750 Kg Karavan Için Araç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan esrefaydin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,839
4 yıl 1.6 dizel araç ile 850 kilogram karavanı rahat rahat çektim. Ama dizel şart Torku daha kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Güle güle İyi günlerde kullanın

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler

Merhaba bende konuya yancı olacam ama kusura bakmayın. bende 2009 toyota corolla mmt (yarı otomatik) 1.6 elegant var tüplü ve öfkeli :smiley: bu 4,25 karavan için uygun değilmidir?

ben özel sektör çalışanıyım izmirde oturuyorum karavan kullanım amacım yazın bir yere götürcem sabit kalacak cumartesi gitcem pazar akşam geri döncem karavan olmadan. yılda 1 veya 2 defada karavanımı alıp bi yerlere gitcem amacım o Allah c.c. nasip ederse... sizce bu kullanım için araç uygunmudur.

*aracımda daha çeki demiri bile yok :( onuda yaptırcam hele bi karavan satınalabilirsem inşaAllah...

ben dd izmirliyim hocam bu arada valla bize söylenen dizeldi ilk karavanı aldığımızda .üstadlar öyle daha uygun olduğunu söyşemişlerdi.ama ben çeker diye tahmin ediyorum.

Dizeller daha düşūk motor devrinde daha yüksek tork ürettikleri için daha elverişliler ama araç benzinli yada tuplu olursa çekmez diye bir şey de yok o da çeker. Aracinizin 4 metre bir karavani cekebilmesi lazımdır. Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baktığınız 1.6 dizel Focus ve Mazda dizel aynı araç zaten bildiğim kadarıyla (motor ve yürüyen anlamında).

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba bende konuya yancı olacam ama kusura bakmayın. bende 2009 toyota corolla mmt (yarı otomatik) 1.6 elegant var tüplü ve öfkeli :smiley: bu 4,25 karavan için uygun değilmidir?

ben özel sektör çalışanıyım izmirde oturuyorum karavan kullanım amacım yazın bir yere götürcem sabit kalacak cumartesi gitcem pazar akşam geri döncem karavan olmadan. yılda 1 veya 2 defada karavanımı alıp bi yerlere gitcem amacım o Allah c.c. nasip ederse... sizce bu kullanım için araç uygunmudur.

*aracımda daha çeki demiri bile yok :( onuda yaptırcam hele bi karavan satınalabilirsem inşaAllah...
en az 1.4 motor diye biliyorum. aşağısı zorlanır.

Konu, konfor şartlarda kullanım, yani motoru aşırı zorlamadan ve de
hep küçük vites, yüksek devir ve düşük süratde ilerleyip ilerlememektir.

Yoksa sabırlı iseniz ERBAnın güllesini de 1.3 Dieselle çekersiniz, düzde 70-80 km
ile gidersiniz, yokuşta tıkanırsınız, ama durmazsınız, yokuşun dikliğine göre,
1. vites 20 km ye kadar düşersiniz.

Felaket o ki, bu durumda araba stop ederse, aracınızı traktörle çektirirsiniz!
Bir başka konu da çoğu aracın, yokuşta yüklü kalkışta,
yolu kavrayamayan önden çekişli olması.
Yol dikleştike, önden çekiş o kadar saçmalar..

Benzinli araçlarda da 1.4 için aynı şartlar geçerli.
O da düzde kaçar, yokuşta tıkanır, ama zar zor da olsa gider.

Bizde 1.3 Multijet Doblo da var.
Ben ilk 1060 Kg. lık 4.25 karavanı Adapazarı ndan İzmir e onunla çektim.
Düzde gayet güzel gittik.
Yokuşlarda da aracı önceden alt viteslere alarak, çok da zorlanmadım.

Asgari 1.6 Diesel demem, aracı ve kendinizi fazla zorlamamanız için.

1500 cc tuplu ustelik eski teknoloji bir araçla gayet guzel karavan cekmekteyim.
Gerekirse vites duserim gerekirse traktor de cagiririm. Bunlar mesele degil. Cok karşilaşilmayacak uç durumlar. Bunlara gore bir şey belirlemem. Aracimda icerden acilan ekstra fan var. Yokuşu gozume kestirdim mi açarim dugmeyi istedigim vitesle çikarim gaza abanmadiktan sonra araç boyle bir şeyden zorlanmaz.

Acelem yok zaten en iyi şartlarda bile 80 kmyi geçmememiz gerekiyor bence...

www.pirikamp.com
Selamlar...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR