90 mod xj dört çekere geçmiyor .

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bekirgümüş Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,027
dün çamurlu rampada 4 çekere taktım ön şaft aks normal çalışıyoır yanlız ön tekerler devreye girmiyor .lütfen yardım istiyorum.

Etiketler

Ynt: 90 mod xj dört çekere geçmiyor .

Selam,

90 model ve oncesi XJ lerde Vacuum Disconnect diye tabir edilen bir sistem var on, on diferansiyelin uzerinde yolcu tarafinda bulunur. Aracinizi 4 cekere aldiginizda transfer kutusundan aldigi vakumu kullanarak ayna mahrutinizi yolcu tarafindaki aksa baglar. Bu sistemin amaci arac 2 cekerde ilerlerken tum on diferansiyel sisteminin gereksiz donmesini engellemektir (Yakit ekonomisi). Biraz problemli bir sistem. Vakum hattina gelebilicek hasar vs sistemi calismaz hale getiriyor. Problemiiniz ya diferansiyel uzerindeki actuator de yada actuator ile transfer kutusu arasindaki vakum hattinda. Ayna mahrutiyi, aksi vs kirdiginizi tahmin etmiyorum.

Sorunun bir kac cozumu var en idealinden baslayarak soyle siralayabiliriz

• Vacuum disconnect bulunmayan 90 model sonrasi bir diferansiyele gecmek
  • Mevcut sistemi korumak fakat mekanik kablolu sistem ile degistirmek
  • Sistemdeki hatayi giderip yola devam etmek

Ufuk Tekin

merhaba ufuk bey dün bir ustaya gösterdim ama henüz yaptırmadım onun tahminide aks başlarına giden eletrik kablolarının bir yerden çereyan alamadıyı eletrikciye baktırmak lazım dedi ama ben sizlerden gelen tecrubeleri deyerlendirip öyle yaptırmak istiyorum .sizce4 eletrik aksamında bir terslk olabilirmi. alakanıza teşekkür ediyorum .

Selam,

Oncelikle ilk tavsiyem konudan anlayan bir ustaya, teknisyene gostermeniz olacaktir.
Gosterdiginiz usta daha vakum hatti ile elektrik hatti arasindaki farki belliki bilmiyor.
Actuatore giden herhangi bir elektrik kablosu bulunmamakta gordugunuz iki tane kablo yanlis hatirlamiyorsam biri yesil digeri sari olmasi lazim, transfer kutusundaki vakum pompasindan gelen vakum tasiyan kablolar.

Bakin problem genelde 2 turlu olusur.

1- Kablolarinizda kacak var.
2- Kabloda kacak yok fakat actuator arizali.

Ikisinide su sekilde tespit edebilirsiniz, actuator yerinden sokulur disaridan manuel olarak vakum uygulayarak actuatorun calisiip calismadigini kontrol edersiniz vakum uygulandiginda icindeki catal hareket ediyor ise actuatore vakum gelmiyor demektir vakum hattinda problem vardir. Yok eger vakum uygulanmasi halindede hareket yoksa actuator bozulmustur ya tamir gorucek yada yenisi ile degistirilecek. Eger actuator bozulduysa bence yenisine para harcamaktansa yolcu tarafina tek parca aks alarak sistemi tamamen iptal etmenizi tavsiye ederim. Bir gecici cozum daha var oda actuatorun icine yeterince pul koyarak actuatoru surekli kilitli halde tutmak.

Ufuk Tekin

tekrar merhaba ufuk bey şimdi sanayiden geldim. eski rir amarikancı ustaya gittim motor kısmında birkaç iptal kablo ve yolcu kısmında zannadersem vakumu saylayan serçe barmak kalınlıyında birhortum boşta usta kontrol etmeden bir şey soyleyemem dedi kısmet olursa yarın veya pazartesi bırakıcam inşallah fazlabi masraf çıkartmaz . çunkü aldıyımdan beri deyiştirmediyim yer kalmadı şimdide bu çıktı .tekrar teşekkür ederim .sizi haberdar edicem .ustalardan daha ziyade sizinle paylaştıyım için biraz rahatladım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.