750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,788
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
1. Seçenek: Ranzalı - Büyük Mutfak/Banyolu Model
Ranzalar:
70 cm (3600 modeli 65 cm)
Banyo: 125 cm (3600 modeli 100 cm)
Mutfak Banko: 118 cm + 30 cm ek banko (3600 modeli 93 cm + 30 cm ek banko)
(30 cm evye, 30 cm 2'li dikine ocak, 3 cm ara boşluk, 55 cm banko üstünde boşluk kalıyor. Ayrıca +30 cm ek bankoda var.
Ön Yatak/Oturma Alanı: 140 cm. (3600 modeli 130 cm)

2. Seçenek: 2. Çift Kişilik Yatak/Masalı Model
Arka Çift Kişilik Yatak:
105 cm (Masa olma özelliğinde) (3600 modelinde ranza 65 cm di.)
Banyo: 100 cm (3600 modeli 100 cm)
Muftak Banko: 93 cm + 30 cm ek banko (3600 modeli 93 cm + 30 cm ek banko)
Ön Yatak/Oturma Alanı: 130 cm (3600 modeli 130 cm)
* 2.seçenekte, PİNO karavan benzeri arka yatak üstüne 65 cmlik bir ranza daha yapabilirse, Karavan yine 5 kişilik olur.

Selamlar,

2. seçenek olarak paylaştığım yukarıdaki durumda PİNO'nun yatak üstü ranza ölçülerine hafta sonu eriştim.
3 Kişilik yatak olabilir dediği oturma grubu: 140 X 212 cm
2 Küçük çocuk için katlanır ranza: 65X205 cm (80 kg kapasiteli)

Dolasıyla 1. seçenekte düşündüğümüz 140 cm sadece MAY Karavana özel olmayacak, Pino'da da mevcut ve 3 kişilik olarka pazarlıyor. 2. seçenekte yapabilmesini önereceğimiz ranzalı yatak fikri arkada 105 cm lik yatak/masanın üzerinde olacak. Pino bunu yaptıysa Orhan ustada yapabilir diye düşünüyorum. (Aynı 65 cm katlanır olarak)

Orhan ustayı bu yeniliklere teşvik etmek için (Katlanır ranza ve 3'lü ranza) ciddi bir pazarlama kampanyası olabilir diye konuşacağım. Sonuçta bu yenilikler karavanı 5 kişilik yapacak.

Web sitesi ile ilgili ay sonunda resmi olarak adımları atıyoruz. Ben şuan için ilerde onunda rahatlıkla güncelleyebileceği Wordpress tabanlı bir sistem düşünüyorum. İlk aşamada Forum kurmayacağım. Ama site modellerin altında yorumlara açık olacak. Yani bilgi almak isteyen, paylaşım yapmak isteyen yorum olarak paylaşabilecek.

Zamanla bana destek olabilecek biri çıkarsa, Forum kurarız ve modetörlüğü onun yönetiminde sürdürebiliriz. Bu konuyu Orhan usta ile daha konuşmadım.

Bu arada artık MAY Karavanın 2 web adresi olacak... (2 adres/domain aynı alana/siteye yönlendirilecek ancak mevcut maykaravan.net 'de ki site silinecek.)

Etiketler
@atcyildiz
Selamlar,
Baktığınız markalar (Karavan üreten markaların neredeyse tamamı) seri üretimde karavan üretiyorlar. Bu durum da ek donanım talebi dışındaki talepleri mümkün kılmıyor.
Ancak şuan için sadec MAY karavan bazı radikal değişiklikleri gerçekleştirebiliyor. Seri üretim gibi çalışsa da Usta pratikliği ile bazı değişiklikleri yapabiliyor. (Yukarıda bahsettiğim boyut değişikliği dışında diyeyim)

Sizin talebinize en uygun Crawler gibi gözüküyor. Ama fiyatından dolayı sanırım tercih etmiyorsunuz?
Mutfağın dışarıda olması elbette saydığınız avantajları sağlar. Ancak yine saydığınız dezavantajlar malesef o kadar değil. Bende karavanda kalmadım ama kamp yaparım ve balığa çıkarım.

1- Bu şekilde portatif dış mutfaklarda lavabo pissu bağlantısı olmadığı için devamlı su boşlatımı bir süre sonra sıkıntı olur. (Mevcut karavanlarda pis su deposu taktırmasanız bile, tesisat hattı ile bir noktaya pis su aktarıldığı için o noktaya portatif depo ve ya uzatmalı hortum ile en yakın boşaltıma uygun noktaya aktarım gibi çözümler bulabilirsiniz. Ama bu şekilde plastik kaplarda devamlı suyu sizin atık deposuna taşıyıp dökmeniz lazım.

2- Gece yarısı ya da aşırı yağmur vb durumlarda kamp yaparken yatağınızdan kolaylıkla kalkıp, aparatif birşeyler pişiremezsiniz.

3- Buzdolabı ihtiyacınızı karşılamak için Crawler benzeri içerden erişilebilir dolap yapmanız lazım. Ve ayrıca yine portatif çözüm olması sebebiyle 60 litre ve üzeri buzdolabına uygun bir sistem yapmak zordur. Ya da buzdolabını içeriye konumlandırıp bu kitten ayırmanız gerekir.

4- Ben çok ıssız bir yerde birkaç kez kamp yaptım. Ve birkez dışarıda ocakta yemek pişirirken, koku sebebiyle yaban domuzları ziyaretime geldi :smiley: Yanımda elektrik şok cihazı ve el kornası ile onları kaçırdım. İçerde de olsa elbette koku çıkıyor ama daha korunaklı olduğunuz aşikardır. (Domuz dışında farklı misafirlerde olabilir.)
Birde ıssız kampı düşünmeyelim mesela, normal bir kamp alanına gittiniz. Dışarıda herkesin gözü önünde yemek pişirmek mi, yoksa içeride sadece kokusu duyulan ama gözükmeyecek şekilde yemek pişirmek mi? :smiley:

İkinci fikriniz basit. Yazımın başında belirttiğim gibi Orhan usta yardımcı olur bu masa konusunda. Maliyeti de Pino'nun dediği gibi 7.000 TL olmaz :smiley: Ancak bana göre buda pratik olmayabilir. Çükü o masa dediğiniz gibi yatak oluyor. Dışarıda kullanmak isterseniz her seferinde yatağı bozup eski haline döndürmeniz lazım. Mutfağınız da dışarıdayken buna gerek var mı? Birçok marka karavan altına bagaj yapıyor ve kapak koyuyor. Mesela size +1 dış masa yapılabilir. Ve bu bagajda istediğiniz gibi taşıyabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 517574

Birde Pino'ya baktım demişsiniz, Pİ2010 modeli dışında, diğer tüm modelleri 750 kg sınırı üstündedir. Buda önemli bir detay bana göre. (Mesela cachalote modeli 800 kg O2 oldu.)

Son olarak, dış mutfak tercihlerinizde 2 kişilik karavanları da tercih edebilirsiniz mesela? Teardrop gibi değil de içinde ayakta durmak istediğiniz dış mutfaklı olarak mesela Güney Karavanın mini modeli var:

Fiyatı ve kilosu çok makul bir seviyede...
Ayrıca mobilyasız olarak da alabiliyorsunuz.

Mobilyalı Detaylı İlanı: İmalattan mini karavanlar Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 208599104

Krv 300x140 mini jpeg
20140614 155731

Detaylı İlanı: İmalattan Çok amaçlı MİNİ KARAVAN lar Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 208471092

Sitesi: guneykaravan.com

May karavan kesinlikle tercih edecegim bir karavan ancak orhan ustayla telefonda gorustum bu degisiklige o da pek sicak bakmadi.Ayrica teslimat suresi cok uzun o yuzden benim icin 2. planda kaldi fuara gelicekmi bilmiyorum gelirse detayli olarak tekrar gorusurum
Crawler bana gore gercekten cok pahali dedigim gibi o paraya adria almak bana daha mantikli geliyor.

- mutfak disarda olan karavanlarin hic birinde pissu baglantisi olmuyormu yani ben bir sekilde oluyordur diye dusunmustum
-cok uzun kamplarimizin olacagini dusunmuyorum o yuzden 60 lt dolap gerekmi varmi bilemedim ancak dolap iceridede olabilir yada iceriden ulasilabilecek bir sistem yapilabilir
-disari olacak sistemde sadece bu sekilde cekmece de olmayabilir aslinda caretta daki gibi arka tarafin komple acilacagi bir cozumde olabilir diye dusunuyorum.
- suanda daha baskin olan dusuncem 750 kg altinda o1 belgeli ancak uygun bir ikinci el bulursam o2 belgelide dusunebilirim.Pino nun cachalote modeli hosuma gitti ancak pino hakkinda bazi olumsuz yorumlarda var
-2kisilik karavan bize uygun degil en az 3 kisilik olmali bir cocugumuz var :smiley: zaten hersey ona gore ayarlabiyor yoksa biz cadirdan memnundum

- guneyle de gorusmustum midi modelini bos olarak alsam kendim usta bulup istedigim gibi yaptirabilirmiyim diye ama ustalar benim gozumu cok korkutuyor :D istedigim seyi anlatmak yaptirmak ustayla ugrasmak gercekten zor

@atcyildiz
Selamlar,
Baktığınız markalar (Karavan üreten markaların neredeyse tamamı) seri üretimde karavan üretiyorlar. Bu durum da ek donanım talebi dışındaki talepleri mümkün kılmıyor.
Ancak şuan için sadec MAY karavan bazı radikal değişiklikleri gerçekleştirebiliyor. Seri üretim gibi çalışsa da Usta pratikliği ile bazı değişiklikleri yapabiliyor. (Yukarıda bahsettiğim boyut değişikliği dışında diyeyim)

Sizin talebinize en uygun Crawler gibi gözüküyor. Ama fiyatından dolayı sanırım tercih etmiyorsunuz?
Mutfağın dışarıda olması elbette saydığınız avantajları sağlar. Ancak yine saydığınız dezavantajlar malesef o kadar değil. Bende karavanda kalmadım ama kamp yaparım ve balığa çıkarım.

1- Bu şekilde portatif dış mutfaklarda lavabo pissu bağlantısı olmadığı için devamlı su boşlatımı bir süre sonra sıkıntı olur. (Mevcut karavanlarda pis su deposu taktırmasanız bile, tesisat hattı ile bir noktaya pis su aktarıldığı için o noktaya portatif depo ve ya uzatmalı hortum ile en yakın boşaltıma uygun noktaya aktarım gibi çözümler bulabilirsiniz. Ama bu şekilde plastik kaplarda devamlı suyu sizin atık deposuna taşıyıp dökmeniz lazım.

2- Gece yarısı ya da aşırı yağmur vb durumlarda kamp yaparken yatağınızdan kolaylıkla kalkıp, aparatif birşeyler pişiremezsiniz.

3- Buzdolabı ihtiyacınızı karşılamak için Crawler benzeri içerden erişilebilir dolap yapmanız lazım. Ve ayrıca yine portatif çözüm olması sebebiyle 60 litre ve üzeri buzdolabına uygun bir sistem yapmak zordur. Ya da buzdolabını içeriye konumlandırıp bu kitten ayırmanız gerekir.

4- Ben çok ıssız bir yerde birkaç kez kamp yaptım. Ve birkez dışarıda ocakta yemek pişirirken, koku sebebiyle yaban domuzları ziyaretime geldi :smiley: Yanımda elektrik şok cihazı ve el kornası ile onları kaçırdım. İçerde de olsa elbette koku çıkıyor ama daha korunaklı olduğunuz aşikardır. (Domuz dışında farklı misafirlerde olabilir.)
Birde ıssız kampı düşünmeyelim mesela, normal bir kamp alanına gittiniz. Dışarıda herkesin gözü önünde yemek pişirmek mi, yoksa içeride sadece kokusu duyulan ama gözükmeyecek şekilde yemek pişirmek mi? :smiley:

İkinci fikriniz basit. Yazımın başında belirttiğim gibi Orhan usta yardımcı olur bu masa konusunda. Maliyeti de Pino'nun dediği gibi 7.000 TL olmaz :smiley: Ancak bana göre buda pratik olmayabilir. Çükü o masa dediğiniz gibi yatak oluyor. Dışarıda kullanmak isterseniz her seferinde yatağı bozup eski haline döndürmeniz lazım. Mutfağınız da dışarıdayken buna gerek var mı? Birçok marka karavan altına bagaj yapıyor ve kapak koyuyor. Mesela size +1 dış masa yapılabilir. Ve bu bagajda istediğiniz gibi taşıyabilirsiniz.

Birde Pino'ya baktım demişsiniz, Pİ2010 modeli dışında, diğer tüm modelleri 750 kg sınırı üstündedir. Buda önemli bir detay bana göre. (Mesela cachalote modeli 800 kg O2 oldu.)

Son olarak, dış mutfak tercihlerinizde 2 kişilik karavanları da tercih edebilirsiniz mesela? Teardrop gibi değil de içinde ayakta durmak istediğiniz dış mutfaklı olarak mesela Güney Karavanın mini modeli var:

Mobilyalı Detaylı İlanı: İmalattan mini karavanlar Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 208599104

Krv 300x140 mini jpeg
20140614 155731

Detaylı İlanı: İmalattan Çok amaçlı MİNİ KARAVAN lar Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 208471092

May karavan kesinlikle tercih edecegim bir karavan ancak orhan ustayla telefonda gorustum bu degisiklige o da pek sicak bakmadi.Ayrica teslimat suresi cok uzun o yuzden benim icin 2. planda kaldi fuara gelicekmi bilmiyorum gelirse detayli olarak tekrar gorusurum
Crawler bana gore gercekten cok pahali dedigim gibi o paraya adria almak bana daha mantikli geliyor.

- mutfak disarda olan karavanlarin hic birinde pissu baglantisi olmuyormu yani ben bir sekilde oluyordur diye dusunmustum
-cok uzun kamplarimizin olacagini dusunmuyorum o yuzden 60 lt dolap gerekmi varmi bilemedim ancak dolap iceridede olabilir yada iceriden ulasilabilecek bir sistem yapilabilir
-disari olacak sistemde sadece bu sekilde cekmece de olmayabilir aslinda caretta daki gibi arka tarafin komple acilacagi bir cozumde olabilir diye dusunuyorum.
- suanda daha baskin olan dusuncem 750 kg altinda o1 belgeli ancak uygun bir ikinci el bulursam o2 belgelide dusunebilirim.Pino nun cachalote modeli hosuma gitti ancak pino hakkinda bazi olumsuz yorumlarda var
-2kisilik karavan bize uygun degil en az 3 kisilik olmali bir cocugumuz var :smiley: zaten hersey ona gore ayarlabiyor yoksa biz cadirdan memnundum

- guneyle de gorusmustum midi modelini bos olarak alsam kendim usta bulup istedigim gibi yaptirabilirmiyim diye ama ustalar benim gozumu cok korkutuyor :D istedigim seyi anlatmak yaptirmak ustayla ugrasmak gercekten zor

@atcyildiz
Selamlar,

Krv 300x140 mini jpeg
20140614 155731

@atcyildiz
Selamlar,

Krv 300x140 mini jpeg
20140614 155731

@Selferi

3.60 içini 3.80'e yapıyor. Onda sıkıntı yok. Ancak, boyut farkı kaynaklı artışları mutfak/banyo yerine yataklara yansıyıtor. Üretim hattını böyle kurmuş. Bende sizin talebizdeki gibi yaparsak nasıl olur diye sormuştum. Ama üretim hattımı dağıtırsın demişti. Sende konuş istersen... Belki yıl sonu siparişlerinde bir şekilde üretim hattını değiştirecekse yardımcı olabilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda geldiğimiz noktada MAY Karavan 4 metrelik modeli için 2 seçenek ortaya çıktı:

1. Seçenek: Ranzalı - Büyük Mutfak/Banyolu Model
Ranzalar:
70 cm (3600 modeli 65 cm)
Banyo: 125 cm (3600 modeli 100 cm)
Mutfak Banko: 118 cm + 30 cm ek banko (3600 modeli 93 cm + 30 cm ek banko)
(30 cm evye, 30 cm 2'li dikine ocak, 3 cm ara boşluk, 55 cm banko üstünde boşluk kalıyor. Ayrıca +30 cm ek bankoda var.
Ön Yatak/Oturma Alanı: 140 cm. (3600 modeli 130 cm)

2. Seçenek: 2. Çift Kişilik Yatak/Masalı Model
Arka Çift Kişilik Yatak:
105 cm (Masa olma özelliğinde) (3600 modelinde ranza 65 cm di.)
Banyo: 100 cm (3600 modeli 100 cm)
Muftak Banko: 93 cm + 30 cm ek banko (3600 modeli 93 cm + 30 cm ek banko)
Ön Yatak/Oturma Alanı: 130 cm (3600 modeli 130 cm)

* 1.Seçenekte, şuan yapabileceğini söylediği 3'lü ranza yapabilirse Karavan ayrıca 5 kişilik olur.

* 2.seçenekte, PİNO karavan benzeri arka yatak üstüne 65 cmlik bir ranza daha yapabilirse, Karavan yine 5 kişilik olur.

* Mevcut modelde Banyo ölçüleri 70X100 dü. Ancak Orhan usta karavan genişliğini 2 metreden 2.10 metreye çıkarırsa bunu banyoya yansıtıp 80X100 olmasını da sağlayabiliriz.

Ben şu taşınma işi bittiğinde onunla etraflıca yeni modelin iç planı hakkıda konuşacağım. Mevcut modellerinde 4 kişilik ve 3 kişilik olarak 2 modelli satabiliyor. Yine 4 metrelik model 2 seçeneği satabilir diye düşünüyorum.

1.seçenek te vermiş olduğunuz ölçüler 4 kişilik bir karavan için daha uygun bence. hem banyo, hem mutfak hemde oturma masası ve yatak daha geniş ve kullanışlı olur. 2.seçenekte ölçüler zaten 3.60 karavandakilerle aynı (arka çift kişilik yatak hariç) eğer amaç 4 kişilik bir karavan ise benim tercihim ranzalı olan modeli yani 1.seçenek olur.

@atcyildiz

O halde MAY karavanı eledik sizin için.

Crawler'da elendi.

Mutfak dışarıda karavanlarda elbette pis su bağlantısı olabilir. Ancak sizin ilk mesajınızda bahsettiğiniz şey dışarda mutfak ve portatifti. Yani sabit değil de, içeriden çıkabilir şeklindeydi. Bu şekilde olan tüm örneklere bakarsanız, sabit 1-2 leğenin atık su için kullanıldığını görebilirsiniz. Belki özel sipariş ile yapılıyordur ama vakıf değilim.

Pis su bağlantısı olan mutfağı sabit karavanlardan ilk olarak Güney Karavan Mini'yi size önerdim. Usta işi sebebiyle istemedinizi belirtmişsiniz. Sanırım mevcut mobilyalı halini de beğenmediniz.

Dolap konusunda kişi başı 15 litreyi baz alırsak sizin için 60 olmasa bile 40-50 litre bir dolap bence gerekir. (60 en rahatı olur.)

Benimde Mini'de önerdiğim ve Başoğlu Caretta olarak sizinde örnek verdiğiniz çözüme uygun bir karavan daha var. Ben çok beğeniyorum. Belki ilginizi çekebilir:

White Pigeon

1.45 yatak boyu rahatlıkla çocuğunuzla sizi yatırır. Standart donanımda, BUZDOLABI, ANTEN, GÜNEŞ PANELLERİ, TV, İNVERTER AKÜ, ŞARJ ALETİ, Karavan tipi Ocak/Evye ve ALKO ALTYAPI gibi donanımlar var.

Bu şekilde 40.000 TL + KDV fiyat etiketi var. Masasını istediğiniz gibi dışarıya da alabilirler, diye düşünüyorum. Tente vb uygulamada takılabilir. 500 kg da harika bir ağırlık...

Daha Çok Resim ve İlanı:

WHITE PIGEON Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 731205106

White pigeon Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 732381219

RIoBA8a3H4 testimg

30aCjyrHe9 7J0A0230

FO6HcNRibn 7J0A0242 1 U3FTRZcCjM 7J0A0242

@baris7006

Bende önceden sizin gibi harika ölçüler diyordum. Ama bazı arkadaşlarımız yatakta 1.40'a çıkmanın anlamsız olduğunu belirttiler. Gerçi 2. seçenekte arkadaşlarımızın istediği Banyo/Mutfak alanıda büyütemiyoruz.
2. çift kişilik yatak olayı aslında yaşça büyük insanlar için. Mesela benim Karavan etkinliklerinde karşılaştığım birçok çift, bizim çocuğumuz yok ranza gereksiz keşke imkan olsa arkada 2. bir yatak olsa, birisinde yemek yeriz, diğerinde yatarız diyorlardı.
Ya da diyelim ki, karavanı aldınız ve yaşlı Anne babanızı da götürdünüz. (Çocuk yok), Ranzanın tepesi size kalıyor :smiley: Ancak benim gibi 100 kilolardaysanız üst ranza hem önerilmiyor hem de size güven vermeyebilir :smiley:

Sonuç olarak 2 seçenekten gitmek sanki herkese hitap etmiş olur. Herkes kendi ihtiyacına göre olanı tercih edebilir.

Son düzenleme:

Merhaba,

Çok uzun olmayan bir süredir forumu izliyorum, araştırıyorum, (20-25 gün kadar) bu forum, bu ve benzer başlıkların yönlendirmesi ile, bugün Güney Karavan a Maxi Modeli için siparişimi verdim, Mart ortası teslim alacağım. Çok araştırdım çok inceledim, 20 gün gözünüze ilk an da az görünebilir ama, işim ve mesleğimin desteği ile hızlıca verdik kararımızı ilk aklıma gelen nedenleri kısaca sıralayabilirim.

Kendimi biraz tanıtayım, 47 yaşındayım, bilgisayar mühendisiyim, İstanbulluyum, 10 yıldır Antalya da yaşıyorum. İsmim Nazım ERCAN.

Karar vermemizde etkili olan ilk aklıma gelen nedenleri sıralayayım.

Öncelikle büyük bir bütçe sıkıntım yoktu, yan, birileri çıkıp Güney yerine yabancı 2. el alsaydın diye çıkarsa diye yazıyorum bunu, sıfır yabancı da alabilirdim.

Ben çok uzun yıllardır motor kullanıyorum ve sanırım motor üzerinde milyon km yi aşmış durumdayım. Fakat şu son 1 ay öncesine kadar karavan hiç ilgimi çekmemiş ve üzerinde düşünmemiştim. Eşim ile Motor üzerinde mutluyduk, ama motosiklet iki kişilik ve kızımız bizimle olamıyor, dolayısı ile her geçen yıl motor üzerinde daha az zaman geçirir olduk ve en önemlisi eksik olduk, ailemizi nasıl tamamlarız derken bize en uygun karavan geldi.

10 yıldır Antalya da yaşamam dolayısı ile, ilk etapta, çook uzun karavan konaklamalarımızın olmayacağını düşündük, bize daha çok hafta sonları 1-2 gece konaklamalık bir ürün gerekliydi, dolayısı ile 750 kg altı yeter dedik, ama kümes gibi nefes alınmaz da olmamalıydı, yani 3 mt 3,5 mt dolaylarındaki ünitelerde bize afakanlar basabilirdi, bir sürü kriter oluşturduk, ve en önemli kriter belgeli bir ürün olmalıydı, yani belgesi var ama bu gün yokçu ustaları, var ama gören yok markaları, bu gün yok ama yarın belge gelecekçi ustaları vs. eledik derhal. Bizim için hem bizim hem de tüm canlıların güvenliği birinci öncelikti, estetikten, janjanlı mobilyalardan vs. çok daha önemliydi.

Dolayısı ile evrağı olmayan sıfır yada ikinci el hiç bir ürün listemize giremezdi, sildik o ürünleri.

Biz ürünümüzü arabamıza bağladığımızda bize bu belgeyi kimler verebiliyor diye listemizi yaptık, liste çok uzun olmadı bir kaç yerli üretici ve faturalı sıfır ithal ürünler. İthal ürünler yüksek fiyatlıydı, ama olsun dedik karşılarız bakalım, tamam her şeyleri çok güzel, ama 4 kişilik oldu mu tuvalet banyo yok kiminde, olanlarda da bizim yerlilerden fazla bir fark yok, estetik ve malzeme kalitesi dışında, kiminde de başka türlü bizce eksileri vardı.

Kendi matematiğimizi yaptık, yılda bunu ne kadar kullanacağız, zira hiç bilmiyoruz, işimizi gücümüzü yaşam şartlarımızı, kızımızın ve bizim programlarımızı ortaya koyduk, kızın yelkeni, pianosu, okulu dersleri vs. gibi yıllık planlamış programı ve kendimizinkiler derken yılda en fazla 18-25 hafta sonu ve bir uzun tatil (10 gün) kullanabilridik. BU 18-25 haftanın da ancak yarısında çıkarsak bizim için yeterlidir diye hesapladık, çünkü bir sürü bilinmez oluyor, Antalya da yaşamamız sebebi ile, aniden sevdiğimiz bir arkadaşımızın arayıp biz geliyoruz, misafir eder misiniz dediği çok sevdiğimiz süprizler oluyor hayatımızda vs. Bu durumda da fiyat fayda matematiği çok basitti bizim için.

İleride bu hobiyi sürdürecek olur isek zaten 750 kg altı diye devam etmeyeceğimizi, daha büyük ve konforlu ürünleri seçeriz diyerek kararımızı verdik, ve Ender beye Maxi modeli için siparişimizi verdik.

Biz kendi matematiğimizi ve tercihlerimzii yaptık ve bunları yazmaya çalıştım, eksik bıraktıklarım da olmuştur, mutlaka ama karar aşamasındaki arkadaşlarımıza, ürün bazında değil ama tercihler bazında yardımız olabilecek bir yazı olmuş ise mutlu olurum.

Yollarda karşılaşmak üzere.

@lautreamont
Aramıza hoş geldiniz :smiley:
Hayırlısı olsun, Allah kaza bela vermesin. En iyi seçenek yapılmış/tercih edilmiş olan seçenektir.
Çok iyi yapmışsınız. Arada tecrübelerinizi bizlerle paylaşırsanız ve fotoğraflarsanız çok sevinirim.
Sevgiler,

Merhaba,

Çok uzun olmayan bir süredir forumu izliyorum, araştırıyorum, (20-25 gün kadar) bu forum, bu ve benzer başlıkların yönlendirmesi ile, bugün Güney Karavan a Maxi Modeli için siparişimi verdim, Mart ortası teslim alacağım. Çok araştırdım çok inceledim, 20 gün gözünüze ilk an da az görünebilir ama, işim ve mesleğimin desteği ile hızlıca verdik kararımızı ilk aklıma gelen nedenleri kısaca sıralayabilirim.

Kendimi biraz tanıtayım, 47 yaşındayım, bilgisayar mühendisiyim, İstanbulluyum, 10 yıldır Antalya da yaşıyorum. İsmim Nazım ERCAN.

Karar vermemizde etkili olan ilk aklıma gelen nedenleri sıralayayım.

Öncelikle büyük bir bütçe sıkıntım yoktu, yan, birileri çıkıp Güney yerine yabancı 2. el alsaydın diye çıkarsa diye yazıyorum bunu, sıfır yabancı da alabilirdim.

Ben çok uzun yıllardır motor kullanıyorum ve sanırım motor üzerinde milyon km yi aşmış durumdayım. Fakat şu son 1 ay öncesine kadar karavan hiç ilgimi çekmemiş ve üzerinde düşünmemiştim. Eşim ile Motor üzerinde mutluyduk, ama motosiklet iki kişilik ve kızımız bizimle olamıyor, dolayısı ile her geçen yıl motor üzerinde daha az zaman geçirir olduk ve en önemlisi eksik olduk, ailemizi nasıl tamamlarız derken bize en uygun karavan geldi.

10 yıldır Antalya da yaşamam dolayısı ile, ilk etapta, çook uzun karavan konaklamalarımızın olmayacağını düşündük, bize daha çok hafta sonları 1-2 gece konaklamalık bir ürün gerekliydi, dolayısı ile 750 kg altı yeter dedik, ama kümes gibi nefes alınmaz da olmamalıydı, yani 3 mt 3,5 mt dolaylarındaki ünitelerde bize afakanlar basabilirdi, bir sürü kriter oluşturduk, ve en önemli kriter belgeli bir ürün olmalıydı, yani belgesi var ama bu gün yokçu ustaları, var ama gören yok markaları, bu gün yok ama yarın belge gelecekçi ustaları vs. eledik derhal. Bizim için hem bizim hem de tüm canlıların güvenliği birinci öncelikti, estetikten, janjanlı mobilyalardan vs. çok daha önemliydi.

Dolayısı ile evrağı olmayan sıfır yada ikinci el hiç bir ürün listemize giremezdi, sildik o ürünleri.

Biz ürünümüzü arabamıza bağladığımızda bize bu belgeyi kimler verebiliyor diye listemizi yaptık, liste çok uzun olmadı bir kaç yerli üretici ve faturalı sıfır ithal ürünler. İthal ürünler yüksek fiyatlıydı, ama olsun dedik karşılarız bakalım, tamam her şeyleri çok güzel, ama 4 kişilik oldu mu tuvalet banyo yok kiminde, olanlarda da bizim yerlilerden fazla bir fark yok, estetik ve malzeme kalitesi dışında, kiminde de başka türlü bizce eksileri vardı.

Kendi matematiğimizi yaptık, yılda bunu ne kadar kullanacağız, zira hiç bilmiyoruz, işimizi gücümüzü yaşam şartlarımızı, kızımızın ve bizim programlarımızı ortaya koyduk, kızın yelkeni, pianosu, okulu dersleri vs. gibi yıllık planlamış programı ve kendimizinkiler derken yılda en fazla 18-25 hafta sonu ve bir uzun tatil (10 gün) kullanabilridik. BU 18-25 haftanın da ancak yarısında çıkarsak bizim için yeterlidir diye hesapladık, çünkü bir sürü bilinmez oluyor, Antalya da yaşamamız sebebi ile, aniden sevdiğimiz bir arkadaşımızın arayıp biz geliyoruz, misafir eder misiniz dediği çok sevdiğimiz süprizler oluyor hayatımızda vs. Bu durumda da fiyat fayda matematiği çok basitti bizim için.

İleride bu hobiyi sürdürecek olur isek zaten 750 kg altı diye devam etmeyeceğimizi, daha büyük ve konforlu ürünleri seçeriz diyerek kararımızı verdik, ve Ender beye Maxi modeli için siparişimizi verdik.

Biz kendi matematiğimizi ve tercihlerimzii yaptık ve bunları yazmaya çalıştım, eksik bıraktıklarım da olmuştur, mutlaka ama karar aşamasındaki arkadaşlarımıza, ürün bazında değil ama tercihler bazında yardımız olabilecek bir yazı olmuş ise mutlu olurum.

Yollarda karşılaşmak üzere.

Hayırlı olsun değerli meslektaşım. Bizim mesleğin erbapları biraz daha hızlı karar veriyorlar sanırım.

Benim karar aşamam da oldukça kısa sürmüştü. Hele bir başlayalım, bize göre olduğuna kanaat getirip beğenirsek satar daha üst bir model alırız, beğenmezsek bize göre değilmiş deyip elden çıkartırız diye düşünmüştük. Birinci seçenek oldu :smiley:

Yaklaşık 2 haftadır karavanım yok, kendimi rahatsız ve hatta evsiz gibi hisseder oldum. Karavan karar verme aşamasında olan arkadaşlar neler kaçırdıklarını bir bilseler...

Neyse dallandırıp budaklandırmayalım konuyu. En güzel anılarınızı bu karavanda biriktirmeniz dileğiyle, aramıza hoş geldiniz.

Geçen hafta karavanımı teslim aldım. İlk tecrübelerimi paylaşayım. Erba 3,75 modeli. Yeni tip cam takılacaktı ama olmadı. Takılmaya başlanınca değiştirecekler. Birkaç şey istemiştik sipariş verirken, wc havalandırma,basamak, sineklik vb. Bunları yaptılar extra ücret almadan. İlandaki fotoğraflarında yok, yeni modelde küçük bir elbise dolabı da yapılmış.
Karavanı Sakarya'da gebzeye getirdim aracım Kangoo 2015 90lık, çok keyifliydi araç hiç zorlanmadı.
Karavanın genişliği araba kadar, bence büyük kolaylık sağlıyor, extra ayna takıp kullanmadım.
Suyu açtığımda karavanın ışığı yanıp sönüyor, sanırım voltaj düşüyor normal mi bilemedim. Başka bir problemle karşılaşmadım.
Karavanda tutamak yok, ama tek başıma çeki okundan tutup gezdirebiliyorum :smiley: çamurda ikinci bir kişi lazım olur.
Son olarak çeki demiri için TSE kontrol ücreti 410 TL olmuş, noter ücreti 207 tl.

Geçen hafta karavanımı teslim aldım. İlk tecrübelerimi paylaşayım. Erba 3,75 modeli. Yeni tip cam takılacaktı ama olmadı. Takılmaya başlanınca değiştirecekler. Birkaç şey istemiştik sipariş verirken, wc havalandırma,basamak, sineklik vb. Bunları yaptılar extra ücret almadan. İlandaki fotoğraflarında yok, yeni modelde küçük bir elbise dolabı da yapılmış.
Karavanı Sakarya'da gebzeye getirdim aracım Kangoo 2015 90lık, çok keyifliydi araç hiç zorlanmadı.
Karavanın genişliği araba kadar, bence büyük kolaylık sağlıyor, extra ayna takıp kullanmadım.
Suyu açtığımda karavanın ışığı yanıp sönüyor, sanırım voltaj düşüyor normal mi bilemedim. Başka bir problemle karşılaşmadım.
Karavanda tutamak yok, ama tek başıma çeki okundan tutup gezdirebiliyorum :smiley: çamurda ikinci bir kişi lazım olur.
Son olarak çeki demiri için TSE kontrol ücreti 410 TL olmuş, noter ücreti 207 tl.
Hayırlısı olsun...
karavaninizin resimlerini atabilirseniz bilgi vermesi açısından iyi olur

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar,

Ve bir 2020 haberi daha geldi...

Saly Karavan 750 kg altı 4 kişilik Carabinata modelinde 2020 fiyatlarını açıklamış.

Öncelikle karavanda bir değişiklik var mı diye onu inceledim:

Yazı ile belirtilen bir yenilik gözlemlemedim. Sadece resimlerde alt ranza bölümüne askı ile giysilerin asılmasını sağlayan bir aparat yapılmış. (Karavanda gardrop olmadığı için bu iyi olmuş.) Bu aparat eski modellerde dikkatimi çekmemişti. Eğer yeni değilse, karavan sahibi arkadaşlar bu bilgiyi düzeltebilirler.

Birde sanki döşeme renkleri tıpkı Ortiz'deki gibi çeşitlendirilmiş diye gördüm. Keşke diğer markalar gibi yeni model de bazı yenilikler sunsalardı. Sadece kuru kuru fiyatı arttırmak bana anlamlı gelmiyor. En azından bir gösterge paneli ya da mutfak üstü dolaplar standart olabilirdi. Neyse...

Frenli modeli güncel ağırlığı 690 kg verilmiş. Bize karavan sahibi arkadaşlar 680 diyordu hep ama bu bilgide değişmiş oldu. Standart donanımda aküyü okumadım. Dolayısıyla Akü&güneş paneli ile çok rahat 750 kga ulaşılır. Tüp vb kişisel eşyalarla bu şekilde 750 kgı aşarsınız. Bu arada karavan alt yapısı 750 kg'lık dingile sahip. Yani kanunen 750'yi aşmamanız gerektiğini geçtim, teknik olarak da aşmanız durumunda güvenliğinizi ciddi anlamda tehlikeye atarsınız...

Ancak yinede 700 kg altı olması elbette avantajdır. Herkes aynı şeyi söylüyor, bende söylemekten çekinmeyeyim, Saly hala bu karavanı frensiz satmaktan vazgeçmedi ancak 400-500 kg üstü karavanların frensiz donanımda kullanılmamasını şiddetle öneririm. Olası bir ani frende 700 kg frensiz karavanı durdurmanız bana göre çok zor olur.

Gelelim fiyatına... Şuan güncel vergiler dahil frenli Carabinata fiyatı 50.130 TL olarak verilmiş. Ağırlık için güneş paneli yaptırmayıp ufak bir akü, inverter, mutfak dolabı ve atık deposu olmadığı için portatif atık deposu ile 55.000 TL civarına bu karavanı mal edebilirsiniz gibi gözüküyor. Isıtıcı/Su ısıtıcı gibi ekipmanlarla 60.000 TL civarı yakalanabilir. Tuvalet'e sabit tuvalet uygun olmadığını gerek gördüğüm kadarıyla gerekse mevcut karavan sahipleri belirtiyor.

Bu durumda mevcut fiyatlarla tam techizatlı bir Carabinata 60.000 TL'nin altına geliyor. Ancak güneş paneliniz yok, 50 litre buzdolabı, 60 litre temiz su deponuz var.

Sonuç olarak, bana göre 50.130 TL fiyat yuksek kalmış. En azından illaki bu fiyat olacaksa bazı şeyler standart olabilirdi. (Yukarıda belirttiğim gibi akü, dolap, gösterge paneli vb.) Saly biraz çok satmanın mutluluğunu yaşıyor gibi. Ama rakipler boş durmuyor, bunu söyleyebilirim. Ve bu durumda fiyat/sunulan anlamında geride kalıyor, ne kadar kaliteli olsa da, ne kadar karavan donanımlarına sahip olsa da...

Fuarda göreceğimiz XL modeli ile ilgili de aldığım ve duyduğum bilgileri yine buradan paylaşırım.

Teşekkürler.

Saly Carabinata ile ilgili yeni gördüğüm gelişme:

Frensiz modeli için 43.000 TL fiyat etiketi verilmiş. Eğer indirime gitmedilerse, frenli modelini 50.000 TL olarak biliyorduk. Arada 7.000 TL fiyat farkı fren için çok fazla.

Bu noktada ben Saly Carabinata alacak arkadaşlara tavsiyem, Frensiz alıp, dışarıda büyük distribütörlerden tahminimce 3-4.000 TL aralığında fren sistemini yaptırabilirler. Yine her zaman ki gibi, 500 kg üstü hiçbir karavanı frensiz önermediğimi belirtmek isterim.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Daha önce paylaştığım Erba 3.75 Offroad Karavanla ilgili de sarı siteden yeni bir gelişme öğrendim. Yatak üstüne portatif ranza ile karavanı 3. kişilik yapabiliyorlarmış.

Bence güzel...

Erba 375

@Demirak tesekkur ederim onerileriniz icin
-white pigeon a daha oncede bakmistim ancak sanirim banyo ve wc si yok
- bir yandan bos karavani dusunuyorum nasil olur derdimi anlatabilirmiyim guzel usta bulabilirmiyim diye bunun icin erba karavanla gorustum bos karavana 20 bin lira dediler
- caretta uncle a baktim bana ic yuksekligini 185 dediler ama sanki siz daha alcak oldugunu soylemistiniz
- bugun tekrar saly le gorustum carabinatanin xl modeli cikmis bu yandan kapili ve 3 ranzali aklimdaki tasarimi kendilerine anlattim olumlu bakiyorlar maliyetini hesaplayip donus yapicaklar
-sizin bahsettiginiz erba tasarimida gayet hos ayni tasarim cachalote da da mevcut bunuda degerlendiricem

@atcyildiz

Şimdi sizin iş biraz karıştı :smiley:

1- Mutfak dışarıda olacak.
2- En az 3 kişilik olacak.
3-Banyo/Wc içeride olacak.
4-Dış masa ve sizin diğer istediklerinize cevap verecek.
5-Fiyatı makul olacak.
6-İçeride ayakta durabilir olacaksınız.

Bu maddeler ışığnda size uygun karavan biraz zor gibi. Ama mutfağı içeride, içinde ayakta durulabilir, 3 kişilik, Banyo/Wc içeride, fiyatı yerli emsalleri seviyesinde son önereceğim bir model daha var. Hem bu modeli isterseniz O2 olarak da alabilirsiniz. (İç mobilyaları farklı vb seçenekleri var.)

Bu bahsedeceğim karavanda Offroad modeli de var. Bu arada belirtmiyorsunuz ama sanki size Offroad bir karavan gerekiyor gibi anlıyorum...

GEoCamper

GeoCamper Hunter

Ben başarılı buluyorum. Sizde bir inceleyin derim.

Bu arada Uncle boyunu 1.80 diye hatırlıyordum.

--------------------------------------------------------------------------------------------

@muratkrklgl

Karavanınıza Allah kaza bela vermesin.

Evet mesela son konumuzda 2 metre genişlikteki karavanı 2.10 yapalım diyoruz ama sizin de dediğiniz gibi yol sürüş kolaylığını azaltmış oluyoruz.

Erba sanırım 1.80 genişlikte değil mi?

Aldığınız ekstralarda süper olmuş.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri