750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 441,735
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekrar merhaba,

Ortiz ile görüştüm, tavan ve camlar yokken yani standart donanımda 740 kg net ağırlığı varmış. Dolayısıyla güneş paneli vs geçtim, cam eklettiğiniz zaman bile 750 kg aşılıyor. %10 opsiyonu düşünseniz bile ağırlık güneş enerjisi vb işine de girerseniz bana göre 900 kg'ı geçer.

Keşke 700 kg altı çıkarabilselerdi...

Kısacası, 750 KG altı diye açtıkları ilandaki görseller ile değerlendirince ilan hileli bana göre.

Etiketler

O1 belgesi olduğu sürece ağırlık biraz fazla olsa da pek sorun olacağını sanmıyorum
Cam tavan erba karavanda da yok
Bu nedenle ayrıca ücreti olması normal
Ancak önde veya arkada standart perdeli cam her karavanda standart vardır
Bunun için buna ekstra ücret istemeleri komik olmuş
Normal portatif wc bence standart olmalı ki zaten ucuz birşey
Ancak dıştan kasetli ithal elektrikli vb istenirse ek ücret olması doğal

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

ortiz 3,90 çok şık gerçekten. umarım kalitesi de iyidir ve yerli malı ürünler yurt içine yurt dışına yayılır.

Selamlar,

ORTİZ'in belirttiği modeli yapması çok iyi olmuş. Hemen listemizi yenileyelim:

1- Caretta - Uncle (4 Kişilik) ve Junior (2 Kişilik)

2 - May - 360 (4 Kişilik)

3- Saly - Carabinata (4 Kişilik)
ve 3.25 Petite S (2 Kişilik)

4- Carpento - 360 (4 Kişilik)
ve 310 (2 Kişilik)

5- Eks - 3600 (4 Kişilik)

6- Güney Karavan - Maxi (4 Kişilik)
ve Midi (3 Kişilik) ve Mini (2 Kişilik)

7-Erba - 4.10 (4 Kişilik) ve 3.40 (2 Kişilik)

8- Ortiz Karavan - 3,90 (4 Kişilik)

9-Pino - P280 Cacholete (2 Kişilik + 1 Çocuk) - 3 Metre

10- Leyli-2.40 (2 Kişilik)

11-Dolly - Weekend (2 Kişilik)

12-Aydos- Niewiadow Nt 126 (İthal) (2 Kişilik)

13-Hymer Eriba - Touring (İthal) (2 Kişilik)

-----------------------------------------------------

Ortiz iç dizaynında Carpento kokusu gözükmüyor değil. Ama bu bir kopyadan ziyade kavak kontra ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Birde ziyan yapısının aynı olması ile ilgili.

Carpento'nun en büyük avantajı, 750 kg altı diyip, 740 kg çıkarmıyor olmaları. Yani donanım eklemek için yaklaşık 80-90 kg kalıyor. Birde %10 opsiyonu düşünürsek, ağırlığı düşünmeden donanım ekleyebiliyoruz.

Ortiz tam sınırda kalmış gibi. (Net ağırlık yazmıyor ama ben böyle düşündüm.) Bu durum iç aksesuarlar ve tasarımla ilgili olabilir. Net tartı ağırlığını bildikten sonra bu konuda daha iyi yorum yapabiliriz.

Tek eleştirip, pencere donanımlarının standart olmayışı. Yani kasetli tuvaletin standart olmayışını anlarım ama camın standart olmayışı komik olmuş.

Şu bir gerçek ki, eksik donanım da olsa 35.000 TL lerin konuşulması bence iyi. Çünkü bu donanımlarda Carpento'da yanlış hatırlamıyorsam 50.000 TL leri görmüştük. Hatta ek donanımlarla 80.000 TL ye çıktığımı hatırlıyorum. Bu durumda tüm opsiyonel donanımlar eklendiğinde ve güneş enerjiside düşünüldüğünde Ortiz 60.000 TL altında kalıyor.

detaylı zahmetiniz için teşekkürler. erba 340 kullanıcısı olarak 750kg olayı çok net degil. 410 için de üretici web sitesinde "ruhsat almaya yarayan tip onay" der. demek ki O1 değil. saygılar

@omnitemporal

Evet usta dediğin gibi O1 belgesi varsa, direk onun üzerinden gidilebilir ama yinede özellikle cam ekletme konusu hem ağırlık hem maliyet getirdiğinden değerlendirilmeli.

Mesela, cam tavan ekletilecekse, ön cam ekletilmeyebilir. (Karavan ustaları zamanla yol dan hava akımı sebebiyle ön sabit olmayan camın sıkıntı yarattığından bahsetmişlerdi.)

Üst heki sebebiyle, ranzalara da cam ekletilmeyebilir. (Ufak cam olması sebebiyle düşünüledebilir.)

Pencere + Tuvalet + Güneş Paneli + Tente gibi ekstraları kabaca 150-200 kg arası dersek kilo 900'ü aşıyor gibi düşünüyorum. Keşke bir 50-75 kg daha az olsaymış. 800~ civarı kg %10 opsiyonla ve O1 belgesi ile kurtarmanızı sağlayabilirdi. Ama 900 ve üzeri sıkıntı yaratır mı düşünmeden edemiyorum...

@ugurakay

Erba karavana dediğiniz gibi not düşeyim. Hala çünkü net bilgimiz yok.

Farklı bir bakış açısından yaklaşayım. Karavan ne kadar hafif olursa o kadar kolay kontrol edilebilir bu doğru. Ancak oldu ki geçti. Bu durumda bence üretici ile görüşülmesi gereken konu O2 belgesini sağlayıp sağlayamayacağı.

O2 belgesi elinizde olduğu taktirde tek dezavantajı yılda bir sokacağınız muayene ve BE sınıfı ehliyet. Buna karşılık ruhsat diye bir gerçek var. Bu ruhsat olduğunda uluslararası anlamda heryere göğsünüzü gere gere seyahat edebilirsiniz, satarken notere gider 5 dakikada devrini yaparsınız, çalınsa plakası var ruhsatı var bildiğiniz adli suç.

Bir gezi yazısında okumuştum. Yanlış olmasın ama İtalya ya da Hırvatistan'a giriş yaparken O1 tip onay belgeli karavanın ruhsatı olmadığından problem yaşadığını okumuştum.
Avrupa'da bazı ülkelerde her sınıfın ruhsatı olması gerekiyormuş .

Yani demek istediğim üreticiye bence sormamız gereken doğru sorulardan birisi de 750kg'yi aştığında O2 belgesini sağlayıp sağlayamayacağı olmalı. Emeksan ile bir görüşmem olmuştu zamanında EKS 3600 için. Standart donanım alırsanız O1 belgesi ile alabilirsiniz, üzerine herhangi bir aksesuar isterseniz O2 ile verebiliriz demişti mesela.

Bir de bu açıdan bakmanızı tavsiye edeceğim.

BE sınıfı ehliyet almak da büyükşehirler dışında problem maalesef. Aydın ili genelinde BE sınıfı ehliyet veren sürücü kursu yok. İzmir'de buldum. O da meşakkatli. Kayıt için şahsen başvurmanız gerekiyor. İkinci olarak uygulamalı sürüş derslerine girmek için defalarca gitmeniz gerek. Son olarak da sınav tarihinde gidiyorsunuz. Ciddi eziyet ve ek masraf. Çözüm bulmaya çalışıyorum.

@pasolvon

Ben herşeye maliyet gözüyle bakıyorum.

Yukarıda Udisa anlatmış. Ehliyet sıkıntılı ve maliyetli. Hadi onu hallettin, ruhsat işi başlı başına maliyet. Muayene, trafik sigortası... Kasko yaptıramıyorsunuz, ama 750 TL altını ben aksesuar olarak işlettirebiliyorum.

Tek maddi avatajı alım-satım noter ücreti. Ruhsatlı karavanlar otomotiv gibi satıldığından ücretleri düşük. Ruhsatsız O1 olanlar değerli mal gibi satıldığından noter ücreti yüksek.

Uzun lafın kısası, uzun süre karavanı kullanacaksanız bu ek maliyetler yekünde ciddi maliyet haline dönüşüyor. 750 altında böyle birşey yokken, ister istemez onu tercih ediyoruz.

Ama ben sizi anladım. Değindiğiniz husus önemli. Ama Ortiz gibi, Başoğlu gibi, Saly gibi, Emeksan gibi firmaların müşteriyi yarı yolda bırakacaklarını düşünmüyorum O2 konusunda da...

@pasolvon

Ben herşeye maliyet gözüyle bakıyorum.

Yukarıda Udisa anlatmış. Ehliyet sıkıntılı ve maliyetli. Hadi onu hallettin, ruhsat işi başlı başına maliyet. Muayene, trafik sigortası... Kasko yaptıramıyorsunuz, ama 750 TL altını ben aksesuar olarak işlettirebiliyorum.

Tek maddi avatajı alım-satım noter ücreti. Ruhsatlı karavanlar otomotiv gibi satıldığından ücretleri düşük. Ruhsatsız O1 olanlar değerli mal gibi satıldığından noter ücreti yüksek.

Uzun lafın kısası, uzun süre karavanı kullanacaksanız bu ek maliyetler yekünde ciddi maliyet haline dönüşüyor. 750 altında böyle birşey yokken, ister istemez onu tercih ediyoruz.

Ama ben sizi anladım. Değindiğiniz husus önemli. Ama Ortiz gibi, Başoğlu gibi, Saly gibi, Emeksan gibi firmaların müşteriyi yarı yolda bırakacaklarını düşünmüyorum O2 konusunda da...

Görüşlerinize saygım sonsuz. Ancak ufak eklemeler yapmak isterim. Çekme karavanlarda trafik sigortası ve mtv yok. Muayene ücreti de yıllık yaklaşık 250TL. Ruhsat maliyeti de yanlış hatırlamıyorsam 250-300TL gibi bir rakam. Yani ilk saydıklarınız o kadar büyütülecek rakamlar değil aslında.

Ehliyet maalesef maliyetli. Yaklaşık 2500TL gibi bir rakama maloluyor herşey dahil. Ancak onu da kendinize yaptığınız bir yatırım olarak görmek lazım.

@pasolvon

Selam,

Ben MTV'den bahsetmemiştim. Geçtiğimiz yıl muayene ücreti 226 TL idi. Ruhsat Belge ücreti 200 TL, bunlar net.

Ama ruhsatı olduğu için ayrıca Trafik sigortasının da yapıldığını biliyordum, yapılmıyor mu?

Bu arada, engelli olmam sebebiyle ben yatırım olarak görsem de BE ehliyeti alamıyorum :(

@pasolvon

Selam,

Ben MTV'den bahsetmemiştim. Geçtiğimiz yıl muayene ücreti 226 TL idi. Ruhsat Belge ücreti 200 TL, bunlar net.

Ama ruhsatı olduğu için ayrıca Trafik sigortasının da yapıldığını biliyordum, yapılmıyor mu?

Bu arada, engelli olmam sebebiyle ben yatırım olarak görsem de BE ehliyeti alamıyorum :(

Evet motorlu araç olmadığı için trafik sigortası yapılmıyor. Çekici aracın trafik sorumluluk sigortası mevzuat gereği römorkun sınıfına bakmaksızın onu da kapsıyor.

Evet motorlu araç olmadığı için trafik sigortası yapılmıyor. Çekici aracın trafik sorumluluk sigortası mevzuat gereği römorkun sınıfına bakmaksızın onu da kapsıyor.

Kesin bilgi midir, ruhsatlı plakalı O2 sınıfı römork veya karavanın ayrıca bir trafik sigortası olmuyor mu ? Çeken aracın trafik sigortası kesin karşılıyor mu ?

Kesin bilgi midir, ruhsatlı plakalı O2 sınıfı römork veya karavanın ayrıca bir trafik sigortası olmuyor mu ? Çeken aracın trafik sigortası kesin karşılıyor mu ?
Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı | Trafik Sigortası | Sigortam.net

Buradan inceleyebilirsiniz. Ayrica trafik sigortasi cekme karavana yapilmaz. Bir sorumluluk sigortasidir trafik sigortasi ve sorumluluk sigortasi icin bir sürücü gerekir.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@pasolvon

Evet araştırdım bende. Kapsamadığı ile ilgili aksi bir hüküm görmedim. Onu maliyetlerden düşelim. (Düzeltme için teşekkürler.)

Peki ya kasko? Şuanda 750 kg üstü ruhsatlı karavanlara kasko yapılmadığını biliyorum.(Ya da 1-2 şirket çok yüksek maliyetle yapıyordu en son okuduğum.) Ama 750 kg altı ruhsat karavanları aksesuar şeklinde işletip kasko karşılıyor.

Sonuçta Trafik sigortası çekme karavan için sadece arkadan çarpma durumunda devreye girecek. Ya başka kazalar? Devrilme vb herşey? Kullanmadığınız zaman park ettiğiniz açık otoparkta oluşabilecek hasarlar?

Maliyet, risk, zorluk hangi açıdan bakarsak bakalım 750 kg altı hep önde...

Birde 1 ton üstü büyük bir karavanı standart C segment sedan/HB bir araçla çekilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Yani 5 metrelerde yaklaşık 1.5 ton bir karavanınız varsa, SUV ve pickup vb güçlü motorlu ağır bir araç kullanmanız lazım. Alın birde size araba maliyeti çıktı... :smiley:

Bir önceki karavanım 750 kg altı idi. Daha önce de belirtmiştim. Mevcut kaskoya çok az bir fark tahakkuk ettirip aksesuar olarak kaydetmişlerdi. Ancak aksesuar olduğu için sadece araca bağlı olduğunda kasko kapsamında olur demişti sigortacım. Bu önemli bir detay. İyice araştırmak gerek.

Mevcut karavanıma ise sadece bir sigorta şirketi kasko yapmayı kabul etti; o da çok yüksek fiyat çıkarmıştı, vazgeçtim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri