750kg Alti Karavan Uretiyorum Fikirlerinizi Almak Istiyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kadir Bekil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,555

Kadir Bekil

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba. Ben kendim el becerim ile 750kg alti karavan uretecegim. Cok arastirma yaptim eksikleri sorunlari gordum. Turkiyede uretilen tum firmalarin urunlerine baktim cok basit kalitesiz malzemeler kullanilarak uretiliyor. Yurtdisindan gelenler ise can yakiyor. Bende 750 kg alti hem kaliteli malzeme ile hemde ekonomik bir karavan yapacahim. Simdi sizlerden destek almak istiyorum. Hani sizin karavanlarinizda ne eksik goruyorsunuz. Su olsa daha iyi olurdu dediginiz seyler nedir. Karavanda hangi malzemeleri kullanayim. Fikirlerinizi goruslerinizi paylasirmisiniz?

Etiketler
Firmalara kalitesiz vs diyoruz fakat; alko şase, dingil, kaplin, jant-lastik,Camlar, havalandırma, sineklik, İç aksamda kavak kontra kaplama,
Güneş paneli, ocak, ısıtıcı, şofben 12v led lambalar derken ciddi para tutuyor

Bende kendim yapmayı düşünsemde fiyatları görünce pek mantıklı gelmemeye başladı.

Profilimdeki karavanı inceleyerek başlayabilirsiniz.. adamlar nasıl yapmış, nasıl hesaplamış.

iç mimarisinden, dış mimarisine kadar önce bir mühendistlik hesap ve tasarı yapmış..

önce proje çizmekle başlayabilirsiniz..

Arkadaslar merhaba. Ben kendim el becerim ile 750kg alti karavan uretecegim. Cok arastirma yaptim eksikleri sorunlari gordum. Turkiyede uretilen tum firmalarin urunlerine baktim cok basit kalitesiz malzemeler kullanilarak uretiliyor. Yurtdisindan gelenler ise can yakiyor. Bende 750 kg alti hem kaliteli malzeme ile hemde ekonomik bir karavan yapacahim. Simdi sizlerden destek almak istiyorum. Hani sizin karavanlarinizda ne eksik goruyorsunuz. Su olsa daha iyi olurdu dediginiz seyler nedir. Karavanda hangi malzemeleri kullanayim. Fikirlerinizi goruslerinizi paylasirmisiniz?

Bu tip iddialara bayılıyorum...!
Aklıma, kitaptan dans figürleri öğrenenlerin, dans pistindeki hali, geliyor.
Bir de , "Okumadan alim,yazmadan katip" özdeyişi var.
Bakarak tenkit etmek çok kolaydır," Bekara karı boşamak.." gibi.

Ne gibi görgülerle, ne gibi tecrübelerle, kaç karavan kullanmışlıkla bu "Cok arastirma yaptim eksikleri sorunlari gordum. Turkiyede uretilen tum firmalarin urunlerine baktim cok basit kalitesiz malzemeler kullanilarak uretiliyor." tipi yargılara hemen varılabiliyor merak ediyorum.

Benim size vereceğim destek sevgili Kadir Bekil, bu işe hiç bulaşmayın,
az beğendiğiniz bir karavanı alıp, bu işe başlayın.
Alttaki başlığı da değerlendirmenizde yarar var.
Neden Çekme Karavan Yapmaktan Vazgeçtim ?

Yaptığınız karavanın sağlamlığı, kalitesi sorunlu olacağı gibi,
trafiğe kaydı zor olacak.

Gönlünüze göre bir karavan bulmanızı dilerim.

Bu tip iddialara bayılıyorum...!
Aklıma, kitaptan dans figürleri öğrenenlerin, dans pistindeki hali, geliyor.
Bir de , "Okumadan alim,yazmadan katip" özdeyişi var.
Bakarak tenkit etmek çok kolaydır," Bekara karı boşamak.." gibi.

Ne gibi görgülerle, ne gibi tecrübelerle, kaç karavan kullanmışlıkla bu "Cok arastirma yaptim eksikleri sorunlari gordum. Turkiyede uretilen tum firmalarin urunlerine baktim cok basit kalitesiz malzemeler kullanilarak uretiliyor." tipi yargılara hemen varılabiliyor merak ediyorum.

Benim size vereceğim destek sevgili Kadir Bekil, bu işe hiç bulaşmayın,
az beğendiğiniz bir karavanı alıp, bu işe başlayın.
Alttaki başlığı da değerlendirmenizde yarar var.
Neden Çekme Karavan Yapmaktan Vazgeçtim ?

Yaptığınız karavanın sağlamlığı, kalitesi sorunlu olacağı gibi,
trafiğe kaydı zor olacak.

Gönlünüze göre bir karavan bulmanızı dilerim.
.

Enfes !...:yum:

.

Ben gene de heves kırmama taraftarıyım.
İlk yaptığım camper da hersey olsun diye en iyileri olsun diye uğraşsamda gezilerimde gördüm ki panelvan araca 1 sabit olmayan evlerde kullanılan çekyat, lastiklerle bağlanmış mini buzdolabı, uzatma kablolarla dışarı çıkarılmış güneşpaneli ile benden daha mutlu tüm egeyi gezen insanlarla tanıştım.
Elbetteki kimsenin güvenliğini riske atmayacak şekilde.
Birşeyler üretmek başarmak ve onu kullanmak apayrı bir keyif.
Tabiki kendisinin işini görmeden başkalarını yargılaması kolay ama bu işler böyle hevesle ve araştırma ile başlıyor. Türkiyedeki ustaların ve satıcıların da cambazlığı malum. Bütçelerimiz kısıtlı.

Belki çok iyi usta belki cidden güzel birşeyler çıkacak. Ciddi ve kararlıysa hep birlikte göreceğiz.
İnanın römörk üstünü kaplayıp çadır gibi kullanmak bile benim için mutluluk.
Yasal sınırları güvenliği düşünerek yapacaksa bence elinden gelen herkez denemeli.

Sn. chaos_54,

bu işler " heveslendirme" veya " heves kırma " olayı değil takdir edersiniz.
Trafik tüzüğünde eskiden bir tabir vardı, "Trafiğe salih araç" diye. "
"Salih; Elverişli, iyi, uygun, yakışır./Yetkisi hakkı olan."

Konuya ben bu açıdan bakıyorum;
evinizin bahçesine veya bağınıza bir kulube/baraka/tahta ev yapmıyorsunuz ki,
konuyu "Bırakın zevkine, becerisine göre yapsın,
yıkılırsa, devrilirse zararını kendi çeker." diyelim.

Altta verdiğin linke bakın lütfen,
ARTIK ACELESİ YOK SATILMASADA OLUR Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 605118288

Böyle bir hilkat garibesinin yola çıkmasına müsade etmek,
trafikte cinayete teşvik etmekle eşdeğerdir.

Eee ustamız belki çok usta...
Neyin ustası..
Mobilya ustası mı, koltukçu mu, mutfak dolapçısı mı, köy demircisi mi ???
Karavan ile ilgili en ufak bir yeterliği,tecrübesi, belgesi var mı...!

Bu iş artık o kadar gayrı ciddileşti ki,
eline kaynak alan, mobilyacı,
"Ne varmış kaynakta yahu, çat çat yapıyorum işte ." diye iki demiri çatıyor,şasi imal ediyor..!
Ne sertifika,ne belge hak getire..
Köy demircisi de, "şasiye gaynatıvereyo ",
mdf leri üstüne koyu koyuveriyor ...
Oldu sana karavan... :mad:

KARAVAN İMALATI BU DEĞİL..!?

Karavanı mutlaka, 0 belgesi almanın bütün şartlarını eksiksiz yerine getirecek
ve de belgeyi alıp intrenette veya atölyesinde gösterecek işyerleri yapacak.
Başka yolu yok..

Heves ettim deee..
Abi demircilikte hayat kalmadı, eve ekmek götürmek zorundayız daaaa..
Abi mobilyacılık, mutfakçılık öldü, biz de karavanda para var dedikteeee..

Bu iş bu kadar gayrı ciddiye alınmamalı.
Az kaldı en sonunda ben,
750 Kg altı karavanların mutlaka 01 belgeli teknik yeterlikteki büyük/küçük işyerlerinde
üretilmesi için gerekli kanuni mecburiyet konusunu, basın vasıtası ile de destekleyerek,
gündeme getireceğim..

En son, Adanada paslı bir karavan şasisini
S.Com da "karavan yapıyoruz,karavan satıyoruz" diye yıllarca teşhir eden ustamız da,
herhalde onu sattı ,şimdi o parayla, yepyeni modeller( ! ) geliştirmeye başlamış...:(

Lütfen biraz ciddiyet.
Yollarda şekli hilkat garibeleri ile gözlerimizi kirlettirmeyelim,
Belgesiz karavanlarla da hayatımızı tehlikeye attırmayalım.

Yollarımızda "Trafiğe salih araçlar" görmek istiyoruz.
Test edilip - onaylanmış..

Son düzenleme:

belgesi olupta hilkat garibesi olan bi sürü yerli karavan var.. onlara ne diyelim. sırf belge ile olmuyor bu iş..

o zaman hem belgesi olsun hemde hilkat garibesi olamasın..

adam gibi karavan olsun diyelimm..

ama yukarıdaki ilandaki karakutu tam way be ..!!! diyeceğimiz bir hilkat garibesi.. sahibisi 20.000 tl de fiyat biçmiş bu hilkat garibesine..

şasisindeki kaynaklara bakılınca her an dağılacak gibi duruyor.. en fazla da 3-5 km yol gider bence.. sürat 90 km ye çıkınca da kesin patlar bu model bence.. yoldan toplarsınız artık malzemeyi..

.
Bu iş bu kadar gayrı ciddiye alınmamalı.
Az kaldı en sonunda ben,
750 Kg altı karavanların mutlaka 01 belgeli teknik yeterlikteki büyük/küçük işyerlerinde
üretilmesi için gerekli kanuni mecburiyet konusunu, basın vasıtası ile de destekleyerek,
gündeme getireceğim..
.

Kısaca; kullanması ehliyet gerektiren bir taşıtı ehliyetsiz üretmenin mantığı yok zaten !...

...
Uygunsuz karavan yapanın, lisanslı olup olmamasının yasalar açısından beraberce karşılaştırılması ise pek doğru değil..

Biri müsaadeli olsa da yaptığı uygunsuz karavan için yasa dışı üretim yapıyor. Yani onun yanlış yapımın kanuni müeyyidesi var.
Diğerinin 750 kg altı üretimi izine bağlı olmadığından, bu ağırlığa kadar yanlış da yapsa, yasa dahilinde oluyor.. ;)

.

Son düzenleme:

.
.

Diğerinin 750 kg altı üretimi izine bağlı olmadığından, bu ağırlığa kadar yanlış da yapsa, yasa dahilinde oluyor.. ;)

.

750 KG altı ve üstü tüm üretimler, taşıt trafiğine çıkmak için belge almak zorundadır..

750 KG altında kalanlar ruhsat almak zorunda değildir ama taşıt trafiğine çıkmak için izin almak zorundadır.

750 kg altı olan, belgesi olan ve trafiğe çıkan tüm motorsuz araçlar çeken araç muayeneye girdiğinde de muayene olmak zorunda..

yasa diyorki; otomobil 2 yılda bir her türlü romorkları ile birlikte muayene olmak zorundadır..

yani ruhsatlı karavan her yıl kendi ruhsatı ile muayene olacak. 750 kg altı ruhsatsız karavan ise taşıt trafiğine çıkmayı sağlayan teknik belgeleri ile birlikte çeken aracın muayene tarihinde, çeken araçla birlikta muayene olmak zorundadır..

''Diğerinin 750 kg altı üretimi izine bağlı olmadığından, bu ağırlığa kadar yanlış yapsa da yasa dahilinde oluyor'' hayır efendim yasa dahilinde olmuyor isteyen istediği gibi hilkat garibesi yapıp yollara çıkamaz..

illa da hilkat garibesi yapıp trafiğe çıkacaksa belge alacak.. ve aracı balgeli hilkat garibesi olacak..

.

''750 kg altı ruhsatsız karavan ise taşıt trafiğine çıkmayı sağlayan teknik belgeleri ile birlikte çeken aracın muayene tarihinde, çeken araçla birlikta muayene olmak zorundadır..'' şeklindeki bilgi maalesef yanlış.:confused:

.
DD9A809C-42FE-4CC7-8B94-6398818FCB5D.jpeg

Yasa dahilinde derken de, kanuni müeyidesinin olmadığını kast etmiştim !

Birbirimize yardım için buradayız.
Lütfen yazılanları, zoraki yanlış anlamaya gerek yok..

.

Son düzenleme:

kampkaravan sitesinde herhangi birinin yazdığı madde önemli değil.. yazıyı yazan ruhsatı yoksa muayene de yok gibi bişey uydurmuş. bu doğru değil..

karayolları trafik yönetmeliğinin 42. ve 54. maddesini bulmuşsunuz..

aynı yönetmeliğin 67. maddesini de bulup buraya yapıştırın.. bakalım ne diyor orada..

Araçların TeknikŞartlara Uygunluğu ve Muayeneleri MADDE 67 –

Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır. Araçlar cinslerine, kullanma amaç veşekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,

b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,

ç) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk 3 yaş sonunda ve devamında 2 yılda bir,

d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş
sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

ruhsata tabii olan karavan ya da römorkların kendi ruhsatı olacağı için ruhsatında muayene geçerlilik tarihi zaten yazacak.. sizin aracınızdan (otomobil v.s.) ayrı bir plakası olmak zorunda.. sizin aracınız eğer otomobilse 2 yılda bir muayeneye girecek. ama ruhsatlı karavanınız her yıl muayeneye girecek. ruhsatlı karavan ayrı bir araç niteliğindedir..

gelelim 750 kg altı olan karavanlara.. ilk önce 750 kg altı ne demek..? kanunda

''yüklü ağırlığı 750 KG'mı aşmayan hafif römorklar''

şeklinde ifade ediliyor. hafif oldukları için ruhsata tabii değiller. ancak kanun koyucu,

''Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır.''

ifadesini kullanıyor.. dikkat edin araç diyor.. motorlu araç demiyor.. yani motorlu motorsuz tüm araçları kastederek teknik belge istiyor yani tip onay belgesini kastediyor..

67. maddede ne diyor..??

tip onay belgeli ruhsatsız hafif römorkları, çeken aracın bir parçası şeklinde görüyor ve çeken aracın (ayrı bir plaka vermiyor kendi aracınızın plakası ne ise artık) plakasını römorkun arkasına asılmasını istiyor.. ve bunların da muayeneye çeken araçla beraber (çeken araç otomobil ise 2 yılda bir, çeken araç kamyonet ise her yıl ) girmesini söylüyor..

hatta 67. madde C bendinde traktör römorklarının ruhsata tabii olamamasına rağmen traktörle beraber 3 yılda bir muayeneye gireceğini söylüyor..

öyle sandığınız gibi 750 kg altında muayene yok, ohhh kafam rahat.. yok öyle bişey.. muayeneye girecek. girmez ise kaza halinde karşı tarafın avukatlarının ilk bakacağı şey budur.. muayenesiz aracı sigorta karşılamaz.. çatır çatır ödetirler artık size..

Son düzenleme:

.

Sn. @cevizkıran , konuyu sizin tartışma heyecanınızla sürdürme yaşını geçirdiğim için belki cevabımı pek doyurucu bulmasınız da, kısaca yorumunuzun temelde akla uygun olduğu halde, uygulamada farklılık gösterdiğini atladığınızı düşünmekteyim.

Bunda 750 kg altı yarı römorkların tip onay belgesi ve ruhsat açısından istisna olarak kabul edilmeleri, böylelikle taşıt oldukları halde o şekilde işlem görmemeleri sonucunu doğurmuş olması rol oynamalı.

Bilindiği üzere bisiklette ve hatta bazı elektrikli bisikletlerde de durum ayni.
Yani bahsettiğiniz maddedeki römork kavramının bu yüzden 750 kg altı olanlarını kapsamadığını, bisikletin taşıt olduğu halde TÜV’e girmeye ihtiyacı olmadığı gibi düşünmeli kanımca.

Ayrıca nedense söz konusu kanun 67. maddesinin kapsamı da, yazdığınızdan değişik. Ama paragrafa herhangibir yerde rastlanacağına eminim.

1966 yılından beri yeterli bilgi ve tecrübeye sahip Türkiye Kamp ve Karavan Derneğinin .org ile sonlanan resmî sayfasındaki bilgileri yorumlama tarzınızı, okuyanların da oldukça heyecanlı ve ilginç bulduğunu sanıyorum.

Peki bence uygulama nasıl aydınlatılabilir ?
Sizi bilmiyorum ama benim 750 kg altı römorkum yok. Bu araçların çekicileri ile beraber Türktüv muayenelerine girip girmediğini, forum üyelerinden öğrenmek ise sadece birkaçının cevabına bakmalı.
Ya da Türktüv de aranabilir..

Eğer bu taşıtlara TÜV muayenesi gerekmiyorsa ve sonuçta zaten ruhsat sorunu da olmadığından, işaret ettiğiniz sigorta sorununu açıklığa kavuşturmak için yorum yerine , doğrudan otomobil sigortası merkez bürolarına, kaza sonrası ödeme kriterleri için bir telefon etmek yeterli olmalı.

Eğer böyle şeyler birebir başınızdan geçti ise lütfen yazmaktan çekinmeyin.
Çünkü dediğim üzere, yanlışımı inkar etme yaşım çoktan geçtiğinden bu açıdan bir sorunum olacağını düşünmeyin..

Unutmayın yorumunuz doğru ise uyuyan köpeği uyandırmış olacaksınız.

Örneğin Almanya’da 750kg altı römorklar da TÜV’e girmekte. Türkiye’de ise böyle bir uygulama üzerine herhangi birşey ne duydum ne de okudum. TKKD’nın yazısı da benim açımdan kanaatimi desteklemekte.

Tabii sizin gibi ben de bunların da gerekli özenle üretilmeleri ve trafiğe yeterli güvende çıkmalarınını doğru buluyorum. Ama sadece yasa koyucu bunun şartlarını belirleme hakkına sahip. Belki uyum yasalarında atlanan bir yer olabilir ?

Biliyorsunuz kanunların akla uygun olması gerektiğiyle alakalı bir kanun yok.
Yapanın aklına uygun olması yeterli. ;)
Uygulama ise bilindiği üzere Türkiye’de hala sorunlu.

Umarım siz de benim gibi konunun, kişisel olarak karşılıklı birşeyleri kabul ettirme güdüsünden daha ciddi olduğunu düşünüyorsunuzdur ? :yum:

.

Son düzenleme:

@EvliyeÇelebi2

daha önce balıkesir de üretilen yariş marka tip onaylı bir taşıma römorkum vardı. römork ağırlığı 150kg taşıma kapasitesi de 500 kg. dı. toplamda yüklü ağırlık 650 kg. oluyor.

üreticinin bana verdiği fatura, üretim ve TCK taşıt trafiğine çıkabilir ibareli tip onay belgesi ile kendi aracımda kullandım. trafik tescilden 3. bir orjinal plaka basılıp verildi. römorkun arkasına vidalandı.

otomobilimin çeki demiri işlemleri yapıldı. römork çekebilir ibaresi ruhsata işlendi.

daha sonra rutin muayeneye gittiğim de ise römorkla beraber gelmemi istediler.. ancak o zamanlar TÜV yoktu. karayolları muayene ediyordu.

ülkemizde her ne kadar sayıları az diye bu tip uygulamalar yapılmıyor veya yapılmaktan vazgeçiliyor ise de bir kaza anında çektiğiniz aracınız muayeneli değilse 8 de 8 kusur siz de oluyor..

kazaya karışınca huhuki olarak karşı tarafın avukatı da boş durmuyor sizi her türlü sıkıştırıp durumu kendi lehlerinde çeviriyor..

sigorta sorununa gelirsek, sigorta şirketine telefon etmek kolay, telefonda size çekilen tüm araçların sigortalı olduğunu söyleyeceklerdir.. ancak bu sigortalı araçların tip onay belgeli ve muayeneli olması gerekiyor.. kazadan sonrada hasardan kaçmak ödememek için bunları arayacaklardır..

siz sigorta şirketlerinin telefonda size verdiği afaki bilgiye bakmayın, dikkate almayın.. gerçek bir bilgi için sigorta şirketine dilekçe yazın,

''ruhsatsız 740kg. avrupa karavanım var kaza anında karşı tarafın hasarını karşılayacakmısınız, cavabı adresime yazılı olarak bildirin''

diye.. bakalım o zaman ne diyecek bu sigorta şirketleri.. hangi şartlarda hasarı karşılayacaklar bunu bir yazılı olarak bildirsinler ki elinizde kanıt olsun..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri