750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,229
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@neroarkan

Önemi yok. Hayırlısı olsun. Hangi ithal karavana karar verdin?

@osmankk

Öncelikle gözlemleriniz için teşekkürler.

Umarsan Rena 3.60, Evet arkadaşlarla da konuştuğumuzda ithal camları/evyesi/ocağı ile fiyat anlamında şuan gerçek 750 kg altı karavan sınıflamasında benim için 2. sırada. Açıkca bu yıl Carabinata zorlanacak.

Bana göre en büyük sıkıntısı yatak boyu. Arka tarafı ranza olarak 70/80 cm çalışabiliyorlarmış. Bu alan kazanma durumu süper derken ön masa/yatak kısmının monoblok yapısı sebebiyle değişmediğini ve sadece mutfak/banyonun büyüğünü öğrendim.

Yani arka yatağı katlı ranza yapıp, yer kazanıp ön çift kişilik yatak boyunu malesef büyütemiyorsunuz.

1.15 çift kişilik yatak benim gibi biraz hacimli kişiler için sıkıntılı biraz :smiley:) (100 kg/1.78 boy)

Ama bunun dışında bende kağıt üstünde herhangi bir negatiflik görmüyorum. Fuarda canlı olarak görünce daha net olacak.

Dediğim gibi, O1 belgesini de aldıklarında Carabinata için rekabet çanları çalmaya bşalayacak... Umuyorum sadece fiyat arttırmak yerine artık bazı gelişmeleri de geçrekleştirirler...

@Demirak bey yukarda @emurat bey de sormuştu konu dışı diye yazmadım. Fakat içişleri bakanının oluru ile Hobby'de karar kıldık. Ben 5 yıldır birikim için para biriktiriyordum. O yetmedi. Onun kadar kredi çektim.Ucu ucuna yetecek. Bütün para gitti. Artık fakirim.
Karavan fikri aklıma bir tane @tayfuntuna videosu izledim Adam kanıma girdi. :smiley:) Mükemmel videoları var.
Sonra bununla ilgili forum var mı diye araştırdım gezenbilir ve bu sayfayı buldum.
@Demirak Kardeşimin orjinal ve mükemmel araştırma yapması tetikledi beni yalan yok. 750 kg altı çok araştırdım. Arabamı satmayacaktım. Ehliyet almayacaktım. Fakat
vücut ölçülerim küçük karavanlara uygun değil ve ben içinde 1 hafta yaşamak istiyorum.
Karavan gerçekten ciddi bir iş. Mersinde bir firma var (NCR) onlarla 1 kere görüştüm. Başka yerli firma ile görüşmedim Diğer firma bilgilerini buradan aldım.
Yurt dışı karavanlar için ise,
İstanbulda İthal karavan satan benim gördüğüm ciddi çalışan 3 yer var. Fendt-hobby-adria.
Yurt dışından getirme olanaklarını araştırdım. Çarptım böldüm. Şu sonuca vardım.
Eğer bir firma size karavan satmak isterse satar abi. Bize hobby olumlu ve istekli yaklaştı. Bu o anki elektrik şans yoğunluk. Gidiyorsun adamın müşterisi oluyor seninle ilgilenemiyor Mesela. O yüzden bu marka şudur budur demiycem. Birde içişleri beğendi tabii.
Onu içine sokamadıktan sonra karavan'ı ne yapayım :smiley:)

Etiketler
@pasolvon
Senin karavan geçmişin olduğu için dinlemenin yararlı olduğunu düşünüyoum. Bu yüzden yeni dağılımı şu şekilde yapalım isterseniz:

Ranzalar: 70 cm
Banyo: 1.25 cm (Rahatlıkla sol taraf tuvalet bölümü, sağ taraf lavabo banyo yapılıp, orta bölüm perde ile ayrılabilir ve bu sayede banyodan sonra bile tuvalet ıslanmamış olur)
Mutfak Banko: 1.18 cm (Ek'siz.) (30 cm evye, 30 cm 2'li dikine ocak, 3 cm ara boşluk, 55 cm banko üstünde boşluk kalıyor. (Banko üstüne ya da alt dolabına rahatlıkla tezgah üstü bulaşık makinası çalışılabilir.) (Ayrıca +30 cm ek bankoda var.)
Ön bölüm: 1.40 cm. Ön bölümde Carpento 1.30 genişlik için king size 2+1 diyebiliyorsa, 1.40 içinde Orhan usta big king size diyip yine 2+1 kişilik diyebilir.

Bu arada karavan genişliğinin 2.10 olmasında da sıkıntı yokmuş. Tezgahları 2.25'e kadar teknik açıdan müsaitmiş. Ancak 4 metreve 2.10 genişlik kg konusunda onu biraz endişelendirdi. Bu yüzden önümüzdeki hafta taşınmasını da tamamladıktan sonra plexi camları satın alarak mevcut camlar ile ağırlık farklarına bakacakmış. Tam net ağırlık kazancını görüp ona göre adım atmak istiyor.

@muratoto

Ön bölümü sadece yatak olarak düşünmeyin. Oturma grubu ve masa da var biliyorsunuz. Şuanda gerçekçi olmak gerekirse 1.10-1.20 boyutlarındaki oturma grubunda çok rahatlıkla 4 kişi oturamaz ve hatta yemek yemek bile sıkıcı olabilir diye düşünüyorum. (U oturma grubu bir istisna yaratabilir.)

Elbette 1.50 de +1 yetişkin yatamaz. Ama 3 yaşına kadar 15-20 kg çocuğunuzu alıp yatabilirsiniz...

Gerçi 1.40'a düşürelim diye yukarıda belirttim. Heralde 1.40 en ideal ölçü gibi duruyor.

@canozuysal @Muallim Bey

Yukarıda da söylediğim gibi ben tek modelini biliyordum Niewiadow'un. Sanırım diğer modeli 750 kg sınırına yakın oluğu için getirmiyor Aydos. (Siparişle getirtiyor)

Youtube da son dönemde karavan sahipleri fenomenlik yarışında. Ve aldıkları karavanları tanıtırken birde para kazanma yolunu tercih ediyorlar. Niewiadow ile ilgili de yine bu şekilde sanırım "konforsuzalan" adında bir çift var. Çok güzel karavanın + - yönlendirini anlatmışlar. Bana göre pop up tavan sıkıntı. Sadece çıt çıtlı sinekliğin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. (Branda yok) Gerek sinek böcek gerekse ısı/serinlik kaybı fazla olur.

80-90.000 TL meblasına çıkacaksanız ve illa ki İthal olsun diyorsanız Aviva 3.60'a da bakabilirsiniz. Kampanyalı o rakamlara geitrtiyor Aydos. Sadece O2 belgeli...

Zaten O1 de 4 kişilik ithal karavan olmadığını belirtmiştim.

Bana soran 2 kişi bize yeter diyen çiftlere hep 4 kişilik öneriyorum. Çünkü tamam evladiyelik alıp, kulalnırız diyoruz fakat belkide 3-5 yıl sonra satmak zorunda kalacağız. Bu noktada 4 kişilik karavanların daha faza rağbet gördüğünü zaten üreticiler dahil herkes söylüyor.

Tıpkı Coupe araçların az satılması ve az 2. ellerinin olması gibi...

Sonuçta 2 kişi olabilirsiniz ama belki arkadaşlarınızı alırsınız, ailenizi alırsınız? Hatta onları geçtim, bir perde yaptırıp yatak alanlarını eşya gözü olarak bile kullanabilirsiniz...

@neroarkan

Abi sen "yaşama" dan bahsettiğin için evet O2 yani 750 kg üstü senin için daha mantıklı. Biz yaşamaktan ziyade 1-2 hafta kalma/kamp yapma kısa tatiller ve hafta sonu sloganı ile ilerliyoruz. Gerçi benim zaten başka şansım yok.

Hayırlısı olsun, aramızdan ayrılma arada deneyimlerini paylaş.

Kazasız, belasız.

Sevgiler.

Son düzenleme:

@pasolvon
Senin karavan geçmişin olduğu için dinlemenin yararlı olduğunu düşünüyoum. Bu yüzden yeni dağılımı şu şekilde yapalım isterseniz:

@neroarkan

Abi sen "yaşama" dan bahsettiğin için evet O2 yani 750 kg üstü senin için daha mantıklı. Biz yaşamaktan ziyade 1-2 hafta kalma/kamp yapma kısa tatiller ve hafta sonu sloganı ile ilerliyoruz. Gerçi benim zaten başka şansım yok.

Hayırlısı olsun, aramızdan ayrılma arada deneyimlerini paylaş.

Kazasız, belasız.

Sevgiler.

@Demirak KOVSANDA GİTMEM. :smiley:)
Sevgi saygı bizden,Yaşama derken seninkinin aynısı maksimum 15 gün. Ben 1.87m 112 kg bir insanım.
Niewiadow için uğraştım olmadı. Gönül her zaman en iyisini ister. Bütün arkadaşlarım bana manyakmısın diyor. Alıp sıkılacaksın. Ben hiç öyle düşünmüyorum. Nedense.
Buralardayım Karavan haziran teslimi. Daha arabayı satmadım satıp onu karavan çeken eski model birşey alıcam.Ehliyete başvurdum C+E bende C vardı kolay oldu. Çoğu şehirde B+E yok Önce C alıyorsunuz,sonra +E sini o yüzden ehliyet işi ihmale gelmez.(Öyle olunca 6 ay filan sürüyor)
@Demirak geçen birisi beni cepten aradı ama ismini numarasını kayıt edemedim yoğunluktan. Bu sayfayı takip ediyormuş. Seni söyledi bende iş yerindeydim. Pazar günü aradı ama arkadaş haklı bizim Pazarımızın olmadığını nerden bilsin. Gerçekten heyecanlı Karavan konusunda seninlede konuşmuş. Hayırlısı. Selamlar

@neroarkan

Abi çok kişi arıyor :smiley: Olabilir...

Şu MAY Orhan ustanın 4 metresini de beklemedin. 1 yıl iade edemez miydin?

Baksana 4 metre karavanda, yukarıda yazdığım gibi, 1.40 ön yatak önerdik, karavanın genişliğini de 2.10'a zorluyoruz. Yani 1.40 genişlik, 2.05 uzunluk sana iyi gelirdi.

1.18 Mutfak bankosu, 1.25 Banyo...

@neroarkan
Abi çok kişi arıyor :smiley: Olabilir...
Şu MAY Orhan ustanın 4 metresini de beklemedin. 1 yıl iade edemez miydin?
Baksana 4 metre karavanda, yukarıda yazdığım gibi, 1.40 ön yatak önerdik, karavanın genişliğini de 2.10'a zorluyoruz. Yani 1.40 genişlik, 2.05 uzunluk sana iyi gelirdi.
1.18 Mutfak bankosu, 1.25 Banyo...
İnşallah Türk üreticilerinde güzel şeyler yapması lazım.
Adriada 472 PU Aydos Karavan Çekme Karavan Moto Karavan Adria Türkiye dizilimi çok hoşuma gitti. herkese hitap etmeyebilir. Bu dizilimi düşündünüz mü 4m likte.

@neroarkan

Beklemeyeceksin yani...

İyi bakalım.

Adria belirttiğin karavanın boyu 4.672 cm. O boyuta çıkıldığında ranza yerine rahat çift kişilik yatak çalışılabilir. Ama bizim üst limitimiz 4 metre. (Ustanın presi maksimum 4 metre)

Bu arada yinede yerleştirmeye çalıştım. Mutfak bankosu bu şekilde 95 cm e düşüyor. Yataklarda, 1 tanesi uzunluğu 1.85 oluyor, diğer yatağın genişliği de 1.20 ye düşüyor...

Birde ağırlık sorunsalımız var. Karavan büyüdüğü için mutlaka güneş paneli desteği de lazım. otomatik olarak 80 kg sınır altında olmalı. Yani taş çatlasın 650 kg civarında olmalı ki panel takabilelim. 10-20 kg ve tartı toleransını da şahsi yüklerimiz için limit olacak.

Son düzenleme:

Selamlar,

Umarsan Karavan'ın, neroarkan ve pasolvon'un ilhamı ile acaba MAY 4 metre karavanda şu şekilde çalışabilir miyiz diye düşündüm.

(Çizim için kusura bakmayın, iş bilgisayarından paint ile çalakalem çizdim.)

Ön ve arkada masa kombinasyonlu 2 yatak yapsak. Arka yatak 110 cm olsa (daha çok çocuklar için) ön yatak 130 olsa (yetişkinler için). Bu yatakların üstüne isteğe bağlı PİNO'nun ranza benzeri küçük çocuklar için tavan ranzaları olsa (+2 çocuk için de ranza)... Bu sayede yatak kapasitesi 6 olmuş olacak.
Diyelim ki çocuklar olmadan 2 kişi çıktınız. Ön yatakla uğraşmadan arka masa da yemeğinizi yiyebileceksiniz.

Banyo normalde uzunluğu 100 cm di, 95'e düşecek ama karavan genişliği 2.10 metreye çıktığı için banyo genişliği de 70 cm mevcuttan 80 cm'e çıkacak. Yani 80X95 olacak. (Genelde 750 kg altı karavanlarda 75X75)

Kapı ve Gardrop/Buzdolabı bölümünde ölçü değişikliği olmayacak.

Mutfak Bankosu da mevcutta 93 cm di, 95 olarak yazdım ama aynı kalacağını düşünelim. (+30 cm ek bankou yine olacak.)

Penceler de ön ve arkada orta boy açılır 1'er pencere olsa (Bu şekilde arka ranza olmadığı için 1 pencere iptal olacak, önde de büyük pencere boyutu açılır olduğu için biraz daha küçülecek.), önde sağ ve sol kısımda 2 küçük pencere, Banyo ve mutfakta da yine 2 küçük pencere olsa havalandırma anlamında yeterli olur diye düşünüyorum.

Yeni Yerleim

Benim için hayal ettiğim gibi daha büyük bir mutfak ve banyo olmayacak ama yatak anlamında daha fazla, ve ranza olmadığı için pratiklik ve ferahlık anlamında daha başarılı bir karavan olacak gibi?

Ne diyorsunuz?

Merhaba herkese keyifli forumlar dilerim ismim Feridun bu konuyu başından beri okuyorum özellikle forum gerçekten çok keyifli ve verimli insan buradan bir çok şeyi öğreniyor hatta yaşamadan tecrübe sahibi bile olabiliyor bana göre bende son 1 yıldır bir karavan alma hayali ile yanıp tutusuyorum emekli olalı 5 sene oldu artık seneye fiilende emekli olmak istiyorum bir karı bir koca iki kişiyiz cocuklar büyük çalışıyorlar ve bizimle olamayacaklar forum konularının çoğunu birkaç aydır gezdim benim kafamda tasarladigim projeleri burada değerlendirme fırsatı buldum öncelikle 750 kg altı çekme karavan alacağım net üstü düşünmüyorum hem ehliyet hem muayene beni yorar ayrıca çekici araç maliyeti ve karavan maliyeti beni aşar o yüzden 750 kg altı net olacak May karavan %99 olacak net ayrıca portatif tuvalet yerine kasetli tuvalet olmazsa olmazim buda net diğer bir durumda karavanı ne şekilde kullanacagim.ben yılda en az 1 veya 2 ayımı kısa konaklama olarak değil ama gittiğim yerde enaz 1 hafta kalacakmışım gibi planlıyorum yani öyle hergun vur yollara zor hem maddi açıdan hemde tatil yapıp dinlenme açısından o yüzden mutlaka çekme karavan olacak
Konuyu takip edip okuyorum en son May karavanin 4 m.uretiminde kaldı konu bana 3.60 ta yeter gibime geliyor standart açılır masa zaten var ranza yerinede May karavan da daha önce gördüğüm ranza yerine küçük açılır masa düşünüyorum tamda demirak kardeşimin dediği gibi duruma göre yatak yaparım bozmam durur küçük masayı kullanırım duruma göre misafirim olur büyük masayı açarım yerim olur ayrıca yinede 3 kişilik yerim her durumda olur fazlası içinse bir iki gece arabada idare edilebilir diye düşünüyorum ayrıca hafta sonları arkadaş gezileri yapabiliriz günübirlik bu durumda oturma gurubu daha önemli ranza sadece akşamları kullanılıp gündüz sadece yer işgalinden başka bir işe yaramıyor maalesef diğer türlü hem masa hemde yatak olacak benim düşüncem böyle 4 m lik karavan olayına gelirsek bilemiyorum ama çift masa ve küçük masa üzeri açılır bir ranza ile dört kişilik olabilir karavanin gün boyunca her noktası kullanılmış olur ayrıca 95 cm banyo tuvalet tam bir felaket olur gibime geliyor sabit tuvalet kesinlikle sığmaz her duşta portatif tuvalet i dışarı çıkarmak gerekir falan eziyet bence benim kafamdaki planı demirak kardeşimin son yazısında anlatmış tam kafamdakileri düşünen bir arkadaş ayrıca yazdığı aydınlatıcı yazılar ve takipleri içinse gerçekten teşekkür ederim tüm bu konuya yazı yazıp emeği geçen arkadaşların eline sağlık bu arada May karavan Orhan usta fuarda olacakmi bilemedim atlamış olabilirim fuar gezisinde tanışmak istiyorum şimdilik aklimdakiler bunlar takipteyim sizi

Son düzenleme:

@Selferi

Yaşınızın benden büyük olduğunu düşünerek ve samimiyete istinaden, Feridun abi selamlar,

Yazınızı 2 kez okudum ama nasıl bir versiyon sana uygun olur anlamadım, abi? :smiley:

Şuanda ustanın 3600 ve 3800 modelinde yaptığı 3 kişilik versiyon var. Arka tarafta ranza yok 2-3 kişilik masadan yatak olma durumu var. Ön tarafta zaten standart yatak var.
Şuan standart bu şekilde 3600 istersen, arka taraf 65 cm, banyo 70X100 cm, banko 93 cm, ön yatakta 130 cm.
Yani bu şekilde 3600 modelini yeni model olarak ister plexi camlı ister minibüs camlı alabilirsin. Eylül'de teslim eder.

Ancak benim ve bazı arkadaşlarımın beklediği 4 metrelik modeli istiyorsan, iç planında 2 öneriyi derledim. Bir tanesi, ön yatağın büyümesi ve banyo/mutfak bankosunun büyümesi. (4 metrenn 3 kişilik modelini de yapar diye düşünüyorum oda şuandaki mevcut model gibi arka taraf ranza yerine tek kişilik yatak/3 kişilik masa olur. 65 cm yerine 70 cm olacak sadece...)

Az önce yukarıda yaptığım öneri de arka ranza olmadan, arka tarafı büyüterek mini 2 kişilik yatak ölçülerinde hemen hemen aynı banyo ve mutfak banko ölçülerinin korunmasıydı. Ama yine bu yeni karavanda kg uygun olursa genişliği 2 metreden 2.10 a çıkartabilirsek, banyo 80X95 olacak şekilde büyüyecekti.

Ben MAY Karavanın hem 4 kişilik hem 3 kişilik olanına hem de yeni modeline girdim. Tuvalette cam olduğu için sıkılmıyorsun. 70X100 cm tam sınırda sabit tuvalet için. Cam altı lavabo yanına sabit tuvaleti yerleştirip oturma kısmını döndürerek (lavabo sağa doğru) kullanılabilir. Ama kesinlikle şofben takılamaz. Banyo tam tamına sıkışık olur.

İlk önerimde zaten banyo 1.25 oluyor. Çok rahat şofbende sığar, dediğim gibi perde çekip 2 'ye bile bölebilirsiniz.
Son önerimde hemen hemen eni aynı kalıyor (5 cm kısalıyor gibi) ama boyu 10 cm uzuyor. Bu durum tuvaleti sağa döndürmeden dikine kullanılmasını sağlayabilir. Örneğin, Thetford yeni C223-S modelini baz alırsak derinlik 58 cm veriliyor. Teoride önünde 22 cm boşluk kalıyor yeterli gibi gözüküyor.

Termosa - Kasetli WC / C 223 - S

------------------------------------------------------------------------------------

Genel olarak tüm arkadaşların düşüncesi nedir? Sizce ranzalı model mi yoksa ranzasız model mi daha iyi bir yerleşim olur?

Son düzenleme:

@Demirak
Kardeşim bana hesaplarıma göre 3.80 yetiyor standart 3.60 takı ondeki sabit yataklı modelin masaya dönüştürüp yatak olabilen versiyonunu düşünüyorum yani önde ve arkada iki yatağa dönüşebilen oturma gurubu olacak ondeki büyük olanı günlük kullanımda yatak olarak bırakabilirim veya duruma göre masaya donusturebilirim dediğim gibi hafta sonları arkadaş gurubu ilede günübirlik geziler için kullanmayı düşünüyorum o yüzden oturma gurubu olarak imalatı yapılabilir diye düşünüyorum Orhan ustanın fotoğraf karında gördüğüm kadarı ile bu sabit yatağı masalı yapabiliriz herhalde uzun gezilerde ise yatak olarak kalabilir zira arkadaki küçük masa iki kişi için yeterli gelir bana göre 3.80 şase ye bu projeyi uygulayıp kalan 20 cm de banyoya ilave etmeyi düşünüyorum sen daha iyi anlarsın bu konuda benden daha iyisin ayrıca uzun süreli tatil düşündüğüm için yaşam gerekleri ni ısıtıcı hariç yapmam gerekiyor güneş panalleri ve su depoları gibi

Banyoyu mümkün olduğunca büyük tutmaya çalışıyorum o yüzden 3.60 donanımı 3.80 e yaptırıp bonyoyu 20 cm buyutecegim gazlı şofben banyoda ayna yanında olacak başka yer yok otomatikman mutfak tezgahı da 20 cm büyümüş olacak basit hesapla karavanin içini hiç görmediğim için afaki yazıyorum hata olabilir ama kabaca hesap böyle aklımdaki

Son düzenleme:

@Selferi

Anladım abi.

3800 modelinde 3600 modeline göre banyo/mutfak aynı kalıyor. Sadece ön yatak 130 c den 145 cm'e çıkıyor, arka ranzada 65 cm den 70 cm oluyor. Üretim hattını böyle kurduğu için senin yataklar aynı kalsın banyo/mutfak büyüsün isteğine cevap veremiyor. Bu yüzden yeni model de uygun dağılımı yaptırıp, sonrasında sıkıntı yaşamak istemiyoruz aslında.

2 model arasındaki fiyat farkı da 2.000 TL. Bu şartlarda anladığım kadarıyla senin için 3600 daha anlamlı gibi. Arka tarafıda belirttiğin gibi masa&yatak kombinasyonunda yapabilir. Sadece üst ranza da onu yapamayacağını söylemişti ama sende ranza olmayacağı için sıkıntı olmaz.

Sen bize göre biraz daha uzun soluklu düşünüyorsun. Bu yüzden 3 kişilik model dolap anlamında daha zengin olduğu için gardroba şofbeni rahatlıkla alabilirsin. Webasto(ısıtıcı)'yı da zaten arka tekli yatak/masa altına takıyor. Güneş paneli senin olmazsa olmazın olacak.

Eğer plexi cam istemezsen, 38.000 TL ye ham olarak alabilirsin. 6.000 TL güneş paneli, Ortalama 6.000 TL ısıtıcı ve şofben maliyetin olur. Yine sabit tuvalet içinde 6.000 TL civarı verirsin. Yani kabaca, 55.000 TL civarına istediğin gibi bir karavan olur. Gösterge panosu, duman sensörü, ön kutu, TV gibi şeyler istersen +5.000 TL daha düşünebilirsin. Uydu sistemi istersen biraz daha pahalı çıkabilirsin.

Sonuç olarak 60.000 TL civarına isteğine yakın bir karavanın olur. Ama tuvaleti büyütemediğin için dediğim gibi sabit tuvalet oturma yerini sağa doğru çevirerek kullanabilirsin. Duş konusunda en kötü rahat edemezsen tuvalete oturarak yapabilirsin. Ayrıca Orhan usta dış duş tesisatını da ücretsiz hazır veriyor.

Senin yazdıklarına istinaden ısıtıcı ve TV düşünmüyorum bu şartlarda bile 50/55 bandını bulur fiyat yazdığın geri kalan herşey olacak yalnız 3.60 içini neden 3.80 e takmıyor anlamıyorum sadece banyonun ön duvarını biraz büyütecek tek fark bu 3.60 in yatak ölçülerinde değişiklik yok standart ne yapıyorsa o olacak halbuki istediğim çok basit dışı 3.80 içi 3.60 olacak banyo duvarı 20 cm genişleyecek extra imalat yok yanlismiyim bu arada foruma bazen giremiyorum bu sorun bende mi kaynaklanıyor yoksa genelmi

Son düzenleme:

@Selferi

3.60 içini 3.80'e yapıyor. Onda sıkıntı yok. Ancak, boyut farkı kaynaklı artışları mutfak/banyo yerine yataklara yansıyıtor. Üretim hattını böyle kurmuş. Bende sizin talebizdeki gibi yaparsak nasıl olur diye sormuştum. Ama üretim hattımı dağıtırsın demişti. Sende konuş istersen... Belki yıl sonu siparişlerinde bir şekilde üretim hattını değiştirecekse yardımcı olabilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda geldiğimiz noktada MAY Karavan 4 metrelik modeli için 2 seçenek ortaya çıktı:

1. Seçenek: Ranzalı - Büyük Mutfak/Banyolu Model
Ranzalar:
70 cm (3600 modeli 65 cm)
Banyo: 125 cm (3600 modeli 100 cm)
Mutfak Banko: 118 cm + 30 cm ek banko (3600 modeli 93 cm + 30 cm ek banko)
(30 cm evye, 30 cm 2'li dikine ocak, 3 cm ara boşluk, 55 cm banko üstünde boşluk kalıyor. Ayrıca +30 cm ek bankoda var.
Ön Yatak/Oturma Alanı: 140 cm. (3600 modeli 130 cm)

2. Seçenek: 2. Çift Kişilik Yatak/Masalı Model
Arka Çift Kişilik Yatak:
105 cm (Masa olma özelliğinde) (3600 modelinde ranza 65 cm di.)
Banyo: 100 cm (3600 modeli 100 cm)
Muftak Banko: 93 cm + 30 cm ek banko (3600 modeli 93 cm + 30 cm ek banko)
Ön Yatak/Oturma Alanı: 130 cm (3600 modeli 130 cm)

* 1.Seçenekte, şuan yapabileceğini söylediği 3'lü ranza yapabilirse Karavan ayrıca 5 kişilik olur.

* 2.seçenekte, PİNO karavan benzeri arka yatak üstüne 65 cmlik bir ranza daha yapabilirse, Karavan yine 5 kişilik olur.

* Mevcut modelde Banyo ölçüleri 70X100 dü. Ancak Orhan usta karavan genişliğini 2 metreden 2.10 metreye çıkarırsa bunu banyoya yansıtıp 80X100 olmasını da sağlayabiliriz.

Ben şu taşınma işi bittiğinde onunla etraflıca yeni modelin iç planı hakkıda konuşacağım. Mevcut modellerinde 4 kişilik ve 3 kişilik olarak 2 modelli satabiliyor. Yine 4 metrelik model 2 seçeneği satabilir diye düşünüyorum.

Herkese mrb bir suredir karavan arayisi icindeyim burdaki butun mesajlari okudum emegi gecenlere tesekkurler gercekten faydali bilgiler var.Bende may saly ve pinoyla gorustum.Bence bu 3 markada da guzel karavanlar var.Umarsan karavani burada gordum tasarimi cok guzel duruyor fuarda detayli olarak inceleyecegim kismet olursa.
Ancak bu markalarda baktigim modellerin aksine benim kendi kafamda dusundugum bir kac degisiklik plani var, saydigim bu markalar cok fazla modellerinde plan degisikligine gitmiyorlar.Fuarda tekrardan bu markalarla gorusucem istediklerime cevap verebilen olursa benim gozumde cok avantajli olur.Eger taleplerime cevap bulamazsam sadece kapisi ve pencereleri olan bos bir karavan alip kendimde toparlamaya calisabilirim.
Oncelikle kafamdaki fikirlerimi burada sizlerle paylasip hem fikir alisverisinde bulunmak hem de tecrubeli kisilerin yorumlarindan faydalanmak isterim

Ilk fikrim karavanda mutfagin disardan cekmece seklinde olmasini istiyorum asagidaki gibi
1c1e8a7a1c2405a04a685807ada7a71e

Karavanin icindeki oturma grubunun alt kismina disardan acilacak bir kapakla bu sekilde bir tasarim olabilir diye dusundum.
-boylelikle iceride mutfak olmadigi icin daha ferah ve genis alan yaratmis olucam
- ikinci avantaji mutfak disarda oldugu icin icerde pisen herhangi birseyin buhari, nemi ve kokusu olmayacak.Nem ve buharin uzun vadede cok saglikli olacagini dusunmuyorum
- ucuncu olarakta standart mutfaktan daha hafif olabilir diye dusunuyorum

Bu avantajlarinin yerine bazi dezavantajlari olabilir.

- ilk dezavantaj disarida olacagi icin kis sartlarinda zor olabilir.Ancak hali hazirda zaten cadir kampciligindan geldigim icin bu benim icin cok dezavantaj sayilmaz
- ikinci dezavantaj ise oturma grubunun icerisine tasarladigim icin bir depolama alanini kapatmis oluyorum ama iceride mutfak olmadigi icin daha fazla depolama alanim olacak zaten dengelemis olurum.

Ikinci fikrim ise icerdeki yataga donusen masanin ayni zamanda disarida kullanilabilir olmasini istiyorum.
-Boylelikle disarda kullanmak icin ekstra bir masa tasimak zorunda kalmam ayrica disaridaki mutfaga ekstra tezgah kazandirmis olurum.

Bu iki fikri pino hali hazirda cachalote modelinde zaten uyguluyor.Ancak telefonda yaptigim gorusmede bu tasarima +7000 tl fark istedi ve bana cok anlamsiz geldi acikcasi karavani zaten begenmistim ama bu farkla birlikte fiyat performansi oldukca dusuyor bence.Bu tasarimlar crawlerde de var ama cok pahali hic aramadim bile o yuzden o paraya adria almayi tercih ederdim.

Diğer firmalardan umarim bu plan degisikligini kabul edecek birisini bulabilirim saly carabinata icin bu dediklerimi uygulayabilirlerse super olur.

@atcyildiz
Selamlar,
Baktığınız markalar (Karavan üreten markaların neredeyse tamamı) seri üretimde karavan üretiyorlar. Bu durum da ek donanım talebi dışındaki talepleri mümkün kılmıyor.
Ancak şuan için sadec MAY karavan bazı radikal değişiklikleri gerçekleştirebiliyor. Seri üretim gibi çalışsa da Usta pratikliği ile bazı değişiklikleri yapabiliyor. (Yukarıda bahsettiğim boyut değişikliği dışında diyeyim)

Sizin talebinize en uygun Crawler gibi gözüküyor. Ama fiyatından dolayı sanırım tercih etmiyorsunuz?
Mutfağın dışarıda olması elbette saydığınız avantajları sağlar. Ancak yine saydığınız dezavantajlar malesef o kadar değil. Bende karavanda kalmadım ama kamp yaparım ve balığa çıkarım.

1- Bu şekilde portatif dış mutfaklarda lavabo pissu bağlantısı olmadığı için devamlı su boşlatımı bir süre sonra sıkıntı olur. (Mevcut karavanlarda pis su deposu taktırmasanız bile, tesisat hattı ile bir noktaya pis su aktarıldığı için o noktaya portatif depo ve ya uzatmalı hortum ile en yakın boşaltıma uygun noktaya aktarım gibi çözümler bulabilirsiniz. Ama bu şekilde plastik kaplarda devamlı suyu sizin atık deposuna taşıyıp dökmeniz lazım.

2- Gece yarısı ya da aşırı yağmur vb durumlarda kamp yaparken yatağınızdan kolaylıkla kalkıp, aparatif birşeyler pişiremezsiniz.

3- Buzdolabı ihtiyacınızı karşılamak için Crawler benzeri içerden erişilebilir dolap yapmanız lazım. Ve ayrıca yine portatif çözüm olması sebebiyle 60 litre ve üzeri buzdolabına uygun bir sistem yapmak zordur. Ya da buzdolabını içeriye konumlandırıp bu kitten ayırmanız gerekir.

4- Ben çok ıssız bir yerde birkaç kez kamp yaptım. Ve birkez dışarıda ocakta yemek pişirirken, koku sebebiyle yaban domuzları ziyaretime geldi :smiley: Yanımda elektrik şok cihazı ve el kornası ile onları kaçırdım. İçerde de olsa elbette koku çıkıyor ama daha korunaklı olduğunuz aşikardır. (Domuz dışında farklı misafirlerde olabilir.)
Birde ıssız kampı düşünmeyelim mesela, normal bir kamp alanına gittiniz. Dışarıda herkesin gözü önünde yemek pişirmek mi, yoksa içeride sadece kokusu duyulan ama gözükmeyecek şekilde yemek pişirmek mi? :smiley:

İkinci fikriniz basit. Yazımın başında belirttiğim gibi Orhan usta yardımcı olur bu masa konusunda. Maliyeti de Pino'nun dediği gibi 7.000 TL olmaz :smiley: Ancak bana göre buda pratik olmayabilir. Çükü o masa dediğiniz gibi yatak oluyor. Dışarıda kullanmak isterseniz her seferinde yatağı bozup eski haline döndürmeniz lazım. Mutfağınız da dışarıdayken buna gerek var mı? Birçok marka karavan altına bagaj yapıyor ve kapak koyuyor. Mesela size +1 dış masa yapılabilir. Ve bu bagajda istediğiniz gibi taşıyabilirsiniz.

001

Birde Pino'ya baktım demişsiniz, Pİ2010 modeli dışında, diğer tüm modelleri 750 kg sınırı üstündedir. Buda önemli bir detay bana göre. (Mesela cachalote modeli 800 kg O2 oldu.)

Son olarak, dış mutfak tercihlerinizde 2 kişilik karavanları da tercih edebilirsiniz mesela? Teardrop gibi değil de içinde ayakta durmak istediğiniz dış mutfaklı olarak mesela Güney Karavanın mini modeli var:

Fiyatı ve kilosu çok makul bir seviyede...
Ayrıca mobilyasız olarak da alabiliyorsunuz.

Mobilyalı Detaylı İlanı: İmalattan mini karavanlar Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 208599104

Krv 300x140 mini jpeg
20140614 155731

Detaylı İlanı: İmalattan Çok amaçlı MİNİ KARAVAN lar Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 208471092

Sitesi: guneykaravan.com

Son düzenleme:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri