750 Kg Üstü Çekme Karavan Için Ne Tür Ehliyet Almam Gerekiyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omurtlak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,380

omurtlak

Yeni Üye
Yer
Ankara, Türkiye
Web
roboinsta.com
Merhaba arkadaşlar.
4,25 boyutunda ruhsatlı karavan aldım.
çeki demiri işlerini de halletiim

tek eksiğim ehliyet yükseltme işi

ancak çekme karavan için hangi sınıf ehliyet almam gerektiğin tam anlamış değilim

BE sınıfı ehliyet gerekiyor deniliyor ancak ankarada bir çok sürücü kursu aramama rağmen böyle bir ehliyet vermediklerini söylediler

forum da D sınıfı ehliyetten bahsedildiğini gördüm

D sınıfı ehliyet kapsamında da M, B, B1, D1 ve F sınıflarını kapsadığını görebiliyorum.
yani otomobilinde römork çeker diye bir ibare göremiyorum

bu konu hakkında tam olarak ne yapmam gerekiyor yardımcı olacak var mıdır?

Etiketler

yen'ehlýet siniflarini 'nceley'n cevabi bulacaksiniz/Hang'sinif arac kullanirsaniz kullanin o aracin arkasina romork takacaksaniz ehlýet sinifinizin arkasinada (E) ibaresini takacaksınız E ibaresi romork takılı kullanabilir demek.

Bu arada sorunun acilisinda mantik hatasi var BE ehliyetler takilacak her kg da romork icin gerekli olacak. Konuyu 750 kg siniri ile karistirmamak lazim ruhsat icin gerekli yasal sinir baska ehliyette boyle bir sinir yok malesef...

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar yukardaki konuda yanĺışım varmış yanlış anlamışım. Be ehliyetler 750 kg a kadar gerekmemekte sanırım.

Liradan sıfırlar atıldı,bin yerine milyon diyenler alışamadılar.
Biz BE sınıfına yakında alışırız.
Bu römork BE işi hazineye ek gelir,şu anda 750 kurs+750 hesap işletim ücreti(maliye bk) toplam 1500 tl.Fazla kurs yok,ondandır rakam yüksek.
3500 kg ağırlık sınırı
Daha fazla çekenler için üst sınıflara başvuru.TIR Treyler gibi.
750 kg ve altı BE den muaf değil ,750 ve altı römorkun kendi yapısı vergi, tescilde muaf.

Azami yuklu ağirliği 4250 kg a kadar olan birleşik araçları kullanabilirler demekte B sinifi için...

Liradan sıfırlar atıldı,bin yerine milyon diyenler alışamadılar.
Biz BE sınıfına yakında alışırız.
Bu römork BE işi hazineye ek gelir,şu anda 750 kurs+750 hesap işletim ücreti(maliye bk) toplam 1500 tl.Fazla kurs yok,ondandır rakam yüksek.
3500 kg ağırlık sınırı
Daha fazla çekenler için üst sınıflara başvuru.TIR Treyler gibi.
750 kg ve altı BE den muaf değil ,750 ve altı römorkun kendi yapısı vergi, tescilde muaf.
kursta çalışan personel 750 kg altı karavan-römork için BE gerek yok diyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR