750kg Altı Karavanlara Çok Iyi Bir Alternatif: Saly Carabinata

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Accipiter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,295

Accipiter

Ana Kamp
Arkadaşlar ben karavan konusunda pek fazla bilgi sahibi değilim fakat buna rağmen kendi kriterlerime göre 750kg altı çok dikkatimi çeken bazı modelleri sizlere danışıyorum. Daha önceki konumda carpento 360 hakkında fikirlerinizi almıştım. Şimdiki favorim ise Saly'nin yeni modeli Carabinata

Anladığım kadarıyla Saly zaten kalitesini ispatlamış bir marka. Fuarda detaylı inceleme fırsatım oldu ve sanki Carabinata benim tüm isteklerimi karşılayan bir model. Ben aylarca karavan gezileri yapmayı planlamıyorum. Sadece en fazla 5 veya 6 günlük kısa tatiller için 750 kg altı karavanlara bakıyorum. Aslında en az 1 yıl var satın almama. Maddi olarak o zaman müsait olacağım ama inceleme süreci bile çok keyifli.

Carabinata fiyatı frensiz kdv dahil 46.610TL Frenli modeli ise 54,280TL ve kdv dahil.
Aracım Kia Sorento 2.5 motor 170 beygir. Bu karavanı frensiz olarak alsam sıkıntı yaşar mıyım? Yada şöyle sorayım bu karavan özelinde fren gerçekten olmazsa olmaz mıdır?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=c5ucpDoxz1w

Son düzenleme:

Etiketler
Bu soruya en iyi cevabı ben veririm aracım sorento 140hp 2005 karavanım ithal 750 kg boş doldurunca 1 ton fren olmassa uzun yolda hissettirmiyor ama şehir içi dur kalkta aracı arkadan baya iktiriyor hemen duramıyorsun ama mesafeyi uzun bırakıp anı fren yapmazsan sıkıntı yok
Çok meyilli bir yerde durdun kamp yapıcan karavanı ayırdın el freni olmassa nasıl durucak başka mekanizma varmı aynı işi gören

Bu soruya en iyi cevabı ben veririm aracım sorento 140hp 2005 karavanım ithal 750 kg boş doldurunca 1 ton fren olmassa uzun yolda hissettirmiyor ama şehir içi dur kalkta aracı arkadan baya iktiriyor hemen duramıyorsun ama mesafeyi uzun bırakıp anı fren yapmazsan sıkıntı yok
Çok meyilli bir yerde durdun kamp yapıcan karavanı ayırdın el freni olmassa nasıl durucak başka mekanizma varmı aynı işi gören

öncelikle cevabınız için teşekkürler. valla aynı işi gören bir mekanizma vardır diye düşünüyorum kamp alanı için. yanılıyor olabilirim tabii. bu konuda bilgisi olan cevaplar sanırım.

öncelikle cevabınız için teşekkürler. valla aynı işi gören bir mekanizma vardır diye düşünüyorum kamp alanı için. yanılıyor olabilirim tabii. bu konuda bilgisi olan cevaplar sanırım.
Fren yoksa takoz bir noktaya kadar is görür. Fakat egim olursa kaplin surelli yükte olacaktir. Karavani takozla sabitleyeceksiniz, baska biri kaplin başında olacak, yarim debriyajla kaplini yukten kurtaracaksınız, zor bir iş.
Egimde fren varsa da kaplin i ayirmak ve baglamak zor.
Duz alanda kravani fren veya takozla sabitleyip, araci bisa alarak kaplini ayirip ceki demirinden aracı yerinde tek elle tutabilirsiniz, iki kisi olmak daha kolay.
Frenlide araci ayirip karavanin el frenini cekmek daha kolay, duzlukte karavan yada araci bir kisi (erkek)kontrol edebilir,

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadan kapılı tasarımlar bana göre değil. Ben karavanın sağ tarafında vakit geçirmeyi seviyorum. Bana göre kapı sağda olmalı.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bildiğim kadarıyla bir cevap da ben yazmak isterim. Öncelikle karavan düşüncenizde sağlıklı karar vermenizi temenni ediyorum. Seçeceğiniz karavanın "frenli yada frensiz" oluşu çekeceğiniz aracın motor gücüyle pek fazla orantılı değildir, motor gücü çekmede hissedileceği için frenlemede çok fazla öneme sahip değildir. Önceki cevap da "Tornado57" arkadaşımızın yazdığı gibi kamp ve park sırasında yolun veya sabitleme yapacağınız arazinin eğiminde, "frensiz karavanlar" oldukça güçlük çıkarıyor. En önemlisi yüksek yüzdelik li inişlerde zenine ve hava şartlarına bağlı olarak fren mesafesi uzuyor ve hatta sağ veya sol virajlarda ani durmak istediğinizde "araç ve karavan V" şekline gelir. Kısaca frenli olması can ve mal güvenliği açısından önemli.

Carpento'nun frenli ve aksesuarlı fiyatı 60 bin kdv dahil
54000 saly
60000 carpento
Bu durumda carpento yu tercih ederdim

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Biraz daha versem şunu alırım fikrinin sonu yok bildiğiniz üzere. Bunun sonu hymer eribada biter benden söylemesi :smiley:

Bu arada görüyorum ve arttırıyorum. 54k saly ya da 60k carpento yerine 90k adria aviva 360dk tercih edilebilir bence. Bu karavandaki standart donanımı yerlilere istesek 100 bin liradan azını istemezler tahminimce.

Evet,
Isıtma sistemi ve sıcak su
Dışarıdan kasetli wc
3 sistem buzdolabı
Ekstraları
Bence de kesinlikle daha iyi bir tercih
Ancak bütçe meselesi

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Freni olmayan hiç bir romorku zorunlu haller dışında kullanmayın ve çekmeyin. Karavan içinde geçerlidir. Karavan çekerken aracınız nekadar güçlü olursa olsun 70 / 80 Km hızı geçmeyin. 750 Kg lik karavan-ki boş hali bu miktar.- 70 / 80 Km hızda aracınıza en az 7,5 Ton itme kuvveti uygular. Ayrıntı isteyen biraz dinamik ders kitaplarına baksın ve benzer sorular var çözümlerini incelesin. Ya da youtube de bol bol kamyon ve tır kaza videoları var. Fren ve durma mesafesine baksın. Ne kadar zor olduğunu görür. Kısacası tatil ve keyif yapın HIZ ile macera yaşamayın.

Freni olmayan hiç bir romorku zorunlu haller dışında kullanmayın ve çekmeyin. Karavan içinde geçerlidir. Karavan çekerken aracınız nekadar güçlü olursa olsun 70 / 80 Km hızı geçmeyin. 750 Kg lik karavan-ki boş hali bu miktar.- 70 / 80 Km hızda aracınıza en az 7,5 Ton itme kuvveti uygular. Ayrıntı isteyen biraz dinamik ders kitaplarına baksın ve benzer sorular var çözümlerini incelesin. Ya da youtube de bol bol kamyon ve tır kaza videoları var. Fren ve durma mesafesine baksın. Ne kadar zor olduğunu görür. Kısacası tatil ve keyif yapın HIZ ile macera yaşamayın.

Sonuna kadar katılıyorum. Konusu geçen karavanın baz donanımında fren yok. Opsiyon olarak dahil edilebiliyor. Kesinlikle frenli modelinin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Küçük karavana ilgi duyanlar için bir alternatif de,
sitenin eski takipçilerinden Bülent Soydaş ustadan geldi.
Ustamız Ankarayı bırakıp, İzmir Seferihisar civarında zannediyorum,
yeni bir imalathane açmış.Burada motokaravan yanında,çekme karavan da yapıyormuş.
Niewiadow şablonlu,küçük ama komple bir karavan yapmış.
Dolly -Weekend

Bir ara S.Com da ilanı vardı.
Bir de fuar videolarından birinde görülüyordu.
Bence incelenmeğe değer bir çalışma olmuş.

Başoğlunun Uncle' nı da ben beğendim.
Bu ikisini incelemek lazım.
Carpento çok güzel de, hem biraz fazla fantastik çizgileri var,
hem yapanlar karavan konusunda deneyimli değil,
hem de ön tarafı çok basık bana göre.

Bir de o kadar geniş ön camlar, rüzgar direncinde
nasıl bir tepki verecek bilmiyorum.
Ama ilk alanların başı biraz ağrır gibime geliyor.

Dekoratör ustamızın ilk Pino'larınında, kapının pencerenin,
ne hava ne de su kesemediği gibi olmasın da ..
Bir de 2.80 lik modellerde dingili oturtamamışlardı.
Yalnız teslim etmek gerekir şu anda yaptıkları yeni modeller,
çok havalı görünüyor. İnşallah sağlamdır bu yapılanlar.
Bir de şu ön kısımdaki mapusane pencerelerini o_O
bırakıp, geniş ferah pencereler koysalar,
bence de alınacak karavan gibi duruyorlar.
İnşallah süs güzeli kıvamından, iş görür sınıfına geçmişlerdir.

Son düzenleme:

carpendo , uncle , dolly , carabinata , ortiz , en azından çeşitler artıyor , rekabet olunca iyileştirmeler de yapılacaktır :smiley: güzel şeyler bunlar hem de ekonomide oldukça sıkıntılı bir dönemde gelmesi daha da umut verici.

bundan bir kaç sene öncesinde yerli avrupa ve amerika karavanlarını ciddi ciddi araştırmıştım. facebook sayfaları grupları forum siteleri kullanıcı deneyimleri vs vs araştırmadığım şey kalmamıştı. öncelikle şunu söyleyebilirim çadır ile kamp kuran birisine bu karavanlar ekstra bir şey katmıyor. bu benim görüşüm tabi. türkiyede bazı yerler var araba ile bile gitmek neredeyse imkansız gibi. yada 750 kilo ve altı bile olsa araçlara ekstra yakıt maliyeti sürüş dinamikleri hız yapamama gibi handikaplar sunuyorlar. 750 kg lık karavanla yokuşta kalkamayıp geri geri giderken de takla atan adam videosu izlemiştim.

bana göre karavan özgürlüktür yani evindeymiş gibi hissettirmelidir. mutfağın oturma grubun televizyonun banyon tuvaletin yatağın olmalıdır. yani en az 2 kişiye rahat hitap edebilmelidir. ayrı ayrı yat yada masayı indir yatağa çevir (70 80 lerde yere yatak sermekle aynı buluyorum bunu) tuvaleti banyosu yok yada çok küçük bir çocuğa zor hitap edecek seviyelerde eşyanı koyacak gözleri eksik yada hiç yok. en basiti katlanır masa sandalyeni koyacak depolama alanlarına bile sahip değiller. su deposu lpg tankları vs yetersiz. kısaca ben çadır kurmaktan 1 tık ötesi gibi algılıyorum bu tarz karavanları ve bu yüzden hiç bir zaman ısınamadım bu tarz karavanlara.

Bir yerde görüşünüze katılmıyorum. Böyle bir karavan kullanan birisi olarak eğer ki gittiğiniz yerde birkaç gün olsun kalabilecekseniz o karavanı her yere çekmeye değer. Ki ben karavanımı yılın büyük bir bölümünde sabit tuttuğum kampta da kullanmaktayım. Bir karavanın sunduğu mikro ev olanaklarıyla bir çadırı kıyaslayamazsınız bile.
Yer meselesine gelince bir turbodizel hafif ticari alıp her şeyinizi onda taşıyabilirsiniz. Turbodizeller rampalarda pek sıkıntı çıkarmıyor kolay kolay.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri