750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,784
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@atcyildiz

Şimdi sizin iş biraz karıştı :smiley:

1- Mutfak dışarıda olacak.
2- En az 3 kişilik olacak.
3-Banyo/Wc içeride olacak.
4-Dış masa ve sizin diğer istediklerinize cevap verecek.
5-Fiyatı makul olacak.
6-İçeride ayakta durabilir olacaksınız.

Bu maddeler ışığnda size uygun karavan biraz zor gibi. Ama mutfağı içeride, içinde ayakta durulabilir, 3 kişilik, Banyo/Wc içeride, fiyatı yerli emsalleri seviyesinde son önereceğim bir model daha var. Hem bu modeli isterseniz O2 olarak da alabilirsiniz. (İç mobilyaları farklı vb seçenekleri var.)

Bu bahsedeceğim karavanda Offroad modeli de var. Bu arada belirtmiyorsunuz ama sanki size Offroad bir karavan gerekiyor gibi anlıyorum...

GEoCamper

GeoCamper Hunter

Ben başarılı buluyorum. Sizde bir inceleyin derim.

Bu arada Uncle boyunu 1.80 diye hatırlıyordum.

--------------------------------------------------------------------------------------------

@muratkrklgl

Karavanınıza Allah kaza bela vermesin.

Evet mesela son konumuzda 2 metre genişlikteki karavanı 2.10 yapalım diyoruz ama sizin de dediğiniz gibi yol sürüş kolaylığını azaltmış oluyoruz.

Erba sanırım 1.80 genişlikte değil mi?

Aldığınız ekstralarda süper olmuş.
Teşekkür ederim. 1,85 sanırım. İç genişlik 1.80

Etiketler
@Demirak evet benim istekler biraz karisik :smiley: bunlari bayadir dusundum herkesin ihtiyaci beklentileri farkli oldugu icin farkli tasarimlarda gerekebiliyor bu noktada beni dinleyip cozum uretebilen bana daha daha yakin geliyor haliyle.
Gorustuklerimin arasinda suanda saly karavandan cevap bekliyorum.Attiginiz karavanida daha once gormustum onlarada ulasmayi dusunuyorum.Arayip derdimi anlaticam ins yardimci olurlar.Bu arada saly nin carabinata da o2 belgeli alabiliyormusuz ancak ben o1 e daha yakinim simdilik.
Yakinda carabanitanin farkli tasarimli bir modeli daha cikacakmis onada bakicam
Son olarak erbayla tekrar gorusmeyi dusunuyorm ve ic tasarimini kavak kontraplak yapabilirlermi diye sorucam

Off road konusuna gelince arabam 1.2 nissan qashqai dolayisiyla karavan offroad olsada benim arabanin offroad yapicak hali yok :D ama crawler ucuz olsaydi dusunebilirdim bana gore cok pahali
Bu sekilde eleye eleye gidiyorum may karavani elemeyi hic istemezdim ancak teslimati bana uymuyor belki yeni yerine gectikten sonra bir kere daha ararim.Yeni yerle ve uretimle ilgili yeni gelismleri haber ederseniz sevinirim :smiley:

@atcyildiz

MAY Orhan ustanın haftaya taşınması bitiyor. sonrasında elbette konuşurum. Bana 3 usta ile çalışacağını söyledi. Tahminimce üretimi geliştirecek. Yarattığı boşluklara mevcut siparişlerini öne çekip gidecek. Bu şekilde olursa Eylül tarihi öne gelir.

Bilgi alınca, bilgi veririm.

Carabinata ile ilgili 5 kişilik XL modeli malesef 3.25 iç uzunluk sebebiyle kapıyı yana aldıkları için mutfak inanılmaz küçülmüş. Yani mevcut karabinata tegzahı ile arasında yarı yarıya fark var. Banyo'da bana küçük geldi ama fuarda daha etraflıca inceleyeceğim.

Yeni modelini ilk defa sizden duydum. Fuarda onuda sorayım. Umuyorum artık 3.60 çalışmaya karar vermişlerdir...

@atcyildiz

MAY Orhan ustanın haftaya taşınması bitiyor. sonrasında elbette konuşurum. Bana 3 usta ile çalışacağını söyledi. Tahminimce üretimi geliştirecek. Yarattığı boşluklara mevcut siparişlerini öne çekip gidecek. Bu şekilde olursa Eylül tarihi öne gelir.

Carabinata ile ilgili 5 kişilik XL modeli malesef 3.25 iç uzunluk sebebiyle kapıyı yana aldıkları için mutfak inanılmaz küçülmüş. Yani mevcut karabinata tegzahı ile arasında yarı yarıya fark var. Banyo'da bana küçük geldi ama fuarda daha etraflıca inceleyeceğim.

Yeni modelini ilk defa sizden duydum. Fuarda onuda sorayım. Umuyorum artık 3.60 çalışmaya karar vermişlerdir...

Orhan usta gerçek hayata asıl şimdi başlıyor desene. Şimdiye kadar yaptıkları şahsi çabasıydı. Artık marangozluğun ötesine geçecek. Bundan sonrasında ilk yapması gereken şey fraksiyonu önleyebilmek için standartizasyon çalışması yapmak. Yani birden çok ustayla çalıştığında son ürünün hep aynı kalitede olmasını sağlayabilmek. Kendine uygun bir üretim planlaması yapmalı ve üretimin her noktasında belirlenen kalite standartlarına uygun testler yapılarak bu üretim devam etmeli. Bir nevi band sistemine geçmeli. Aksi halde 3-5 usta daha toplayıp her biri 3-5 karavana aynı anda başlasın derse çok sürmez 5-6 aya kadar hakkında ahmetlideki diğer karavan firması için yapılan şikayetlerden duymaya başlarız.

Ve Saly XL modelini paylaştı:

Fiyat: 45.500 TL olmuş. (Diğer modeline göre 2.500 TL artmış.) (Frensiz)

Kilo: 670 kg olmuş. Frenli +30 desek 700 kg merhaba.

Paylaştıkları kadarıyla banyoda ölçü olarak fark eden birşey yok. Mutfak bankosu ocağın dikine yerleşimine rağmen çok küçülmüş.

Ayrıca ön çift kişilik masa/yatak 1 metreye düşmüş.(1.30 du)

Son olarak buzdolabı üstü gardrop gelmiş.

Kapının yana alınması benim için olumlu bir gelişme. Karavanın 5 kişilik olması da olumlu. Ancak 700 kg ve ön yatağın ciddi oranda küçülmesi negatif.

Sonuç olarak, +2.500 TL, +20 kg, daha küçük mutfak ve daha küçük ön yatak/masa, kapının yana gelmesi, gardrop ve 5 kişilik olması...

Değer mi sizce?

XL CARABINATA *670 KG* (5 KİŞİLİK) Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 789972745

Son düzenleme:

2020 adria 360 modelinin YouTube daki videosunu izledim. Karavanın arkasındaki üst ranza istenirse kapanıp dolap olabiliyor. Alt ranzada gerekirse masa oluyor. May karavan orhan usta bu fonksiyonelliği kendi karavanlarında kullanabilir..

@Demirak mrb tekrardan
Saly karavanla yaptigim gorusmede bana fuara katilmayacaklarini soylediler daha sonra fikirleri degisirmi bilmiyorum.Sanirim yeni modelde yine ayni boyutlarda olucak sadece icerdeki yerlesim plani farkli olucak gibi duruyor ben konusmamizda oyle anladim bekleyip gorucez

Ben mutfagi zaten disarda cekmece sistemi olarak istedigim icin kuculen tezgah benim icin cok sorun olmuyor.Onlarinda, benimde tahminim cekmece mutfak toplam agirligi biraz asagiya cekicek ama ne kadar olur bilemiyorum

Tabi bu mutfak tasariminda en alttaki ranzayi gozden cikarmam gerekiyor.Biz 3 kisi oldugumuz icin cok sorun degil

En buyuk sorun 100cm olan yatak bunu farketmemistim siz soyleyince baktim hemen bu bayaa kotu olmus bana gore en az 120 cm olmali bunuda mutlaka gorusucem.Icerideki mutfak iptal olacagi ve buzdolabida disarda olacagi icin belki duzenlenebilir.

Banyoya girip bakmadim tabi ama olculer itibariyle evet kucuk duruyor umarim icerde cok darlanmam :smiley:
Su asamada birebir gormek istedigim modeller
- Saly carabinata
- Caretta uncle
-Umarsan rena3
Suanda aklima gelen liste bu sekilde herbirinin artilari ve eksiler var tabiki.Ins herkes gonlundekine sahip olsun

@atcyildiz

İş planlarını öne çekmesi iyi bir haber fakat adres değişikliği ve şaside yaptığı değişiklikleri alacağı O1 belgesi için revize etmesi gerekecek. Bu süreç alma süreci kadar ağır değil ama yinede vaktini alacaktır.
Ayrıca arkadaşlarında bahsettiği gibi işin bir standartta çıkabilmesi için kalite sistemini bir süzene sokması gerekecek. Şu an bir geçiş aşamasında, bu evreyi başarırsa artık profesyonel olarak birçok firmanın bir adım ötesinde iş yapabilir

Ve Saly XL modelini paylaştı:

Fiyat: 45.500 TL olmuş. (Diğer modeline göre 2.500 TL artmış.) (Frensiz)

Kilo: 670 kg olmuş. Frenli +30 desek 700 kg merhaba.

Paylaştıkları kadarıyla banyoda ölçü olarak fark eden birşey yok. Mutfak bankosu ocağın dikine yerleşimine rağmen çok küçülmüş.

Ayrıca ön çift kişilik masa/yatak 1 metreye düşmüş.(1.30 du)

Son olarak buzdolabı üstü gardrop gelmiş.

Kapının yana alınması benim için olumlu bir gelişme. Karavanın 5 kişilik olması da olumlu. Ancak 700 kg ve ön yatağın ciddi oranda küçülmesi negatif.

Sonuç olarak, +2.500 TL, +20 kg, daha küçük mutfak ve daha küçük ön yatak/masa, kapının yana gelmesi, gardrop ve 5 kişilik olması...

Değer mi sizce?

XL CARABINATA *670 KG* (5 KİŞİLİK) Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 789972745
@Demirak carabinata xl modeli,carabinata modelinden daha kullanışsız kocaeli fuarında inceledim ve tabiri caiz ise daraşmalık yani içi çok dar 2 kişi mümkün değil aynı ortamda bulunamaz.Carabinata tamam eksileri olmasına rağmen daha ferah ve kullanışlı bir karavan ve biliyorsun benimde almayı düşündüğüm karavandı taki Erba 4.10 çıkana kadar

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Kampoliji

Öncelikle çok teşekkür ederim. Sayenizde harika birşey daha öğrendim. Ve Video'yu Orhan ustaya attım. Portatif ranza çalışmasını bu şekilde yapabilir. Zaqten yerli bir Adria yaratmak istiyorduk. Hairka oldu. Tekrar teşekkürler.

@atcyildiz

Selamlar,

Saly'nin fuara katılmayacağı konusu enterasanmış. Çünkü hem Fuar web sayfasında varlar hem de Sosyal Medyadan katılacaklarına dari şeyler okumuştum. Hatta XL modelini Fuarda göstereceklerdi.

Camp&Caravan İstanbul

Bu arada Saly, senin farklı isteklerine cevpa verirse, beni çok şaşırtır. Çünkü hiç böyle bir aksiyon beklemiyorum onlardan :smiley:

Uncle ile ilgili 735 kg olması sebebiyle ağırlıkta önemli. Yani ek donanım ekletmesen bile, şahsi eşyalarınla 750 kg aşılıyor.

Umarsan zaten 700 kg altı olması sebebiyle bizim altın listemize girmişti.

Kişisel görüşümü sorarsan, senin radikal ek taleplerine seri üretimdeki firmalar (başoğlu, saly, erba, umarsan vb.) sizin talebinize çok cevap vereceğini düşünmüyorum. Üzgünüm ama dönüp dolaşıp Orhan Ustaya geleceksiniz gibi hissediyorum :smiley:

@Zeki Uysal

Diğer dükkanını kapatmıyor diye biliyorum. Onanın mülk sahibi aynı zamanda. Yeni yerini Şube gibi konumlandırabilir. Sonrasında O1 belge güncellemesi yapabilir. Çünkü şuan üzerinde konuştuğumuz 4 metre karavanı için zaten mutlaka tekrar o sürece girmesi gerekecek.

Şase konusunu konuşacağım. Önemli bir detay. Eğer çok uzun bir süreç olmayacaksa aldıktan sonra tadile gidebilir. Bende bastırırım. Bu konular önemli konular. Allah korusun bir kaza durumunda sigorta şirketleri havlu atmak için elinden geleni yaparken, adamın binbir uğraşla aldığı O1 belgesi geçersiz olmasın...

@ilker 72

Belirttiğiniz ilandaki ilan sahibine O1 belgesi var mı diye sordum. Cevap gelirse paylaşırım.

Selamlar,

Değerli Karavan Üreticilerine, (Eğer gerçekten okuyorlarsa)

Binbir sıkıntı, bürokrasi, vergi ve maliyetler ile uğraşıyorsunuz. Sonsuz saygı duyuyorum ve kolaylıklar diliyorum. Ancak neredeyse 2. el otomobil fiyatına sattığınız ürünleri bu kadar ciddi özveri ile yaparken, gerek pazarlamasına, gerek operasyon yönetimine, gerek satışına, gerekse kurumsal iletişimine önem vermeden, hepsini ben yaparım, ben en iyisini bilirim anlayışı ile emeklerinizi boşa çıkarıyorsunuz ya da emeklerinizin tam karşılığını alamıyorsunuz.

Açıkça, yukarıda saydığım işletme fonksiyonları ile ilgili adım atmakta mesele sadece para ile çalışan tutma değil, profesyonel düşünme, kendinizi bu yönde geliştirme (İşletme Yönetimi okuma, master yapma, kurslara katılma vb.) ve gönüllülerinizden faydalanma anlamında da olabilir. Ancak gördüğüm kadarıyla Sizler, bunlara önem vermediğiniz gibi, profesyonel çalışan desteği de almıyorsunuz.

Sonuç ne oluyor? Yanlış pazar konumlandırması, yanlış ürünler, pazara hitap etmeyen ürünler, müşteri kaybı ve maddi sıkıntılar. Hatta ben bu konularda daha yeni öğrenen birisi olarak çok geçmişi haiz olmasam da, okuduğum kadarıyla batan/kapanan firmalarda varmış. Peki, daha çok satmak, daha çok kazanmak, müşterileri en maksimum şekilde memnun etmek, bu sektörü geliştirmek varken neden bunu seçiyorsunuz?

Bu yazımı yazmamda dün gördüğüm Saly markasının XL modeli son damla olmuştur, diyebilirim. Çünkü ben dün gördüm ki, yıllardır tecrübesi olan bu ülkeye karavanı getiren Başoğlunun evlatlarıyım derken, yukarıda saydığım işletme fonksiyonlarını kaçırıp, pazara uygun olmayan ürün ile bu hayıflanma zamanla yerini boşluğa bırakacak.

Diyeceksiniz ki, "Burak yanılıyorsun. Saly vb markalar sen ne desen de satarlar." Gerçekten öyle mi?

3.25 karavanda çift kişilik diye pazarladıkları yatağı 1 metreye düşürüp mü satarlar?
750 kg altı O1 karavanlardan en büyük sıkıntımız olan ağırlığı 20 kg arttırıp mı, daha çok satarlar?
Yoksa 2020 model diyip herhangi bir yenilik sunmadan yaptıkları zammın üzerine bir 2.500 TL daha ekleyip yeni model adı altında, içi daha darlaşan bir karavanı mı satarlar?

Diyeceksiniz ki, "Burak satsınlar, satmasınlar, bize ne?"

Malesef ki kazın ayağı öyle değil. Monopol'den rekbetçi bir piyasaya dönüştürmek istediğimiz çekme karavan pazarını bu amaca ulaştırmak istiyorsak, gelen yeni modellerin/markaların rekabetçi olması ve satması gerekir. Aksi halde bir elin parmaklarını geçmeyen firmalarda kısır döngü ile mekik dokuyarak, bize dayatılan karavanları alırız ya da alamayız. Ayrıca Rekabetin yarattığı fiyat avantajından hiç bahsetmiyorum bile...

Peki, ben somut olarak Karavan üreticilerine nacizane nasıl bir tavsiyede bulunuyorum?

=>Maddi anlamda gücünüz varsa, kendilerini geliştirmelerini (yukarıda bahsettiğim gibi okumalarını, akademik anlamda da okumalarını) ya da güçlü bir işletmeci ve pazarlamayı iyi bilen çalışan almalarını öneriyorum. Maddi güçleri yoksa, herşeyi kendilerinin yapması gerekiyorsa, sosyal medyayı iyi kullanıp, doğru bilgi paylaşımın desteklemek adına düzenli bilgi paylaşmalarını, ara ara tüketicilerin platformlarına ya da kendi sosyal medya platformlarına sadece reklam yapmak için değil de paylaşım için girmelerini öneriyorum.
=>Ürün kanumlandırmalarını iyi yapmalarını, seçtikleri konumlandırmanın tam karşılığı olan ürünler çıkarmalarını ve bir duruşlarının olmasını bekliyorum.
=>Herşeyin sattıkları karavanın kar oranı olmadığını, satış sonrasında da para kazanileceklerini, mutlu müşterinin ilerde onlara herhalikarda kar getireceğini unutmamalarını ve günlük değil de uzun vadeli yaşamalarını bekliyorum.
=>Sundukları hizmetleri geliştirmelerini, bunlar üzerine yeni ürün olarak lanse ettikleri ürünlerin özelliklerini geri almamalarını ve daha da geliştirmek için caba göstermelerini bekliyorum.
=>Geçmişteki kötü örnekleri müşterilere kabul ettirmek yerine, kendilerinin iyi örnek olmalarını bekliyorum.

Eğer okuyorsanız değerli karavan üreticileri, potansiyel müşterilerinizi ve ürün sattığınız insanları dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Şu dönemde kimse en iyi bilen, en çok tecrübesi olan ve çok bilen değildir. Şu dönemde en başarılı markalar, böbürlenmeden devamlı okuyarak, kendini geliştirerek, tüketicisini dinleyerek hareket eden markalardır.

Sevgilerimle,

Burak Demiral.

@Demirak fuari bekleyip gorucez artik
Suanda mutfak talebime yapariz dediler en zor istegim buydu digerlerinede tamam derler heralde :smiley:

Aslinda pinoda cachalote modeli tam benlik ama hem forumda pino hakkinda okuduklarim hem de telefonla yaptigim gorusme hic tatmin etmedi.Kisaca umursamaz bir tavirlari vardi.O yuzden eledim

Fuara katilip gelip gelmeme konusunda da kararsizim.Ortiz gelmiyor, saly gelmeyecegim dedi, basoglu geliyor fakat antalyada zaten bayileri var bana bayaa yakin oraya gidip orda da gorebilirim.May karavanda memlekete giderken yolumun uzerinde kaliyor rahat rahat gecerken ugrayabilirim.Geriye sadece umarsan kaliyor benim seceneklerim acisindan

Selam.

Yanlış yere yazdımsa bağışlayın. Karavan tipi yekpare duş kabin-tekneler nerede satılır? Evde kullanmak istiyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri