750 Kg Üstü Eski Çekme Karavanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iyikivarsın Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,496

iyikivarsın

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Piyasada ruhsatı ve ruhsat için gerekli evraklara (fatura vs.) sahip olmayan 750 kg üstü birçok ithal karavan var. Araştırmalarım ve bazı karavancılar ile yaptığım görüşmeler sonucunda vardığım kanı şu:
Trafik ekipleri denetimlerde pek fazla sıkıntı yaratmıyorlar. Bu nedenle sorun olmuyor deniyor.
Ayrıca öğrendiğim kadarıyla karavanlarla ilgili mevzuat 2008/2011 yılında ilk kez ortaya çıkmış ve eski ve ruhsatı olmayan karavanlar için bir boşluk var. Çünkü çoğunun faturası vs ortalıkta yok. Karavanlar birçok kez el değiştirmiş

Sizlerin bu konudaki görüşleri neler? Bu tip bir karavan alınır mı? Bu karavanlara ruhsat çıkartmanın kesinlikle bir yolu yok mudur??

Teşekkürler.

Arkadaşımızın sorusu bende ilgilendiriyor. Bende 750 kg üstü İngiliz karavan ile iletiyorum fakat belge yok. Yaşanmış problem ler neler paylaşabilirmisiniz.

Demoklesin kılıcı maalesef üstünüzde..
Eninde sonunda fatura, teknik belge ve kantar olayı uygulanacak.
İzmir Karşıyakada deniz kıyısı parkında harika İngiliz karavanını incelemeye gittim.

Ne plaka, ne fatura.. elden lafla satış.
Eskiden galericiler bu tip satışa,helvacı kağıdıyla satış derlerdi.
Yani manyağın biri gelip, bu karavan benimdi,çalındı, dese
kurtulmak için uğraşmanız gerekir.

Bu tip karavanlar mokampa gömmek için uygun,
gezmek doğru değil.
Ben 3 senedir kullanıyorum, 5 senedir kullanıyorum,
" bişşe olmaz" lafını edenler de çok.
Bu lafı senet/belge olarak kullanabilirsiniz.... sorgulayan trafik polisine söylerseniz, gülümser.

Sakın ola bu tip karavan almayın.
Elinde olanlar da ....
Allah kolaylık versin

Trafik polisi arkadaşıma sordum
Hiçbir polis üstüne para verseniz uğraşmaz dedi
Çünkü çekme karavanı durduracaksın,750 kg üstü olduğunu tespit etmek için kantara götürüp tarttıracaksın,polisin mevzuatı iyi bilmesi ve araştırması lazım,ceza kesip bağlayacaksın,çekici ile yediemin otoparka yollayacaksın
Bu saydıklarım 4-5 saatlik iş ve bir sürü yere sorup bir sürü form belge dolduracaksın
Bana bin lira ekstra para verseler uğraşmam dedi,
Bu yüzden sadece çeki demiri işli mi diye bakıyoruz,ruhsata çeki demiri işli ise yolluyoruz dedi

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Politikada "Real Politic" diye bir deyim var. Murat beyin yazdığı da " Gerçek Mevzuat " olmalı.
İyi mi kötü mü bir yana, işin gerçek yüzü bu.
Artık ona göre mevzi alınacaktır sanırım. ;)

Son düzenleme:

" Ben bu işle uğraşmam."

Değerlendirmelerim:
1- Kötüden emsal / örnek olmaz.
2- Bu arkadaş uğraşmaz, başka işine sadık biri uğraşır.
3- Zaman içerisinde bu iş mutlaka düzene sokulacak.

İşlerini bu gün için halledenler, yarın zora düşecekler.
Elinde helvacı kağıdı ile belgesiz, plakasız karavanı olanlara Allah kolaylık versin.

Yeni bu işe girecekler, tedbirli olsun.
Bu tip karavanlar sadece mokapta 5-10 yıl kalacaklara uygundur.
Gerisi " bişşe olmaz abi." zihniyetidir ki,
eninde sonunda frensiz kamyon duvara toslar.

İsteyen nasihat alsın, para istemiyoruz :smiley:)

" Ben bu işle uğraşmam."

Değerlendirmelerim:
1- Kötüden emsal / örnek olmaz.
2- Bu arkadaş uğraşmaz, başka işine sadık biri uğraşır.
3- Zaman içerisinde bu iş mutlaka düzene sokulacak.

İşlerini bu gün için halledenler, yarın zora düşecekler.
Elinde helvacı kağıdı ile belgesiz, plakasız karavanı olanlara Allah kolaylık versin.

Yeni bu işe girecekler, tedbirli olsun.
Bu tip karavanlar sadece mokapta 5-10 yıl kalacaklara uygundur.
Gerisi " bişşe olmaz abi." zihniyetidir ki,
eninde sonunda frensiz kamyon duvara toslar.

İsteyen nasihat alsın, para istemiyoruz :smiley:)
nasihat bedava, başınıza iş almak ücrete tabii :smiley:
yazdıklarınıza katılıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri