750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,924
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@atcyildiz

Dediğim gibi belki yeni üretim tesisi ile ek sipariş alıp, erken teslim edebilir, konuşuruz.

Fuara çekme karavanlardan geleceğini açıklayan: Saly, NK, Crawler, Carpento ve Umarsan var. Başoğlu ile ilgili bilgim yok. Ortiz katılmıyor, EKS, Erba ve Güney hiç katılmamış, Orhan usta yok, Doly yok ve White Pigeon da yok.

Benim için altın listesinde olan Carpento ve Umarsan'ın olması iyi. (Adres olarak da bana uzak oldukları için) Saly XL modelini inceleyecektim, Crawler'da uzak olsa da bakarım diyordum ve NK ile tanışacaktım :smiley:

Etiketler

Hayırlı olsun değerli meslektaşım. Bizim mesleğin erbapları biraz daha hızlı karar veriyorlar sanırım.

Benim karar aşamam da oldukça kısa sürmüştü. Hele bir başlayalım, bize göre olduğuna kanaat getirip beğenirsek satar daha üst bir model alırız, beğenmezsek bize göre değilmiş deyip elden çıkartırız diye düşünmüştük. Birinci seçenek oldu :smiley:

Yaklaşık 2 haftadır karavanım yok, kendimi rahatsız ve hatta evsiz gibi hisseder oldum. Karavan karar verme aşamasında olan arkadaşlar neler kaçırdıklarını bir bilseler...

Neyse dallandırıp budaklandırmayalım konuyu. En güzel anılarınızı bu karavanda biriktirmeniz dileğiyle, aramıza hoş geldiniz.

Merhaba Sayın meslektaşım, çok teşekkür ederim güzel temennileriniz için, evet bizim meslekte kararlaroldukça hızlı alınıyor, aslında tüm mühendis kökenli insanlarda öyle sanırım. Her türlü detay listeleniliyor ve en uygununa karar veriliyor. Konu çarçabuk çözülüyor, temelde işimiz sorun çözmek, çözüm üretmek.

Ama hiç hesapta olmayan nedenlerden ötürü, tercih olayında bir değişiklik oldu, o konuyu her şey netleştikten sonra ayrıca yazacağım tekrar. Yollarda karşılaşmak dileği ile.

@atcyildiz

Yeni olarak ve şuan tek olarak MAY KAravan ilanı gördüm. İçerisi tam senin istediğin gibi. Belki Orhan usta ile görüşüp, böyle birşey alıp istediğin şekilde değiştirebilirsin?

Ön taraftaki bagaj bölümü derin ve geniş. Oraya çekmeli masa/mutfak kombinasyonu belki yapılabilir. İçerdeki Mutfağı İptal edip, nasıl birşey istersen yaptırabilirsin. İşine yarar mı?

May karavan 750 kilo altı Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 790431327

Bu arada söylediğin gibi Fuarda ilan edilmiş olsa da Saly'nin katılmama durumu varmış. Ancak Başoğlu kesin olarak katılacağını ilan etti. İzmir'de bayisinde gidip konuşmuştum. Ama eşiminde görmesi açısından olumlu oldu. (Benim için çok Saly'den bir farkı yok.)

Son düzenleme:

@Demirak ilani sabah bende gormustum :smiley: malum takipteyiz hergun kontrol ediyorum uygun bisey duserse diye ancak ilan sahibini arayip gorustum.
Bu orhan ustanin yaptigi ilk karavanlardanmis 3 kisilik ve o1 belgesi yokmus.Pek pazarlik yapmadik daha sonra orhan ustayi aradim o1 belgesi verebilir mi diye.
O1 belgesine 2 bin lira ucret istedi hal boyle olunca 2. El karavan sifir karavandan daha pahaliya geliyor :smiley:
Evet ekstralari var ancak webasto cin maliymis.Ayrica gunes panelleri de var ama bence fazla fiyat bindirmis.

Orhan ustayla ayrica yeni yerini ve teslimat suresini de gorustum.Henuz tam yerlesemedik o yuzden teslimat icin bir sey soyleyemem dedi.Bos karavan verebilirmisin diye sordum onada yanasmadi.

@Demirak ben birde bu ilana baktim

HOBBY 740 KG EN ÇOK ARANAN U OTURMA GURUPLU Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 786433825

Ancak buyuk risk olabilir diye dusundum oylece listemde duruyor.
Karavan icin eksper hizmeti veren bi firma olsa iyi olabilirdi :smiley: truma saglikli calisiyormu buzdolabinin durumu ne wc sistemde bir sorun varmi hic biri belli degil ben kendim baksam da anlayamayabilirim

Donanimi cok iyi ama 20 yillik karavan sonucta muhtemelen de 750 kg uzeri bu karavan

@atcyildiz
O dönemde O1 belgesi istemeyenlere indirimler falan yapmıştı. Bu yüzden 2.000 TL isityordur. (Bu arada başka bir şirket üzerinden veriyor belgeyi.) Anladım, sana uygun değilse boşver.
Aynen öyle eski karavanların çoğu 750 diye satılıyor ama gerçekten çok uzak. Zaten tip onay belgesi de yoktur.

Merhaba Millet,
Takipteyim

Helal olsun @Demirak aynı anda 5 kişiye cevap yazıyorsun kime ne diyeceğini karıştırmadan birde :smiley:)

@Demirak karavanı alınca artık karavan sahibi olduğundan güzel kamp alanlarının paylaşıldığı bir sayfa aç,oradan devam edelim.Lazım çünkü ne doğru düzgün uygulama var ne reklam var ne site var.
Bu alanda boşluk var.

Merhaba Millet,
Takipteyim

Helal olsun @Demirak aynı anda 5 kişiye cevap yazıyorsun kime ne diyeceğini karıştırmadan birde :smiley:)

@Demirak karavanı alınca artık karavan sahibi olduğundan güzel kamp alanlarının paylaşıldığı bir sayfa aç,oradan devam edelim.Lazım çünkü ne doğru düzgün uygulama var ne reklam var ne site var.
Bu alanda boşluk var.
Açtık ya öyle bir site

kampingler.com hepinizi beklerim. Gerek kamp yorumları gerek yeni kamp alanlari eklemek icin.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@neroarkan

Abi selamlar,

Aslınca çok site ve kanal var. @pasolvon'da hatta sitesi var. Daha girip ilgilenemedim. (Gerçi ben karavan aşamasına geçemedim daha :smiley:) Ben çok o işlere girmeyi düşünmüyorum. Türkiye Chevrolet Kulübünü kurmuştum. Çok sıkıntılar yaşadım firmalarla insanlarla. Gerçi harika işler yaptık, süper anılarımız oldu. Ama şuan zaten iyi işler yapan insanlar var.

Birde Chevrolet aracı alan belli bir kitleydi. Ama kamp/karavan/çadır dediğinizde 7 milletten binbir insan var. 66 sayfa tartıştık burada O1 sınıfı karavanlara uzun uzun tip onayı O1 sınıfı olan demeyelim, ditek O1 karavan diyelim diye yazarken adam kalkmış birşey bilmiyorsunuz, O1 karavan diye birşey yok diyor. Güler misin, ağlar mısın...

1 saniyesini ayırıp farklı insanlara yardımcı olmamış kişi size kalkıyor, yardımlarınıza laf söyleyip laf ediyor. Hele memleketimizde böyle insanlar çok fazla. Bu yüzden ben hiç kulüp, site, forum işlerine girmem. Karavanımı alırım, keyfimi yaparım, sevdiğim insanlarla buluşurum, 2 resim çeker atarım :smiley:

Burası gibi üye olduğum platformlarda da sadece yazarım...

Ve hayalimdeki karavanı yine uzun düşünmelerle çizdim... (Yine çalakalem oldu, kusura bakmayın...)

Orhan Ustanın 2021 4 Metre projesinde, önceki sayfalarda biliyorsunuz 2 seçenek üzerinde durmuştuk. 4 metreyi ihtiyaçlarımıza göre dağıtmaya çalışmıştık. O seçenekler orada dursun.

Ben kendi karavanım için daha çok 2. seçenek üzerine yoğunlaştım. Çünkü bana en uygunu bu gibiydi. Gerek telefonla arayan gerekse özel mesaj atan arkadaşlar sorduğu için buradan paylaşmak istedim. Hem de tecrübe ve bilgisi olan arkadaşlar da bir kontrol etmiş olurlar dedim.

Biz Orhan Usta'dan ne istedik?

1- 4 Metre iç uzunlukta karavan istedik. / Teçhizatı varmış, tamam dedi.
2- 2 metre iç genişlikte karavanı 2.10 yapabilir miyiz, dedik. / Yine teçhizatım uygun ama ağırlık sizin istediğiniz sınırı aşabilir dedi. Vaz geçtik gibi...
3- Ön tüplük harici olmasın, hem orjinal değil hem eğreti duruyor, gel sen Adria gibi dahili tüplük yap kapak koy dedik. / Tamam dedi.
4- Karavan ön/arka koruma tamponu yok ve çamurluk korumaları yok, olur mu, dedik. / Kalıba bakar, yaparız dedi.
5- Plexi cam hem hafif, hem güvenli, hem tam açılır hem de su almıyor dedik. / Mevcut modellerinde yapacak duruma getirdi.
6- 3800 modelinde kendi penceresi ile iç uzunluğu dağıtmış. Bunda biz karar versek, sen öyle yapsan dedik. / Karar verin, yapalım dedi.
7- Ön cam küçülsün ve açılsın dedik. / Tasarımı değiştirmem gerekir ama tamam dedi.

Bu perspektifte bende mutlu olacağım, benim ve ailemin ihtiyaçlarını karşılayacak karavanı tasarlayayım dedim. Ortaya bu manzara çıktı. 3 Bölümde kısaca anlatayım.

1. Bölüm: Ön Yatak / U Masa

Cam: *Ön cam plexi açılabilen şekilde 50 cm boyunda 70 cm eninde.
*Yan camlar plexi açılabilen şekilde 40 cm boyunda 70 cm eninde.
*Opsiyon Cam Tavan: LED Işıklı Plexi açılamayan cam tavan opsiyon. Usta yaparım dedi. Kg durumuna göre karar verilecek.
Kazanım: Ön cam küçüldüğü için ciddi bir kg avantajı olacak. Ayrıca zaten plexiye geçiştende kg kazanılmış olacak.
Not: Cam ölçüleri benim düşündüğüm ölçüler. Usta ile konuşup en optimum ve uygun ölçülerle değiştirebilirim...

Ön Kapaklı Dolap: *Çok büyük olmayacak.
*Sadece 2 piknik tüpü ve tüplerin çapındaki eşyaları alacak derinlikte olacak.
*Ayrıca dolap kapağı içinde 3 tel çamaşır ipi olacak. Bu dolap aynı zamanda ön tampon koruması olacak.
Kazanım: Bir taşta 2 kuş: Hem dolap hem koruma. Aynı zamanda az hacim az karavana kg yükü olduğundan sadece tüp ve dışarıda kalabilecek şeyler konacak. (Yangın söndürücü, hortum vb.) Çamaşır ipi detayı için Adria'ya teşekkürler :smiley:

Yatak&U Masa: *Ölçü 3600 modeli ile aynı olacak yani 1.3 metreye X 2 metre.
*Ön tasarım eğikliği gittiği için artık U masa yapılabilir olacak.
*Ön bagaj dışarıdan çaılabilir olarak U masa cam altında olacak.
*Yine U masa sağ yol yanlar ile içerden açılabilir baza olacak. Burada ustanın statik dengesi ile ilgili su deposu akü vb teçhizatları olabilir.
*Masa üstü sağ/sol bölümde 2'şer kapaklı dolap olacak.
*Masa altında 12V/220V priz olacak.
*Masa sağ tarafı mutfak banko kısmına TV gelecek şekilde anten hattı çekilecek.
*Koridora doğru perdeli olacak.
Kazanım: 3600 modeline göre değişen şey, U masa ve küçük cam ve ve eğiklik tasarımı azladığı için daha oturulabilir bir alan olacak. U masa 5 kişilik yemek masasını tamamlayacak. Kg uygun olursa Cam tavan ferahlığı ve konforu arttıracak.

2. Bölüm Tuvalet&Gardrop ve Mutfak

Tuvalet:
*Ölçü 1.20 metre genişlik X 0.70 metre derinlik.
*En sol tuvalet bölümüne sabit tuvalet sığabiliyor.
*En sağ bölüm dip lavabo altı dolap, üstü ayna.
*En sağ bölüm lavabo yanına rahatlıkla şofbende sığıyor. Derinlik arttığı için Tuvalet içinde sıkışıklık yaratmıyor. (Burada tek belirsizlik, Ustanın statik hesabına göre tekerleğin konumu. Mevcut 3.60 da lavabo altında kalıyordu. Ancak şimdi orta bölüme gelebilir.)
*Orta bölüm tekerleğin durumu ve Tuvalet ve Lavaboya geçebilmek için boş duş bölümü. Burayı mümkün olursa yuvarlak duş perdesi çevirebilirim. Böylece tuvalet, ayna ve şofben ıslanmamış olur.
*Yer yetersizliği olursa Gardrop genişliğinden mecburen 10 cm alabilirim.
* Tuvalet kapısı sağa doğru olacağından, sol duvara 2 adet açık kıyafet askılığı takabilirim.
* Pencere hem ışık hem de hava için 40X40 cm olacak.
Kazanım: Mevcutta 100 cm genişlikte olan banyoya +20 cm ile hem sabit tuvalet hem de şofben için yer açmayı planlıyorum. Şofbene rağmen mevcut genişliği 100 cm üzerinde kalacak. 70 cm derinlikten ötürü Tuvalet sadece sağa doğru çevrilerek kullanılabilir olacak. Kapı yanı 2 elbise askılığı da Caretta Uncle da beğendiğim önemli bir detay.

Gardrop: *Mevcut gardrop 60-65 cm genişliğindeydi. Alt bölümde 90 litre buzdolabı sebebiyle gardrop kullanılmaz haldeydi. Ben buzdolabını oradan aldım ve gardrop alanının genişliğini banyoya verdim. Gardropta benim için önemli olan askılar için uygunyükseklikti. Buzdolabı çıkınca bunu yakalamış oldum.
*Alt kısmına da 2 çekmece ve 1 derin tencere çekmecesi olmasını isteyeceğim. Ölçtüğüm kadarıyla hepsi sığıyor gibi...
*Gardrop daraldı ama 50 cm genişliğe rahatlıkla 6-7 askı sığdırabileceğimi düşünüyorum. Buda çekmece/dolap takviyesi ile 1 haftalık kıyafet depolama ihtiyacımızı karşılayabilir.
*Derinlikte 70 cm tuvaletten 10 cm küçülterek 60 cm düşündüm. Bu şekilde yatak/masa girişi kolaylaşıyor hem de alan ferahlıyor gibi geldi. (Hatırladığım kadarıyla mevcut modelde de böyleydi.)
Kazanım: Artık gardrop olarak rahatlıkla gömlek boyunda kıyafet asabileceğim bir gardrop var. 10 cm daralsa da 90 litre dolabın çıkması yükseklik anlamında çok yer kazandırdı. Buzdolabının mutfak bankosu altına geçmesi sebebiyle kaybedilen dolabın 1 tanesini derin çekmece olarak ve 1 çekmeceyi de burada değerlerdirmeye çalıştım.

Mutfak: *Mutfak 10 cm büyüdü. Ve 1.05 metre oldu.
*Ayrıca 30 cm banko ile 1.35 çıkıyor.
*Ocağı dikine yerleştirip 20 cm daha kazanmayı planlıyorum.
*Evyenin de çapı 30 cm miş. Boş alan olarak 40-45 cm yerim olacak. Ayrıca portatif banko ile 70 cm e çıkmış olacağım.
*Banko altında ortalama 50 cm genişlikte tüm buzdolapları sığıyor. İsterseniz 60 yapın isterseniz 90 litre.
*Belki benim gibi düşünenler varsa buzdolabı yanına ocak altına tezga üstü bulaşık makinası da sığıyor oldu. Düşünmüyorsanız o alan zaten çekmece ve dolap olacak.
*Banyo'daki gibi banko üstünde 40X40 bir penceremiz var. Ocak kapı ile pencere arasında kaldığı için verimli bir hava akışı olacağını düşünüyorum.
*Karavanın tam ortasında ithal 40X40 heki var.
*Üst dolaplar mevcuttaki gibi olacak.
*Kapı 2 kısımlı olacak. (Daha Usta ile konuşmadım ama :smiley:) Üst kısım sineklikli olacak. Alt kısımda sineklik olmayacak. alt sineklik olmadığı için kapıya entegre ayakkabılık/çöplük yapılabilir.
Kazanımlar: Mutfak büyüdüğü için banko kazanımı olacak. Ancak Buzdolabı banko altına geldiği için dolap anlamında gardrop altı bölümden biraz destek alınacak. Gerekirse derinliği fazla olmayan banko üstü organizer düşünülebilir.

3. Bölüm: Arka Yatak - Masa
*3600 modelinde 65 cm olan ranza gidiyor. Tek yatak 1 metre olarak geliyor. Bu sayede Saly Carabinata'nın dediği gibi burada 2 küçük kişi ya da 1 yetişkin 1 çocuk yatabilir oluyor.
*Bu yatak aynı zamanda taburesi ile 3 kişilik masa da olma özelliğinde olacak. Yatak altı sol/sağ bölüm dıştan kapaklı olayından vazgeçtim. içeriden baza/dolap olmuş olacak.
*Üst ranza portatif olarak açıldığında 60-65 cm çocuk yatağı olacak. Koruma bölümü ve portatif merdiveni olacak.
*Ranza kapandığında Adria benzeri ranza altı üst dolap olarak kullanılabilecek.
*Ön cam bezeri tek cam olacak. Bu şekilde sol taraftaki ranza camıda iptal olmuş olacak.
*Masa altı 12/220 V ve perdeler yine olacak.

Bu şekilde karavan 4+1 yani 5 kişi olacak ve ferah olacak. 2 masa düzeni ile 2+3 kişilik seyahatlerde 1 masayı yatak yapmanıza gerek kalmayacak. Ön&Arka açılır cam ferahlığı iyi hava akışı sağlayacak. Portatif ranza&dolap kombinayonu da iyi bir alternatif olacak.

001

Ne diyorsunuz? :smiley:

Son düzenleme:

@Demirak guzel olmus tam olarak adria nin 360 modeliyle ayni tasarim ancak adria da bile bu karavan 750kg uzeri diye biliyorum.4 metrelik bu karavanda 750 kg alti mumkun olur mu bilmiyorum

Bence 750+ olsa bile gayet guzel olur . May bircok yerli karavandan daha iyi umarim boyle devam eder.Rekabet iyidir :smiley:

@atcyildiz

Abi adam, karavana 15 kg atık su depo ekledi. Yetmedi sinekliğini de taktı. Kg artacak dedi, al-ko benzeri vidali şase yaptı kg düşürdü. Yetmedi alt taban yalıtım yetersiz mi dedik, ek yalıyım yaptı. Tartıya aldı, 650 kg çıkardı?

3.80 metrede ne olur dedim 10 kg oynar dedi. Düşün hala minibüs camı var üzerinde.

Biz ona gel şu camları plexi yap diyoruz. Ve optimize et diyoruz. Hiçbir yerli karavan markası 7 cam(1 tanesi sabit) vermiyor. Gel 6 yap, önü küçült aç, plexi yap diyoruz. Bu şekilde 20-30 kg daha hafifleyecek diye düşünüyoruz.

Şimdi sence bu yerli 4 metre Adria 650 kg civarı çıkmaz mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri