değilde, 500 TL avantajım olur ama en azından tüm ihtiyaçlarımı karşılayan doğru bir sistem olur...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri